Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaHayvanseverKöpeğinizin Üzerinize Atlama Alışkanlığını Nasıl Düzeltebilirsiniz

Son Yazılar

Köpeğinizin Üzerinize Atlama Alışkanlığını Nasıl Düzeltebilirsiniz

Köpeğim üstüme atlıyor ısırıyor ya da köpeğim üzerime atlıyor diye yakınan köpek sahipleri için eğitim önerilerimizi paylaşıyoruz.

Köpeklerin yavruyken zıplaması sevimli görünebilir ancak büyüdüklerinde sorun yaşayacağınızı unutmamalısınız. Bir köpeğin üzerinize atlamaması için nasıl eğitileceğini öğrenmek sadece görgü kurallarıyla ilgili değildir, aynı zamanda yaralanmaları önlemeye de yardımcı olabilir. Ayrıca, ziyarete gelen misafirleriniz olduğunda faydalıdır. Gelin ve tüm senaryolarda köpeğim üzerime atlıyor ya da köpeğim üstüme atlıyor ısırıyor diye yakınan köpek sahipleri için eğitim önerilerimizi paylaşalım.

Köpekler Neden Zıplar?

Köpekler iki ana nedenden dolayı zıplarlar – sizi selamlamak ve merhaba demek için… ve insanlar genellikle farkında olmadan heyecan ve sevgi ile zıplamayı teşvik eder.

Köpek dünyasında, köpekler aslında birbirlerinin ağız çevresini ve popolarını koklayarak birbirlerine merhaba derler. Bu nedenle, başlangıçta,köpeğinizi eve ilk getirdiğinizde, sevimli bir köpek yavrusuydu ve yüzünüzü koklayarak size merhaba demeye çalışıyordu. Ama yüzünüz o kadar yüksekte ki köpek yavruları merhaba demek için iki ayağının üzerine kalkıp, yüzünüze ulaşmaya çalışıyor.

Eve getirdiğiniz köpeğiniz, merhaba demek için ayağa fırladığında, muhtemelen onları okşamış, tırmalamış ve büyük, mutlu bir sesle teşvik etmişsinizdir. Bu tepki aslında zıplama eylemini güçlendirir. Artık köpeğiniz zıplamanın dikkatinizi çektiğini öğrendi ve tam olarak istediği şey de buydu.

Köpeğim üzerime atlıyor diyenler bunun ana sebebini artık biliyor… Peki çözümü için nasıl bir eğitim gerekli?

Köpeğin Üzerinize Zıplamasını Nasıl Durdurursunuz?

İyi haber şu ki, yeni yavru ev arkadaşınızın üzerinize atlamamasını kolayca sağlayabilirsiniz. Yetişkin köpekler, zıplamanın dikkatinizi çektiğini tekrarlama yoluyla öğrendiği için biraz daha fazla eğitim söz konusu olacaktır.

Köpeğiniz üstünüze atlıyorsa, eğitebilirsiniz

Konukların veya başkalarının üzerine atlamaya çalışmadan önce, yavru köpeğinizi sizin üzerinize atlamaması için eğiterek başlayın. Köpeğinize en az dikkat dağıtıcı şeyle nasıl başarılı olunacağını öğretmek her zaman önemlidir.

Köpeğinizin üzerinize atladığı tüm durumları düşünün. Yaygın senaryolar şunları içerir:

  • Eve geldiğinizde
  • Oyun oynamak için
  • Tasmasını takarken
  • Yemek zamanları

Ceplerinizi sağlıklı ve lezzetli köpek mamasıyla doldurun – eğitime başlama zamanı.

İşte yavru köpeğiniz için yeni kural. Yukarı zıpladığında, dikkatinizi çekmiyormuş gibi yapacaksınız. Bu eğitime “görünmez köpek” adını verebiliriz. Zıpladığında “Hayır” demeyin, “Otur” demeyin. Sadece o yokmuş gibi davran. Hatta arkanızı dönebilir veya odadan çıkabilirsiniz.

Dört patisini de yere koyduğunda, hızla onun yanında çömelin (unutmayın, yüzünüzü görmek istiyor) ve onu sakince okşayın. Sakin yaklaşın, hatta donuk bir ifadeye bürünün, asla heyecan ve mutluluk duygularını çağrıştıracak ifadeler kullanmayın çünkü bu zıplamayı teşvik edecektir. Ayrıca patilerini yerde tutmaya devam ederse, ‘Aferin’ gibi teşvik edici kelimeler kullanabilirsiniz.

