Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaSağlıkKolajen Takviyesi Almanın En Önemli 6 Faydası

Son Yazılar

Kolajen Takviyesi Almanın En Önemli 6 Faydası

Kolajen takviyesi faydaları ile birlikte riskleri, artıları eksileri gibi konuların tamamını sizler işçin araştırdık, işte kolajen peptit hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgiler.

Düzenli spor yapanlar ya da vücut geliştirme sporuna meraklı olanların peynir altı suyu proteini konsantresi kullandıklarını duymuşsunuzdur. Son yıllarda ise sıklıkla duyduğumuz kolajen var. Kolajen, sağlıklı eklemlerden ve cilt elastikiyetinden veya gerginliğinden sorumlu bir proteindir. Kemiklerinizde, kaslarınızda ve kanınızda bulunur, cildinizin dörtte üçünü ve vücudunuzdaki proteinin üçte birini oluşturur. Peki kolajen takviyesi almanın faydaları hakkında bilgiye sahip misiniz?

Yaşlandıkça, mevcut kolajeniniz azalır ve vücudunuzun daha fazlasını üretmesi zorlaşır. Sonuç olarak, birçok insan kolajen takviyesi almaya yöneliyor. Bu takviyeler genellikle toz formundadır, ancak kapsüller ve sıvı takviyeler de mevcuttur.

Kolajen ayrıca gıdada bulunan proteinlerin yapı taşları olan amino asitleri birleştirerek vücutta doğal olarak üretilir. Kolajen üretmek için vücudunuzun ihtiyacı olan besinler:

 • Prolin: Yumurta akı, süt ürünleri, lahana, mantar ve kuşkonmazda bulunur.
 • Glisin: Koyun derisinde, tavuk derisinde ve jelatininde ve çeşitli diğer protein açısından zengin gıdalarda bulunur.
 • C vitamini: turunçgillerde ve dolmalık biberde bulunur
 • Çinko: sığır, kuzu, koyun, kabuklu deniz ürünleri, nohut, mercimek, fasulye, süt, peynir ve çeşitli fındık ve tohumlarda bulunur.
 • Bakır: Sakatat, kakao tozunda, kaju fıstığında, susamda ve mercimekte bulunur.

On dört gram kolajen peptit şunları içerir:

 • Kalori: 50
 • Protein: 12 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidratlar: 0 gram
 • Lif: 0 gram
 • Şeker: 0 gram

Aynı miktarda kolajen peptit ayrıca 29 miligram kalsiyum, 44.9 miligram sodyum ve 0.98 miligram potasyum içerir.

Kolajen Takviyesi ve Potansiyel Sağlık Faydaları

Vücudumuzun pek çok kritik parçasını oluşturduğu için, kolajen sadece yararlı değil, aynı zamanda sağlığı korumak için de gereklidir. Bununla birlikte, kolajen takviyelerinin faydaları hala tartışılmaktadır. Nemli cildi korumaya ve osteoartrit ağrısını hafifletmeye yardımcı olduklarına dair makul kanıtlar olsa da, kan basıncını ve kan şekeri seviyelerini düşürmek gibi daha az anlaşılan faydalar hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İşte kolajen takviyesi ile ilgili yaygın olarak belirtilen bazı faydaları:

Daha Güçlü Kemikler

Yaşlandıkça, kemikleriniz daha az yoğun ve daha kırılgan hale gelir, daha kolay kırılır ve iyileşmesi daha uzun sürer. Çalışmalar, günlük kolajen takviyelerinin kemiklerinizi daha yoğun hale getirmeye, onları kırılgan hale getiren yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve vücudunuzun yeni kemik üretmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Cilt Esnekliği ve Nemlendirme

Oral kolajen takviyelerinin, yaşlı insanlar için cilt nemini ve elastikiyetini iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kalın saç

Daha fazla erkek kelleşirken, birçok kadın da yaşlandıkça saç dökülmesi veya incelme yaşar. Gerçekleştirilen bir çalışmada, saçları seyrelmiş bir grup kadın günlük kolajen takviyesi alırken saçlarının miktarında, kafa derisinin kaplanmasında ve kalınlığında önemli artışlar görülmüştür.

Daha Sağlıklı Tırnaklar

Bazı insanların tırnakları diğerlerinden daha kolay kırılır ve o kadar hızlı uzamaz. Bir grup kadın üzerinde yapılan bir çalışma, yalnızca dört haftalık günlük kolajen takviyesinden sonra daha hızlı tırnak büyümesi ve daha az kırık yaşadıklarını gösterdi.

Eklem Ağrılarını Azaltır

Diz osteoartriti olan kişiler için oral kolajen takviyeleri hafif bir ağrı kesici görevi görebilir ve eklem fonksiyonunu iyileştirebilir. Bu gelişmeleri görmeden önce yaklaşık üç ila beş aylık günlük kullanım gerekebilir.

Artan Kas Kütlesi

Kolajen peptit takviyesi ve kuvvet antrenmanının bir kombinasyonu, potansiyel olarak kas kütlesini ve gücünü artırmaya yardımcı olur.

Kolajen Takviyesi ve Potansiyel Riskleri

Kolajen takviyelerinin yan etkileri nadir görülür. Ancak hamileyseniz veya emziriyorsanız, kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Daha Sağlıklı Alternatifler

Kolajen takviyelerinin etkileri araştırılmaya ve tartışılmaya devam ediyor. Bu takviyeleri satın almak yerine, beslenmenizi sağlıklı gıdalarla yapmayı sağlayarak vücudunuzun doğal olarak daha fazla kolajen üretmesine her zaman yardımcı olabilirsiniz.

Kolajen üretmek için vücudunuz glisin ve prolin amino asitlerini C vitamini, çinko ve bakır gibi diğer amino asitlerle birlikte koyar. Tavuk, sığır eti, balık, süt ürünleri, yumurta ve fasulye gibi glisin ve prolin açısından zengin yiyecekleri yiyerek vücudunuzun daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olabilirsiniz. C vitamini, çinko ve bakır için ayrıca turunçgiller, domatesler, yapraklı yeşillikler, kabuklu deniz ürünleri, fındık ve lifli kepekli tahıllar gibi yiyecekleri yediğinizden emin olmalısınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!