Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaSoru - CevapKusmak Orucu Bozar mı? Kusunca Oruç Bozuluyor mu? İşte Diyanet yorumu...

Son Yazılar

Kusmak Orucu Bozar mı? Kusunca Oruç Bozuluyor mu? İşte Diyanet yorumu…

Ramazan'da niyet edenlerin akıllarındaki sorulardan biri de kusmak orucu bozar mı ya da kusunca oruç bozulur mu sorusu, işte cevabı!

Oruçlu kişiler, orucu bozan şeylerle ilgili her zaman araştırma yaparlar. Oruçluyken kusulması durumunda, ağızdan hiçbir şey içeri girmese bile, mideden boğaza gelen maddelerin yutulması kafalarda soru işaretine sebep oluyor. Peki, kusmak orucu bozar mı, kusunca oruç bozulur mu, kusan kişinin orucu bozulur mu?

Oruç tutulan ilk gün açlık sebebiyle vücudumuz istenmeyen reaksiyonlar gösterebiliyor. Bunlardan biri de elbette mide bulantısı olarak karşımıza çıkıyor ve sonucunda da kusma eylemi gerçekleşebiliyor. Akıllara takılan sorulardan bazıları kusmak orucu bozar mı, kusunca oruç bozulur mu, kusan kişinin orucu bozulur mu? İşte cevabı yazımızda.

Ramazan ayında açlık nedeniyle karşı karşıya kalınan mide bulantısı özellikle alışma sürecinde birçok kişinin başına geliyor. Mide bulantısı nedeniyle durum bazen kusmaya dönüşebiliyor. Peki, oruçlu olduğu halde kusan kişinin orucu bozuluyor mu?

KUSMAK ORUCU BOZAR MI, KUSUNCA ORUÇ BOZULUYOR MU?

İşte Diyanet’in oruçluyken kusan kişi ile ilgili yaptığı o değerlendirme; Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez.

KUSTUKTAN SONRA ORUCA DEVAM EDİLİR Mİ?

Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur.

Yani kendi isteği dışında kusmak orucu bozar mı sorusunun cevabı, bozmaz olacaktır.

ORUÇ BOZULDU ZANNEDEREK YEMEK YİYEN KİŞİ NE YAPMALI?

Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 332; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 226).


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!