Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaHayvanseverKöpek Kusmuğunun Sarı Renkte Olmasının Sebebi Nedir

Son Yazılar

Köpek Kusmuğunun Sarı Renkte Olmasının Sebebi Nedir

Köpeğimin kusmuğu sarı renkte diyor ve endişe duyuyorsanız, bu yazımızda köpek sarı renkli kusmuk neden çıkarır, tedavisi nedir, paylaşıyoruz.

İnsanlar olarak, genellikle tek bir kusma olayı için doktora gitmeyiz. Küçük bir sorunumuz olduğunda veya daha ciddi bir şeyin olup olmadığını genellikle anlayabiliriz. Ancak evcil hayvanlarımız konuşamadıkları için kustuklarında ne yapmaları gerektiğini veya ne kadar endişelenmeniz gerektiğini bilmek daha zordur. Bu yazımızda sarı köpek kusmuğunun sebepleri ve tedavisi üzerine bir yazı hazırlamak istedik. İşte köpek sarı renkli kusmuk neden çıkarır, detayları yazımızda.

Sarı köpek kusmuğu, köpek sahiplerinin veteriner kliniğini ziyaret etmesinin nispeten yaygın bir nedenidir. İyi huylu bir semptom olsa da, sarı renkte kusan bir köpeğin altta yatan ciddi bir durumu gösterebileceği unutulmamalıdır.

Köpeğinizin sarı kusmuğu olduğunda bunun ne anlama geldiğini, köpeğinizin nasıl tedavi edileceğini ve kusmasını nasıl önleyeceğinizi ve ne zaman veteriner hekime başvurmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Sarı Renkli Köpek Kusmuğu: Endişelenmeli misiniz?

Tüm köpekler, tıpkı tüm insanlar gibi, ara sıra mide bulantısı ve kusma sorunları yaşayacaktır. Bazı durumlarda endişe verici olabilir, ancak evcil hayvanınızı diğer hastalık belirtileri veya tekrarlayan kusma atakları açısından gözlemlemek önemlidir. Ayrıca kusmuğun rengine ve içeriğine de dikkat etmelisiniz.

Sarı kusma tipik olarak mide safrasını gösterir. Köpeğinizin midesi kustuğunda boşsa, sarı renk genellikle çok belirgindir. Kusmada herhangi bir kan veya kırmızılık fark ederseniz, köpeğinizi veterinere götürmek iyi bir fikir olacaktır, çünkü bu, ağrılı olabilen ve zamanla kötüleşebilen bir mide ülserini gösterebilir.

Köpeğiniz sadece bir kez sarı renkte kustuysa, fakat her zamanki normal davranışlarına devam ediyorsa, 24 saat bekleyip gözlemlemenizde bir sakınca yoktur. Daha fazla kusma veya ishal, uyuşukluk, iştahsızlık, halsizlik veya çökme gibi diğer hastalık belirtilerine dikkat edin. Bu diğer belirtilerden herhangi biri görülürse, köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede bir veterinere götürün. Bu durumlarda veterinerlik hizmeti almak için 48 saatten fazla beklemeyin, çünkü ne kadar beklerseniz durum o kadar kötüleşebilir ve tedavisi o kadar zor (ve daha pahalı) olabilir.

Köpeğinizin sarı kusmuğu için bir veteriner görmesi gerektiğinin bir başka göstergesi de, kusmuğun günde bir, haftada bir veya hatta ayda bir gibi tekrar tekrar meydana gelmesidir. Bir köpeğin normal görünseler bile düzenli olarak kusması normal değildir.

Köpek Sarı Renkli Kusmuk Neden Çıkarır: Çeşitleri

Sarı renkli köpek kusmuğu her zaman aynı görünmez. Şu şekilde görünebilir:

  • Sarı köpük
  • Sarı mukus
  • Sulu sarı sıvı

Tipik olarak, bir köpek safra kustuğunda, sarı köpüklü bir görünüme sahip az miktarda kusmuk olacaktır. Kusmuktaki safra da sümüksü sarı bir mukus gibi görünebilir.

