Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaHayvanseverKöpeklerde Kemik Kanseri: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Son Yazılar

Köpeklerde Kemik Kanseri: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Köpeklerde kemik kanseri yaygın bir hastalık türüdür, agresiftir ve hızla ilerler, peki belirtileri, nedenleri, tedavisi nasıl ilerler? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda:

Veteriner bakımındaki gelişmeler sayesinde, köpeklerimiz daha uzun yaşıyor ve son yıllarına kadar hayatın tadını çıkarıyor. Bununla birlikte, daha uzun bir yaşam süresi, köpekleri kanser gibi yaşlılıkla ilgili sağlık koşullarına karşı daha duyarlı hale getiriyor. Köpeklerde kemik kanseri belirtileri, nedenleri, tedavisi hakkındaki sorularınızın cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın tamamını dikkatlice okuyun.

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği’ne göre, köpeklerin yaklaşık yüzde 25’i kanser hastalıklarına yakalanabilir.

Birçok kanser türü köpekleri etkiler. Bu kanserler, yayılım hızı, oluşan bölgeler, semptomlar ve tekrarlama olasılığı dahil olmak üzere çeşitli şekillerde farklılık gösterir.

Köpeklerde kemik kanseri yaygın bir köpek kanseridir. Agresiftir ve hızla ilerler, bu nedenle kemik kanseri olan bir köpeğe ideal bir yaşam kalitesi sağlamak için erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Kemik Kanseri Nedir?

Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesidir. Kemik kanseri, kemik yapımından (osteoblastlar) ve kemiğin parçalanmasından (osteoklastlar) sorumlu kemik hücrelerinin kontrolsüz büyümesidir. Sağlıklı kemikte osteoklast ve osteoblast aktivitesi sıkı bir şekilde düzenlenir. Kemik kanseri ile bu sıkı düzenleme kaybolur.

Kemik kanseri genellikle kötü huylu ve çok ağrılıdır. Diğer habis kanserler gibi, kemik kanseri de yakınındaki dokuları işgal eder ve vücutta, sıklıkla akciğerlere metastaz yapar (yayılır). Kemik kanseri, diğer dokuları istila etmeyen veya metastaz yapmayan iyi huylu tümörlerden farklıdır.

Kemik kanseri tipik olarak orta yaşlı ve yaşlı köpekleri etkiler.

Osteosarkom, köpek kemik kanserlerinin yüzde 85 ila 95’ini kapsar. Tüm ırkları etkileyebilir, ancak Rottweiler ve Danua gibi büyük ve dev cins köpekler en duyarlı olanlarıdır.

Osteosarkom apendiküler (uzuvlar) veya aksiyal (kafatası, kaburgalar, omurlar, çene kemikleri) olarak sınıflandırılır. Apendiküler osteosarkom, büyük ve dev cins köpeklerde daha sık görülürken, aksiyal osteosarkom öncelikle küçük cins köpekleri etkiler.

Köpeklerde Kemik Kanseri Nedenleri

Bu sorunun kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, genetik, kemik kanseri gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Genetik olarak osteosarkoma yatkın olan ırklar, örneğin büyük ve dev cins köpekleri içerir.

Kırık, enfeksiyon veya radyasyon tedavisinin neden olduğu önceki kemik travması da kemik kanserine yol açabilir.

Diğer potansiyel katkıda bulunan faktörler arasında hızlı büyüme ve cinsiyet yer alır. Osteosarkom, erkek köpekleri dişi köpeklerden daha fazla etkileme eğilimindedir.

Köpeklerde Kemik Kanseri Belirtileri

Köpeklerde kemik kanseri belirtileri spesifik olmayabilir. Ayrıca, bu belirtiler birincil kanserin konumuna bağlı olabilir. Örneğin, birincil kemik kanseri, kemikle ilgili belirtilere sahipken, ikincil bir kemik kanseri, orijinal konumuyla ilgili belirtilere sahip olacaktır.

