Salı, Mayıs 7, 2024
Ana SayfaHayatGücü ve Kudreti Simgeleyen 101 Korece Erkek İsmi

Son Yazılar

Gücü ve Kudreti Simgeleyen 101 Korece Erkek İsmi

Korece erkek isimleri ve anlamları her zaman merak edilir. İşte erkek çocuklar için gücü simgeleyen ve merak edilen modern Korece isimler.

Geleneksel olarak, Korece erkek isimleri genellikle Çin astrolojisine göre seçilirdi. Bu sistemde doğum saati, tarihi ve yılı, su, toprak, tahta, metal veya ateşle ilişkilendirilir. Bu bilgi bebeğin kaderini tahmin etmek için kullanılmıştı ve ardından sonuçların olumsuz etkilerine karşı koymak için belirli karakterler veya simgeler de kullanılmaya başlandı. Bu nedenle, Korece bir bebek ismi seçmedeki birincil faktör, çocuğun doğduğu zaman olacaktır.

Ya çocuğun büyükbabası ya da profesyonel bir kişi bu isim koyma sürecini yönetirdi. Ve gelenek azalıyor olsa da, on Koreli ebeveynden altısı, çocuklarının adını seçmek için hala bir profesyonele gidiyor.

Ancak işler değişiyor. Adlandırma profesyonellerinden uzaklaşmanın yanı sıra, isimler için Çince karakterlere dayanan hanja yerine yerel Korece kelimeleri seçmeye yönelik bir eğilim var.

Benzer Yazı: En Güzel Erkek Bebek İsimleri

Korece Erkek İsimleri

Erkek çocuklar için bu Korece isimler, ister geleneksel, ister modern, gücü simgelesin, bir çok insan tarafından merak ediliyor. İşte o Korece erkek isimleri:

1. Baek-hyun (백현)

Baek beyaz anlamına gelir ve hyun diğer şeylerin yanı sıra zeki, parlak ve ip anlamına gelebilir.

Byun Baek-hyun daha çok EXO grubunun üyesi olarak bilinir, Exo alt grubu EXO-K, Exo alt birimi Exo-CBX ve Güney Kore süper grubu SuperM’in lideri olarak bilinir. The Genius Idol takma adıyla bilinen Baekhyun aynı zamanda Hapkido dövüş sporunda kara kuşak sahibidir.

Benzer Yazı: İlginç Erkek Bebek İsimleri ve Anlamları


2. Bitgaram (빛가람)

Bitgaram parlayan nehir demektir.

Güney Kore’nin yeni “İnovasyon Bölgelerinden” birinin adı olan Bitgaram, Korece erkek isimleri arasında da popülerdir. Güney Kore ekonomisi tarihsel olarak Seul merkezlidir. On inovasyon şehri, ülkenin diğer bölgelerinde ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi sağlamak amacıyla kurulmuştur. Ayrıca Orta sahadan gol atma hüneriyle tanınan Güney Koreli futbolcu Yoon Bit-garam bu ismi taşımaktadır.

Benzer Yazı: Kuran’da Geçen Erkek Bebek İsimleri ve Anlamları


3. Byung-ho (병호)

Byung-ho, görkemli, parlak, aydınlık ve engin, sayısız, harikayı birleştirir.

Park Byung-ho, şu anda KBO Ligi’nin Kiwoom Kahramanları ile oynayan profesyonel bir beyzbol oyuncusudur. Park, 2015 yılında MLB ekibi Minnesota Twins ile dört yıllık bir sözleşme imzalamıştır.

Benzer Yazı: Kız Bebek İsimleri ve Anlamları


4. Chan-yeol (찬열)

Korece erkek isimleri arasında Chan-yeol, parlak, canlı, aydınlatıcı ve ateşli anlamına gelir.

Chanyeol, EXO grubunda şarkıcı Park Chan-yeol’un sahne adıdır. Dünyanın henüz popüler bir K-Pop süperstarı olarak tanımadığı zamanlarda, Chanyeol Inha Üniversitesi’nde Kültür ve Sanat İşletme ve İç Tasarım Bölümü ile Kültür Sanat İşletme Yönetimi Bölümü’nde okuyordu.

Benzer Yazı: Japon Kız İsimleri


5. Dae-Hyun (대현)

Dae-hyun büyük, harika ve parlak, ışıltılı, gösterişli anlamına gelir.

Kore asıllı Amerikalı Washington Post gazetecisi David Dae-Hyun Cho, NSA’yı yayınladıkları için Pulitzer Kamu Hizmeti Ödülü’nü kazanan ekibin ve Virginia Tech katliamı yayınlarıyla Pulitzer Ödülü’nü kazanan ekibin bir üyesiydi.

Benzer Yazı: Japon Erkek İsimleri


6. Dae-jung (대정)

Dae-jung geniş, büyük, yüksek ve orta anlamına gelebilir.

Korece erkek isimleri arasında bulunan Kim Dae-jung, 1997 yılında Güney Kore Devlet Başkanı seçildi. 2000 yılında, genel olarak Asya’da ve özelde Kuzey Kore ile birlikte insan hakları ve demokrasi konusundaki çalışmaları nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Benzer Yazı: Mitolojik İsimler


7. Dae-Seong (대성)

Dae-Seong, yüksek, engin, harika ve başarılı anlamlarında erkek çocuklara verilen Korece isimlerdendir.

Kim Daeseong, Kore Yarımadası’nın üç krallığından biri olan Silla’nın başbakanıydı. Bulguksa’daki tapınağı şimdiki hayatındaki ebeveynlerinin anısına ve Seokguram tapınağını geçmiş yaşamındaki ebeveynlerinin anısına kurmuştur. Bu tapınakları her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.


