3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüs'Korona Geçirdim, Bağışıklık Kazandım' Diyenlere Kötü Haber

Son Yazılar

‘Korona Geçirdim, Bağışıklık Kazandım’ Diyenlere Kötü Haber

Sizler de duymuşsunuzdur mutlaka korona virüse yakalanıp, iyileştikten sonra ‘bağışıklık kazandım’ diyenleri. Peki gerçekten korona virüse yakalananlar bağışıklık kazanıyor mu? Korona bağışıklık kaç ay, korona bağışıklık ne kadar sürer, korona bağışıklık kazandırır mı diye sorarken aynı zamanda korona virüsün vücutta bıraktığı hasarlar nelerdir merak ediliyor. İyileşenler nelere dikkat etmelidir? İşte detayı yazımızda…

Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmada uygulanan manyetik görüntüleme tekniği ile korona virüse yakalanıp iyileşen hastaların bu süreden 3 ay sonra bile akciğerlerinde bazı gariplikler olduğu ortaya koyuldu. Korona virüsün akciğerlere verdiği hasar, normal tarama yöntemleriyle görülememekteydi.

Yapılan araştırmaya göre iyileştim bağışıklık kazandım dememek ve uzun vadeli kontroller yapılmasının gerekli olduğu meydana çıktı. Yani korona bağışıklık kaç ay, korona bağışıklık ne kadar sürer, korona bağışıklık kazandırır mı diye sormadan önce, korona organlara zarar veriyor mu sorusu daha önem taşıyan bir durumda.

İngiltere’de gerçekleştirilen teknikte, hastadan ksenon gazını içine çekmesi isteniyor.

KORONA VİRÜSÜN ORGANLARA VERDİĞİ HASARLAR

Araştırma ekibinin başındaki Prof. Fergus Gleeson, bu tekniği 19 ila 69 yaş arasındaki 10 hastada denedi.

Bunların sekizi, yoğun bakıma kaldırılmamış ve solunum cihazına bağlanmamış olmalarına rağmen, koronavirüse yakalanmalarının üzerinden üç ay geçtikten sonra bile nefes darlığı ve yorgunluktan şikayet ediyordu. Normal taramalarda akciğerlerinde herhangi bir soruna rastlanmamıştı.

Ksenon gazıyla yapılan taramalarda ise bu hastalarda akciğer hasarı belirtilerine rastlandı. Kana rahat oksijen akışı olmayan bölgeler tespit edildi.

Gleeson, taramalar sonucunda hastalarda ortaya çıkan hasar boyutunun beklediklerinden fazla olduğunu kaydetti.

Solda sağlıklı akciğer, sağda ise Covid nedeniyle hasarlanmış akciğer görülüyor. Sağdaki daha büyük siyah bölgeler, oksijenin yeterince kana aktarılamadığını gösteriyor.

Prof. Gleeson, koronavirüse yakalanmış olduğu halde ciddi belirti göstermeyen ve hastaneye kaldırılmayan farklı yaş gruplarından 100 kişi ile denemeler yapmayı planlıyor.

Bu hastalarda akciğer hasarı meydana gelip gelmediğine ve böyle bir hasar oluşmuşsa bunun kalıcı mı olduğuna yoksa zamanla iyileşen bir özellik gösterip göstermediğine bakılacak.


Takiye.com’u twitter üzerinden ya da google haberlerden takip edebilirsiniz. Korona virüsü ile ilgili diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!