Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaIqLa İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Anlamı ve Fazileti Nedir?...

Son Yazılar

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Anlamı ve Fazileti Nedir? Türkçe Arapça Okunuşu Dinle

Bir çok duayı hem okumayı hem de anlamlarını biliyoruz. Bu dualardan birisi de la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin anlamı duası olmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

İslam dinine inanan kulların, Allah’a (CC) dileklerinin gerçekleşmedi için ettikleri dualardan biridir.

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası Nedir?

Müminler hayatlarında gerçekleşmesini istedikleri dilekler için Allahü teâlâ’dan yardım istedikleri dua olan la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin, her ne kadar çok okunsa da anlamı bilinmiyor. Bu duayı ilk eden kişi ise Hz. Yunus’tur. Bir balığın karnından kurtulmak için yüce yaratıcıya ettiği duadır.

Hz. Yunus’a İslam dinini yayması için görev verilmiştir. Fakat görevi başarı ile yerine getiremediği görev sonrasında, kavminin başına gelecek olaylardan kendini korumak için yaşadığı yerden ayrılmıştır. Sonrasında kavmi, tebliğ edilen dini kabul etmiş ve başlarına gelecek felaketlerden kurtulmuşlardır.

Anlatılana göre, Allah’a (CC) çok mahçup olan ve utanan Hz. Yunus, bir gemiye atlamış ve yaşadığı diyarlardan ayrılmak istemiştir. Fakat gemi, aşırı yüklü olduğu için batma tehlikesi geçirmiş ve gemideki insanlar yükten kurtulmak için fazla olanların gemiden atlaması için bir kura çekmişler. Elbette kurada Hz. Yunus da çıkmış. Gemiden atladıktan sonra çok büyük bir deniz canlısı Hz. Yunus’u yutmuş. Buradan kurtulmak için la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin duasını defalarca okumuş. Hz. Yunus’un tespih etmesi sebebi ile hem balığın karnından hem de içerisinde bulunduğu suçluluk duygusundan kurtulmuş.

Saffat Suresi 139 – 148. Ayetleri

saffat suresi 139 - 148 ayetleri
Sâffât Suresi – 139-148 . Ayetleri

Enbiya 37. ayet-i kerime, Allah-u Teala’nın verdiği bir musibet anında nasıl hareket edilmesi gerektiğini anlatmaktadır. Yunus Peygamber kendisinin hatalı olduğunu defalarca tekrarlamış ve rabbimizi yücelterek affına sığınmıştır. Musibet anında isyan etmek ve ‘bu bana reva mı?’ demek Allah-u Teala’nın gazabını çekecektir. Allah-u Teala bu isyana karşı musibeti kaldırmayacağını buyurmaktadır. Saffat Suresi 139-148. ayette Rabbimiz ‘ tevbe etmeseydi kıyamete kadar balığın karnında kalacaktı’ buyurmaktadır. Buradan da anlaşıldığı üzere musibet anında tevbe etmeyen kişilerin üzerinde musibet kalkmayacaktır.

Enbiyâ Suresi 36 – 41 . Ayetleri

enbiya suresi 36 - 41. ayetleri
Enbiyâ Suresi – 36-41 . Ayetleri

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası Fazileti Nedir?

Her kim bu duayı Hz. Yunus gibi gönülden okursa, hissettiği sıkıntılardan ve kederden kurtulacağı düşünülmektedir. Aynı şekilde içinde bulunulan kötü durumlardan kurtulmak için de bu duaya başvurulabilir.

Bir hadise gör Hz Muhammed bu duayı 40 kere okuyup halini arz eden hastaların sağlıklarına kavuşacaklarına ve kendilerine şehit sevabı yazılacağını müjdelemiştir.

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası Türkçe Anlamı

Edilecek dua ve tespihlerin anlamlarının bilinmesi, yapılacak ibadetin daha gönülden hissedilmesine aracı olmaktadır. Bu sebeple duaların yalnızca Arapça ezberlerinin yapılmaması, manalarının da bilinmesi gerekmektedir. Bu duanın anlamı: “Sen her türlü noksanlıktan, eşi-ortağı olmaktan uzaksın. Şüphesiz ben kendine yazık edenlerden oldum” şeklindedir. Enbiya suresinde Yunus (a.s.)’ın bu duayı ettiği belirtilmektedir. Bu dua Enbiya Suresinde yer almaktadır.

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası Dinle

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurur:

“Hz. Yunus’un balığın karnındaki duası لَۤا اِلٰهَ اِلَّۤا اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنّ۪ى كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَ şeklinde idi. Sıkıntıya düşmüş ve başı belaya girmiş hangi müslüman bu duayı okursa, Allah Teâlâ mutlaka onun duasını kabul buyurur.” (Tirmizî, Deavât 81; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 170)


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

IQ kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!