Daha seyrek olarak sarı köpek kusmuğu sulu olabilir. Tipik olarak, köpeğiniz kusmadan önce çok su içtiyse sulu kusma görülür. Bu hala safrayı gösterebilir, ancak sulu sarı kusma o kadar yaygın değildir.

Genellikle, bir köpek safrayı kustuğunda, bu boş bir mideyle bağlantılıdır, bu nedenle köpeğinizin kustuğunda genellikle çok az veya hiç mama yemediği için kusmuk az ve koyu sarı renkte olabilir.

Bazen bir köpeğin kusması safra ile ilgisi olmayan nedenlerle sarıdır. Genellikle, bu durumlarda daha sulu olur ve muhtemelen kusmuğun sarı olmasına neden olan çimen veya başka bir yediği besindir.

Köpeğim Neden Sarı Renkte Kusuyor?

Köpekler sarı kustuğunda, genellikle safradan kaynaklanır. Safra, bir köpeğin karaciğeri tarafından üretilen ve sindirim sürecine yardımcı olan doğal bir maddedir. Safra kesesinde depolanır ve midenin hemen ötesinde ince bağırsağın ilk kısmına veya duodenuma salınır.

Köpeklerde sarı kusmanın en yaygın nedeni safra olsa da, köpeğinizin sarı kustuğunu görmenizin başka nedenleri de vardır. İşte en yaygın nedenler:

Boş Mide

Köpeğinizin midesi bir süre boş kaldığında, doğal mide asitleri mide zarını tahriş etmeye başlar ve tahrişi gidermek için köpeğinizin kusmasına neden olur. Tipik olarak, aç karnına kusan köpekler, bütün gece yemek yemedikleri için sabah erkenden kusarlar.

Köpeğiniz sadece aç olduğu ve midesi boş olduğu için kusuyorsa, bu nadir görülen bir durum olacaktır. Bu evcil hayvanların hala iştahı olacak ve genellikle onları beslediğinizde, hatta kustuktan birkaç dakika sonra bile kolayca yiyecektir.

Safralı Kusma Sendromu

Bazı köpeklerin midesi boş olduğunda safranın mideye geri dönebileceği bir durum yaşanması muhtemeldir. Bu mideyi tahriş eder ve köpeğin kusmasına neden olur. Safralı kusma sendromu olan köpekler genellikle sabahın erken saatlerinde veya gece geç saatlerde kusar. Genellikle genç köpeklerde görülür. Bu köpekler genellikle iştahlarını kaybetmezler ve normal davranırlar.

Bu sendrom, köpeğinizin kusmasının daha ciddi bir şeyin işareti olmadığından emin olmak için bir veteriner görmesi gerektiği anlamına gelen bir kusma teşhisidir.

Karaciğer ve/veya Safra Kesesi Hastalığı

Safra üreten karaciğer veya safrayı depolayan safra kesesi veya her ikisini birden üreten bir bozukluk veya hastalık, bir köpeğin tekrarlayan sarı kusma ataklarına neden olabilir. Karaciğer hastalığı olan köpekler genellikle genel olarak iyi hissetmezler, bu nedenle uyuşukluk, iştahsızlık, sarılık veya kilo kaybı gibi diğer hastalık belirtileri fark edilebilir.

Yememeleri Gereken Bir Şey Yemek

Köpeğiniz tezgahtan yiyecek çalmak, çöpleri karıştırmak veya arka bahçede (muhtemelen iğrenç) bir şeyi kemirmek gibi yememesi gereken bir şey yerse, midelerini tahriş edebilir ve kusmasına neden olabilir. Köpeğinizi dışarıda gezdirirken, kesinlikle alışkın olmadığı hiç bir şeyi ağzına almamasını sağlayın.

