Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaOyunKızma Birader Nasıl Oynanır? Oyun Kuralları Nedir? İşte Taktikleri

Son Yazılar

Kızma Birader Nasıl Oynanır? Oyun Kuralları Nedir? İşte Taktikleri

Evde oynanabilecek oyunlar arasında olan kızma birader nasıl oynanır, kaç kişilik, oyun kuralları, taktikleri ile işte detaylar yazımda...

Kızma Birader oyununu mutlaka duymuşsunuzdur, peki nasıl oynanır biliyor musunuz, oyun kuralları ve taktikleri nelerdir? Evlerimizde daha fazla zaman geçirdiğimiz şu dönemde, evde oynanabilecek oyunlar ile ilgili araştırmalar yapıyoruz. Bu oyunu cep telefonuna yükleyeceğiniz uygulamaları kullanarak da oynayabilirsiniz ama en zevklisi aile üyeleriyle zar atarak oynanacak olanıdır. Peki kızma birader nasıl oynanır, oyun kuralları ve taktikleri nelerdir?

KIZMA BİRADER OYUNU NEDİR?

kızma birader oyunu nasıl oynanır

Oyunun kendine özel bir tahtası ya da kartonu bulunuyor. 2 ya da 4 kişi ile oynanabilen oyun bir adet zar ve kişi başına 4 piyonla oynanıyor. Bence evde oynanacak en güzel oyunlardan biri. Kızma Birader oyunu nasıl oynanır sorusunun cevabı ise aslında çok basit. Her oyuncu kendi rengindeki piyonları, başlangıç noktasından hedef alana zar atışları ile ulaştırmasından ibarettir. Tabi öyle zar at ilerle gibi bir durum yok! Yol güzergahı üzerinde bir çok zorlukla karşılaşacaksınız.

KIZMA BİRADER OYUNUNA NASIL BAŞLANIR?

kızma birader nasıl oynanır

Kızma Birader oyunu nasıl oynanır?

Her oyuncunun 4 piyonu var ve bu piyonlar oyun başlangıcında, bekleme alanında dururlar. Oyunun başlaması için piyonların hareket etmesi gerekli. Piyonların bekleme alanından çıkarılması için oyuncunun zar atması gerekiyor ama zarda 6 atması gerekiyor. 6 atana kadar oyuncular bekler. Zarda 6 atan bir piyonu hareket ettirir.

Zarda 6 atan oyuncu, piyonu bekleme alanından çıkararak, başlangıç noktasına koyar. Tekrar zar atarak başlangıç noktasından kaç kare hareket ettireceğini belirler. Yani bekleme alanından çıkmak için zarda 6 atılması gerekiyor. Hareket ettirmek için ise yeniden zar atmak gerekiyor.

KIZMA BİRADER OYUNU NASIL İLERLER?

Kızma Birader oyunu nasıl oynanır sorusundan sonra, neden bu oyunun adı kızma birader bunu da şimdi anlayacaksın. Her bir oyuncu seçtiği renkteki piyonları saat yönünde hareket ettirir. Zar atan oyuncu 6 sayısını yakaladığında bir piyonu kendi başlama karesine koyar ve yeniden zar atar. Attığı zarda çıkan rakam kadar piyonunu hareket ettirir.

Kızma Birader Oyun Kuralları

  1. Bir oyuncu, piyonunu hareket ettirdiği yolda başka bir piyon varsa, üzerinden atlayabilir.
  2. Bir karede bir piyon olmalıdır. Aynı karede iki piyon olamaz.
  3. Bir oyuncunun kendine ait iki piyonu aynı kareye geliyorsa. Bir piyonu yerinden hiç oynatamaz. O piyon için pas geçer.
  4. Zar attıktan sonra hareket ettirdiğiniz piyonunuz, rakip piyon ile aynı kareye denk gelirse, rakip piyonu yemiş ve o piyonu en başa bekleme alanına göndermiş olursunuz. İşte burada ‘Kızma Birader’ diyebilirsiniz.

OYUN NASIL BİTER?

Hedef noktasına dört piyonunu da ulaştırmayı başaran oyuncu, oyunu kazanmış olur. Tabi nu gerçekten üstün bir strateji ve şans ile gerçekleşiyor. Her bir zar atışında bekleme noktasına geri gönderilen piyonlar, oyunu zevkli, iddialı ve uzun sürmesine sebep olur. Gördüğünüz gibi Kızma Birader oyunu nasıl oynanır sorusunun cevabı çok basit. Oyun kolay, kuralları net. Taktiklerinizi ise sizin oyun sırasında geliştirmeniz gerekli. Amacınız her zaman rakip oyuncunun piyonlarını en başa göndermek olmalıdır. Bu sayede sizin şansınız daha fazla olacaktır.

EVDE OYNANABİLECEK STRATEJİ OYUNU

Oyundaki en büyük şans, zar atışlarında 6 rakamını bulmanız olacaktır. Kızma Birader oyun taktikleri arasında en önemlisi ise, rakip oyuncunun piyonlarını en başa yani bekleme alanına göndermenizdir. Beklediğiniz zar atışları şans, doğru piyonu doğru zarda hareket ettirmeniz ise stratejiniz olmalıdır. Oyun çok zevkli, gerçekten evde oynanabilecek, keyif alabileceğiniz bir strateji oyunu. Hepinize bol şanslar dilerim.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!