Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaHayvanseverKöpeğinizi Evde Bıraktığınızda Kendini Yalnız Hissetmemesini Sağlayacak 8 Yöntem

Son Yazılar

Köpeğinizi Evde Bıraktığınızda Kendini Yalnız Hissetmemesini Sağlayacak 8 Yöntem

Evde yalnız kalan köpek üzülür mü? Siz de köpeğim yalnız kalınca üzülüyor diyorsanız, ağlamasını, havlamasını azaltacak bu 8 yöntemi öğrenmelisiniz.

Evinizden çıkmaya hazırlanıyorsunuz. Ayakkabılarınızı giydiniz ve aynaya son defa bakarken, arkanızdan üzgün gözlerle size bakan ev arkadaşınızı gördünüz. Bu, bütün köpek sahiplerinin yaşadığı, duygu yüklü bir an. Hatta bahse girerim, dışarı çıkmaktan vazgeçtiğiniz anlarınız bile olmuştur. Peki gerçekten evde yalnız kalan köpek üzülür mü? Siz de köpeğim yalnız kalınca üzülüyor diyorsanız, üzülmesini azaltacak bu 8 yöntemi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Köpeğinizin siz yokken yalnızlık hissedip hissetmediğini veya dışarıda oynayan çocuklar tarafından yeterince dikkatinin dağılıp dağılmadığını, ağlayıp ağlamadığını merak ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Köpeklerimizin bizim gibi olduğunu düşünmek ve onların yerine kendinizi koyduğunuzda hissedeceğimiz duyguların kalbinizi acıttığını biliyoruz. Biz de aynı duyguları yaşadık.

Ancak, bir köpeğin gerçekten yalnız olup olmadığını bize gösterebilecek belirli davranışlar ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için yapabileceğimiz şeyler olduğunu da bilmeniz gereklidir. Peki evde yalnız kalan köpek üzülür mü? Köpeğim yalnız kalınca üzülüyor ve bu kalbimi acıtıyor diyorsanız, üzülmesini azaltacak bu 8 yöntemi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Köpekler Kendilerini Yalnız Hisseder mi?

Köpeklerin doğaları gereği sürü hayvanları olduğu, genetik olarak sosyal olmaya ve etraflarında her zaman başkalarının olmasını istedikleri bilinir. Hatta bazıları, her gün insanlarla yan yana çalışan, çalışan köpekler olarak hizmet etmek üzere yetiştirildi. Peki insanlar ya da diğer köpekler ortalıkta yokken kendilerinizi gerçekten yalnız mı hissediyorlar?

Honest to Dog’un sahibi ve sertifikalı bir köpek davranış danışmanı olan Michelle Mullins, “Gerçekten emin olabileceğimizi sanmıyorum, çünkü onlara soramayız,” diyor. “Ama yalnızlık duygularını ya da yalnızlıkla birlikte gelen duyguları hissettiklerini düşünmemize yol açacak bazı davranışlar sergiliyorlar.”

Köpeklerde Yalnızlık Belirtileri

Mullins, yalnız olan bir köpeğin bazı belirtiler gösterebileceğini söylüyor. Daha uyuşuk görünebilirler ve her zamankinden daha az oynamaya istekli olabilirler. Sanki yapacak bir şey ararmış gibi evde dolaşarak veya etrafta dolaşarak zaman geçirebilir. Ayrıca çok fazla sızlanabilirler.

Walkabout Köpek Danışmanlığı kurucusu Sylvia Koczerzuk, “Komşular ‘Köpeğinizin durmadan havladığını ve uluduğunu duyabiliyorum’ dediğinde, sahiplerin alacağı tüyolardan biri de köpeklerinin yalnız kaldığı zamandan zevk almadığıdır” diyor.

Koczerzuk’a göre, daha ciddi bir ayrılık kaygısı sorununa işaret edebilecek diğer belirtiler arasında titreme, sürekli yalanma, nefes nefese kalma ve yalnız bırakıldığında elbette evi yakıp yıkması.

Ama bu anlarda orada değilseniz, köpeğinizin bunları yapıp yapmadığını nasıl anlarsınız? Bir köpek kamerası veya güvenlik sistemi aracılığıyla uzaktan izlemeyi deneyin. Gördüklerinizi yorumlamakta sorun yaşıyorsanız, köpek davranışları konusunda eğitim almış bir uzmanı arayın.

Başka bir kolay yöntem (kamera gerektirmez), kapıdan çıkıp köpeğinizin ulumaya veya sızlanmaya başladığını hemen duymanızdır. Koczerzuk, “Bu bir stres ve endişe belirtisidir ve büyük ihtimalle kalbinizi acıtacak bir durumdur” diyor. Bu tip bir şeye şahit olursanız anlamanız gereken ilk şey, köpeğinizin yalnız kalmak istemediğidir.

Köpeğim Yalnız Kalınca Üzülüyor, Ne Yapmalıyım?