8. Dal (달)

Dal, gökyüzündeki ay demektir.

Dal terimi, pişirmeden önce ıslatılması gerekmeyen kuru bakliyat, mercimek, fasulye ve bezelye için kullanılır. Soğan, domates, baharat ve bu bakliyatlarla yapılan çorbalarda da sıklıkla kullanılır.


9. Do-yun (도윤)

Do-yun yol, patika ve rıza, yön demektir.

Korece erkek isimleri arasında Do-yun, 2017 yılında Kore’de yeni doğan erkek çocukların bir numaralı ismiydi. O yıl 2.120 erkek çocuğa Do-yun adı verilmiştir.


10. Dong-geun (동근)

Dong-geun, doğu, temel, kök anlamlarında kullanılan Korece erkek isimleri arasında popüler olan adlardan biridir.

Güney Koreli aktör, şarkıcı-söz yazarı, yapımcı ve rapçi Yang Dong-geun 1987’de oyunculuk yapmaya başladı. O zamandan beri sürekli olarak TV, sinema, tiyatro ve eğlence programlarında yer aldı.


11. Duri (두리)

Duri, Gyeongsang lehçesinde ‘iki’ anlamına gelir.

Geleneksel olarak Korece isimler, her biri Çince-Korece kökenli bir hanja karakteriyle temsil edilen iki heceli olmuştur. Bununla birlikte, 20. yüzyılın sonlarından beri, bazı ebeveynler isim olarak yerli Korece kelimeleri seçmiştir ve Duri buna bir örnektir.


12. Eun (은)

Eun isminin geçtiği 30 hanja var, bunlardan herhangi biri bu isim için kullanılabilir. Tek başına bir ad olarak kullanılabilse de, genellikle iki heceli bir adın bir öğesidir.

Eun soyadı, iyilik, şefkat, hayırseverlik, merhamet veya gelişme, çok, büyük, bol anlamına gelen iki hanjadan biriyle yazılmıştır.


13. Ga-eul (가을)

Korece erkek isimleri arasında bulunan Ga-eul, sonbahar demektir.

Basit mevsimsel anlamı ile Ga-eul’un yılın bu zamanında doğan bir çocuk için güzel bir Koreli erkek ismi olduğunu düşünüyoruz.


14. Ga-ram (가람)

Ga-ram, nehir anlamına gelen Korece bir isimdir.

Geleneksel olarak, çoğu Korece ad, Çince hanzi karakterlerini temel alan hanja kullanılarak oluşturulur. Ga-ram, yerli Korece kelimelerin isim olarak kullanılmasına yönelik eğilimin bir örneğidir.


15. Ha-da (하다)

Ha-da, yapmak anlamına gelen hada fiilinden gelmektedir.

Hada, Tibet Budizminde kullanılan geleneksel tören atkısı olan khata’nın başka bir adıdır. Güzel atkılar evlilik, doğum ve cenaze gibi özel günlerde verilir.


16. Ha-ru (하루)

Ha-ru Korece’de gündüz anlamına gelir.

Korece erkek isimleri arasında bulunan Ha-ru, yerli bir Korece adı olmasının yanı sıra, bahar, güneş, güneş ışığı, güneşli anlamına gelen Japonca bir isimdir. Bunun, güneşli bir günde doğan bir bebeği olan aileler için benzersiz bir isim olduğunu düşünüyoruz.


17. Han-wool (한울)

Han-wool cennet gibi demektir.

Han-wool, gökyüzü veya cennet anlamına gelen haneul kelimesinin eski bir Korece versiyonudur. Bununla birlikte, Han-wool, daha geniş gökyüzü, cennet veya haneul gibi bir isim anlamından ziyade bir sıfat olarak kullanılmaktadır.


18. Haneul (하늘)

Cinsiyetten bağımsız Korece adı Haneul, gökyüzü, cennet anlamına gelir.

İsimler kaydedilirken yalnızca Güney Kore hükümetinin onayladığı listedeki hanja kullanılabilir. Neul’u temsil eden tek hanja listede yok, bu yüzden hanja’yı kaydetmek isteyen ebeveynler Ha-neul olanı kullanıyor.


19. Him-chan (힘찬)

Him-chan güçlü demektir.

Himchan, isim olarak kullanılmak üzere seçilmiş yerli bir Korece kelime olmasının yanı sıra, Güney Kore’de sekiz ortopedi hastanesi olan bir grubun adıdır.


20. Ho (호)

Ho yazan 47 hanja var. En popüler ortalama kaplan, bol veya kahraman anlamlarını taşıyor.

Güney Koreli aktör Im Ho, özel Chung-Ang Üniversitesi’nden tiyatro ve film alanında lisans derecesi ile mezun oldu. 2001’den beri, son derece başarılı dönem draması Dae Jang Geum da dahil olmak üzere TV ve filmlerde rol aldı.


21. Ho-Seok (호석)

Korece erkek isimleri arasında Ho-Seok, kaplan, kahramanlık veya bolluk anlamlarında kullanılır.

Jung Ho-seok daha çok BTS’li şarkıcı, söz yazarı, plak yapımcısı ve solo sanatçı J-Hope olarak bilinir. J-Hope’un single’ı Chicken Noodle Soup, Becky G’yi içeriyor ve listelere 81 numaradan girdi. Bu, onu grup dışında ilk 100’e giren ilk BTS üyesi yaptı.


22. Hwan (한)

Hwan’ı içinde barındıran 21 hanjadan bazıları endişe, mutluluk ve parlamak anlamına gelir.

