in

SevdimSevdim

Kitap Özeti Nasıl Çıkarılır? Kitabın Özeti Nasıl Yazılır! Teknikler ve Örnekler!

Öğrencilerin merak ettiği kitap özeti nasıl yapılır, ilkokul ve ortaokul kısa örnekler ile kitabın özeti nasıl çıkarılır, yazılır konumuz.

kitap özeti nasıl çıkarılır

Son yıllarda çok popüler kitaplar yayımlanmaya başladı. Özellikle ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri kitap özeti nasıl çıkarılır sorusuna cevap arıyorlar. Örneğin santraç, doğduğun ev kaderindir, momo, sefirin kızı, hercai, masumlar apartmanı kitap özeti kısa örneği araştırılmakta. Okuduğunuz bir kitabın özeti nasıl yazılır, çıkarılır bu yazımızda teknikleri ve örnekleri üzerinde detaylı bilgi paylaşacağım. Kitap özeti çıkarma için internette örnekler arıyorsanız ve işin kolayına kaçıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. 😉 Çıkarılmış kitap özetleri hakkında siz bilgi bulabiliyorsanız öğretmeniniz de bunları bulabilir. Kitap özeti çıkarma programı ile ilgili yazımızın sonunda bilgi vereceğiz. Bu sayfamızda okunmuş bir kitap özeti nasıl çıkarılır detaylarını açıklıyoruz. 👉🏻

Kitabın özeti nasıl yazılır sorusuna ilk verilebilecek cevap, “dikkatli okuyarak” olacaktır. Bu süreç kimileri için sıkıcı gibi görünse de aslında keyif alınacak bir okumadan sonra çok rahat bir şekilde kitabın özetini çıkarabilirsiniz. Ben bu yazımda sizler için işin biraz daha teknik ve sunum tarafını anlatacağım.

Nasıl okursanız ortaya da öyle bir özet çıkacaktır. Yani kitap özeti nasıl çıkarılır sorusundan önce dikkatli, konuyu özümseyerek ve size bağlı olarak gerekirse işaretleyerek, notlar alarak okumanızı tavsiye ederim. İlk yapmanız gereken şeylerden birisi sevdiğiniz bir kitabı okumanızdır. Kimisi hikaye sevmez, tarih sever; kimisi de roman sevmez felsefe ya da bilim kurgu sevebilir. Okurken zevk alacağınız içerikte bir kitab özeti çıkarmak daha kolay ve hızlı olacaktır.

KİTABIN ÖZETİ NASIL YAZILIR?

 1. Okurken sıkılmayacağın bir kitap seç.
 2. Hangi saatler arasında kaç sayfa okuyacağını önceden planla.
 3. Kitabı okumayı tamamlamak için kendine bir süre ver.
 4. Kitabı okurken not tut. (Gerekirse üzerini çiz)
 5. Özeti önce taslak olarak oluştur.
 6. İki A4 sayfasını (10 punto) geçmemesine özen göster.
 7. Giriş – Gelişme – Sonuç başlıklarına göre yaz.
 8. Taslak üzerinde düzenlemelerini yap.
 9. Özet denemen için kitabı okumamış birine okut ve yorumunu iste.
 10. Geri bildirimleri değerlendir, özetini düzenle.

Okurken sıkılmayacağın bir kitap seçmelisin. Zoraki okuma, hem uzun sürer hem de konuya kendini kaptıramazsın. Sayfa sayısına odaklanmayın, seveceğiniz bir kitap isterseniz 1000 sayfa olsun keyif alırsınız. Peki kitap özeti nasıl çıkarılır? Hangi konu ya da konular ilgini çekiyorsa onu oku. Mesela ben yakın tarih ile ilgili kitap okumayı çok severim. Hem tarih severim hem de gerçek olayları. Hikaye ya da roman okuyamıyorum ben mesela.

Sevdiğiniz konuyla ilgili kitap seçiminde ise kitapların özet kısmını ve arka kapak yazısını okumanızda fayda var. Bu bölümleri okuyarak kitabı sevip sevmeyeceğinizi daha kolay algılarsınız.

KİTAP OKURKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kesinlikle dikkatinizin dağılacağı ortamlarda kitap okumaya çalışmayın. Kitabı en kısa sürede bitirmekten ziyade, özümseyerek ve anlayarak okumanız daha önemlidir. Bu sebeple gün içinde kendinize kitap okumak için zaman ayırın. Arta kalan zamanlarınızda kitap okumayın, kitap okumak için ayrı bir zaman yaratın.

