Pazartesi, Nisan 8, 2024
Ana SayfaCinsellikKızlık Zarı Nedir? Bekaretini Kaybettiğinde Ne Olur? Bozulmuş Kızlık Zarı Belirtileri Nelerdir?

Son Yazılar

Kızlık Zarı Nedir? Bekaretini Kaybettiğinde Ne Olur? Bozulmuş Kızlık Zarı Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarı nedir, kızlık zarı nasıl bozulur, kolay yırtılır mı, ikinci kez kanar mı, bekaret kaybedilirken canınız acır mı?

Bekaretinizi kaybetmek çok farklı bir deneyimdir. Nasıl hissedeceğinizi kestirmek çok zor, çünkü her kadın farklı hisseder. Peki kızlık zarı nedir, kızlık zarı nasıl bozulur, kolay yırtılır mı, ikinci kez kanar mı, bekaret kaybedilirken canınız acır mı? gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevapları işte yazımızda.

“Bekaret” ve “seks” kelimeleri, aynı veya farklı cinsiyetten insanlarla seks yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın, farklı insanlar için farklı anlamlara gelir. İnsanlar hangi tanımı kullanırsa kullansınlar, birçoğu ilk kez seks yapmaktan endişe duyuyor.

Bu endişe tamamen normaldir, ancak arkadaşlar arasında ve internette dolaşan söylentiler ve efsaneler gereksiz korkular yaratabilir. Seks sırasında ve sonrasında neler olabileceğini anlamak, endişelerinizi gidermeye yardımcı olabilir. Peki kızlık zarı nedir, kızlık zarı nasıl bozulur, kolay yırtılır mı, ikinci kez kanar mı, bekaret kaybedilirken canınız acır mı? gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevapları işte yazımızda.

Bu yazıda, bir kişi bekaretini kaybettiğinde hem fiziksel hem de duygusal olarak neler olabileceğine bakacağız. Ayrıca bekaret ve seks hakkındaki bazı yaygın efsaneleri ele alıyor ve insanların ilk kez seks yapmaya nasıl hazırlanabilecekleri hakkında bilgi veriyoruz.

Kızlık Zarı Nedir? Seks Nedir?

kızlık zarı nedir

Bekareti tanımlamak kolay değildir – seks ve bekaret, farklı bireyler için birçok farklı anlama gelebilir.

İnsanlar “bakire” derken, genellikle başka bir kişiyle cinsellik yaşamamış, vajinaya hiç penis girmemiş yani seks yapmamış bir kişiyi kastederler. Ancak bu, birçok olası tanımdan sadece biridir. Peki kızlık zarı nedir, kızlık zarı nasıl bozulur, kolay yırtılır mı, ikinci kez kanar mı, bekaret kaybedilirken canınız acır mı? gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevapları işte yazımızda.

Eğer vajina içine penis girmemişse, yani cinsel birleşme olmamışsa, bu kıza kültürümüzde bakire‘ denir. Onlar ve diğerleri için bekaret kaybı, ilk kez oral seks, anal seks veya parmak veya oyuncak kullanarak seks anlamına gelebilir. Bazı insanlar, farklı türde seks yaparak bekaretlerini defalarca kaybettiklerini hissedebilirler.

Bekaret ve cinsel aktivite kavramları da kültürler arasında farklılık göstermektedir.

Seks sırasında vücuda ne olur?

İnsanlar genellikle cinsel aktivite sırasında fiziksel değişiklikleri fark ederler. Bunlardan bazıları erkekler ve kadınlar için aynı iken, diğer değişiklikler farklıdır.

Seks, hem zihinsel hem de fiziksel faktörler nedeniyle iyi hissettirir. Beyin cinsel hazzı destekleyen hormonları salgılar ve cinsel organlarda uyarıldığında kendilerini iyi hissedebilen binlerce sinir ucu vardır.

Seks öncesi ve sırasında vücut hormon salgılar. Bunlar vajinadaki sıvı miktarını arttırır veya penisi ereksiyona teşvik eder. Ayrıca kadın ve erkek, kalp atışlarının hızlandığını hissedebilir ve vücutları seks sırasında daha hassas hale gelebilir.

Peki kızlık zarı nedir, kızlık zarı nasıl bozulur, kolay yırtılır mı, ikinci kez kanar mı, bekaret kaybedilirken canınız acır mı?

Kızlık zarı kolay yırtılır mı ve acır mı?

Cinsel birleşme, yabancı bir his olduğu için ilk başta garip gelebilir. Bununla birlikte, seks – ilk kez de dahil olmak üzere – söylentiler gibi acı verici bir duygu yaşatmaz. İlk birleşmenin verdiği stres ve hassaslıkla biraz endişeye kapılabilirsiniz. Fakat şehir efsanelerine sakın inanmayın.

Rahatsızlıktan kaçınmak için, cinsel ilişkiden önce ve seks sırasında partnerinizle açıkça iletişim kurduğunuzdan ve onlara neyin hoşunuza gidip neyin sizi endişelendirdiğini anlattığınızdan emin olun. Seks acı veriyorsa, eşinize söyleyin ve bırakın veya farklı bir şey deneyin.