Hwan genellikle iki heceli bir ad veya soyadındaki bir öğedir. 2000 Güney Kore nüfus sayımında Hwan soyadına sahip 157 kişi vardı.


23. Hye (혜)

Hye genellikle bilgelik anlamına gelen hanja 慧 ile yazılır.

Baekje Kralı Hye, 598’den 599’a kadar kısa bir süre hüküm sürdü ve ülkenin son hükümdarlarından biriydi. Baekje krallığı Kore yarımadasının güneybatısındaydı.


24. Hyun (현)

Değerli, erdemli ve parlak olanlar da dahil olmak üzere Hyun’u karakterini barındıran 42 hanja var.

Bilimkurgu yazarı Joh Hyun bu isme sahip Korelilerden biridir. Hyun’un romanlarından biri olan Kağıt Peçetenin Zarif Felsefesi, insanları incelemek için Dünya’ya gönderilen bir çift uzaylıyı konu alır.


25. Hyun-jung (현정)

42 hanja Hyun’u ve 84’ü Jung’u içinde barındırırken, Hyun-jung için 3.528 olası anlam çifti vardır. Erdemli, layık, yetenekli anlamlarına gelir.

Güney Koreli futbol koçu Yang Hyun-jung, kariyerine oyuncu olarak başladı. 2000 Yılın Çaylağı ödülünü kazandı ve 1997 FIFA Dünya Gençler Şampiyonası’nda 20 yaş altı milli takımı için çıktı. Ancak, bir çapraz bağ yaralanması, kariyerini bitirdi.


26. Hyun-woo (현우)

Hyun-woo, göze çarpmak, sergilemek, tezahür ettirmek ve korumak, değerlendirmek anlamına gelebilir.

Ulusal Kore Dili Enstitüsü tarafından onaylanan Hyun-woo’yu barındıran hanja 顯祐, Hyeon-u olarak yazılır.


27. Il-sung (일성)

Il-sung, günü, güneşi, bitmiş, başarılı, tamamlanmış ile birleştirir.

Kim Il-sung, 1948’de Kuzey Kore’yi kurdu ve 1994’te ölümüne kadar hüküm sürdü. Kim, 1945’te Japon egemenliği sona erdikten sonra iktidara geldi ve 1950’de Güney Kore’nin işgaline izin verdi.


28. Iseul (이슬)

Korece erkek isimleri arasında son yıllarda sık kullanılan Iseul, Korece çiğ anlamına gelir.

EE-SUL olarak telaffuz edilen bu sevimli, cinsiyetten bağımsız Korece isim, yaygınlaşacak kadar popüler olmasa da son yıllarda popüler hale geldi.


29. Jae (재)

Cinsiyetten bağımsız Korece adı Jae, yetenek, beceri, zenginlik ve varlıklı anlamına gelebilir.

Koreli-Amerikalı şarkıcı Park Jae-hyung, profesyonel olarak Jae olarak bilinir. K-Pop Star’ın ilk serisinin finalini yaptıktan sonra Jae, Day6’ya katılmıştı.


30. Jae-sung (재성)

Korece erkek isimleri arasında bulunan Jae-sung, var olmak, yönetmek veya öldürmek anlamına gelebilir ve bitmiş, samimi, dürüst.

Boksör Lee Jae-sung, tüy sıklet klasmanında mücadele eden Güney Koreli profesyonel bir boksördür. Lee, Kore Ulusal Süper Bantamsiklet Şampiyonuydu.


31. Jeong-ho (정호)

Jeong-ho’yu yazmanın birden çok yolu vardır, örneğin jeong tablet anlamına gelir ve ho beğenmek anlamına gelir.

Kim Jeong-ho’nun 1861’de basılan büyük ölçekli bir Kore haritası olan Daedongyeojido’yu derlemek için tüm Kore yarımadasını gezdiği düşünülüyor. 22 ayrı kitapçıktan oluşan haritanın tamamı 6,7 metre uzunluğunda ve 3,6 metre genişliğinde.


32. Jeong-hui (정후)

Jeong-hui adı, doğru, uygun, dürüst, nazik, durgun veya sessiz anlamına gelen hanja ile güzellik, görkemli, parlak veya görkemli bir araya getirilerek oluşturulabilir.

Gim Jeong-hui, 1392’den 1897’ye kadar uzanan Joseon döneminin en büyük Koreli bilginlerinden biri olarak kabul edilir. Çalışmaları ve antik anıtlar üzerindeki yazıtları çevirmesiyle tanınır, aynı zamanda önde gelen bir hattat ve ressamdı.


33. Jeong-hun (정훈)

Jeong-hun, doğru, uygun ve doğruyu, rütbeli, övgüye değer eylemle birleştirir.

Oyuncu ve araba tutkunu Yeon Jeong-hun, Top Gear Korea’nın ilk üç sezonuna ev sahipliği yaptı. Oyunculuğa konsantre olmak için diziden ayrılan, beğenilen bir aktör olan Yeon, şu anda 2 gün 1 gece adlı şovda yer almaktadır.


34. Ji (지)

Ji cinsiyetten bağımsız bir Koreli bağımsız ön ad, bir soyadı öğesidir.

Soyadı olarak kullanıldığında, Ji’yi okumak için bilgelik anlamına gelen 智 ve gölet anlamına gelen 池 kullanılır. Ancak ön adlar, Ji yazan 46 hanjadan herhangi birini kullanabilir.


35. Ji-hu (지후)

Ji-hu akıl, bilgelik ve kalın anlamına gelir.

