Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerKötü Şans Getirdiğine İnanılan Dünyadaki Batıl İnançlar ve Anlamları

Son Yazılar

Kötü Şans Getirdiğine İnanılan Dünyadaki Batıl İnançlar ve Anlamları

Dünyada kötü şans getirdiğine inanılan bir çok durum vardır. İşte dünyadaki batıl inançlar ve anlamları ile 55 garip ve tuhaf inanış.

Batıl inanç, hayatımızda bizi her yerde takip eder. Hem ülkemizde hem de dünyada her ne kadar kötü şans getirdiğine inanılan bu batıl inançları kafamıza pek takmıyor gibi görünsek de, aslında hepimiz biraz da olsa varlığına inanıyoruz. İşte bu yazımızda dünyadaki en garip batıl inançlar ve anlamları üzerine bir derleme yapmak istedik.

Asla Çok Erken “Doğum Günün Kutlu Olsun” Deme

dünyadaki batıl inançlar ve anlamları
dünyadaki batıl inançlar ve anlamları

Birinin doğum gününü o gün gelmeden kutlamak, hatta tebrik etmek uğursuzluk getirir, en azından Rusya’da.

Karşılıklı İki Ayna Koymayın

Sonsuz yansımalar harika görünebilir, ancak Meksika’da ve başka yerlerde aynalar şeytan için bir kapı açar.

Yemek Çubuğunuzu Asla Düz Koymayın

Yemeğinize yemek çubuklarını saplamak Japonya’da kötü şans anlamına gelir. Yemek yerken kullanılan bu geleneksel çubuklar, ölüm anlamına gelen uğursuz dört rakamına ve cenazelerde kullanılan tütsü çubuklarına benzetilir. Başka bir ipucu: Çubuklarınızı kimseye doğrultmayın. Bu çok kaba bir davranış olarak nitelendirilir.

Keskin Bir Şey Aldıysanız Bir Madeni Para Verin

Bıçak gibi keskin herhangi bir şey hediye etmek sözde bir ilişkiyi bozabilir, bu nedenle hediye olarak bir bıçak seti veya bir makas alırsanız, karşılığında kişiye bir madeni para verin.

Cenazeden Sonra Hemen Eve Gitme

yakını ölen kişiye söylenen sözler

“Pagpag” adı verilen bir Filipin geleneği, insanların bir cenazeden sonra asla doğrudan eve geri dönmemesi gerektiğini belirtir. Aksi takdirde kötü bir ruh peşine takılıp evinin içine girebilir. Yas tutanlar, her ihtimale karşı önce bir restorana veya mağazaya uğraması tavsiye edilir.

Kapalı Alanda Islık Çalmak Kötü Şans Getirir

Çalışırken ıslık çalmak, gürültünün iblisleri çağırdığına inanıldığı için iç mekanlarda ıslık çalmanın yasak olduğu Litvanya’da bir sorun olabilir.

Su Dolu Bardakla Şerefe Deme

Bir Alman batıl inancı, su dolu bardakları tokuşturup şerefe ya da sağlığınıza gibi dilekler dilerseniz, aslında birlikte içtiğiniz insanların ölmesini dilediğiniz düşünülebilir. Bu batıl inanç, Yunan mitolojisinden kaynaklanmaktadır.

Başınız Kuzeye Bakarak Uyumaktan Kaçının

Japon hurafelerine göre, başın bu yöne dönük olarak uyuması uğursuzluk getirir çünkü ölüler bu şekilde defnedilir.

Ve Başınız Batıya Dönük Uyumaktan Kaçının

Tersine, başınız batıya dönük olarak uyursanız, aynı batıl inanç Afrika’da da vardır.

Yeni Ayakkabılarınızı Masadan Uzak Tutun

İngiltere’de, sevilen birinin ölümünü sembolize etmesi sebebiyle kötü şans olarak kabul edilir. Eskiden birinin ayakkabısını masaya koymak ailesine onun öldüğünü haber vermenin bir yoluydu. Günümüzde, aynı zamanda sadece kötü görgü kuralları ve şans anlamına geliyor.

Elleri Kaşımanın Para ile İlişkisi

Türkiye’de sağ elinizin kaşınması, biraz para kazanacağınız, sol elinizin kaşınması ise para kaybedeceğiniz anlamına gelir.

