Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlik8 Önemli VPN Özelliği ve Nasıl Çalıştıkları

Son Yazılar

8 Önemli VPN Özelliği ve Nasıl Çalıştıkları

En iyi VPN özellikleri nelerdir, şifreleme ve bölünmüş tünellemeden bir acil anahtara ve IP karıştırmaya kadar her şeyi cevaplıyoruz.

Bir VPN hizmeti kullanıyorsanız veya bir tane satın almayı planlıyorsanız, bundan en iyi şekilde yararlanmak için anlamanız gereken bazı özellikleri vardır. Bu özelliklerden bazıları yalnızca pazarlama hileleridir ve VPN sağlayıcıları, daha satılabilir görünmelerini sağlamak için genellikle bunları yeniden adlandırır. Ancak bir VPN’nin özünü oluşturan başka özellikler de vardır ve bunların iyi çalışmasını sağlamak önemlidir.

Çoğu VPN hizmeti, varsayılan olarak etkinleştirilmiş önemli özelliklerle birlikte gelir, bu nedenle bunlara dokunup kendiniz ayarlamanız gerekmez. Ancak, özel kullanım durumunuz için onları daha kullanışlı hale getirmek için ince ayar yapabileceğiniz birkaç özellik vardır.

Peki, bu VPN özellikleri nelerdir ve nasıl çalışırlar?

1. Şifreleme

Bir VPN’nin ana işlevlerinden biri, yetkisiz kullanıcıların internet trafiğinizin içeriğini engelleme, okuma veya değiştirme girişimlerini engellemektir. Bunu, gerçek verilerinizi şifreleme adı verilen bir işlemle okunamaz ve kodlanmış bir biçime dönüştürerek başarır.

BENZER YAZI: BİR VPN UYGULAMASI NASIL SEÇİLİR: AKILDA TUTULMASI GEREKEN 7 İPUCU

Veriler, yalnızca yetkili kullanıcılar tarafından ayarlanmış bir şifreleme anahtarı kullanılarak korunur. Verilerin şifresini çözmek için benzer bir şifre çözme anahtarına ihtiyacınız olacak.

Bir VPN, tünelinden girdiğinde verilerinizi şifreler ve ardından diğer ucunda orijinal biçime geri döndürür.

Çoğu VPN’nin kullandığı üç tür şifreleme tekniği vardır. Bunlar:

◼️ Simetrik Şifreleme

Simetrik şifreleme, verileri dönüştürmek için bir algoritma kullanan eski bir şifreleme biçimidir. “Anahtar”, şifrelemenin tüm sonucunu değiştiren algoritmadaki bir faktördür. Hem gönderici hem de alıcı, verileri şifrelemek veya şifresini çözmek için aynı anahtarı kullanır.

Bu algoritmalar, verileri bir dizi ızgarada gruplandırır ve ardından anahtarı kullanarak ızgaraların içeriğini kaydırır, değiştirir ve karıştırır. Bu tekniğe blok şifreleme adı verilir ve AES ve Blowfish dahil olmak üzere sık kullanılan anahtar şifreleme sistemlerinin temelini oluşturur.

◾ AES:

Gelişmiş Şifreleme Sistemi veya AES, ABD hükümeti tarafından istenen ve dünya çapındaki çoğu VPN hizmeti tarafından kullanılan bir blok şifredir. Veri akışlarını, 16 bayta eşit olan 128 bitlik bir diziye böler.

Bloklar 4×4 baytlık ızgaralar iken anahtar 128, 192 veya 256 bit uzunluğunda olabilir. Veri birimlerine aşina değilseniz, bitleri ve baytları ayırt etmeyi öğrenmelisiniz.

Anahtarın uzunluğu, şifreleme turlarının sayısını veya dönüşüm geçişlerini belirler. Örneğin, AES-256, 14 tur şifreleme gerçekleştirerek onu son derece güvenli hale getirir.

◾ Blowfish:

AES’in sunduğu güvenliğe güvenmeyen kullanıcılar Blowfish kullanır. Açık kaynaklı bir algoritma kullanır, bu nedenle açık kaynaklı OpenVPN sistemine de dahil edilmiştir.

Bununla birlikte, teknik düzeyde, Blowfish, AES’in yarısı büyüklüğünde 64 bitlik bir blok kullandığından AES’ten daha zayıftır. Bu nedenle çoğu VPN hizmeti, Blowfish yerine AES’yi tercih eder.

◼️ Ortak Anahtar Şifreleme

Simetrik şifreleme sisteminin bariz bir kusuru, hem göndericinin hem de alıcının aynı anahtara sahip olması gerektiğidir. İletişimi başlatmak için anahtarı VPN sunucusuna göndermeniz gerekir. Engelleyiciler bir şekilde anahtarı alırlarsa, onunla şifrelenmiş tüm verilerin şifresini çözebilirler. Açık Anahtar Şifrelemesi, anahtar iletimindeki güvenlik riskine çözüm sunar.

Açık Anahtar Şifreleme sistemleri, biri herkese açık olan iki anahtar kullanır. Genel anahtarla şifrelenen verilerin şifresi yalnızca ilgili şifre çözme anahtarıyla çözülebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

◼️ Hashing

Hashing, VPN’ler tarafından kullanılan üçüncü şifreleme yöntemidir. Verilerin bütünlüğünü korumak ve orijinal kaynaktan geldiğini doğrulamak için bir Güvenli Karma Algoritması (SHA) kullanır.

