3.3 C
İstanbul
Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaKoronavirüsTemaslıysanız ya da Koronavirüs Testiniz Pozitif Çıktıysa Yapmanız Gereken Şeyler!

Son Yazılar

Temaslıysanız ya da Koronavirüs Testiniz Pozitif Çıktıysa Yapmanız Gereken Şeyler!

Son zamanlarda ABD’de yeni COVID-19 vakalarının günde 240.000’in üzerine çıkmasıyla birlikte birçok insan aynı durumla karşı karşıya: Koronavirüs testiniz pozitif çıktı veya test sonucu pozitif çıkan biriyle temaslı olduğunuz ortaya çıktı, bu durumlarda ne yapmanız gerekiyor? İşte koronavirüs testi pozitif çıkanların yapması gerekenler yazımızda.

CDC tarafından Pazartesi günü yayınlanan yeni kılavuz, ajansın sağlık çalışanları için izolasyon süresini kısaltmasının ardından gelen genel nüfus için önerilen izolasyon ve karantina süresini kısaltıyor. Covid testim pozitif, şimdi ne yapmalıyım? diyorsanız yazımızın tamamını okumalısınız.

Takiye.com, bu durumlarda sıkça sorulan soruların yanıtlarını iki bulaşıcı hastalık uzmanının araştırmasından çıkardı. Peki koronavirüs testi (PCR) pozitif çıkanların yapması gerekenler nelerdir, işte merak edilen soruların cevapları.

Covid testim pozitif, şimdi ne yapmalıyım?

Aşı Eğitim Merkezi direktörü ve pediatri profesörü Paul A. Offit, “Testiniz pozitif çıkarsa, enfekte olmuşsunuz demektir. Şu anda, semptomatik olarak enfekte veya ön semptomatik olarak enfekte olursunuz,” diyor. Bu noktada yeni CDC kılavuzuna göre 5 gün boyunca kendinizi izole etmeniz gerekiyor. (Süre 10 günden 5’e indirildi)

İzolasyon, enfekte kişiyi diğerlerinden ayırmak anlamına gelir. Karantina, virüse maruz kaldıysanız veya COVID ile enfekte yakın temasınız varsa yapmanız gerekenleri ifade eder.

Yeni CDC yönergelerine göre, 5 günlük izolasyondan sonra, enfekte kişi herhangi bir semptom göstermezse, izolasyondan çıkabilir, ancak bu sürenin ardından da 5 gün boyunca evde dahil maske takmalıdır.

Koronavirüs testi pozitif çıkanların yapması gerekenler nelerdir?

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli bir bilim adamı olan Amesh Adalja, Covid testi pozitif çıkanların yakın temaslarına da pozitif olduklarını söylemeleri gerektiğini söylüyor.

CDC’ye göre, karantina süresinin 10 günden 5 güne düşürülmesi “SARS-CoV-2 bulaşmasının ardından, ilk semptomların 1-2 gün içinde ortaya çıkmasından kaynaklandığı” ifade ediliyor.

Covid’li biriyle temaslıysanız ne yapmalısınız?

Dr. Adalja, “Eğer aşılıysanız ve hatırlatma aşılarını da zamanında yaptırdıysanız, kılavuz karantinaya gerek olmadığını söylüyor.” diyor. Ancak CDC kılavuzu, bu kişilerin maruz kaldıktan sonra 10 gün boyunca başkalarının yanındayken her zaman yüze iyi oturan bir maske takmasını tavsiye ediyor.

Aşılanmamışlar ve ikinci Pfizer veya Moderna aşı dozlarından 6 aydan fazla veya Johnson & Johnson dozlarından 2 aydan fazla süre geçmiş olanlar da dahil olmak üzere diğer herkes için, CDC 5 gün karantina ve bundan sonraki 5 gün maske takmanın zorunlu olmasını tavsiye ediyor.

Pratik düzeyde Dr. Adalja, aşıları olan ancak takviye yapılmayanların da karantinayı atlayıp 10 gün boyunca maske takabileceğini düşündüğünü söylüyor. Temaslı olan birçok insan karantinaya girme konusunda sorun yaşadığından Dr. Offit, bu yönergeyi takip edemeyen temaslılara kapalı mekanlarda 10 gün boyunca maske takmalarını tavsiye ediyor. CDC rehberliği ayrıca başka bir strateji olarak şunu da önermektedir: 5 günlük karantina uygulanabilir değilse, maruz kalan kişi başkalarının yanındayken 10 gün boyunca maske takmalıdır.

Dr. Offit, ancak temaslı olan bir kişide semptomlar görülürse, enfekte kategorisine girer ve bu rehberliği takip eder, diyor Offit.

Temaslı kişi ne zaman test yaptırmalıdır?

Dr. Offit, temaslı olduğunuzu öğrendikten sonra “Hemen hemen 2-3 gün beklemeniz gerekir” diyor ve “Virüs kendini sizin vücudunuzda yeniden üretmeli. Bu aşamada beklenmelidir” diye devam ediyor.

Dr. Adalja, testin en az bir kez temaslı olanlar tarafından yaptırılması gerektiğini söylüyor.

“Ancak faaliyetlerine rehberlik edecek günlük testleri destekleyecek veriler var, ancak bu CDC rehberinde mevcut değil değil. Bu amaç için evde yapılan testler yeterlidir.”

Enfekte olan kişi diğer insanlarla görüşebilir mi?

Dr. Adalja, “Teknik olarak, 2-3 gün içinde semptomlar görülmüyorsa 5 gün maskeli ve 10 gün maskesiz olarak temaslı kişinin kendini izole etmesinde fayda var” diyor. 10 gün sonunda halen semptomlardan birisi dahi ortaya çıkmamışsa, siz ve çevreniz güvende demektir. Yine de her durumda mümkünse maske kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Koronavirüs ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!