Neyse ki, köpeğim yalnız kalınca üzülüyor diyenler için köpeğinizin daha az yalnız hissetmesine ve yalnız zaman geçirmesine yardımcı olmanın bazı yolları olduğunu söyleyebiliriz. İşte bazı öneriler.

  1. Pratik yapın. İdeal olarak, kapıdan çıktığınızda köpeğinizin hiçbir tepki vermemesi gerekir. Seni evden çıkarken görmesi, her sabah su kabını doldururken izlemek kadar rutin hissettirmeli. Bu nedenle Koczerzuk, çok kısa aralarla başlayan ve zamanla uzayan eğitim egzersizlerini tavsiye ediyor. Mesela kapıdan çıkın ve 10 dakika sonra geri dönün, sonrasında bu dışarıda kalma sürelerini yavaş yavaş uzatın.
  1. Birlikte geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanın. Mullins, gün boyunca uzakta olacaksanız, köpeğinize ayrılmadan önce yürüyüş yaptırın veya bul-getir oyunu gibi eğlenceli aktiviteler yapın. “Eve döndüğümüzde de bir öncelik olmalı” diyor. İster sokakta yürüyüş, ister yakalama oyunu veya sımsıkı ve sıcak bir kucaklaşma olsun, tüm bunlar yeniden bağlantı kurmak çok önemlidir ve unutmayın bu bir ödüllendirmedir.
  1. Bir köpek gezdiricisi kiralayın. Bütçeniz uygunsa, bir köpek gezdiricisi veya eğitmeni, gün içinde yalnız kalan bir köpeğe hem arkadaşlık hem de egzersiz sağlayabilir. Ancak Koczerzuk, bunun resmi bir düzenleme olması gerekmediğini de belirtiyor. Emekli bir komşu veya komşu bir çocuk, yalnız köpekler için arkadaş canlısı ziyaretçiler olabilir, tabi güvenilir ve dikkatli insanlarsa.
  1. Evde televizyon ya da müzik açın. Televizyonu açık bırakmak veya müzik çalmak, siz yokken sessizliği doldurmaya yardımcı olabilirken, Koczerzuk bunların yalnızca evdeki normal alışkanlıklarınızla uyumlu olması durumunda kullanılmaları gerektiğini söylüyor. “Sahipleri bu şeyleri sadece evden gittiği zamanlarda kullanmaya başladığında, minik arkadaşlarınızın bu eşyalara zarar verebileceğini de unutmayın” diye ekliyor.
  1. Çok zaman geçirdiği yere sevdiği şeyleri yerleştirin. Köpeğiniz, siz evde yokken muhtemelen evin içinde bir süre dolaşacak, biraz havlayacak, sonra ise can sıkıntısından yeni şeyleri keşfetmeye çalışıp, en sonunda da gidip yatacaktır. Köpeğinizin ulaşmaması gereken her şeyi ortalıktan kaldırın. Bununla birlikte kemirmesi muhtemel elektrik kablolarını da gizlemeyi ya da elektriği kesmeyi unutmayın. Ve elbette sık zaman geçirdiği yere sevdiği oyuncakları ya da ödül mamalarını oyalanması için bırakın.
  1. Bir köpek bakım evi düşünün. Tüm köpekler için mükemmel bir durum değil, ancak Mullins, siz yokken bazı yavruların grup bakımı ortamında gelişeceğini söylüyor. Evden özellikle uzun süreli ayrılacaksanız, bu mutlaka akılda tutulması gereken bir seçenektir.
  1. Köpeğinizle birlikte uyumayı sonlandırın. Sürekli ya da sık sık olması fark etmez, köpeğinizle birlikte uyuyorsanız, bu evden çıkmanız gerektiği zamanlarda ayrılma sürecini daha duygusal hale getirecektir, özellikle onun için. Kendini terk ettiğiniz hissine kapılacaklar ve alışılmışın dışında davranacaklardır.
  1. İlaç kullanımı. Şiddetli ayrılık kaygısı vakalarında Koczerzuk, bazı köpeklerin semptomlarının ilaçlarla hafifletilebileceğini söylüyor. Tabii ki, bu, veterinerinizle yapacağınız bir konuşma sonrasında karar verilecek bir durum.

Ne Zaman Yardım Almalısınız?

Köpeğiniz siz yokken güvensiz durumlara giriyorsa – örneğin alçıpan veya halı yemek, kablo kemirmek, evinizin bazı kısımlarını yok etmek veya kendini yaralanma noktasına gelene kadar hırpalamak – bu, yalnızlığının daha fazla bir şeye dönüşmüş olabileceğinin bir işaretidir. Mullins, buna benzer şeyler kendi başına halledemeyeceğin kadar ciddi, diyor. İşte o zaman veterinerinizden ve sertifikalı bir köpek davranış danışmanından yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

Mullins, ayrılma sorunlarının birçok belirtisinin aynı zamanda bir sağlık sorununun belirtileri olabileceğini belirtiyor ve “ve ne zaman sağlıkta değişiklikler görsek -daha az uyumak, daha az yemek yemek- ilk durağımız veterinerimiz olmalı.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanseverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!