Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaHayvanseverKöpeğinizi Asla Cezalandırmamanız Gereken 5 Neden

Son Yazılar

Köpeğinizi Asla Cezalandırmamanız Gereken 5 Neden

Köpek eğitiminde ceza, yavrunuz üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bir köpeği cezalandırmanın olası sonuçları hakkında daha fazla bilgi edinin ve yapıcı ve başarılı eğitim yöntemleri nelerdir öğrenin. Mutlu, sağlıklı bir ilişki için yavru köpeğinizle iletişim kurma ve davranışlarını anlama konusunda ipuçları alın.

Köpeğinizi cezalandırmak asla iyi bir fikir değildir. Davranışsal sorunlara, korkuya ve hatta saldırganlığa yol açabilir. Bunun yerine, köpeğinizin doğru davranışları öğrenmesine yardımcı olmak için olumlu pekiştirme kullanmalısınız. İşte köpek eğitiminde cezanın olumsuz sonuçları ve istenen sonuçları almak için bunun yerine uygulayabileceğiniz teknikler ve tercihler nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Ceza, köpek eğitiminde yaygın olarak kullanılan bir taktiktir, ancak bazı olumsuz sonuçları olabilir. Cezalandırma teknikleri, köpeğinizin endişeli, korkmuş veya agresif olmasına neden olabilir ve doğru şekilde kullanılmadığı takdirde fiziksel veya psikolojik zarar görmesine bile yol açabilir. Bu yazımız, köpek eğitiminde ceza kullanmanın potansiyel olumsuz sonuçlarını ve hem siz hem de evcil hayvanınız için hangi alternatif yöntemlerin daha yararlı olabileceğini keşfetmenizi sağlayacaktır.

Köpeğinizi Cezalandırmanın Riskleri Nelerdir?

Köpeğinizi cezalandırmak sadece etkisiz olmakla kalmaz, aynı zamanda evcil hayvanınızla aranızdaki ilişkiyi de olumsuz etkileyebilir. Olumsuz pekiştirme, köpeklerde korku, endişe ve saldırganlığa neden olabilir. Ayrıca neden cezalandırıldıklarını anlamadıkları için kafa karışıklığına da yol açabilir.

köpek eğitiminde cezanın olumsuz sonuçları

Başarılı köpek eğitiminin anahtarı olumlu pekiştirmedir. Köpeğinizi kötü davranışlarından dolayı cezalandırmak yerine, iyi davranışlarından dolayı ödül veya övgü ile ödüllendirin. Bu, sahipleri olarak sizinle güçlü bir bağ kurarken daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Hem siz hem de evcil hayvanınız için potansiyel olarak tehlikeli sonuçlara yol açabileceğinden, köpeğinizi cezalandırmanın asla bir seçenek olmaması gerektiğini unutmayın.

Köpeğinizi Olumlu Pekiştirme ile Eğitin

Köpek eğitimi, evcil hayvanınızın ailenin uslu bir üyesi olmasına yardım etmenin önemli bir parçasıdır. Geçmişte, eğitim bazı acımasız teknikler içeriyordu. Bununla birlikte, günümüzde köpek eğitimi, sonuç almak ve sahiplerinin köpek dostlarıyla bağ kurmasına yardımcı olmak için cezadan ziyade olumlu pekiştirme yöntemlerinin kullanılmasını desteklemektedir.

Çiş kazasında köpeğinize kızmak veya asi bir davranış için boş bir kağıt havlu rulosuyla ona vurmak, hayvanın kafasını karıştırmaktan veya gözünü korkutmaktan başka bir işe yaramaz. Bazı durumlarda davranışlarımızla bir köpeği cezalandırdığımızın farkında bile olmayabiliriz.

Tutarlı, istenen sonuçları elde etmenin daha kolay ve daha güvenli yolları vardır. Köpeğimi cezalandırmalıyım diye soruyorsanız bu makalede, köpeğinizi cezalandırmanın neden asla iyi bir fikir olmadığını öğreneceksiniz. Ayrıca, evcil hayvanınızın doğruyu yanlıştan ayırt etmesine ve mutlu, kendine güvenen ve itaatkar bir köpek olmasına yardımcı olmak için uzmanlardan bazı yararlı eğitim ipuçları alacaksınız.