2009’da 2.159 yeni doğan çocuğa Ji-hu adı verilmiştir ve bu da onu yılın en popüler ikinci erkek ismi yaptı. 2015 itibariyle dokuzuncu sıraya düştü ve 1.968 erkek çocuğa Ji-hu adı verildi.


36. Ji-hun (지훈)

korece erkek isimleri

Ji-hun, akıl, bilgelik, hırs veya amaç ile rütbeyi, değerli eylemi birleştirir. Sık tercih edilen Korece erkek isimleri arasındadır.

Cho Chi-hun, Koreli bir şair ve aktivistti. Kore Üniversitesi’nde profesör, Ulusal Kültür Araştırma Enstitüsü’nün ilk başkanı, Kore Şairler Derneği’nin başkanı ve Genç Yazarlar Derneği’nin kurucusuydu.


37. Ji-Min (지민)

Ji-Min, hırsı veya bilgeliği tarif eder ve zeki, keskin anlamına gelir.

Park Ji-min, daha çok şarkıcı, söz yazarı, dansçı ve BTS üyesi Jimin olarak bilinir. 2018 ve 2019 Gallup anketlerinde Jimin en popüler 1 numaralı idol seçilirken, 2018’de dünyadaki müzisyenler hakkında en çok tweet atılan 8. kişi oldu.


38. Ji-su (지수)

Ji-su bilmek, varmak veya kağıt ve güzel, bereketli anlamına gelir.

Ji olarak okunan 46 hanja ve su olarak okunan 67 hanja ile, Ji-su için 3.082 olası eşleştirme ve anlam vardır. Bu kısa ama dinamik Korece adı Ji-soo, Jee-su veya Jee-soo olarak da yazılabilir.


39. Ji-won (지원)

Ji-won susam, toprak, ilk, birincil veya güzellik anlamına gelir.

Şarkıcı-söz yazarı, rapçi ve erkek grubu iKon’un baş vokalisti Kim Ji-won, daha çok Bobby sahne adıyla tanınır. Bobby, iKon ile performans sergilemenin yanı sıra solo albümler çıkardı ve Psy gibi diğer sanatçıların müziklerinde yer aldı.


40. Ji-woo (지우)

Ulusal Kore Dili Akademisi, Korece’yi Latin tabanlı harflere dönüştürmek için Gözden Geçirilmiş Romanizasyon sistemini geliştirdi. Sistem 2000 yılında topluma sunuldu ve o zamandan beri Korece’yi yazmanın resmi yolu oldu. Ji-woo’nun resmi transkripsiyonu Ji-u’dur; ancak, 2007’deki pasaport başvurularıyla ilgili bir anket, insanların yüzde 97’sinin U yerine Woo’yu tercih ettiğini göstermiştir.


41. Jong-dae (정대)

Jong-dae çan, saat ve büyük, ulu, uçsuz bucaksız anlamına gelebilir.

Kim Jong-dae daha çok Chen olarak bilinir. EXO’nun baş şarkıcısı olarak kabul edilen Chen, aynı zamanda EXO-M ve SM the Ballad ile de performans sergiliyor. Chen ayrıca iki albüm yayınladı ve TV şovları için müzikler kaydetti.


42. Jong-in (정인)

Jong-in, sessiz, nazik veya iffetli ve nezaket, yardımseverlik anlamına gelir.

EXO süper grup ailesinin bir başka üyesi, daha çok Kai olarak bilinen Kim Jong-in’dir. Ayrıca EXO-K alt birimi ve Koreli K-Pop süper grubu SuperM’in bir üyesi olan Kai, Güney Kore’nin en iyi dansçılarından biri olarak görülüyor.


43. Jong-soo (정수)

Korece erkek isimleri arasında Jong soy, kök veya nazik anlamına gelir ve soo zarif, seçkin, bereketli anlamına gelir.

Park Jong Soo, tekvandonun 12 orijinal ustasından biridir. Kore Taekwondo Derneği, 1960 yılında Kore dövüş sanatını tanıtmak için grubu bir araya getirdi. Park, Alman tekvando takımına koçluk yaptı, Hollanda Tekvando Derneği’ni kurdu ve Kanada’daki tekvando sporunun gelişmesine öncülük etti.


44. Ju-won (주원)

Ju-won, çevre ve köken, ilk veya güzel kadın anlamına gelebilir.

Yeşim oymacısı Jang Ju-won, karmaşık detay çalışmalarıyla tanınır. Sanatın modern bir ustası olarak kabul edilen Jang’ın çalışmaları dünya çapında sergilenmiştir.


45. Jun (준)

Yetenekli, itaatkar, derin ve ordu, Jun’un olası anlamları arasındadır.

1613’te yayınlanan Heo Jun’un Dongui Bogam adlı kitabı, geleneksel Kore tıbbı hakkında kesin metin olarak kabul edilir ve bugün hala anılmaktadır.


46. Jun-ho (준호)

Jun-ho, Joon-ho olarak da yazılabilen Koreli bir erkek ismidir.

Koreli-Amerikalı Kenneth Bae’nin doğum adı Pae Jun-ho’ydu. Kasım 2012’de Bae, Kuzey Kore’de tutuklandı ve “cumhuriyete karşı düşmanca eylemler” ile suçlandı. 15 yıl ağır çalışmaya mahkûm edilen Bae, 8 Kasım 2014’te serbest bırakıldı.


47. Jun-myeon (준면)

Jun kral, yakışıklı veya ordu kelimelerini birleştirebilirken Myeon ünlü, deniz, belirsiz anlamına gelebilir.

