Ana Sayfa Soru - Cevap Kösem Ne Demek? Kösem Sultan Kimdir?

Kösem Ne Demek? Kösem Sultan Kimdir?

0
930
kösem ne demek

Tarih ile ilgili bilgilere meraklıysanız veya bir dönem izleyicileri televizyona kilitleyen Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisini izlediyseniz mutlaka kösem kelimesini veya Kösem Sultan ismini duymuşsunuzdur. Bu yazımda seninle kösem ne demek, kösem sultan kimdir, nasıl öldü, ölümü kim gerçekleştirdi detaylı bilgi vereceğim.

KÖSEM NE DEMEK?

Kösemin anlamı; Sürüler önünde rehber vaziyetinde giden, cildi temiz ve pürüzsüz demektir. Kösem isminin sözlük anlamı ise; Çobana alışkın ve sürünün önünde giden dört yaşında keçi, ya da koyun demektir.

KÖSEM SULTAN KİMDİR?

Tarihçilerin Rum kökenli olduğunu söyledikleri için şimdiki Yunanistan’da doğduğu üzerinde durulan Kösem Sultan, Osmanlı Sarayına gelmeden önceki adı ise Anastasya olduğu bilinmektedir. Gencecik bir kız olan Anastasya’nın Kösem adını almasının ise iki sebebi üzerinde durulmaktadır. Anastasya’nın tüysüz bir kız olmasından dolayı bu isim verildi üzerine rivayetler olsa da tarihçiler bunun kuvvetli bir tahmin olmadığını düşünmektedirler. İkinci ve daha kuvvetli olan ihtimale göre kösem, ”Emin, ne zaman ne yapacağını bilen, bir sürüye yol gösteren ve yönlendiren kişi veya kimse” anlamına gelmesinden dolayı, bu ismi almış olduğudur.

Kösem Sultan kimdir sorusunun cevabı ile ilgili bilgiler araştırılıyor. Rum kökenli Anastasya, saraya ilk geldiği zaman Mahpeyker adı koyulmuştur. Ancak zamanla diğer kadınlara ve harem cariyelerine yol yordam gösterdiğinden kendisine Kösem ismi verilmiştir. O zamanki adıyla Mahpeyker, 15 yaşındayken Sultan I. Ahmet’e haseki oldu. Güzelliği ve zekasıyla padişahı etkisi altına aldı ve bütün saraya nüfuzunu kabul ettirdi. Kösem Sultan; Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım adında 4, Ayşe, Hanzade, Gevherhan ve Fatma adında ise 4 olmak üzere 8 çocuk doğurmuştur.

Kocası ölünce önce tahta geçen kocasının kardeşi Sultan I. Mustafa ve daha sonra da kocasının başka bir kadından olma oğlu Sultan II. Osman zamanında devlet işlerinde etkinliği arttı.

kösem sultan kimdir
kösem sultan kimdir

Fakat II. Osman yaşı çok genç olmakla birlikte Kösem Sultan’ın devlet işlerine çok karışmasından rahatsız oldu ve muhtemelen annesi Valide Sultan Mahfiruz Hadice Sultan’ın da etkisiyle onu eski saraya gönderdi. Genç Osman’ın tahttan indirilmesi ve tekrar yerine geçen I. Mustafa’nın da tekrar tahttan indirilmesi üzerine tahta nihayet Kösem Sultan’ın kendi oğlu IV. Murat çıktı. IV. Murat tahta çıktığında sadece 11 yaşındaydı ve Kösem Sultan artık oğlu adına devleti büyük ölçüde yönetmeye başlamıştı.

Zamanla Sultan IV. Murat olgunlaşarak annesinin faaliyetlerini bir ölçüde engellemeye başlamışsa da genç yaşta ölümü üzerine tahta Kösem Sultan’ın diğer oğlu İbrahim çıktı ve Kösem Sultan’ın nüfuzu tekrar arttı. İbrahim tahta çıktığında Osmanlı Hanedanı büyük bir krizle karşılaştı. İbrahim hanedanın tek erkek varisi durumundaydı ve acil bir şekilde hanedanın devamını sağlama zorunluğu vardı. Oysa I. İbrahim bir ölçüde dengesiz görünüyor ve kadınlarla olan ilişkilere ilgi duymuyordu.

Osmanlı hanedanının devamını sağlama görevi büyük ölçüde Kösem Sultan’a düştü. Oğlunu tedavi amacıyla ülkenin her yanından üfürükçüler getirtti. Bu üfürükçülerin en ünlüsü Cinci Hoca lakabıyla tanınan Safranbolulu Karabaşzade Hüseyin Efendi’ydi. Nihayet İbrahim’in tahta çıkmasından 2 yıl sonra şehzade Mehmet doğdu, Kösem Sultan buna karşılık olarak Hüseyin Efendi’ye Safranbolu da daha sonra cinci hanı olarak anılacak hanın yapım masraflarını karşılayacak para verdirmiştir.

En nihayetinde hanedanın devamı sağlanmış oldu. Hatta Cinci hoca o kadar güçlendi ki Cinci Hoca’nın öldürülmesinden sonra hazineye aktarılan paralar askere cülus olarak dağıtıldı ve bu paralar halk arasında ‘cinci hoca akçesi’ diye anılır oldu.

İbrahim, İstanbul’da patlak veren bir isyan sonucunda öldürüldükten sonra yerine Kösem Sultan’ın torunu 6 yaşındaki Sultan IV. Mehmet geçti.

Önceleri Kösem Sultan’ın nüfuzu devam etti ama bir süre sonra Kösem Sultan’a rakip olan bir başka kadın ortaya çıktı.

IV. Mehmet’in annesi Turhan Sultan’la Kösem Sultan arasında kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabet 3 yıl sürdü ve Kösem Sultan’ın bir gece dairesinde basılarak boğdurulmasıyla noktalandı.

KÖSEM SULTAN NASIL ÖLDÜ

Kösem sultan ölümü de güzelliği kadar etkileyici oldu! 2 Eylül 1651’de Kösem Sultan, Turhan Sultan ile yaşadığı otorite mücadelesi sonunda Lala Süleyman Ağa tarafından oluşturulan bir ekiple öldürüldü.

Lala Süleyman Ağa, özel bir ekip oluşturdu ve onlarla birlikte Harem’deki Kösem taraftarlarını kılıçtan geçirdi. Bu arada Kösem Sultan’ın kızlarından biri ”valide benim” diyerek Süleyman Ağa ve adamlarının önüne atıldı ise de onu tanıyan hadımlardan biri askerleri uyardı. Askerler, valide sultanın odasına zorla girdi ve odasındaki gizli bir dolapta saklanan Kösem Sultan arasında öylesine korkunç bir boğuşma yaşanmıştı ki, odanın her tarafı kan revan içinde kalmıştı. Hayattayken Osmanlı tarihinde birçok yeniliğe öncülük eden Mahpeyker Kösem Sultan, ölümüyle de Osmanlı tarihine yine bir ilke öncülük etmişti. Harem’de katledilen ilk valideydi.

Kösem Sultan’ın cenazesi, kocasının Sultan Ahmet Camii’ndeki I. Ahmed türbesine gömüldü.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz