Cumartesi, Nisan 27, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerKültürel Miras Nedir? Kültürel Miras ve Turizm Neden Önemlidir?

Son Yazılar

Kültürel Miras Nedir? Kültürel Miras ve Turizm Neden Önemlidir?

Kültürel miras ve turizm birbirini tamamlayan şeylerdir, peki kültürel miras nedir, neden önemlidir, işte merak ettiğiniz tüm cevaplar.

Sen kimsin? Bu soruyu isminizle cevaplamaya başlayabilirsiniz. Ama, elbette, bir isimden çok daha fazlasısın. Yeteneklerin neler? Peki ya hayalleriniz veya değerleriniz? Tüm bunlar (ve diğerleri) kimliğinizi oluşturmak için bir araya gelir. İşte bu yazımda tüm bunların başlangıcı olan kültürel miras nedir, kültür mirası ne anlama gelir, kültürel miras ve turizm neden önemlidir? gibi merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vereceğim.

Kültürel Miras Nedir?

Bugün kimliğinizi şekillendiren başka bir şey de, mirasınızla ilgili. Miras nedir? Kelimeyi tanımlamak zor olabilir! Miras, uzun yıllar boyunca milletler, aileler veya diğer gruplar tarafından aktarılan değerlerdir diyebiliriz.

Ancak, kültürel miras somut nesnelerle sınırlamak mümkün değildir. Aynı zamanda insan grupları tarafından paylaşılan gelenekler, görenekler ve değerlerdir. Kültür mirası tanımını 3 gruba ayırabiliriz: Bunlar somut, doğal ve soyuttur.

Hangi somut öğeler bir kişinin veya grubun mirasının bir parçası olabilir? Kültürel değeri olan birçok insan yapımı nesneyi içerebilir. Bazı örnekler ulusal anıtlar ve sanat eserleridir. Birçok antik alan da bu grubun bir parçasıdır. Daha küçük bir ölçekte, bir aile evi, bireyin mirasının bir parçası olabilir.

kültür mirası nedir

Kültür Mirası Nedir?

Doğal dünyanın birçok parçası da kültürel miras için önemlidir. Bu, su kütlelerini, bitki yaşamını, yeryüzü şekillerini, yani bioma ve fazlasını içerebilir. Bir örnek Nil Nehri’dir. Yüzyıllardır birçok Afrika ülkesinde kültürel mirasın bir parçası olmuştur. Doğal mirası koruma çabaları birçok kültürde kilit öneme sahiptir.

Kültürel miras nedir işte soyut gruba bir bakalım. Somut olmayan grup, dokunarak hissedemediğiniz kültürel mirasın herhangi bir bölümünü içerir. Belki flamenko dansı gibi dans biçimlerini okumuşsunuzdur. Mariachi gruplarının müziğini veya Eid gibi tatilleri biliyor olabilirsiniz. Bunların hepsi somut olmayan mirasın örnekleridir. Diller, ibadet çeşitleri, tatiller ve gelenekler de listeyi oluşturur.

kültürel miras ve turizm

Kendi mirasınızı keşfetmek eğlenceli olabilir. Kendiniz, aileniz ve atalarınız hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Ancak başkalarının mirası hakkında bilgi edinmek de önemlidir. Bunu yapmak, diğer kültürler hakkında daha güçlü bir anlayış geliştirmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda, başkalarıyla ortak olabilecek şeyleri keşfetmenize de yol açabilir!

Yılın belirli aylarının belirli kültürleri onurlandırdığını zaten biliyor olabilirsiniz. Örneğin, Eylül Hispanik Miras Ayıdır. İspanyol kökenli misiniz? Eğer öyleyse, ailenizle birlikte olmak ve kültürünüzü kutlamak için harika bir zaman.

Ya da bizim kültürümüzün bir parçası haline gelmiş olan Ramazan ve Kurban bayramlarını düşünebilirsiniz.

İspanyol kültürünün bir parçası değilseniz, Eylül öğrenme zamanıdır. Grito de Dolores veya Quinceañera geleneği hakkında araştırma yapabilirsiniz. Frida Kahlo gibi İspanyol kökenli ünlü insanlar hakkında bilgi edinin. Ayrıca halka açık Hispanik miras kutlamalarına öğrenci olarak katılabilirsiniz. Daima başkalarının kültürel mirasına saygı göstermeyi unutmayın. Sonuçta, onlardan da aynısını istersiniz.

Tabii ki, birkaç başka miras ayı var. Amerikan Kızılderili Miras Ayı Kasım’da ve Kara Tarih Ayı Şubat’ta. Mayıs, hem Asya/Pasifik Amerikan Miras Ayı hem de Yahudi Amerikan Mirası Ayıdır. Tabii ki, yılın bu zamanlarını beklemek zorunda değilsiniz. Mirasınızı kutlamak ve başkalarınınkileri öğrenmek için her zaman harika bir zamandır.

kültürel miras nedir

Mirasınızı nasıl tanımlarsınız? Daha derine inmekle ilgileniyorsanız, ailenizin köklerini araştırmaya başlamalısınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!