Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSağlıkKulak Çınlaması Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir, Nedenleri Nelerdir?

Son Yazılar

Kulak Çınlaması Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir, Nedenleri Nelerdir?

Geçici veya kronik olarak ortaya çıkan kulak çınlaması neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir, nedenleri nelerdir? İşte sorularınızın cevapları.

Kulak çınlaması insanları rahatsız eden ve endişeye sebep olan bir olaydır. Genellikle geçicidir fakat kalıcı halde de kronik bir rahatsızlık olabilir. Geçici olabilir veya kronik ve kalıcı olabilir. İşte bu yazımızda sizlerle, kulak çınlaması neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir, nedenleri nelerdir? gibi merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayacağız.

Latince adı Tinnitus olan ‘Kulak Çınlaması’ sorunundan tüm dünyada 200 Milyon kişinin etkilediği düşünülüyor. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkar, ancak çocuklar ve ergenler de bu sorunu yaşayabilir.

Kulak çınlaması nedenleri arasında aşırı gürültüye maruz kalma, baş ve boyun yaralanmaları ve kulak enfeksiyonları gelir. Bazen altta yatan ciddi bir tıbbi durum da buna sebep olabilir..

Kulak çınlamasının tedavisi yoktur, ancak onu yönetmenin yolları vardır. Kronik kulak çınlaması olan çoğu insan zamanla bu çınlamaya uyum sağlar, ancak her 5 kişiden 1’i bunu rahatsız edici veya endişe verici bulmaktadır.

Bazıları için uykusuzluğa, konsantrasyon güçlüğüne, kötü iş veya okul performansına, sinirliliğe, kaygıya ve depresyona yol açabilir. İşte bu yazımızda sizlerle, kulak çınlaması neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir, nedenleri nelerdir? gibi merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayacağız, hadi başlayalım.

Kulak Çınlaması Hakkında Gerçekler

İşte kulak çınlaması hakkında bazı önemli noktalar. Daha fazla detayı yazımızın devamında bulacaksınız.

 • Yaklaşık 200 milyon insan bir tür kulak çınlaması yaşıyor.
 • Çoğu kulak çınlaması, koklea veya iç kulağa verilen hasardan kaynaklanır.
 • Bazı ilaçlar, örneğin aspirin, özellikle yüksek dozlarda kulak çınlamasına neden olabilir veya daha da kötüleştirebilir.
 • Kulak çınlaması olan kişiler yüksek sese karşı aşırı duyarlı olabilir.
 • Çoğu insan kulak çınlaması ile yaşamayı öğrenir, ancak bunu zor bulanlar için çözümü mevcuttur.

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak çınlaması, beden dışında herhangi bir kaynaktan gelmeyen bir sesi bilinçli olarak işittiğimizde meydana gelir. Bu bir hastalık değil, altta yatan bir sorunun belirtisidir.

Bu ses kişiye hastır, yani yalnızca kulak çınlaması olan kişi onu duyabilir.

En yaygın biçim, sabit, tiz bir zil sesidir. Bu can sıkıcı olabilir, ancak genellikle ciddi bir durumu göstermez.

Vakaların yüzde 1’inden azında nesnel hale gelebilir. Yani bu, diğer insanların gürültüyü duyabileceği anlamına gelir. Bu tür gürültü, kişinin vücudundaki kardiyovasküler veya kas-iskelet hareketlerinden kaynaklanabilir. Bu tıbbi bir acil durumun işareti olabilir.

Belirtileri

Tinnitus, bir veya iki kulakta aralıklı veya sürekli olabilen ve düşük veya tiz olabilen işitsel olmayan, insanın sadece kendisinin duyabileceği bir sestir.

Değişen sesler ıslık, cıvıl cıvıl, tıkırtı, cırtlak, tıslama, statik, kükreyen, vızıldayan, nabız atan veya müzikal olarak tanımlanmıştır.

Sesin şiddeti değişebilir. Genellikle geceleri veya sessiz dönemlerde en belirgindir. Bir miktar işitme kaybı görülebilir.