Kim Jun-myeon, Korece’de koruyucu anlamına gelen EXO şarkıcısı Suho olarak bilinir. Bir kast yöneticisi tarafından sokakta keşfedildikten sonra, Suho’nun ilk rolü Attack on the Pin-Up Boys filminde bir şarkıcı olarak oldu ve 2012’de EXO’nun 10. üyesi oldu.


48. Jun-seo (준서)

Jun için 34 hanja ve Seo için 38 ile bu ismin birçok anlamı bulunmaktadır.

Jun-seo, genellikle Jun’u güneş ve Seo ile SEE-o olarak kafiyeli olarak telaffuz ettikleri için, Korece olmayan konuşmacıların yanlış telaffuzlarının kurbanıdır. Ancak, Jun-seo’yu söylemenin doğru yolu, Jun’un çiğneme ile kafiyeli olması için JOO-n olarak telaffuz edilmesidir. Daha sonra Seo, iç çekmenin başlangıcında olduğu gibi bir s sesiyle ve kesmedeki U gibi bir “uh” sesiyle telaffuz edilir.


49. Jung (정)

Jung, kullandığınız hanjaya bağlı olarak nazik, sessiz, sakin, erdemli, sadık, iffetli veya diğer 82 tanımdan biri anlamına gelebilir.

Jung kelimesini kullanan isimler, 20. yüzyılın ortalarından sonlarına kadar popülerdi. Bununla birlikte, 1990’dan beri Jung’un yeni doğanlar için ilk 10 Korece erkek isimler listesine giremediğini bilmek gerekli.


50. Jung-hee (정희)

Bazen Jeong-hui olarak yazılır, her iki isim de doğru, sakin veya nazik ve güzellik, parlak veya görkemli anlamına gelen hanja ile yazılabilir.

Emekli profesyonel oyuncu Chun Jung-hee, Sweet rumuzuyla tanınıyor ve uluslararası bir panel tarafından 2004 yılında Warcraft III Yılın Oyuncusu seçildi. Askerlik görevini tamamlamasından bu yana Sweet, koçluğa yöneldi ve Jin Air Green Wings eSports ile çalışıyor.


51. Jung-ho (정호)

Jung-ho doğru, uygun ve geniş, sayısız, harika anlamına gelir.

Jung-ho hangul’da 정호 yazılır ve Revize Romanization sistemi bunu Jeong-ho olarak yazar. Bu arada, eski McCune–Reischauer sistemi 정호’yi Chŏngho olarak çevirirdi.


52. Jung-kook (정국)

Jung-kook, Jeong-guk olarak da yazılabilir. Kral, hükümdar ve ulus, devlet, ülke anlamına gelir.

Jeon Jung-kook, Kore süper grubu BTS’nin en genç üyesi olan Jungkook olarak bilinir. 2018’de Kore’de en sevilen üçüncü ünlü seçilen Jungkook, 2019 ve 2020’de Google’da en çok aranan K-Pop idolü oldu. Takma adı “Tükenen Kral”dır.


53. Kyung (경)

Kyung yazan Hanja, manzara, sahne, başkent, saygı veya diğer 51 seçenekten biri anlamına gelebilir.

Park Kyung bir plak yapımcısı ve erkek grubu Block B’nin üyesidir. Kariyerine rapçi olarak başlayan Park, aynı zamanda Koreli erkeklerin karşılaştığı sorunları tartışan Problematic Men adlı talk show’a da düzenli olarak ekranlara çıkmıştır.


54. Kyung-soo (경수)

Kyung’u barındıran 54 hanja ve soo olarak bulunan 67 hanja var, bu da 3.618 olası anlam kombinasyonu oluşturuyor.

En çok EXO’nun baş şarkıcılarından biri olarak bilinen Doh Kyung-soo, D.O sahne adı altında sahne alıyor. Aynı zamanda başarılı bir oyuncudur.


55. Min (민)

Yirmi yedi hanja Min kelimesini barındırır ve cennet, yeşim, görme ve damlayan suyu anlamlarına gelir. Korece erkek isimleri arasında sık kullanılır.

Oyuncu ve yönetmen Namkoong Min, makine mühendisliği bölümünden mezun oldu, ancak eğlence alanında kariyer yapmayı seçti. TV ve filmlerde rol alan Namkoong’un yeteneği, 8. Kore Popüler Kültür ve Sanat Ödülleri’nde Kültür, Spor ve Turizm Bakanı Takdir Ödülü ile ödüllendirildi.


56. Min-jun (민준)

Min-jun, zeki, keskin veya cana yakın ve yakışıklı, yetenekli anlamına gelebilir.

2008’den 2015’e kadar, Min-joon olarak da adlandırılan Min-jun, Kore’de yeni doğan erkek çocukların bir numaralı adıydı. Ancak, 2017’de Min-jun ilk on listesinde beşinci sıraya düştü ve 2019’da 10. sıraya düştü.


57. Min-seok (민석)

Diğer tanımların yanı sıra Min-seok, yeşim benzeri taş ve bahşetmek, ihsan etmek anlamına gelebilir.

EXO, EXO-M ve EXO-CBX şarkıcısı ve süperstarı Xiumin, 1990 yılında doğdu ve Kim Min-seok adını aldı. Xiumin, zorunlu askerlik hizmeti sırasında, K-Pop idolleri Onew ve Yoon Ji-sung ile birlikte ordu müzikali Return: The Promise of the Day’de rol aldı.


58. Min-su (민수)

Min-su, vatandaş, insan, nazik ve zarif, güzel veya seçkin anlamına gelir.

Han Min-su, ülkesini birçok uluslararası yarışmada temsil etmiş Güney Koreli bir buz hokeyi oyuncusudur. Kanada, Vancouver’daki 2010 Kış Olimpiyatları’nda Han, Kore takımının bayrak taşıyıcısıydı.