Köpek Eğitiminde Ceza ve Olumlu Pekiştirme Arasındaki Fark Nedir?

köpek eğitiminde cezanın olumsuz sonuçları

Köpeğinizi istenmeyen davranışı için vurarak, bağırarak veya tasmasını çekerek cezalandırdığınızda, bu onun stresli, korkmuş ve bazı durumlarda daha agresif olmasına neden olur. Bazı köpeklerde kötü davranışı pekiştirir.

Bir köpeği cezalandırmak o anda işe yarayabilir, ancak uzun vadeli sonuçlar elde etmede nadiren etkilidir. Ayrıca sevgili evcil hayvanınızla bağınızı koparan güvensizliğe de neden olur.

Geçmişte, köpeklerin ceza yoluyla öğrendiğine inanılıyordu. Bununla birlikte, son on yılda, köpek arkadaşlarımızı ve nasıl öğrendiklerini anlamamızda büyük ilerlemeler kaydedildi. Köpek davranış uzmanları, “Pek çok çalışma ve hatta daha fazla araştırma sayesinde, köpeklerin en iyi olumlu pekiştirme, alışkanlık oluşturma ve alternatif davranışlar öğretme yoluyla öğrendiğini öğrendik” diyor.

BFAS, 2025 yılına kadar Amerika’daki barınaklarda kedi ve köpeklere ötenazi uygulamasına son vermek için çalışan lider bir hayvan koruma kuruluşudur. Asi yönlerinin fazlasıyla ortaya çıkması, istenmeyen davranışlar sergilemesi, bu kadar çok köpeğin barınaklarda kalmasının ana nedenlerinden biridir. Evcil hayvan ebeveynleri, köpeklerine pozitif pekiştirmeyi teşvik eden itaat eğitimi verirse, bu sayılar önemli ölçüde azaltılabilir.

Positive Canine Training, “Köpeğinize, zorlu eğitim yöntemleri uygulamadan sizinle ve ailenizle uyum içinde bizim insan dünyamızda yaşamayı öğretebilirsiniz” diyor. “Köpek, ne beklendiği konusunda net, bu beklentilerde adil ve hataları affeden insancıl bir lider ile birlikte çalışmaktan ve yaşamaktan mutlu olacaktır.”

Pozitif pekiştirme, köpeğin güvenini ve motivasyonunu artıran ikramlar, sözlü övgü veya fiziksel şefkat gibi yüksek değerli ödüllerin kullanılmasını içerir. Köpeği daha mutlu ve sevginin taşmasına neden olan davranışı sürdürmeye daha istekli hale getirir.

Köpek Eğitiminde Cezanın Olumsuz 5 Sonucu

Köpeğimi cezalandırmalıyım diyor ve bunu nasıl yapacağınızı araştırıyorsanız, yanlış bir yol izliyorsunuz diyebiliriz.

Eve ilk kez bir köpek getirdiğimizde, onun evin kurallarını bilmesini veya aklımızı okumasını bekleyemeyiz. Elbette, köpekler sezgileriyle hareket ederler, akıllıdır ve pek çok ipucunu yakalayabilirler, ancak aynı zamanda rehberlik için bize de ihtiyaç duyarlar.

Yavru köpeğiniz banyo çöpünü karıştırmaya başladığında veya terliklerinizi çiğnemek için dolabınıza girdiğinde, onu fiziksel veya sözlü olarak cezalandırmak sadece kafa karışıklığına ve zarara neden olur. Daha da kötüsü, bu onu korkutur ve artık size güvenmesine neden olabilir.

Benzer şekilde, yetişkin köpeğiniz tasmasını çekmeye başladığında, geri çekmek onun doğru yürüme yolunu öğrenmesini sağlamayacaktır.

Bu bölümde, köpeğinizi asla cezalandırmamanız için nedenler üzerinde duracağız. Ayrıca, istenmeyen davranışlara nasıl düzgün bir şekilde değineceğinizi ve köpek arkadaşınızla nasıl olumlu ve güvene dayalı bir ilişki kuracağınızı öğreneceksiniz.