Makasla Oynamayın

Zanaatkarlar dikkat! Mısır adetlerine göre makasla boş yere oynamak uğursuzluk getirir. Artı, düpedüz tehlikeli. Türkiye’de de elden ele makas uzatmak kötü şans anlamına gelir.

Köpek Kakasına Basmak Kötü Şans Getirebilir

Bu her yerde kötü şans gibi görünüyor ama bazı ülkelerde değil. Köpek kakasına basmak, eğer sol ayağınızla yaparsanız, aslında Fransa’da iyi şans olarak kabul edilir. Sağ ayağınızla basmanız da sadece kötü şans getirir.

Kuş Kakası Uğur Getirir

Türk ve Rus batıl inancına göre, üzerinize düşen kuş kakası veya size ait bir şey size zenginlik getirir – bir dahaki sefere bir ağacın altında kitap okurken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey.

Baykuşlar Kötü Alametlerdir

Bir baykuş görürseniz veya sesini duyarsanız, korkunç haberlerin geleceğine dair Mısırlı bir hurafe vardır. Geceleri ormanda takılmamak için bir sebep daha.

Ve Evinizdeki Bir Baykuş Ölüm Getirir

Ayrıca bir İtalyan batıl inancı, evinize bir baykuş girerse ailenizden birinin öleceğini söylüyor.

Dışarıda Örgü Kış Ayını Uzatır

İzlanda’daysanız, örgüyü evin içinde yapın. Örgü örmeyi seviyorsanız ve bunu dışarıda yapıyorsanız, kış ayları sandığınızdan daha uzun sürebilir.

Yo-Yo ile Oynama

Suriye, kuraklığa neden olacağı korkusuyla 1933’te Yo-Yo’yu yasakladı. Fakat şükür ki stres çarkı yasaklanmadı.

Salı günleri saçını kestirme

Saç bakım planlarınızı yeniden gözden geçirin. Efsaneye göre Hindistan’da salı günü saçını kestirmek uğursuzluk getirir.

Sarı Çiçek Vermek Hoş Bir Jest Değil

Rusya’da sarı çiçek hediye etmek, arkadaşınızı sadakatsizlikle lanetlediğiniz anlamına gelir. Benzer şekilde sarı çiçek ülkemizde de ayrılık anlamına geliyor.

Birinin Arkasından Su Dökmek Kavuşmak Anlamına Gelir

Sırbistan’da bir kişinin arkasından su dökmenin uğur getirdiğine inanılıyor. Bununla birlikte, nerede olursanız olun, onları üzerlerine dökmek tamamen kaba bir davranıştır. Ülkemizde de giden birinin arkasından su dökülür. Anlamı ise tez zamanda kavuşma temennisidir.

Düğün Zilleri Kötülükten Uzak Tutar

İrlandalı gelinlerin, çok fazla ruhu olan ve sonunda düğünü mahveden akrabaların aksine, evliliklerini mahvetmeye çalışabilecek kötü ruhları uzaklaştırmak için elbiselerine çanlar taktıkları bilinmektedir.

Keçi Eti Yemek Tüylü Olmanızı Sağlayabilir

Ruanda’daki batıl inançlı kadınlar sakallarının uzamasına neden olacağı korkusuyla keçi eti yemiyorlar.

Hamile Kadınlar İsteklerine Teslim Olmalı

Canı balık çeken ama onu yemeyen anne adaylarının sonunda balık kafalı bir bebek sahibi olacağına dair Kanada’da bir batıl inanç var.

Hamileler Asimetrik Besinler Tüketmemeli

Hamileyken şekilsiz yiyecekleri yemenin çirkin bir bebek sahibi olacağınız anlamına geldiğine dair bir Kore batıl inancı vardır.

Geri Geri Yürüme

Portekiz’de geri geri yürümek uğursuzluk getirir. Yaygın inanış, bunu yaparsanız şeytana hangi yöne gittiğinizi gösterdiğinizdir.

Merdiven Altından Yürümeyin

Hepimiz buna oldukça aşinayız, ancak bazıları batıl inancın orta çağlara kadar uzandığını bilmiyor olabilir. Merdiven o zamanlar insanların asıldığı darağacını simgeliyordu.

Dolunaya Karşı Dikkatli Olun

Dolunaylar genellikle kaosla ilişkilendirilir (kurt adamların gerçek olduklarına ikna olmasanız bile). Çoğu insana göre özellikle çok hasta zamanlarınızda dolunayda dikkatli olun.

