3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüs kaç derecede ölüyor? İşte Aix-Marsilya Üniversitesi araştırması!

Son Yazılar

Koronavirüs kaç derecede ölüyor? İşte Aix-Marsilya Üniversitesi araştırması!

Fransa’da bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada yeni tip koronavirüsün yüksek sıcaklıklarda bile yaşayabildiği, diğer bir anlamda sıcaklığa dayanıklılığın yüksek olduğu ortaya çıktı.

Fransa’da bulunan Aix-Marsilya Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Demi Charrel ve ekibi yeni tip koronavirüsü (Covid-19) 60 dakika boyunca 60 derece sıcaklıkta tuttular. Deneyde görüldü ki, bazı deney tüplerinde bulunan virüsler maalesef çoğalmaya devam etti.

Koronavirüs kaç derecede ölüyor?

Bu araştırmada, koronavirüs salgınında enfekte olmuş olan hastalardan alınan virüs örnekleri ile maymun hücreleri enfekte edildi. Deney tüplerinden bazıları kirli bazıları ise temizdi. Bunun amacı da bulaştırıcılık oranının yüzey temizliğine göre nasıl farklılık gösterdiğinin bulunması amaçlanıyordu.

Araştırma sırasında, kirli ve temiz tüpler 60 dereceye kadar sıcaklıkta bırakıldılar. Temiz tüplerdeki virüs öldü ve etkisini yitirdiği görüldü. 60 derece sıcaklıkta tutulan diğer kirli tüplerdeki nazı virüsler ise etkili şekilde kalmaya devam etti.

Denemeler sonucunda 60 dereceye kadar sıcaklığa maruz bırakılan temiz tüpteki virüsün etkisizleştiği görüldü ancak aynı sıcaklığa maruz kalan kirli tüpteki bazı virüsler hayatta kaldı.

Araştırmada sıcaklık artışının virüslerin enfekte etme özelliğini azalttığını ancak yaşayan bazı türlerinin yeni enfeksiyonlara neden olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Aynı deneyde virüsler 92 derecelik sıcaklarla da test edildi ve bu seviyedeki sıcaklığın virüsleri tamamen etkisiz hale getirdiği görüldü. Ancak araştırmacılar yüksek sıcaklığın virüsün RNA’sını bölme riski taşıdığına da dikkat çekti.

Virüsün etkisizleştirilmesi konusunda laboratuvar ortamında yapılan deneylerin, bu çalışmaları yürütenlerin de sağlığını tehdit ettiği belirten Fransız bilim insanları, sıcaklık yerine kimyasallarla test yapılmasının daha yerinde bir yöntem olacağı görüşünde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!