Tedavisi

Kulak çınlaması neden olur sorusunun en net cevabı altta yatan sorunu ya da sorunları tespit etmek olacaktır.

 • Kulak enfeksiyonu için doktor kontrolü.
 • Herhangi bir ototoksik ilacın kesilmesi.
 • Çene kemiği ve elmacık kemiği arasındaki eklemi etkileyen herhangi bir temporomandibular eklem (TME) probleminin tedavisi

Çoğu kulak çınlaması vakasının tedavisi yoktur. Çoğu insan buna alışır ve onu ayarlamayı öğrenir. Odaklanmak yerine görmezden gelmek rahatlamanız için faydalı olacaktır.

Bu işe yaramadığında, kişi kulak çınlaması, uykusuzluk, kaygı, işitme güçlüğü, sosyal izolasyon ve depresyonun etkileri için tedaviden fayda görebilir. Bu sorunlarla başa çıkmak, bir kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde artıracaktır.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

İşte bir kişinin kulak çınlamasını ve etkilerini yönetmek için yapabileceği bazı şeyler.

Ses terapisi, bireyin kulak çınlaması algısını maskelemek için harici gürültü kullanır. Düşük seviyeli fon müziği, beyaz gürültü veya özel kulak maskeleri yardımcı olabilir.

Ses seçimi birey için hoş olmalıdır. Maskeleme cihazları geçici bir rahatlama sağlar ve ses terapisi kapatıldığında kulak çınlaması farkındalığı geri gelir.

İşitme cihazları yaygın bir ses terapisi türüdür. Çevresel sesleri yükseltirler ve dikkati kulak çınlaması yerine bu seslere yönlendirirler.

Yeniden eğitim terapisi (TRT), kulak çınlamasının anormal seslerini yıkıcı değil doğal olarak kabul etmek için işitsel sistemin yeniden eğitilmesini içerir.

Eğitimli bir profesyonelden yardım almayı ve düşük seviyeli beyaz gürültü yayan bir cihaz takmayı içerir. Devam eden danışmanlık seansları, insanların kulak çınlaması ile baş etmelerine yardımcı olabilir.

Bu terapinin başarısı, kulak çınlamasının şiddeti ve bireyin genel ruh sağlığı ile orantılıdır.

Çalışmalar, terapinin kulak çınlaması olan kişilerin yaklaşık yüzde 80’inde rahatlama sağladığını gösteriyor.

Geçmeyen Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak çınlamasını ve muhtemelen işitme kaybını önlemenin bir yolu, yüksek seslere maruz kalmaktan kaçınmaktır.

İşitme hasarının gelişmesini veya kötüleşmesini önlemek için:

 • Gürültülü ortamlarda kulak tıkacı kullanın
 • Herhangi bir şeyi dinlerken yüksek sesten kaçının.

Sağlıklı bir hayat yaşamak kulak çınlamasını durdurmaz, ancak genel olarak iyi olma, yoğunluğunu sınırlamaya ve fiziksel ve duygusal faydalar sağlamaya yardımcı olabilir.

Egzersiz, sağlıklı beslenme, iyi uyku alışkanlıkları, sigara ve aşırı alkolden uzak durma, eğlence ve sosyal aktiviteler ile stres yönetimi ve rahatlama teknikleri, optimum sağlıklı yaşam elde etmeye yardımcı olabilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur, Nasıl Teşhis Edilir?

Kulak çınlaması yaşayan herkes, altta yatan nedenleri belirlemek için muayene ve değerlendirme için doktora gitmelidir.

Tıbbi bir değerlendirme, kulak çınlamasının nadir ancak yaşamı tehdit eden nedenlerini ekarte edebilir. Bir kulak burun boğaz uzmanına ilk etapta danışmak yerinde bir davranış olacaktır.

Bir doktorun sorabileceği sorular şunları içerir:

Nasıl veya ne zaman başladı?