Hastaneye Çarşamba Günleri Git

Bir kocakarı masalı, hastaneye gitmek için en iyi günün aslında Çarşamba Günü olduğunu söyler.

Arkadaşınızla Aynı Anda Aynı Kelimeyi Söylemeyin

İtalya’da biriyle aynı kelimeyi bir ağızdan söylerseniz asla evlenemezsiniz. Bu kötü şansı geri almak için hemen burnunuza dokunmalısınız. Türkiye’de de bir ara cipskola ozel kilit denirdi, bu ilk konuşanın diğerine bir cips ve bir kola borçlu olduğunu anlamına gelirdi.

Kırık Aynalardan Kaçının

Bilim yazarı ve 7 Laws of Magical Thinking kitabının yazarı Matthew Hutson, kırık aynanın tehlikeli veya ölümcül olduğunda dikkat ettiğimizi açıklıyor. Ülkemizde ise bir şeyin kırılması ‘nazar çıktı’ anlamına gelir ve bu iyi bir şeydir.

Nazardan Koruyun

Live Science’a göre, doğaüstü zarara neden olduğuna inanılan bir insan bakışı olan nazar, kötü talihin iyi bilinen bir simgesidir. İnsanlara ve hatta arabanız veya eviniz gibi nesnelere zarar verebilir. Pek çok kültürde bu laneti savuşturmak için yaratılmış çok sayıda tılsım vardır (popüler nazar boncuğu gibi).

Yemek Masasında Şarkı Söylemeyin

Bu, akşam yemeğinde yapmamanız gereken başka bir şey. Görünüşe göre, Hollanda’da en sevdiğin şarkıyı söylemek, yemeğin için şeytana şarkı söylemek anlamına geliyor.

Masanın Köşesine Oturmayın

Macar ve Rus hurafelerine göre yemek masasının köşesinde oturmak, asla çocuğunuz olmamasına sebep olabilir. Aman dikkat!

Fırtına Sırasında Kırmızı Giymeyin

Filipinler’de kırmızı rengin şimşeği çektiğine inanılıyor. Yağmurlu havalarda kırmızı giymek, onlara göre ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

Her Ay “Tavşan Tavşan” Deyin

İngiltere ve Kuzey Amerika’da her ayın ilk gününde “tavşan tavşan” veya “beyaz tavşan” demek o aya uğur getireceğine inanılmasına sebep olur. 600 yıllarında, tavşanların yeraltında yaşamaları sebebiyle yeraltı dünyasının ruhlarıyla iletişim kurdukları düşünülüyordu. Bir tavşan ayağının da popüler olarak iyi şans getirdiği düşünülür.

Sol Ayağınızla Odaya Girmeyin

İspanya’da ve ülkemizde bir odaya sol ayakla girmek uğursuzluk getirir. Sağınızdan girmek veya çıkmak her zaman daha iyidir.

İçeride Şemsiye Açmayın

Bu batıl inanca göre dışarı çıkmadan önce şemsiye açarsanız üzerinize uğursuzluk “yağar”. Bazıları bu inancın ilk Mısırlılardan geldiğini söylerken, diğerleri metal telli ve geniş çaplı su geçirmez şemsiyelerin bir evin içinde açıldığında yaralanmaya neden olabileceği 18. yüzyılda İngilizlerden geldiğini söylüyor.

Yılbaşında Üzüm Yiyin

Ayrıca İspanya’da, yeni yılı kutlamak için gece yarısı öpüşmek yerine, iyi şanslar için arka arkaya 12 üzüm yemek önerilir.

Mezarlıktan Geçerken Parmaklarınızı Gizleyin

İnsanlar mezarlıklardan geçerken nefeslerini tutma eğilimindedir, ancak Japonya’da ailenizi korumak için baş parmaklarınızı içeri sokmanız gerekir. (Başparmak için Japonca kelime “ebeveyn-parmak” olarak çevrilir, bu yüzden onu saklamak onları ölümden korur.)

Garip Sessizlikleri Dinle

İnsanlar garip sessizlikleri pek çok farklı şeyle ilişkilendirir, ancak Stylist‘e göre bazıları bu durgunluklar meydana geldiğinde bir meleğin geçip gittiğine inanır.

Rögar Kapağına Basmayın

Yere sağlam basmak önemlidir Ancak İsveç’te rögar deliklerine dikkat etmelisiniz. A harfi olan birine basarsanız, bu size kırık bir kalp ve kötü şans getirir.