İlgili Yazı: Seks pozisyonları hakkında bilgine güveniyor musun?

Aldığınız zevki en üst düzeye çıkarmak ve rahatsızlık olasılığını en aza indirmek için ön sevişmeye çok zaman ayırın. Bu öpmek, okşamak, konuşmak veya keşfetmek anlamına gelebilir. Ön sevişme, uyarılmayı artıracak ve sizi ve eşinizi daha da keyifli bir deneyime hazırlayacaktır.

Ön sevişme ve uyarılma durumu vajina ve penisin kendi kendini yağlamasına yardımcı olsa da, insanların rahatsız edici sürtünmeyi önlemek için yine de kayganlaştırıcı kullanması gerekebilir. En azından ilk birleşmede bu genellikle tavsiye edilir.

Bununla birlikte anal seks sırasında rektum kendi kayganlığını üretmediği için kayganlaştırıcı kullanmak bir zorunluluktur.

Kızlık zarı nedir ve seks onu nasıl etkiler?

Kızlık zarı acısı neye benzer? İlk kez vajinal seksle ilgili en büyük efsanelerden biri, bir kadının kızlık zarının (vajinanın ağzını kaplayan ince, elastik bir zar) kırılarak kanamaya ve ağrıya neden olmasıdır. İnsanlar bazen buna “kiraz patlatmak” derler.

Kızlık zarı öncesi ve sonrası merak edilir ve bazı insanlar kızlık zarı olmadan doğarlar.

Seks sırasında kızlık zarı yırtılabilir ve küçük kanamalara neden olabilir. Bu, ergenlik döneminde olduğu gibi kızlık zarı daha az elastikse veya daha küçük bir açıklığa sahipse daha olasıdır. Bu kanama genellikle minimaldir.

Ancak kızlık zarı cinsel ilişki sırasında yırtılmayabilir. Esnektir ve genellikle tüm vajinal açıklığı kapatmaz. Öyle olsaydı, adet kanı ve diğer vajinal akıntı türleri vücudu terk edemezdi.

Çoğu durumda, bir kişinin kızlık zarı seks yapmadan önce yırtılmıştır. Spor gibi bazı yorucu aktiviteler kızlık zarında küçük yırtılmalara neden olabilir.

Bazı insanlar, bozulmuş bir kızlık zarının, bekaret kaybının geri dönüşü olmayan bir işareti olduğuna inanır. Ancak bir kişinin sadece kızlık zarına bakarak cinsel ilişkiye girip girmediğini anlamak mümkün değildir. Bunun nedeni kızlık zarının çoğu durumda doğal olarak açık olması ve şekli ile boyutunun kişiden kişiye değişmesidir.

2019’da Reproductive Health Trusted Source dergisinde yayınlanan bir makalenin yazarları, sağlık uzmanlarının bir kişinin cinsel olarak aktif olup olmadığını değerlendirmek için asla kızlık zarının fiziksel muayenelerine güvenmemesi gerektiğini söylüyor.

Kızlık zarının bozulması penise zarar verebilir mi?

kızlık zarı nedir

Bu soru da şehir efsanelerinden birisidir. İlk cinsel deneyimde erkek penisinin zarar görmesi ya da daha ileri gidersek ‘penis kırılması‘ mümkün değildir.

Ön sevişme sırasında kadın vajinasının içi kendi kayganlaştırıcısını üretir. Bu konuda sorun yoksa, güzel bir cinsel deneyim yaşanabilir. Fakat yeterli kayganlığa ulaşılmadıysa, eczanelerden alabileceğiniz çeşitli markaların kayganlaştırıcı ürünlerini alabilirsiniz.

Bekaretinizi ne zaman kaybetmeniz gerekir?

İnsanlar, “doğru bir yaş” olduğuna inanırlarsa veya bunu herkesin yaptığını düşünüyorlarsa, seks yapmak için çok fazla baskı hissedebilirler. Bununla birlikte, birçok insan ne zaman cinsel olarak aktif olmak isteyip istemeyeceklerine karar vermek için zaman ayırır.

2017 yılında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) toplanan en son veriler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki lise öğrencilerinin %47,8’inin hiçbir zaman herhangi bir cinsel ilişki yaşamadığını gösteriyor.

Yani seks yapmamaktan endişeleniyorsanız – endişelenmeyin! Cinsel olarak aktif olmak için gerçekten doğru ya da yanlış zaman yoktur. Doğru zaman, sizin için doğru olduğunu hissettiğiniz zamandır – yani, o parçanızı keşfetmek için coşkulu bir arzu hissettiğiniz zamandır.

Seks yapmaya başlamak için asla bir dürtü hissetmiyorsanız, bu da kesinlikle sorun değil. Ve seks hayatınıza başlamak istiyor ama sonra bir, birkaç veya tüm cinsel aktivite türlerinden bir süre veya sonsuza kadar uzak durmaya karar veriyorsanız, bu da normaldir.

İlk kez seks yaptığınızda bir hastalık kapabilir misiniz?