Köpeklerde spesifik olmayan kemik kanseri belirtilerine örnekler:

 • Sinirlilik
 • Kilo kaybı
 • Azalmış iştah
 • Uyumakta zorlanma
 • Daha çok ses çıkarmak
 • Artan kalp atış hızı

Kemik kanserinin kemikle ilişkili semptomları aşağıda listelenmiştir:

 • Topallama
 • Uzuvlarda zayıflama
 • Ekstremite şişmesi
 • Egzersiz yapmak veya oynamak için isteksizlik

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, daha fazla inceleme için köpeğinizi veterinerinize götürün.

Köpeklerde Kemik Kanseri Türleri

Kemik kanseri ya birincil (kemikten kaynaklanır) ya da ikincildir (başka bir yerden kaynaklanır ve kemiğe yayılır). Osteosarkom birincil bir kemik kanseridir.

İkincil kemik kanserleri şunları içerir:

 • Kondrosarkom (kıkırdak kanseri)
 • Fibrosarkom (fibröz doku kanseri)
 • Hemanjiyosarkom (kan damarlarının kanseri)

Köpeklerde Kemik Kanserinin Evreleri ve İlerlemesi

Kemik kanserinde evreleme, kemik kanserinin tipini ve yayılma derecesini belirlemeye yardımcı olur ve genel sağlık bilgisi sağlar. Bir veteriner, uygun bir tedavi planı geliştirmek ve hastalığın seyrini belirlemek için kanser evrelemesini kullanır.

Köpeklerde kemik kanseri evreleri, genel kanser evrelemesini takip eder:

 • Evre I: Metastazı olmayan düşük dereceli tümör
 • Evre II: Metastazsız yüksek dereceli tümör
 • Evre III: Metastazlı yüksek dereceli tümör

Erken teşhis her zaman tavsiye edilse de osteosarkom o kadar agresiftir ki erken teşhis bile daha iyi bir tedavi ve hayatta kalma sonucunu garanti etmez.

Köpek Kemik Kanseri Teşhisi

Köpeklerde kemik kanseri teşhisi, bir sağlık geçmişi incelemesi ve fizik muayeneyi, ardından laboratuvar ve görüntüleme testlerini içerir. Tarih için, veterineriniz köpeğinizin hangi semptomlara sahip olduğu ve bu semptomların ilk ne zaman ortaya çıktığı hakkında ayrıntılı sorular soracaktır.

Fiziksel muayene, köpeğinizin kemiklerine ve eklemlerine odaklanacak bir ortopedik muayene içerecektir. Veterineriniz ağrı ve şişlik bölgelerine çok dikkat edecektir.

Kan tahlili ve biyopsi gibi laboratuvar testleri, köpeğinizin genel sağlığı hakkında daha fazla bilgi ve kemik kanseri hakkında özel bilgiler sağlayacaktır. Kan tahlili organ işlevi hakkında bilgi sağlar. Örneğin, yükselmiş karaciğer enzimleri karaciğer fonksiyonunun azaldığını gösterir.

Kemik kanserini kesin olarak teşhis etmek için biyopsi kullanılır. Veterineriniz, bir kanser dokusu örneği almak için köpeğinizi uyutacak ve örneği bir veteriner patoloğu tarafından analiz ettirecektir.

Kemik kanseri için görüntüleme testleri arasında X-ışınları, karın ultrasonları ve gelişmiş görüntüleme yer alır.

Etkilenen uzvun röntgeni çekilir. Kemik kanserini düşündüren röntgen bulgularına örnekler aşağıda listelenmiştir:

 • Kemik yıkımını gösteren “güve yeniği” görünümü
 • Anormal kemik değişikliklerini gösteren “güneş patlaması” görünümü
 • Patolojik kırıklar (travmadan kaynaklanmayan kırıklar)
 • Etkilenen kemiğin etrafında yumuşak doku şişmesi

Akciğer metastazı aramak için göğüsten röntgen de çekilir. Karın ultrasonları karın metastazını gösterebilir.

Gelişmiş görüntüleme – bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) – yakındaki doku istilasının ve uzak metastazın boyutuna ilişkin ayrıntılı görüntüler sağlar.