 • Sesler sabit mi, aralıklı mı veya titreşimli mi?
 • İşitme kaybı veya baş dönmesi var mı?
 • Herhangi bir ağrı veya çene tıklaması var mı?
 • Yakın zamanda bir hastalık veya yaralanma geçirdiniz mi?
 • Yüksek gürültüye maruz kaldınız mı?

Kulak çınlaması teşhisi için neler kontrol edilir?

 • Kulak, baş, boyun ve gövdenin tam muayenesi
 • İşitme testleri
 • Laboratuvar kan testleri
 • Görüntüleme çalışmaları

Kulak çınlaması neden olur, nedenleri nelerdir?

Kulak çınlamasının en yaygın nedeni, iç kulaktaki kokleadaki küçük duyusal tüy hücrelerinin hasar görmesi ve kaybıdır.

Bu, insanlar yaşlandıkça ortaya çıkma eğilimindedir ve ayrıca aşırı yüksek sese uzun süre maruz kalmaktan da kaynaklanabilir. İşitme kaybı kulak çınlaması ile çakışabilir.

Araştırmalar, belirli ses frekanslarının duyusal kaybının, beynin sesi işleme biçiminde değişikliklere yol açtığını gösteriyor.

Beyin belirli bir frekans çevresinde daha az dış uyaran aldığından, uyum sağlamaya ve değişmeye başlar. Kulak çınlaması, beynin kendi işitsel sisteminden artık almadığı eksik ses frekanslarını doldurma yoluna gidiyor olabilir.

Aspirin, ibuprofen, bazı antibiyotikler ve diüretikler gibi bazı ilaçlar “ototoksik” olabilir. İç kulağa zarar vererek kulak çınlamasına neden olurlar.

Kulak çınlaması nedenleri nelerdir?

 • Baş ve boyun yaralanmaları
 • Kulak enfeksiyonları
 • Kulak zarına dokunan yabancı bir nesne veya kulak kiri
 • Östaki borusu (orta kulak) sorunları
 • Temporomandibular eklem (TME) bozuklukları
 • Orta kulak kemiklerinin sertleşmesi
 • Travmatik beyin hasarı
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Şeker hastalığı

Yabancı bir cisim veya kulak kiri kulak çınlamasına neden olursa, cismin veya kulak kirinin çıkarılması genellikle kulak çınlamasını ortadan kaldırır.

Kalp atışı gibi gelen kulak çınlaması daha ciddi olabilir. Tümör gibi kulak bölgesindeki anormal bir büyüme veya damar ile atardamar arasındaki anormal bağlantı nedeniyle olabilir.

En kısa zamanda tıbbi bir değerlendirme yapılması gereklidir.

Kulak çınlaması neden olur: Yüksek sesli müzik dinlemek

Bir çalışma, 170 gencin yarısından fazlasının önceki yıl kulak çınlaması yaşadığını ortaya çıkardı. Araştırmalar, kişisel cihazlarda yüksek sesle müzik dinlemek gibi “potansiyel olarak riskli boş zaman alışkanlıklarının” kulak çınlamasını tetikleyebileceğini ortaya çıkardı.

Bununla birlikte, araştırmacılar, kulak çınlamasına yatkın kişilerin müzik seslerini düşük tutma eğiliminde olduklarını ve gelecekte işitme kaybına karşı gizli bir duyarlılıklarının olabileceğini de belirlediler.

Gelecekteki işitme kaybının erken belirtileri olabileceğinden, erken yaşlardan itibaren kulak çınlaması için izleme ve yüksek gürültüye karşı düşük tolerans öneriyorlar.

Kulak çınlamasına ne iyi gelir?

Kulak çınlaması neden olur sanırım her türlü sorunuza cevap verebildik. Peki kulak çınlaması nasıl geçer, ne iyi gelir, nelerden kaçınmalısınız?

 • Yüksek sesli müzik dinlemeyin ve ortamlarda bulunmayın.
 • Sigara kullanıyorsanız bırakın
 • Alkol alışkanlığınız varsa, azaltın, mümkünse bırakın.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!