3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaKafeKorona Virüs Korunma Yolları: Temizlemeniz Gereken Eşyalar

Son Yazılar

Korona Virüs Korunma Yolları: Temizlemeniz Gereken Eşyalar

Korona Virüs’ten sadece dışarı çıkmayarak korunamazsınız. Yaşadığınız yerdeki en sık kullandığınız eşyalarında temizliğini ihmal etmemeniz gerekiyor. Alkol bazlı dezenfektan, çamaşır suyu veya 80 derece kolonya ile bu eşyaları temizleyebilirsiniz.

Korona Virüs’ten korunmanın yollarıyla ilgili bir araştırma yaparken, çamaşır suyunun sihirli bir karışım olduğunu farkettik. Biz bezi ıslatıyorsunuz, nemli kalacak şekilde sıkıyorsunuz. Bazı firmaların çamaşır suyu spreyleri var, bundan çok az beze sıkıyorsunuz ve beze yayılmasını sağlıyorsunuz. Sonrasında aşağıda sayacağımız evde en çok kullandığını tüm eşyaları siliyorsunuz. Bezi ara ara yeniden yıkayıp, yeniden çamaşır suyu sıkmayı unutmayın.

Cep Telefonu

Gün içinde en sık kullandığımız haberleşme araçlarından olan cep telefonu temizliği, korona virüsten korunmak için en sık temizlenmesi gereken aygıtlardan biridir. Çünkü söylemek ayıp değil ama, bir çoğumuz tuvalete bile cep telefonlarımızla giriyoruz. Her ne kadar el hijyenimize aşırı özen de göstersek, eğer cep telefonlarımızı temizlemezsek, elimizi yıkamamızın bir önemi kalmıyor. Hastanelerde, özellikle sağlık çalışanlarının, cep telefonlarını streç filmle sardıklarını da hatırlatmak isterim. Bu yöntemi bilmeyenler de öğrenmiş olsunlar.

Televizyon Kumandası

Ülkemizde şu anda bir çok kişi evden çalışma sürecine girmiş bulunuyor. E haliyle de ev içinde oyalanmak ya da bir ses olması için televizyonda sürekli açık olabiliyor. Özellikle evde sizin haricinizde insanlar da varsa, o televizyon kumandası elden ele dolaşıyor. Kendiniz her ne kadar el hijyeninize dikkat etseniz de, bir başkasının aynı özeni göstermemesi, virüse davetiye çıkarıyor. Televizyon kumandasının gün içinde sık sık kolonya ya da çamaşır sulu bezle silinmesi, korona virüsün yayılmasını engelleyecek basit tedbirlerden biridir.

Klavye ve Mouse

Gün içince bilgisayar başında çalışırken, yerinizden kalkmak istemezsiniz. Yemeğinizi klavyenin yanında yersiniz, dökeceğiniz kırıntılar bakterilere sebep olur. Bir de üzerine öksürmek, hapşırmak suretiyle virüslerin üremesine katkıda bulunursunuz. Sizden sonra, evde yaşayan başkaları da bu klavyeyi kullanıyorsa, virüsün yayılmasına davetiye çıkarırsınız.

Lamba Anahtarları

Özellikle ofislerdeki ve elbette evinizdeki lamba anahtarı sık sık kullandığımız şeylerden biridir. Ofislerdeli anahtarlara dokunduktan sonra ellerimizi hemen yıkamamız gerekiyor. Evdeki anahtarları ise sık sık silmemiz gerekiyor. Elbette ellerimizi yüzümüze ve burnumuza götürmememiz gerektiğini de unutmayalım!

Çarşaflar ve Yorganlar

Akşamları hepimiz mis gibi yatağımızda güzel bir uyku uyumak isteriz. Gün içinde özellikle dışarı çıktıysanız, kıyafetlerinizi havalandırmak için kimsenin kullanmadığı bir yere koymanız gerekmektedir. Peki kıyafetleri çıkardınız ve temiz kıyafetlerinizi giydiniz, ellerinizi yıkadınız. Ama saçlarınız? Özellikle uyumadan önce duşa girmenizi tavsiye ederiz. Çarşaf, yorgan ve yastık kılıflarınızı sık sık değiştirmenizi ve biriktirmeden yıkamanızı öneriyoruz.

Mutfak Tezgahları ve Musluklar

Özellikle çocuklu ailelerin dikkat etmesi gereken bir şey bu. Mutfak tezgahlarının üzerinde yemek artıkları ve kirli tabak, çatal, kaşık gibi eşyalar bırakmamak gerekiyor. Musluk vanaları ve damacana pompaları da en sık temizlenmesi gereken yerlerden biridir. Bunu çok sık yapamayacağınızı düşünüyorsanız, bu düşünceyi bırakmalısınız. Virüsten korunmak istiyorsanız, bunu alışkanlık haline getirmeniz gereklidir.

Diş Fırçalıkları

Diş Fırçası Seti

Diş fırçalığınızı en son ne zaman yıkadığınızı hatırlıyor musunuz? Birçok kişi bu eşyanın sıklıkla yıkanması gerektiğini aklına bile getirmez. Halbuki, elbette dişlerimizdeki bakterileri temizlemek için kullandığımız fırçaların, ne kadar durulasak da, birçok bakteriyi üzerinden atamayacağını bilmemiz gerekiyor. Bu sebeple diş fırçalıklarını, tercihen bulaşık makinesinde yıkamanız virüslerden korunmanızı sağlayacaktır.

Kesme Tahtaları

Tahta veya plastik olsun, kesme tahtaları iyi temizlenmediği sürece bir çok bakteriyi üzerinde barındırır. Bunun en önemli sebebi birçok insanın sebze-meyve gibi ürünler ile çiğ etleri aynı tahtada kesmesinden kaynaklanır. Mutlaka bu iki farklı ürün için iki farklı kesme tahtası edinmeli ve sonrasında sadece sudan geçirmekten ziyade iyi bir şekilde temizliğini sağlamalısınız.

Bulaşık Süngerleri

Bulaşık süngerlerinizi uzun süre kullanmamalı, sık sık değiştirmelisiniz. Süngerleri alternatif temizlik araşları gibi kullanmamalısınız. Mesala, tabakları yıkamadan önce, tezgahı da bir temizleyeyim diyorsanız, farklı sünger kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü süngerin içindeki bakteriler siz ne yaparsanız yapın, süngerden kopamazlar. Orası onların evi.

Kapı Kulpları

Çocuklarında sıklıkla dokundukları kapı kulplarınızı, günde en az iki defa çamaşır suyu ile nemlendirilmiş bezle silmelisiniz. Her zaman söylediğimiz gibi, sadece ellerinizi sıklıkla yıkamanız virüslerden korunacağınız anlamına gelmiyor. Kapı kulplarınızda bakteri bulunuyorsa, ellerinizi yıkamanız da boşa gidecektir.

Çöp Kovaları

Mutfağınızdaki ve banyonuzdaki çöp kovalarını her gün boşaltıp, poşetlerini değiştirmelisiniz. Dolunca değiştirme mantığını virüslerden korunmak istiyorsanız unutmalısınız. Çöp kovaları bakterilerin ana vatanı, hastalıkların ise evidir. Sık değiştirilen çöp kovaları, evinizdeki kokuya da engel olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!