Eğer yeniden üzerinize atlamaya çalışırsa, hemen ayağa kalkın ve görünmez köpek tepkisini tekrarlayın. Dikkat etmeyin ve dört patisini de yere koymasını bekleyin. Bir kez yaptığında, ona dikkat verin. Yani her zıplamada ‘görünmez köpek’, 4 pati yere değince ise ‘Ödül Maması’ ile teşvik.

Bu aynı zamanda, köpeğinizi beslerken, tasmasını takarken veya üzerinize atlamaya çalıştığı herhangi bir zamanda, neden zıpladığını anlamadığı anlamına gelir. Örneğin dışarı çıkarken çok heyecanlanıp sürekli zıplamaya çalışıyorsa, 4 patisini de yere koyup sakinleşene kadar bekleyin. Eğer bunu yapmayıp kapıyı açarsanız, her zıpladığında kapıyı açacağınızı sanarak buna koşullanır, ki bu da istediğimiz şey değil.

Bu eğitimin iyi sonuç vermesi için planlama yapmalı ve eğitim olduğunu unutmamalısınız. Sizin açınızdan biraz çaba gerektirecek ama uzun vadede, köpeğinize üzerinize atlamanın ona bir şeyler kazandırmadığını ve patilerini yerde tutmanın ödüle yol açacağını öğretiyorsunuz.

Tüm aile üyeleri bu eğitim yöntemini izlemelidir. Herkesin aynı düşüncede olduğundan emin olun.

Köpeğim üzerime atlıyor? Nasıl eğitebilirim?

Yavru köpeğinizi sürekli olarak üzerinize atlamaması için eğitirken, o zaman arkadaşlarınızın veya yabancıların üzerine atlamaması için yavru köpeğinizle mücadele etmeye başlamak istersiniz. Bu biraz daha zorlayıcı olabilir çünkü sadece yavru köpeğinizi eğitmekle kalmayacak, aynı zamanda arkadaşınızı da eğitmiş olacaksınız! Yavru köpeğinizi arkadaşınızla tanıştırmadan önce, ona yavru köpeğinizin yeni eğitim protokolü hakkında bilgi verin. Onlara, köpeğinizin zıplarsa, tepki vermemeleri hatta görmezden gelmeleri gerektiğini iyice anlatın.

Köpeğim üzerime atlıyor diyen insanlar sadece kendilerini düşünüyorlar. Peki arkadaşlar, komşular, dışarıdaki insanlar? Arkadaşınız evinize gelmeden önce, köpeğinizin tasmasını koşum takımına bağlayın. Ayrıca cebinizde ödül mamalarını bulundurduğunuzdan emin olun. Arkadaşınızın geldiğinde, onun cebine de ödül mamalarından koyun ve amacı onunla paylaşın.

Arkadaşınız eve girerken yumuşak bir ses çıkarın (aşırı gülmeyin ve yüksek sesle konuşmayın) ve yavru köpeğinizin dikkatini üzerinize çekin. Yavru köpeğinizin yabancıların yanında mutlu olmasını istiyoruz, ancak bunun sizinle ilgili olduğunu, tüm değerli ödüllerin ise sizde olduğunu öğrenmesini istiyoruz.

Yavru köpeğiniz tasması üzerindeyken sakin bir şekilde misafirinizin yanına gidin ve köpeğinize “git merhaba de” deyin. Bu noktada, misafirinizin sakince yavru köpeğinizi sevmesini sağlayın. Yavru köpeğiniz dört patisi de yerde ise, arkadaşınız cebindeki ödül mamalarından birini köpeğinize verebilir. Köpek yavrusu sıçrarsa, misafiriniz onu görmezden gelmelidir. Bu olursa, yavruyu yanınıza çağırın ve oturmasını isteyin. Bu işlemi tekrarlayın ve köpeğinizin misafirinizden bir ödül maması almak için patilerini yere koymayı öğrenmesini sağlayana kadar devam edin.

Yavru köpeğiniz misafirinizden ikram alırken, bu sürecin kısa tutulması sağlanmalıdır. Yavru köpeğiniz ikramı alır, küçük bir merhaba ve sonra siz onu yanınıza çağırıp beklemesini sağlarsınız. Bunu yaparak, yavru köpeğinizin enerji seviyesini azaltır, sakin kalmasını sağlarsınız. Bu, yavru köpeğinize konukların iyi olduğunu ancak çok heyecan verici olmadığını öğretmeye yardımcı olur.

