3.3 C
İstanbul
Perşembe, Mart 23, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüs Aşısı Yaptırmalı mıyız diye Soranlara Doktor Brytney Cobia'dan Tavsiye

Son Yazılar

Koronavirüs Aşısı Yaptırmalı mıyız diye Soranlara Doktor Brytney Cobia’dan Tavsiye

Bir doktor, koronavirüs aşısı yaptırmayıp, virüse yakalanan hastalarına “artık çok geç” demek zorunda kaldığını açıkladı. İşte çevrenizde “ben aşı karşıtıyım” diyenlere göstermeniz gereken ve koronavirüs aşısı yaptırmalı mıyız diye soranlara cevap niteliğinde bir haber.

Dr Brytney Cobia, çalıştığı hastaneye koronavirüse yakalanıp gelen bir çok hastasının henüz aşı yaptırmamış olduğunu gördüğünü paylaştı. Hastalarından sadece birinin aşılandığını ve hayatta kalmasının muhtemel olduğunu belirtti. Ancak, henüz aşılanmamış olanların çoğu ölüyor. İşte eğer sizin de aklınızda koronavirüs aşısı yaptırmalı mıyız, koronavirüs aşısı yaptırmak zorunlu, koronavirüs aşısı yaptırmak mecburimi gibi saçma (!) sorularınız varsa, dünyada yaşanan örnekler bir defa daha düşünmenizi sağlayabilir.

Alabama, Birmingham’daki Grandview Tıp Merkezi’nde çalışan Dr Cobia, genç, sağlıklı kişilerin ‘çok ciddi Covid enfeksiyonlarıyla’ hastanelere yatış yaptığını belirtti.

koronavirüs aşısı yaptırmalı mıyız
Alabama’daki Grandview Tıp Merkezi’nde çalışan Dr Brytney Cobia, ölmekte olan koronavirüs hastalarına aşı yapılmadığını ve bunun için ‘çok geç’ olduğunu söylemek zorunda kaldığını söyledi (Resimler: Facebook)

‘Entübe edilmeden önce yaptıkları son şeylerden biri aşı için bana yalvarmak. Ellerini tuttum ve onlara üzgün olduğumu söyledim ama artık çok geçti.

Dr Brytney Cobia

‘Birkaç gün sonra vefat ettikten sonra, aile üyelerine sarılıyorum ve onlara sevdiklerini onurlandırmanın en iyi yolunun aşı yaptırmak ve tanıdıklarını da aynısını yapmaya teşvik etmek olduğunu söylüyorum. Ağlıyorlar.

Ve bana bilmediklerini söylediler. Bunun bir aldatmaca olduğunu düşündüklerini ifade ediyorlar. Bunun siyasi olduğunu düşünenler bile var. Fakat koronavirüs bir gerçek!

KORONAVİRÜS AŞISI YAPTIRMALI MIYIZ?

“Belli bir kan grubuna veya belirli bir ten rengine sahip oldukları için bu kadar hasta olmayacaklarını düşünenler bile var. “Sadece grip” hastalığına benzer bir hastalık olduğuna halen inananlar var!”

Doktor Cobia koronavirüs aşısı yaptırmalı mıyız diye soranlara şöyle diyor: “Hastalığı ağır atlatanlara zaten aşı yapamıyoruz, ölenlerin arkasından üzülüyor. Lütfen hastalığa yakalanmadan önce herkes aşısını yaptırsın, bu hem kendi sağlıkları için hem de çevresindeki insanlar için çok önemli bir karar olacak.”

“Her ölüm sonrasında ofisime geri dönüyorum, ölüm notlarını yazıyorum ve bu kaybın bir daha yaşanmaması için dua ediyorum.”

Alabama, nüfusun sadece %33.7’sinin aşı olmasıyla ABD’de Kovid aşısının en düşük katılımın sağlandığı eyaletlerden biri.

Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantı eyalette yayılıyor ve vakaların ve hastaneye yatışların artmasına neden oluyor.

Dr Cobia, kışın ikinci dalgasına atıfta bulunarak AL.com’a şunları söyledi: “Günde 10 ölüm belgesi imzalıyordum.

“Şimdi, kesinlikle öyle değil, ama muhtemelen çok büyük bir virüs dalgası vu varyantlar sonrasında bizleri bekliyor.”

Cobia, aşı olma konusunda tereddütlü olan ve koronavirüs aşısı yaptırmalı mıyız diye soran kişilerin endişeleri hakkında birinci basamak doktorlarıyla konuşmalarını öneriyorum. Fakat bu aşılar sayesinde normalleşebileceğiz.

“Aşı yaptırmamış yeni bir Covid hastası ile karşılaştığımda çok yargısız olmaya çalışıyorum, ama gerçekten onlara “Neden aşı olmadınız?” Diye sormaya başladım.

‘Ve çoğu, çok dürüstler, bana cevaplar veriyorlar. “Bu kişiyle konuştum, Facebook’ta bu şeyi gördüm, bu e-postayı aldım, haberlerde gördüm” bilirsiniz işte aşı olmama nedenlerim bunlar.

Dr Cobia, kendisi gibi doktorlar ve sağlık personeli için aşılanmamış insanların öldüğünü görmenin “gerçekten zor” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bunu uzun zamandır yapıyoruz ve bu noktada hepimiz çok yorgun, duygusal olarak tükenmiş ve bitmiş durumdayız” dedi.

İlgili Yazı: Çocuğumu COVID-19 Koronavirüsten Nasıl Korurum?


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.