Gıda Alerjileri veya Diyet İntoleransları

Köpeğinizin alerjisinin olduğu bir yiyecek, bileşen veya maddeyi tüketmek köpeğinizin kusmasına ve sarı safra görülmesine neden olabilir. Bu genellikle yeni bir köpek mamasına geçildikten veya mamayı çok hızlı değiştirdikten sonra fark edilir. Bununla birlikte, bir evcil hayvanın hayatının herhangi bir noktasında alerjiler ve diyet intoleransları gelişebilir. Bir gıda alerjisi veya diyet intoleransı nedeniyle kusan köpekler tipik olarak yemekten hemen sonra kusar. Bu tip durumlarda kusmukta mama taneleri görülür.

Sarı Bir Şey Yediler

Köpeğinizin sarı kusması her zaman safra anlamına gelmez. Bazı durumlarda sarı ot, sarı boya ile yapılmış yiyecekler ve hatta bir çocuğun lastik ördeği gibi tüketime yönelik olmayan sarı bir nesne bile olabilir. Bu durumlarda, kusmukta, orijinal olarak sarı olan, yutulan çimen parçaları gibi nesneyi görürsünüz, ancak görmeyebilirsiniz de – özellikle nesne yemek borusuna geri dönmek için çok büyük veya ağırsa.

Bağırsak tıkanıklığı

Bazen köpekler, çoraplar, oyuncaklar, büyük kemikler, avokado çekirdekleri vb. gibi düzgün bir şekilde sindiremedikleri şeyleri yutarlar. Bu maddeler köpeğinizin bağırsak yolundan geçemeyecek kadar büyüktür ve midenin ötesinde ve kolonun önünde bir yere takılır. Bu, safra gibi bağırsak salgılarının mideye geri dönmesine ve kusmaya neden olur. Köpeklerde bağırsak tıkanıklığı çok ciddi bir tıbbi acil durumdur.

Diğer Hastalıklar

Köpeklerde nadiren görülebilen sarı renkli kusmuk, pankreatit, bulaşıcı hastalıklar, böbrek hastalığı, iç parazitler, inflamatuar bozukluklar, toksine maruz kalma, kanser ve daha fazlası gibi birçok önemli sistemik hastalığın belirtisi veya semptomu olabilir. Bu vakalar her zaman olmasa da sıklıkla uyuşukluk, kilo kaybı ve potansiyel olarak ishal ile ilişkilidir.

Köpeklerde Sarı Renkli Kusmuk Nasıl Tedavi Edilir

Köpeğinizi sarı kusmuk için tedavi etmek tamamen sorunun detayına bağlıdır. Çoğu durumda, veteriner bakımına ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte, nadiren sarı kusma atakları köpeğinizin tek semptomuysa ve ishal, halsizlik, kilo kaybı veya iştahsızlık gibi başka hastalık belirtileri yoksa, veteriner bakımı aramadan önce evde bazı terapiler denemek uygundur.

Yetişkin bir köpekte tek bir sarı kusma olayı için yapılacak en iyi şey, 12 saat boyunca yiyecek ve su vermemektir. Bu midenin oturmasını sağlayacaktır. Bu süreden sonra evcil hayvanınıza mama verin ve ne olduğunu izleyin. Zevkle yer ve her zamanki gibi devam ederse, endişelenecek bir şey yok. Ancak yemek yemeyi reddederlerse veya yiyip kusarlarsa veterinere gitme zamanı gelmiştir. Dehidrasyon gelişme riski altında olduklarından, yavru köpekler veterinere daha erken götürülmelidir.

Köpeğiniz sabahları veya gece geç saatlerde tekrarlayan sarı renkli kusma atakları yaşıyorsa, gece geç saatte bir atıştırmalık ve daha erken bir saatte kahvaltı vermeyi deneyin. Bu, köpeğinizin midesinin boş olduğu gece aralığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu değişiklik işe yaramazsa, daha ciddi hastalıkları ekarte etmek için veterinerinizi görmenin zamanı gelmiştir.

Köpeğinizin 24 saat içinde birden çok kez kusması, 24 saat sonra kusmaya devam etmesi veya başka hastalık belirtileri olması gibi diğer tüm durumlarda, veteriner bakımı gereklidir.