1. Ceza korku, endişe ve kafa karışıklığına yol açar.

İnsanlara benzer şekilde, köpekler kendilerini güvende hissettiklerinde ve öğretmene güvendiklerinde öğrenirler. Uzmanlar, “Öğrenci korkar, endişelenir, strese girer veya kafası karışırsa, güvenlik birincil düşünce süreci haline geldiğinden beyin kapanır” diyor. “Bu, öğrenmeyi teşvik eden bir durum değil.”

Köpeğinizde korku, endişe, kafa karışıklığı veya stres yaratan şeylerden kaçınmak önemlidir. Bu, evde istenmeyen bir yere çişini yaptığında, köpeğin burnunu idrarına yakınlaştırıp koklatmak, rulo halinde bir gazeteyle ona vurmayı içerebilir. Bunlar kesinlikle sizden sadece korkmasını sağlayacaktır ama bunu neden yaptığınızı asla anlamayacaktır.

2. Ceza, olumlu pekiştirme kadar etkili değildir.

Köpeğinizin öğrenmesinin en iyi yolu, ödüle dayalı eğitimdir. Köpek eğitim uzmanları, köpeğinizin belirli nesneler ve eylemlerle olumlu çağrışımlara sahip olduğundan emin olmanın iyi olduğunu, böylece onlarla tutarlı bir pozitif veya tarafsız deneyime sahip olduğunu söylüyor. “Tıpkı insanlar gibi, bir şeyle ilgili olumsuz bir deneyim, bir köpeğe olumlu bir çağrışımdan çok daha fazla olumsuz his verecektir.”

Uzmanlar, “Korkup korkmadığını, üzülüp üzülmediğini veya sıkılıp sıkılmadığını” anlamanız için köpeğinizin vücut diline dikkat etmenizi öneriyor. Bu durumda, yavaş ilerlemek ve onlara karşı sabırlı olmak ve olumlu pekiştirme kullanmak en iyisidir.

Cezaya dayalı eğitim, bir köpeğe ne yapmaması gerektiğini söyler. Oysa ödüle dayalı eğitim bir köpeğe ne yapması gerektiğini öğretir. Örneğin, köpeğiniz yanınızda sakince oturuyorsa, onu okşayın ve övgü ile ödüllendirin. Bu ona sakin olmanın kendi yararına olduğunu öğretecektir.

3. Ceza, siz ve köpeğiniz arasındaki bağı koparır.

Uzmanlar, “Ceza etkili olabilir ama köpeğinizin size karşı güveni azalır. Köpek sahiplenip, aranızda güçlü bir bağ oluşmasını isterken, bunu kendi ellerinizle heba etme süreciniz” diyor. Ödüle dayalı eğitimi kullanarak, ona neyin kabul edilebilir olduğunu göstererek etkili bir şekilde iletişim kurabilirsiniz ve bu, iyi bir ilişki kurmanıza yardımcı olur.

Köpek davranış uzmanları, aranızdaki bağı geliştirmek için olumlu etkileşimlerin önemini göstermek için eve girerken üzerinize atlayan bir köpeği cezalandırma örneğini kullanıyor. Köpek, saatler sonra sizi göreceği için heyecanlanıyor ve sizi köpeklerin yaptığı gibi – yüz yüze – selamlamak istiyor, bu da onun yüzünün sizinkine ulaşmasını sağlama çabasıdır. Bu coşkulu selamlama için minnettar olmak yerine, siz ona kızıyorsunuz. Bu da köpeğinizi bir hayli üzecek bir davranıştır.

“Bunun onu nasıl hissettirdiğini düşündün mü? Bence bu konuda empati yapabilirsin. Eğilip onu okşasan, patilerini tutarak bu selamının seni çok mutlu ettiğini hissettirsen daha iyi olmaz mı?. Çatışma yok, sadece anlayış ve sevgi.” Bu, köpeği incitmeden, itmeden ve güvenini kırmadan zıplama problemini çözer.