Geceleri Tırnaklarınızı Kesmeyin

Birçok kültür, güneş battıktan sonra tırnaklarınızı kesmenin büyük bir KÖTÜ ŞANS getireceğine inanır. US News’e göre, bir Japon batıl inancı erken ölüme neden olabileceğini belirtiyor.

Şans için Omuzunuza Tuz Dökün

Bir şey sizi korkuttuğunda (ya da belki sadece sakarsınız) ve bir kap tuzu devirdiğinizde bu sizi bir anlık heyecanlandırabilir. Hiç düşünmeden sol omzuna bir tutam tuz atıp şanssızlığın seni üzerinden gitmesini sağlayabilirsin. Bu listedeki pek çok şey gibi, dökülen tuz da kötü şansın bir işaretidir.

Geceleri Sakız Çiğnemeyin

Türkiye’de gece sakız çiğnemek ölünün etini çiğnemekle eşdeğerdir.

Bir Çocuğun Üzerinden Atlamayın

Türkiye’de yapmamanız gereken başka bir şey? Bir çocuğun üzerinden atlamak. Bunu yapmak onları kısa olmaya lanetleyecektir. Sonsuza dek.

Bebekleri Dudaklarından Öpmeyin

AOL Lifestyle, Nijerya’da bir bebeğe dudaktan öpücük verirseniz, efsaneye göre onları tüm yetişkin hayatlarını salya akıtarak geçirmeye mahkum edersiniz.

Gemiye Muz Getirme ve Yeme

Balıkçılar teknelerine muz getirmezler. “Gemiye bir muz getirmemek, onlara çok tehlikeli ve öngörülemeyen durumlar üzerinde bir kontrol duygusu veriyor” diyor.

Daima Genç Kalmak için Bir Palamut Taşıyın

Antik Britanya’daki kadınlar, genç bir cilt sağlamak için genellikle ceplerinde meşe palamudu bulundururlardı. Bu sadece bizim favori yaşlanma karşıtı numaramız olabilir.

Çantanızın Yere Değmesine İzin Vermeyin

Brezilya’da çantanızı veya cüzdanınızı yere koymak beş parasız kalacağınız anlamına gelir. Bu nedenle, tüm dolabınızı çantanıza koysanız bile, döşemeden uzak tutsanız iyi olur.

“Şanssız” Hayvanlara Dikkat Edin

U.S. News’e göre, İrlanda ve İskoçya’daki insanlar tek bir saksağan görmenin uğursuzluk getirdiğine inanıyor. Güney Koreliler için en kötü şansa sahip kuş kargadır. Kayıtlara geçsin, bu hurafeler yüzünden kimsenin hayvanlara karşı ayrımcılık yapması gerektiğine inanmıyoruz.

Ve “Şanssız” Sayılar

13’üncü Cuma gününün kötü hislerle dolu olduğunu hepimiz biliyoruz ve “insanlar [inanmadıklarını] söyleseler bile, bir düzeyde kötü şeylerin olmasını bekleyebilirler.” Ayrıca genellikle “şeytanın numarası” veya “canavarın sayısı” olan 666’dan korkarız. Ama Çin’de dört rakamının Çince “ölüm” anlamına gelen kelimeye çok yakın olduğu için korkulduğunu biliyor muydunuz? Ve İtalyanların korktuğu 13. Cuma değil, 17. Cuma.

Kaderini Zorlama

Küba’da kaderi kışkırtmaktan kaçınmanın halk arasında yaygın bir hurafedir. “Örneğin, ‘Ben hiç kanser olmadım’ demekten kaçınmalısınız” ve unutmayın ‘kınadığınız şey başınıza” da gelebilir.

Vantilatör Açıkken Uyumaktan Kaçının

Pek çok Güney Koreli de kapalı odalarda vantilatörler çalışırken uyumaz – eğer uyurlarsa bunun ölümcül olduğuna inanılır. Bunun başlarına gelmemesi için genellikle pencerelerini açık bırakırlar.

Tahtaya Vurmak

Tahtaya vurmak, doğal olarak, insanların bahsettiği en yaygın hurafelerden biridir. Ve bir ateist ve agnostik olduğunu iddia eden biri bile, kötü şansın uzak durması için tahtaya vurma eylemini gerçekleştirebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!