59. Mi-reu (미르)

Mi-reu ejderha demektir.

Kaynaklar, Korece erkek isimleri arasında Mi-reu’nun muhtemelen Eski Çince’den geldiği ve Mi-reu’yu ejderha için eski bir Korece kelime olarak listeliyor. Bununla birlikte, aynı kaynaklar, mi-reu’nun su, nehir anlamına gelen Kore kökenli bir isim olabileceğini de söylüyor.


60. Myeong (명)

Myung, Myoung veya Myong olarak da yazılan Korece adı Myeong, Çince Ming adından evrimleşmiştir. Parlaklık veya parlak anlamına gelen hanja 明, Myeong soyadı için kullanılır ve bir adla kullanıldığında, Myeong yazan 19 hanjadan herhangi biri kullanılabilir.


61. Nam-gil (남길)

Nam-gil benim yolum demektir.

Aktör Kim Nam-gil, Forbes’in Kore’deki en etkili 40 yıldız listesinde 17. sırada yer aldı. Kısa süre önce kültürel mirasın korunmasını destekleyen kar amacı gütmeyen Gilstory örgütünü kurdu.


62. Nam-joon (남준)

Nam, adam veya güney anlamına gelebilir ve 34 hanja joon okurken, kral veya cetvel anlamına gelen birleşimle çok sık kullanılır.

RM sahne adını kullanan Kim Nam-joon, Koreli K-Pop erkek grubu BTS’nin baş şarkıcısıdır. Solo projesi Mono, Billboard Top 100’ün en yüksek sıralamaya sahip albümü.


63. Na-moo (나무)

Na-moo ağaç, odun, yakacak odun anlamına gelmektedir.

Cinsiyetten bağımsız kullanılan Korece isim Na-moo, ön ad olarak kullanılmak üzere benimsenen yeni yerli Korece sözcüklerden biridir.


64. Na-ra (나라)

Na-ra krallık, ülke, ulus anlamına gelir.

Nara, Marvel Comics çizgi roman serisi Avengers Arena’da bir karakterdir. Dizi, realite şovu tarzında bir öldür ya da hayatta kal turnuvasına katılan genç Avengers’ı konu ediyor.


65. Noo-ri (누리)

Noo-ri dolu yağması anlamına gelir.

Bu cinsiyetten bağımsız, yerli Korece adı, modern Korece 우박 veya dolu anlamına gelen ubag kelimesinin eski Korece kök kelimesidir.


66. Pu-reum (푸름)

Pu-reum mavi demektir.

Basit açıklama, pu-reum’un mavi anlamına gelmesi olsa da, biraz daha karmaşıktır. Daha doğrusu, hangul’da 푸름 olarak yazılan pu-reum, mavi, yeşil, taze anlamına gelen 푸르다 veya puruda sıfatından gelir.


67. Saem (샘)

Saem pınar, bahar demektir.

Saem, ürünleri için geleneksel malzemelerin ve tariflerin kullanımında uzmanlaşmış bir Kore makyaj ürünü markasıdır.


68. Sang (상)

Otuz beş hanja’da bulunur, uğurlu, don ve fil anlamlarına gelir.

Yi Sang, yazar Kim Hae-gyeong’un mahlasıydı. Yi, yaşamı boyunca pek tanınmasa da, 2007’de Kore Şairler Derneği tarafından en önemli modern Koreli şairlerden biri olarak gösterildi.


69. Sang-hun (상훈)

Sang-hun henüz, hala ve rütbe, övgüye değer eylem anlamına gelir.

Pulitzer ödüllü Güney Koreli gazeteci Choe Sang-hun, The New York Times Seul’ün Seul büro şefidir. Pulitzer Ödülü kazanan ilk Koreli, bunu Ri Katliamı ve diğer Kore Savaşı vahşetini ortaya çıkaran ve bildiren çalışmaları nedeniyle kazanmıştır.


70. Se-hun (세훈)

Korece erkek isimleri arasında Se-hun, çağ, dünya, nesil ve gizemli eylem anlamına gelir.

Oh Se-hun, Sehun olarak bilinen Güney Koreli rapçi, şarkıcı, söz yazarı, oyuncu, dansçı ve modelin gerçek adıdır. Sehun, EXO’da şarkıcı olmanın ve çeşitli alt projelerin yanı sıra Netflix dizisi Busted’da ünlü bir dedektifi oynuyor!


71. Seo-jun (서준)

Seo-jun, uğurlu, rahat veya açık sözlü ve yakışıklı, yetenekli anlamına gelir.

2019’da 1.292 Koreli erkek çocuğa Seo-jun adı verildi ve bu da o yıl Kore’de yeni doğan erkek çocuklar için en popüler isim oldu.


72. Seok (석)

Seok’un anlamları arasında seçkin, koltuk, bölme, yorumlama ve taş bulunur.

Seok Geçidi, Kırgızistan’da bir dağ geçididir. Terskey Alatau sıradağlarında bulunan geçit, bir zamanlar İpek Yolu ticaret yolları ağının bir parçasıydı.


73. Seok-jin (석진)

Seok-jin, hazine, zaman, mevsim veya koruma ile birleştirilmiş teneke veya taş anlamına gelir.

Şarkıcı-söz yazarı Kim Seok-jin bir BTS üyesidir ve bir şarkıcı ve falsetto sesi olarak tanınırlık kazanmıştır.


74. Seong (성)

Sung veya Song olarak da söylenen Seong, yıldız, kutsal, zafer veya kütüphane anlamına gelebilir.