4. Cezalandırma yönteminiz köpeğinizin acı çekmesine neden olabilir.

Dikenli ve ince zincirli tasmalar sadece acı vermekle kalmaz, aynı zamanda verimsizdir. Uzmanlar, “Acıya, korkuya veya sindirmeye neden olan herhangi bir ekipmandan veya teknikten acilen uzaklaşın” diyor.

Bir boğma zinciri veya çatal tasma kullanmak, köpeklerin tasmalarını çekmelerini kontrol etmek için güncelliğini yitirmiş bir yöntemdir.

Ödüle dayalı eğitim tekniklerini kullanarak köpeğinizin rahatsızlık veya acı çekmeden tasmalı olarak yürümesini sağlayabilirsiniz. Köpek düzenli eğitim parçacıklarına yanıt vermiyor gibi görünüyorsa, yürüyüşler sırasında sevdiği yiyecekleri ödül olarak kullanmayı deneyin. Peynir, fıstık ezmesi, küçük sosisli sandviç parçaları veya sardalye gibi bu ikramlar tipik olarak yaş ve aromatiktir. Bu da köpek dostunuzun hoşuna gidecektir.

5. Ceza, istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Bir köpek kötü olduğunu düşündüğümüz bir davranış nedeniyle cezalandırıldığında, mesajı yanlış yorumlama ve saldırganlık gibi bazı istenmeyen sonuçlara yol açma olasılığı vardır.

Örneğin, diğer köpekler geçerken bir köpek çitin veya tel kapının arkasından havlarsa, bu insanlar için çok rahatsız edici olabilir. Doğal olarak bu davranışı frenlemek istersiniz. Köpeğiniz yabancılara havladığında bir şok tasması kullanmak havlamaya son verebilir, ancak bu cezayla karışık eğitim yöntemi, köpeğinizin bunu ağrıyla ilişkilendirmesine neden olabilir.

Uzmanlar, “Birkaç kez bunu yapmanızdan sonra, köpek yanından geçen diğer köpekleri acıyla ilişkilendirir, bu nedenle yanından geçen köpeklere ve hatta diğer köpeklerle karşılaştığı herhangi bir zamanda daha saldırgan hale gelir” diyor. Yani bu yaşadığı acının sebebi olarak sizi değil, diğer köpekleri görecektir.

“Köpeğin buna sahibinin neden olduğunu bilmesinin hiçbir yolu yok. Yanından geçen köpeğin buna sebep olduğunu düşünebilir.” Bu, insanların ve köpeklerin geçme olasılığının daha yüksek olduğu evlerin önünde elektrikli çitlerin kullanılması için de geçerlidir.

Köpeğinizle Sağlıklı Bir İlişki Kurmak İçin Eğitim Teknikleri

köpek eğitiminde cezanın olumsuz etkileri

Uygun eğitim, bir evcil hayvan ebeveyninin korku, endişe, stres ve istenmeyen davranışları önlemek için yapabileceği en iyi yatırımdır. İster evde temel tekniklerle eğitime başlayın, ister grup derslerine gidin veya profesyonel bir eğitmen kiralayın, zaman, sabır ve sevgi ile köpeğinizle sağlıklı bir ilişki geliştirmenin mümkün olduğunu aklınızda bulundurmanız önemlidir.

Aşağıda, köpek eğitimi yolculuğunuza başlarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı eğitim ipuçları bulunmaktadır.

Evcil hayvanınızı anlayın

Köpek eğitim uzmanları, “İlk şey, köpeğinizin dilini konuşmayı öğrenmek” diyor. Köpeğin vücut dilini daha iyi anlamak, onun gerçek duygularını ayırt etmenize yardımcı olabilir. “Genellikle, köpeğin stresini heyecan olarak yanlış anlıyoruz, bu da onları yanlışlıkla çok stresli durumlara sokmamıza neden oluyor.” diyorlar.

Vücut dillerine dikkat ederek, neden kötü bir şey olduğunu daha iyi anlayabilir ve köpeğin bizi kapıda düzgün bir şekilde selamlamasına izin vermek için oturmaya benzer şekilde kendi davranışlarımızı düzeltebiliriz.