Köpekler İçin Kemik Kanseri Tedavi Seçenekleri

Kemik kanseri için tedavi hedefleri, kanseri lokal olarak tedavi etmek ve metastazı önlemektir. Ne yazık ki, uzun süreli kontrol sağlamak zordur çünkü çok agresif olabilir.

Köpeklerde Kemik kanseri tedavisi için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

Ampütasyon

Apendiküler osteosarkom (uzuvları etkileyen) için tüm uzuv amputasyonu (kanserden etkilenen uzvu kesmek) önerilen tedavi seçeneğidir. Tam uzuv amputasyonu sadece tüm tümörü çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda tümörle ilişkili ağrıdan kurtulma sağlar.

Bununla birlikte, aksiyal osteosarkomda, cerrahi tümörü tamamen çıkarmayabilir. Bu durumlarda, lokal tümör kontrolü için ek tedaviye ihtiyaç duyulacaktır.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanserin yayılmasını kontrol etmek ve ideal olarak hayatta kalma süresini uzatmak için amputasyondan sonra verilir. Çoğu köpek kemoterapiyi iyi tolere eder ve sadece birkaç gün süren hafif yan etkiler (örn. iştah azalması) yaşar. Osteosarkom için yaygın kemoterapi ilaçları doksorubisin ve karboplatindir.

Radyasyon tedavisi

Amputasyon mümkün veya pratik değilse radyasyon tedavisi bir tedavi seçeneğidir. Bir tedavi sağlamadan rahatsızlığı gidermek için palyatif bir tedavi olabilir.

Ağrı kesici

Ağrı kontrolü, kemik kanseri tedavisinin ayrılmaz bir yönüdür. Ağrı kesici ilaçlar, diğer kanser tedavilerini sürdürürken, köpeğinizin yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Ağrı kesici ilaç türleri arasında opioidler ve steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar bulunur.

Köpeklerde Kemik Kanseri Tedavi Maliyeti

Köpeklerde kemik kanseri tedavisi binlerce liraya mal olabilir. Her tür tedavi seçeneğinin kendi giderleri olacaktır. Aşağıda bazı harcamaların örneklerini listeledik.

 • Amputasyon: ameliyat öncesi kan tahlili, anestezi, ağrı öncesi ve sonrası ilaç tedavisi, ameliyat sonrası hastanede izleme
 • Kemoterapi: ilaç maliyeti, kemoterapinin uygulanması (damardan verilirse)
 • Radyasyon tedavisi: anestezi, uygulanan radyasyon tedavisi türü, radyasyon tedavisi tedavi seanslarının sayısı
 • Ağrı kesici ilaç: ilaç maliyeti

Bu maliyetlere ek olarak, röntgen çekmek ve laboratuvar testleri yapmak için takip ziyaretlerinin maliyeti de olacaktır. Takip ziyaretleri genellikle 2-3 ayda bir yapılır.

Evcil hayvan sigortası, kemik kanseri tedavisinin yüksek maliyetini karşılamaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, evcil hayvan sigortası önceden var olan koşulları kapsamayabilir, bu nedenle teşhisten önce bir sigorta poliçesine sahip olmak en iyisidir.

Köpeklerde Kemik Kanseri Prognozu

Kemik kanseri olan köpeklerin prognozu genellikle kötüdür. Amputasyon ve kemoterapi dahil olmak üzere erken teşhis ve tedavi ile bile, yaşam beklentisi teşhisten sonra sadece bir yıl kadardır.

Tedavi olmazsa yaşam süresi önemli ölçüde kısalır – yaklaşık dört ay.

Osteosarkom çok agresif olduğu için metastazı önlemek neredeyse imkansızdır ve çoğu sonunda akciğer metastazına yenik düşecektir.

Köpeklerde Kemik Kanseri Nasıl Önlenir?

Kemik kanserini önlemek mümkün değildir. Köpeğiniz genetik olarak kemik kanserine yatkınsa, köpeğinizi kemik kanseri belirtileri açısından izleyin ve veteriner tedavisini erken başlatın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanseverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!