Balhae’li Seong, Balhae’yi yöneten beşinci kişiydi. Bu çok etnik gruptan oluşan krallık, günümüz Rusya, Kore ve Çin ile örtüşen bir bölgede bulunuyordu.


75. Seong-ho (성호)

Korece erkek isimleri arasında sık kullanılan bu ad, bitmiş veya bol anlamına gelen Seong ve soba veya gün doğumu anlamlarına gelebilmektedir.

Ji Seong-ho, Güney Kore ulusal hükümeti olan Ulusal Meclis’in bir üyesidir. Ji, Kuzey Kore’de doğdu ve 2004’te buradan kaçtı.


76. Seong-hun (성훈)

Seong-hun’u içeren 324 hanja eşleşmesi olsa da, ortak bir seçim, başarı, seçkin hizmet olmak ve hak etmek anlamına gelen 成勲’dir.

Futbolcu An Sung-hun, hem FC Seoul hem de Incheon United’da orta saha oyuncusu olarak oynadı. An, 2002 FIFA Dünya Kupası sırasında Fransız milli takımıyla dostluk maçı yapan FC Seul takımındaydı.


77. Seong-jin (성진)

Koreli erkek çocuklarına verilen Seong-jin ismi, yıldız, bitmiş, gezegen, tamamlanmış ve pazar yeri, kasaba, sarsıntı ve heyecan anlamına gelir.

2015 yılında piyanist Cho Seong-Jin, XVII Uluslararası Chopin Piyano Yarışmasını kazanan ilk Güney Koreli oldu. Cho, Londra Filarmoni ve Berlin Filarmoni Orkestrası dahil dünyanın en iyi orkestralarıyla çaldı.


78. Seong-min (성민)

Unisex isimlerden olan Seong-min, doğa, bitmiş, seks ve hızlı, keskin, zeki anlamına gelebilir.

Güney Koreli politikacı Yoo Seong-min, Seul Ulusal Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Yoo, doktora derecesini Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden almıştır.


79. Seong-su (성수)

Seong-su kutsal, ilahi, kıyı, su veya banka anlamına gelebilir.

Girişimci, gazeteci, bağımsızlık aktivisti ve eğitimci Kim Seong-su, 1951-1952 yılları arasında Güney Kore Başkan Yardımcısıydı. Bosung Koleji Başkanı olarak Kim, Kore Üniversitesi’nin kurucusu olarak kabul edilir.


80. Seul-ki (슬기)

Seul-ki bilgelik demektir.

Çin-Kore kökenli hanja ile yazılmış geleneksel isimlerin aksine, bu cinsiyetten bağımsız isim yerli bir Korece kelimeden gelmektedir. Bu tür isimler, uygun dil adı anlamına gelen 고유어 이름 veya goyueo ileum olarak adlandırılır.


81. Seung (승)

Seung yükseliş, zafer veya miras anlamına gelebilir.

Zafer veya üstünlük anlamına gelen hanja 勝, zafer anlamına gelen Masaru ve aynı zamanda zafer anlamına gelen Katsu yazan Japonca kanji 勝 ile aynıdır. Masaru ve Katsu da Korece erkek isimleri arasında bulunur.


82. Si-u (시우)

Si-u, hanja 始 veya başlangıç anlamına gelen si, 祐 veya ilahi müdahale anlamına gelen u ile yapılabilir.

İlahi müdahalenin bir sonucu olarak yeni bir başlangıç olacağından, 始祐 Koreli erkekler için mükemmel bir isim seçimi olacağını düşünüyoruz. Fiziksel olarak çocuk sahibi olamayacağı söylenen ancak yine de hamile kalan bir anne için harika bir seçenek olurdu.


83. Sol (솔)

Sol, çam anlamına gelir.

Sol aynı zamanda büyük ölçekte beşinci notadır. Yani, belki de bu, müzikal ilgi alanları veya mirası olan bir aile için iyi bir isim.


84. Su-bin (수빈)

Su-bin, bereketli, zarif, güzel ve rafine anlamına gelir.

Jung Su-bin, Voice To New World’ün kısaltması olan VICTON olarak stilize edilen Koreli erkek grubu Victon’un bir üyesidir.


85. Su-jin (수진)

Su-jin, toplamak, hasat etmek anlamına gelen su ile değerli, nadir anlamına gelen jin kelimelerini birleştirir.

Su’nun olası anlamlarından birinin toplama veya hasat olması nedeniyle, Su-jin’in çiftçilik mirasına sahip bir aile için harika bir seçim olacağını düşünüyoruz.


86. Sung-hyun (성현)

Sung-hyun bitmiş, tamamlanmış, başarılı ve yetenekli, erdemli, layık anlamına gelir.

Kim Sung-hyun Seul’de doğdu ve ailesi ABD’ye taşındığında Andrew Kim adını aldı. Kim, CIA’e katıldı ve yeni oluşturulan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın Kore Misyon Merkezi’nin başına geçmeden önce Pekin, Bangkok ve Moskova’da görev yaptı.


87. Tae (태)

Tae’nin anlamları yüce, tehlikeli, kırbaçlamak, çiğnemek, yıkamak ve balon balığıdır.

Tae ayrıca Tai veya Thae olarak da yazılabilir. Bir soyadı olarak kullanıldığında, Tae her zaman harika anlamına gelen hanja 太 ile yazılır. Bununla birlikte, Tae tek başına bir ad olarak veya iki heceli bir adın bir parçası olarak kullanıldığında, 20 hanjadan herhangi biriyle yazılabilir.


88. Tae-hyun (태현)

Korece erkek isimleri arasında olan Tae-hyun, büyük, en yüksek, en büyük ve iyi, erdemli, şimdiki zaman veya mevcut anlamına gelebilir.