Yavru köpeğiniz atlamama konusunda eğitime yeni başladıysa, evinize misafir geldiğinde tasmasını takmanızı ve sizin yanınızda bulunmasını sağlamalısınız. Eğer siz köpeğinizle birlikte bir arkadaşınıza gidiyorsanız, yine tasması ile yanınızda tutmalısınız.

Bir Köpeğin Yabancıların Üzerine Atlamasını Nasıl Durdurursunuz?

Yavru köpeğinize yabancıların üzerine atlamamasını öğretmek biraz farklı bir senaryodur. Yavru köpeğinizi gezdirirken dost canlısı birini gördüğünüzde acele etmeyin. Yabancıdan yaklaşık beş metre uzakta olduğunuzda, ona sizin ve köpeğinizin merhaba demek için gelip gelemeyeceğini sorun.

Yabancı evet derse, biraz ödül maması alın ve yavru köpeğinize iyi bir davranış sergilemeye başlayın. Yavaşça yabancıya doğru yürü. Bu sefer, yabancıdan yavru köpeğinizin eğitimine yardım etmesini istemiyorsunuz, ama hemen çömelecek ve yavru köpeğinizin seviyesine ineceksiniz. Aşağıdayken, yavru köpeğinize ödül maması verirken elinizi köpeğinizin tasmasında tutun. Bunun nedeni, köpeğinizin tanımadığınız kimsenin üzerine atlamaması veya zarar vermemesini sağlamak içindir.

Dört patisini de yerde tuttuğu için yavru köpeğinizi ona bir ziyafet vererek ödüllendirin. Kısa ve güzel bir eğitim. Yabancıya teşekkür edin ve yavaşça uzaklaşın. Öğrenme aşamasında olabildiğince çok kişiyle bu işleme devam edin. Yavru köpeğiniz yerde dört patisi ile durma konusunda gerçekten güvenilir olmaya başladığında, o zaman yavru köpeğinizle çömelmemeye başlayabilirsiniz.

Köpeğinizin Mutfak Tezgahına Zıplamasını Nasıl Durdurursunuz?

Köpekler zıplamanın sadece dikkat çekmek için olduğunu öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda tezgahın üzerine atlamanın ‘yemek’ anlamına geldiğini de öğrenebilirler. Köpeğiniz yiyecek, atıştırmalıklar, kağıt havlular, peçeteler gibi şeylerle ve hatta tezgahın, sehpanın veya yemek odası masasının üzerine atlamaya çalıştığını görürseniz, aslında bunun da bir dikkat çekme yöntemi olduğunu anlamalısınız.

Tezgaha atlamak, genellikle karşı atak olarak adlandırılır. Aslında ailedeki herkes eğitim konusunda tutarlı olduğu sürece değiştirilmesi çok kolay bir davranış olabilir.

Kural basit. Tezgahlarınızı ve masalarınızı boşaltın ve köpeğinizin kapabileceği hiçbir şey bırakmayın. Köpeğiniz zıplarsa ödül alamaz. Siz ve aileniz tezgahları ve masaları temizlemek konusunda tutarlıysanız, köpeğiniz tezgahın üzerine atlamanın heyecan verici bir şeye yol açmayacağını ve davranışın kendi kendine durması gerektiğini anlayacaktır.

Bir Köpeğe Yetişkin Bir Köpeğe Karşı Öğretme

Bir yavru köpeği veya yetişkin bir köpeği zıplamamak için eğitmek aynı eğitim prensiplerini takip edin. Aradaki fark, yavruların oldukça temiz bir sayfa ile başlamasıdır, böylece tercih edilen davranışları daha çabuk öğrenebilirler.

Zıplamanın iyi şeyler olduğunu aylarca hatta yıllarca öğrenmiş olan yetişkin köpekler, eğitim söz konusu olduğunda daha fazla zaman ve sabır ister. Evcil hayvan sahipleri, başlangıçtan itibaren yeni bir davranışı eğitmek yerine bir davranışı eğitmemeye odaklanmalıdır.

İyi bir yönetim, olumlu pekiştirme ve tüm aile aynı noktada olduğunda, hem yavru hem de yetişkin bir köpek nasıl zıplamayacağını öğrenebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!