Güvene Dayalı Bir İlişki Kurun

Güvenilir bir lider olduğunda, köpekler yönlendirilmekten fazlasıyla mutlu olurlar. Pozitif pekiştirmeyi kullanarak köpeğinizle güvene dayalı bir ilişki kurabilirsiniz. Uzmanlar, “Köpekler, bir alışkanlık haline gelene ve artık takviyeye ihtiyaçları kalmayana kadar ödüllendirildikleri şeyleri yapmaya devam edeceklerdir” diyor.

Bunun etkili olabilmesi için köpeğinize zaman ayırmalı ve ona bolca fırsat vermelisiniz.

“Örneğin, tuvalet eğitimi verirken, köpeğinizi dışarı, tasmalı olarak, tuvaletini yapmasını istediğiniz bölgeye götürün. Tuvaletini istediğiniz yere yaptığı anda mutluluğunuzu ona gösterin, onu övün, ödül maması verin ve (eğer güvenliyse) tasmasını çıkarın. Bu, oynamaya başlamadan önce dışarı çıkmayı ve tuvalete gitmeyi öğrenmelerine yardımcı olacak.”

Yönlendirmeyi Deneyin

Köpeklerin, özellikle yavru köpeklerin el ve ayak bileklerinizi veya en sevdiğiniz ayakkabıları çiğnemeye çalışması doğaldır. Uzmanlar, “Onları uygun şeylere yönlendirmek bizim sorumluluğumuz,” diyor. “Bir köpek çiğnememesi gereken bir şeyi çiğnemeye başladığında, sakince ‘Hayır!’ diyebilir ve ona çiğnemesine izin verilen bir şeyi, örneğin bir oyuncak verebilirsiniz. Oyuncağı çiğnediklerinde onları sevin ve övün!”

Profesyonel Bir Köpek Eğitmeninden Destek Alın

İnsanlar, bir köpeği ciddi olarak sahiplenmeyi düşündükleri anda, hatta bir köpek sahibi olmadan önce bir eğitmenden destek almayı düşünmelidir. Bir köpek almayı düşünürken, birkaç eğitim seansı veya temel seviye grup dersleri için bütçe ayırmanızda fayda var.

“Bu, hepinizi harika bir başlangıç yapacak ve istenmeyen davranışları başlamadan önce sınırlayacaktır.”

Eğitimin uzun vadeli çalışması için tutarlı olması gerekir. Bu, oturum biter bitmez işin bitmediği anlamına gelir. Öğrenilen teknikleri köpeğinizle birlikte kullanmaya devam ederek, komutları öğrenecek ve alışkanlık oluşturacaktır.

Köpeğinizi Eğitmenin Sağlıklı ve Etkili Daha İyi Yollarını Bulun

Köpek eğitiminde cezanın olumsuz sonuçları nelerdir ve hangi alternatiflerle düzgün bir eğitim verebileceğinizi öğrendiniz. Köpeğinizi eğitmek, sorumlu bir evcil hayvan sahibi olmanın önemli bir parçasıdır. Siz ve köpeğiniz arasında bir bağ oluşturmanın yanı sıra evcil hayvanınızın güvenli ve iyi huylu olmasını sağlamaya yardımcı olur. Ne yazık ki birçok insan, köpeklerini eğitirken, hayvanın sağlığı ve davranışı üzerinde ciddi etkileri olabilecek sert yöntemlere başvurur.

Neyse ki, köpeğinizi eğitmenin daha iyi yolları var. Ödül temelli eğitim, yavru itaatinizi korku veya endişeye neden olmadan öğretmenin sağlıklı ve etkili bir yoludur. Bu tür bir eğitim, ceza veya korkutma yerine ödül mamaları veya övgülerle olumlu pekiştirmeye odaklanır. Ödül bazlı yöntemler kullanarak, yavru köpeğinizin hızlı ve mutlu bir şekilde öğrenmesini sağlarken aynı zamanda ikiniz arasındaki bağı da geliştirebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!