Oyuncu, yapımcı ve söz yazarı Nam Tae-hyun, K-pop grubu Winner’ın baş vokalistiydi. Nam, Winner’dan ayrıldı ve hem solist hem de gitarist olduğu South Club’ı kurdu.


89. Tae-hyung (태형)

Tae-hyung tehlikeli, çiğnenmek, yıkanmak ve iyi, layık veya erdemli demektir.

Kim Tae-hyung, daha çok Koreli erkek grubu BTS’nin vokalisti olan V olarak bilinir.


90. U-jin (우진)

U, ev, evren veya koruma anlamına gelebilir ve jin, pazar yeri, kasaba veya gerçek anlamına gelebilir.

Eugenie gibi OO-JEEN olarak telaffuz edilen U-jin, hem Korece hem de İngilizce olarak kulağa hoş gelen bir isim arayan karışık mirasa sahip aileler için popüler bir seçim olmuştur.


91. U-ram (우람)

U-ram, güçlü, sağlam, heybetli, görkemli anlamına gelir.

U-ram Choe, muhteşem büyük ölçekli kinetik heykellerde uzmanlaşmış Seul merkezli bir sanatçıdır. İlk otomobil tasarımcılarından biri olan bir büyükbabası ve heykeltıraş olan ebeveynleri Choe’nin yeteneklerini yansıtıyor.


92. U-ri (우리)

U-ri biz demektir.

Sembolik olarak düşünmek gerekirse, U-ri, “Bu bebek sen ve benim bir birleşimimiz; bu çocuk biziz.” anlamında kullanılmaktadır.


93. Ye-jun (예준)

Ye-jun zanaat, sanat, yetenek ve yetenekli, yakışıklı anlamına gelebilir.

2019’da Ye-jun, Kore’de en popüler yedinci isim oldu ve 872 yeni doğan erkek çocuğa bu ad verildi. Bu, 2017’den bir puan daha düşük olmasına rağmen, Ye-jun 2008’den beri ilk 10’da yer alıyor.


94. Yeong (영)

Yeong bir soyadı olarak kullanıldığında, 永 sonsuz anlamına gelir, 榮 gelişen anlamına gelir veya 影 gölge anlamına gelir, yansıma olarak da kullanılır.

Young, Yong veya Yung olarak da yazılabilen Yeong’u okuyan 34 hanja vardır. Yeong’un ön ad veya isim öğesi olarak kullandığı bazı hanjalar çiçek, kahramanlık, değerli taş ve parıltıdır.


95. Yeong-cheol (영철)

永哲 şeklinde yazıldığında, Yeong-Cheol veya Young-chul adı, daimi, ebedi ve bilge, bilgelik anlamına gelir.

Komedyen Kim Young-chul, JTBC kanalında Kore’de yayınlanan Knowing Bros. TV şovunun oyuncu kadrosunda yer alıyor. Bu popüler haftalık program, Man on a Mission olarak Netflix’te izlenebilir.


96. Yeong-gi (영기)

Korece erkek isimleri arasında bulunan Yeong-gi şan, şeref, gelişme ve başlama, ayağa kalkma, yükselme olarak kullanılır.

Yeong-gi Hirahara, I Love You Too adlı webtoon’un ana karakterlerinden biridir. Dağınık kızıl saçları ve özenle şekillendirilmiş kaşları ikonik hale geldi. Yaratıcı Quimchee, Yeong-gi’nin kaşlarının Emilia Clarke’ın kaşlarından ilham aldığını söyledi.


97. Yeong-ho (영호)

Young-ho olarak da yazılan Yeong-ho, çiçek yaprağı, cesur veya kahraman olarak okunan hanjaları sayısız, geniş veya net ile birleştirerek yazılabilir.

1940’ta Koreli erkeklerin bir numaralı ismi Yeong-ho’ydu. 1945’te Yeong-ho iki numaraydı ve 1960’a kadar kaldı ve üç numaraya düştü.


98. Yeong-su (영수)

Yeong veya Young, ebedi veya daimi anlamına gelebilirken su, uzun yaşam anlamına gelebilir.

Young-soo Kim doktora derecesini aldı. Halen Yonsei Üniversitesi Uluslararası Kampüsü’nde çalışmaktadır ve burada Alzheimer hastalığının teşhisi, patolojisi ve tedavisine odaklanmaktadır.


99. Yong (용)

Yong, Korece ejderha demektir.

Yong soyadı için kullanılan tek hanga 龍’dir. Yong tek yazım olmasına rağmen, bu hanjayı Ryong olarak okumak da mümkündür ve bu, Çin’deki Koreliler ve Kuzey Koreliler için standart okumadır.


100. Yoon-gi (윤기)

Korece erkek isimleri arasında Yoon-gi, parlaklık veya ışıltı anlamına gelebilir.

BTS şarkıcısı, söz yazarı ve yapımcı Suga, Min Yoon-gi olarak doğdu. Kore Telif Hakkı Derneği’ne göre, grupla olduğu kadar solo çalışmasında da başarılı olduğu kadar, Suga’ya 100’den fazla şarkı atfediliyor.


101. Yun-seo (윤서)

Yun-seo, yöneten, rıza gösteren veya izin veren ve dizi, sıra anlamına gelebilen cinsiyetten bağımsız bir Korece isimdir.

Yun-seo cinsiyetten bağımsız bir Koreli isim olmasına rağmen, en popüler on Koreli kız ismi listesinde sıkça kullanılan bir isimdir, ancak hiçbir zaman ilk on Koreli erkek ismi arasında olmamıştır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!