SHA, çoğu VPN tarafından kullanılan OpenSSL kitaplığının bir parçasıdır. Karma algoritmalarında, karma işlemi, sertifikayı almak ve sertifika verilerinin bazı önleyiciler yerine sertifika yetkilisi tarafından gönderildiğini doğrulamak için kullanılır.

2. Bölünmüş Tünel Açma

Bölünmüş tünelleme, VPN ile hangi uygulamaların güvenliğinin sağlanacağını ve hangi uygulamaların normal şekilde çalışabileceğini seçmenizi sağlayan popüler bir VPN özelliğidir. İnternet trafiğinizin bir kısmını gizli tutmanıza ve geri kalanını yerel ağ üzerinden yönlendirmenize yardımcı olan kullanışlı bir özelliktir.

Bölünmüş tünelleme, internet trafiğinizin yalnızca bir kısmını tünel üzerinden gönderdiğinden, bant genişliğinden tasarruf etmek için yararlı bir araç olabilir. Bu nedenle, aktarılacak hassas verileriniz varsa, VPN’nin neden olduğu diğer çevrimiçi etkinliklerde kaçınılmaz gecikme yaşamadan bunları koruyabilirsiniz.

3. Veri ve Bant Genişliği Sınırları

Veri ve bant genişliği sınırları, aktarabileceğiniz veri miktarını veya bir seferde kullanabileceğiniz bant genişliğini belirleyen sınırlardır. VPN hizmetleri, ağdaki veri akışının miktarını ve hızını kontrol etmek için veri ve bant genişliği sınırlarını kullanır.

VPN servis sağlayıcılarının ağ tıkanıklığı ve kesintilerini önlemek için limit tutması önemlidir. Ancak ExpressVPN, NordVPN, PIA ve Surfshark gibi kapsamlı altyapılara sahip premium hizmet sağlayıcılar, kullanıma herhangi bir veri ve bant genişliği sınırı koymaz.

4. Kayıt Tutmama Politikası

Günlük tutmama veya günlük tutmama politikası, bir VPN’nin bir kullanıcının çevrimiçi etkinliklerinin hiçbir zaman kaydını tutmama sözüdür. Günlük tutmama politikası, insanların VPN kullanmasının ana nedenlerinden biri olduğu için VPN’ler için önemli bir satış noktasıdır.

İLGİLİ YAZI: VPN LOG KAYITLARI NEDİR VE GÜVENLİK RİSKİ OLUŞTURUR MU?

Pek çok VPN, eksiksiz bir sıfır günlük hizmeti sunmaz ve kesin kayıt tutmama iddiaları olanlar bile bazı günlükleri saklama eğilimindedir. Gerçekten günlük tutmayan bir hizmet için hangi VPN’yi seçeceğinizden emin değilseniz, yalnızca RAM sunucuları kullananları arayın. Bu tür sunucular, donanım kapatıldığında silinen geçici verileri kaydeder.

5. Eşzamanlı Cihaz Bağlantıları

Eşzamanlı cihaz bağlantıları, aynı anda bir VPN’ye bağlanabilen cihaz sayısını ifade eder. Çoğu VPN, eşzamanlı bağlantılara bir sınır koyar ve bir seferde yalnızca birkaç tanesi sınırsız bağlantıya yer verebilir.

Birden fazla cihaz bağlantısıyla hatırlamanız gereken bir şey, VPN’yi istediğiniz kadar cihaza kurabileceğiniz, ancak bunların tüm cihazlarda aynı anda çalışmasını sağlayamayacağınızdır.

6. Kill Switch

VPN Kill Switch, VPN bağlantınız beklenmedik bir şekilde düşerse cihazınızın internet bağlantısını kesen bir özelliktir. Güvenli VPN tünelinin dışına veri göndermenizi engelleyen hayati bir VPN özelliğidir.

7. Sızıntı Koruması

VPN kullanmanın temel amacı, gerçek IP adresinizi meraklı gözlerden gizlemektir. Ancak bazen orijinal IP adresiniz açığa çıkarak konumunuzu, tarama geçmişinizi ve çevrimiçi internet etkinliğiniz ortaya çıkabilir. Böyle bir olaya IP sızıntısı veya VPN sızıntısı denir ve VPN kullanma amacını tehdit eder.

En iyi VPN’lerin çoğu, varsayılan olarak etkinleştirilen yerleşik IP/DNS sızıntı korumasına sahiptir. Ayrıca gerçek IP’nizi ve VPN tarafından size atanan adresi kontrol etmek için araçlar sunarlar. Etkin bir VPN bağlantısı ile iki IP adresi eşleşmemelidir.

en iyi vpn özellikleri

8. IP Karıştırma

IP karıştırma, IP adresinizi rastgele hale getiren bir VPN gizlilik özelliğidir. Bir VPN, belirli bir aralıktan sonra sizi farklı bir VPN sunucusuna yeniden bağlayarak bunu yapar. Çoğu VPN, kullanıcıların karıştırma frekansını her 10 dakikada bir ile saatte veya günde bir arasında ayarlamasına olanak tanır.

Bir VPN ile Premium Anonimlik Alın

Artan güvenlik tehditleri ile VPN’ler, koruma sağlamak için vazgeçilmez araçlar haline geldi. Bir VPN seçerken, en büyük önceliğiniz log tutmama politikasına ve VPN Kill Switch ve sızıntı koruması gibi güvenlik özelliklerine sahip bir hizmet olmalıdır.

VPN dilini ve çeşitli özelliklerin nasıl çalıştığını anlayarak ihtiyaçlarınıza uygun bir VPN hizmetini artık seçebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!