Veterineriniz kapsamlı bir fiziki muayene yapacak ve evcil hayvanınızın geçmişini sizinle birlikte gözden geçirecektir. Veterinerinize, aldıkları ilaçlar veya takviyeler ve son değişiklikler de dahil olmak üzere, köpeğinizin tıbbi geçmişi hakkında bildiğiniz her şeyi anlattığınızdan emin olun. Randevuya evcil hayvanınızın tıbbi kayıtlarını getirmek ve tam olarak hangi gıdaları tükettiğini bilmek çok yardımcı olabilir. Köpeğinizin yemiş olabileceği evin etrafındaki herhangi bir şey hakkında tamamen dürüst ve anlaşılır olun.

Veterineriniz bu bilgileri ve fizik muayene bulgularını kullanarak kan tahlili, idrar ve dışkı testleri ve karın radyografileri (X-ışınları) gibi teşhis yöntemlerini önerebilir. Oradan, belirli hastalık sürecini veya bozukluğunu tedavi etmeye çalışabilirler. Buna ameliyat, antibiyotikler veya antienflamatuarlar gibi ilaçlar, mide asidi düşürücüler (Pepcid gibi), hastaneye yatış ve intravenöz sıvı tedavisi, kurtçuk giderme ve daha fazlası dahildir.

Daha hafif vakalarda, özellikle de köpeğin genel olarak sağlıklı olduğu durumlarda, veterineriniz sıvılarla ve enjekte edilebilir bulantı önleyici ilaçlara başlamanızı ve köpeğinize birkaç gün boyunca reçeteye dayalı hafif, kolay sindirilebilir bir diyet uygulamanızı önerebilir.

Köpeklerde Kusma Nasıl Önlenir

Köpeğinizin kusmasını önlemenin en iyi yolu, yememesi, yalamaması veya çiğnememesi gereken her şeyi erişemeyeceği bir yerde tutmak ve yeni alanlar keşfederken veya oyuncaklarla oynarken onları özenle denetlemektir. Ne yazık ki, birçok hastalık tanımlanabilir bir neden olmadan ortaya çıktığı için kusmayı tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu yoktur.

Neyse ki, köpeğinizin kusma olasılığını azaltmak için atabileceğiniz bazı basit adımlar var:

  • Sağlığının iyi olduğundan emin olmak için köpeğinizin her yıl kapsamlı bir kontrol yaptırdığınızdan emin olun ve herhangi bir hastalığı veya rahatsızlığı büyük sağlık sorunlarına yol açmadan önce yakalamak için rutin laboratuvar testleri yaptırmayı düşünün.
  • Bulaşıcı hastalıkları önlemek için evcil hayvanınızın aşılarını zamanında yaptırın.
  • Tam ve dengeli beslenmesini sağlayın ve et gibi yiyecekler verdiğiniz zaman iyi pişmiş olduğundan emin olun.
  • Geçiş yapıyorsanız yavaş yavaş yeni bir diyete geçin.
  • Yiyecekleri az yağlı, yumuşak (ve baharat eklenmemiş) meyveler, sebzeler ve yağsız etlerle sınırlayın.
  • Bitkileri, ilaçları, kimyasalları, temizlik malzemelerini, çöp kutusunu, insan gıdalarını ve diğer olası toksinleri köpeğinizin açamayacağı bir yerde saklayın.
  • Oyuncaklarla oynarken, özellikle de bir şeyleri parçalamayı seviyorsa, evcil hayvanınızı yakından izleyin.

Unutmayın, bir hastalık veya bozukluk ne kadar erken tespit edilir ve tedavi edilirse, köpeğinizin prognozu o kadar iyi olur ve onu tedavi etmek o kadar ucuz olur! Köpeğiniz kusuyorsa ve ne yapacağınızdan emin değilseniz, en yakınınızdaki veya her zaman gittiğiniz veterinerinizi arayın ve onlardan tavsiye isteyin. Üzülmektense güvende olmak her zaman daha iyidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!