Evet. Bir kişi, prezervatif gibi bariyer kontrasepsiyon kullanmadan cinsel temas kurduğunda, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (CYBE) geliştirme şansı vardır. Buna ilk seferleri de dahildir. Yani iyi tanımadığınız ve cinsellik konusunda sık partner değiştirdiğinden şüphelendiğiniz biriyle ya seks yapmayın ya da erkeğin prezervatif kullanmasını sağlayın.

Bununla birlikte, eğer hiç kimse daha önce başka biriyle cinsel ilişkiye girmemişse, ikisinde de cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBE) olmaz.

Bazı CYBE’ler hiçbir semptom göstermez, bu nedenle bir kişi, bir CYBE olup olmadığını bilemeyebilir. Emin olmak için, daha önce korunmasız cinsel ilişkiye giren herkes – oral seks veya anal seks dahil – cinsel sağlık taramasından geçmelidir.

CYBE’leri önlemeye gelince, en iyi seçenekler kadın veya erkek prezervatifleri veya oral seks için diş setleri gibi fiziksel engellerdir.

İnsanlar, sağlık hizmeti sağlayıcılarından veya eczanelerden prezervatif alabilir. Çoğu markanın kullanımı güvenlidir.

İlk defa seks yaptığınızda hamile kalabilir misiniz?

Evet, vajinaya penis girdi ise bu ihtimal gerçekleşebilir.

Kadınların bekaretlerini kaybettiklerinde hamile kalamayacaklarına dair söylentiler var ama bu doğru değil. Özellikle hem kadın hem de erkek gebeliği önleyici bir şey kullanmıyorsa, hamile kalınma ihtimali her zaman vardır.

Hamileliği önlemek için bazı seçenekler arasında erkek veya kadın prezervatifi kullanmak, doğum kontrol hapları almak, düzenli bir doğum kontrol iğnesi yaptırmak ve bir doktorun rahim içi spiral yerleştirmesi yer alır.

Rıza nedir ve neden önemlidir?

Rıza, cinsel aktiviteye dahil olan her kişinin buna katılmayı kabul ettiği anlamına gelir.

Bir partner seks yapmak isteyip istemediğinden emin değilse veya seks sırasında fikrini değiştirirse, bunu ifade edebilecek ve herhangi bir şey olmadan durabileceklerini hissetmelidir.

İlgili Yazı: Kadınlar ve Erkekler Yatakta Neye Dayanamaz?

Keyifli bir ilk deneyim için, çiftler hem duygusal hem de fiziksel olarak güvende hissetmelidir. İstediğinizden daha fazlasını yapmak için baskı hissediyorsanız, bu güvenli ve keyifli bir seks sağlamayacaktır.

Daha sonra nasıl hissedeceğim?

İnsanlar bazen bekaretlerini kaybetmenin hayatlarını değiştirecek bir deneyim olacağını düşünürler. Her insanın deneyimi farklıdır – bazıları mutlu, duygusal, rahatlamış, endişeli hissedebilir veya belirli bir duygusal tepkileri olmayabilir.

İlk kez seks yapmanın doğru ya da yanlış bir tepkisi yoktur. Nasıl hissettiğiniz, önceden sahip olduğunuz beklentilere veya örneğin kişiliğinize bağlı olabilir.

Bazı insanlar seks yapmanın ilişkilerini değiştirdiğini düşünüyor. Değişiklik birçok şekilde olabilir ve bu da normaldir. Örneğin hayatlarındaki insana sonsuz güvenen kadın ve erkekler, partnerlerine daha fazla bağlı hissedebilirler.

Bazı insanlar seks sırasında veya sonrasında bunalmış hissederler. Tek bir cinsel deneyimin bundan ibaret olduğunu unutmayın – daha büyük bir bağlamın parçası olarak tek bir deneyim ve kimliğinizi veya yaşam rotanızı şekillendirmesi gerekmez.

Gelecekteki cinsel deneyimlerin tümü, vücudunuzla ilgili artan deneyiminize ve cinsel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı olacaktır.

Kızlık zarı nedir konumuzun özeti.

Bekaretinizi kaybetmek stresli bir olay olmak zorunda değildir.

Ne bekleyeceğini ve ne olabileceğini anlamak, bir kişinin hem fiziksel hem de duygusal olarak bekaretini kendileri için doğru olan herhangi bir şekilde kaybetmeye hazırlanmasına yardımcı olabilir.

İnsanlar farklı yaşlarda cinsel olarak aktif olmaya karar verirler ve bazı insanlar asla bu dürtüyü hissetmezler. Birisi cinsel ilişkiye girmeye karar verirse, hiçbir görünür fiziksel değişiklik bir kişiyi cinsel olarak aktif olarak öne çıkaramaz.

Son olarak, ilk kez veya herhangi bir zamanda seks yaparken rıza çok önemlidir. Ayrıca, neyin zevkli olduğu hakkında iletişim kurun ve istenmeyen gebelik ve CYBE’lerden kaçınmak için yeterli korumayı kullanın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!