KİTAP ÖZETİ HANGİ DİLLE NASIL YAZILIR?

Kitap özeti nasıl çıkarılır sorusundan önce hangi dille yazacağınıza da karar vermelisiniz. Özet çıkarmanın bir dili yoktur. İmla kurallarına uygun, anlatımın düzgün olduğu her özet iyidir. Ama burada düşünmeniz gereken şu! Kitap özetini kim için hazırlıyorsunuz? Arkadaşınıza mı, öğretmeninize mi, yoksa çok samimi olmadığınız bir kişiye mi, yoksa bir gruba mı? Hepsinin anlatımı farklılık gösterecektir. Zaten kitap özeti çıkarmak, aslında sizin sunum yapma becerinizi geliştirecektir.

Peki kitap özeti nasıl yazılır, işte adım adım teknikleri.

KİTAP ÖZETİ NASIL YAZILIR?

 1. Giriş – Gelişme – Sonuç bölümleri mutlaka olmalıdır. Giriş kısmında kitap hakkında çok kısa bilgi verilmelidir. Gelişme bölümünde konu hakkında detaylara girilmeli ve sonuç kısmında özeti okuyacak kişiye kitabın okuyana nasıl bir etki bırakacağı üzerinde kafa yorulmalıdır. Yani özeti okuyan kişi, kitabı merak etmelidir.
 2. Unutmamalısınız ki, özet çıkarıyorsunuz. Kitaptaki paragrafları kopyala yapıştır yöntemiyle gelişme bölümüne aktarmamanız gerekiyor. Maksimum iki A4, Minimum bir A4 uzunluğunda özet yeterli olacaktır.
 3. Uzun cümlelerle konuyu anlatmak okuyanı sıkacaktır. Kısa kısa cümlelerle özeti çıkarmak daha faydalı olur.
 4. Olaylara değil, betimlemelere ağırlık vermelisiniz. Yani okuyan, kitabın içeriğini hayal etmeli ve aklında bir şeyler canlandırmalıdır.
 5. Birbiriyle aynı anlama gelebilecek cümleleri kullanmayın. Zaten onu öncesinde yazmışsınız, bir daha yazmanız akışkanlığı bozacaktır.

KİTAP ÖZETİ NEYE NASIL YAZILIR?

Kitap özeti nasıl yazılır?” sorusundan ziyade, okurken taslak “kitap özeti neye yazılır?” sorusuna verilebilecek tek cevap, bir defter olacaktır. Ben genellikle telli metot defteri tercih ediyorum.

KİTAP ÖZETİ NASIL KONTROL EDİLİR?

 • Gereksiz detaylara girmeyin, özet çıkardığınızı unutmayın.
 • Betimlemelere dikkat edin, kelimeleri özenle seçin.
 • Birbirine benzeyen tekrar cümleler kurmayın.
 • Kitapta bulunan ana karakterlere odaklanın.
 • Kitabın okuyucuya bırakacağı ana fikri aklınızdan çıkarmayın.
 • Kitabı beğenmediyseniz bile, özette bunlardan bahsedilmez.
 • Yazarın biyografisini değil sadece adını vermeniz yeterlidir.
 • Kitap ile ilgili bilgiler, yani yayın evi, sayfa sayısı vs. bilgiler çok gereksiz olacaktır.

Kitap özeti nasıl çıkarılır sorusunun en önemli kısmı kitabı okumaktan ziyade, çıkardığınız özetin detaylı olarak gözden geçirilmesidir.

KİTAP ÖZETİ İLE İLGİLİ YORUM ALIN

Hazırladığınız kitap özetini, kitabı hayatında hiç okumamış birine okutun ve yorumlarını alın. Aldığınız geribildirimlerden sonra özetinizi son defa gözden geçirin.

KİTAP ÖZETİ ÇIKARMA PROGRAMI

Kitap özeti çıkarma programı kullanmayın. Önemli olan sizlerin ifade ve sunum becerilerinizi geliştirmektir. Her şeyin kolayına kaçarsanız, içinizdeki cevrehi köreltir, gelecek yıllarda bu yönünüzü ön plana çıkaramazsınız. Unutmayın ki yapay işler yapay sonuçlar verir ve taklitler emek verenleri asla geçemez.

Umarım kitap özeti nasıl çıkarılır yazımı beğenmişsinizidir. Sorularınızı yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
askerlik kaç ay

Askerlik Kaç Ay Oldu? Süresi Ne Kadar ve Kaç Gün?

azra isminin anlamı

Azra İsminin Anlamı Nedir? Azra Ne Demek?