Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaCinsellikSadece Bende mi Oluyor Yoksa Libidom Normalden Daha mı Yüksek?

Son Yazılar

Sadece Bende mi Oluyor Yoksa Libidom Normalden Daha mı Yüksek?

İnsanın kendini sürekli azgın hissetmesi bazen problem yaratır. Peki libidom yüksek ne demek, neden sürekli istekli hissediyorsunuz?

Bazı insanların cinsel istekleri diğerlerine göre daha fazladır. Bu elbette bir çok faktöre bağlıdır ve ne övünülecek bir şeydir ne de üzülecek! Bu yazımızda cinsel isteğin fazla olduğunu belirtmek için kullanılan libidom yüksek ne demek konusuna odaklanacağız.

Seksolog Dr. Jill McDevitt, ‘libidonuzun yüksek ya da düşük olması, bunun günler, haftalar, aylar, yıllarca sürmesinin bir çok sebebi olabilir’ diyor.

Çok yüksek veya çok düşük olmasından endişe duymalı mısınız? Libido, yani cinsel dürtü, kişiden kişiye ve eşler arasında değişir. Peki libidom yüksek ne demek?

İnsanların “yüksek cinsel istek” veya “düşük cinsel istek” gibi terimler kullandığını şüphesiz duymuşsunuzdur… ve muhtemelen ayrıca, kadınlardan daha yüksek cinsel dürtüye sahip erkeklerin klişesine dair birçok yazı okumuş, dedikodu duymuşsunuzdur. Ama yüksek bir cinsel dürtüye sahip olmak yani libidom yüksek ne demek? Los Angeles’ta psikolog ve seks terapisti olan Shannon Chavez, basitçe söylemek gerekirse, “cinsel aktiviteye girmek için güçlü bir istek” diyor.

Erkeklerin her zaman cinselliğe istekli olduğu ve kadınların ise böyle olmadığına dair klişeye gelirsek? Tamamen yanlış değil. Ama kesinlikle tüm hikayeyi anlatmıyor. 1991’de yapılan bir cinsel istek anketi, erkeklerin genel olarak kadınlardan daha fazla cinsel istek yaşadığını ortaya çıkardı. Ama… 1991’deydi! 18 ile 54 yaşları arasında 58 erkek ve 86 kadından oluşan oldukça küçük bir örneklem içinde gerçekleştirilmişti.

Dr. Chavez, “Normlar yoktur ve her insan farklıdır” diyor. “Libidomuz da günlük olarak değişir, bu yüzden inişler ve çıkışlar hakkında varsayımlarda bulunmak yerine değişikliklerle nasıl başa çıkacağımızı anlamak daha önemlidir” diyor.

Libidom Yüksek Ne Demek? Bunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Vücut kimyanız burada çok önemli: Genellikle “erkek” hormonu olarak düşünülen testosteron ve zevk duygunuzu etkileyen bir nörotransmitter olan dopamin, her ikisi de libidonuzu etkiliyor, diyor Dr. Chavez. “Ayrıca, daha aktif ve atletik olan insanların daha yüksek libidoya sahip olma eğiliminde olduğunu, sağlık sorunlarıyla uğraşan kişilerin ise libidoda büyük bir düşüş veya iniş ve çıkışların roller coaster etkisi görebildiğini görüyorum” diye ekliyor.

Hatta libidonuz ayın hangi saatinde olduğuna bağlı olarak değişebilir. Dr. Chavez, “Kadınlar, hormon seviyeleri değiştiğinde yumurtlama döneminde daha yüksek bir cinsel dürtü yaşarlar” diye açıklıyor. Bu arada, bir kez menopoza girdikten sonra, hormonlarınızda meydana gelen değişiklikler nedeniyle libidonuzda bir düşüş fark edebilirsiniz.

İlgili Yazı: Netflix’te Hemen İzleyebileceğiniz En İyi 20 Yetişkin Filmi

‘Normal’ Bir Libido Seviyesine Sahip Olmak Ne Demektir?

Normal nedir, gerçekten? Dr. Chavez, bu bağlamda kullanıldığında “normal”in her birey için farklı olacağını söylüyor. Bir kişinin normal cinsel dürtü tanımı, diğerinin veya eşininkinden tamamen farklı olabilir. Önemli olan sizin için neyin işe yaradığını bulmak, bunun farkında olmak ve varsa bunu partnerinize söylemektir.

Bununla birlikte, seks hayatınızı ele geçirmeye başladığında endişelenmeniz gerekebilir. Örneğin, günlük yaşantınız içinde sürekli seks düşünüyorsanız veya mastürbasyon yapma ihtiyacı duyuyorsanız, bu bir problemdir. Tam tersi oluyorsa ve seks için normalden daha az motivasyon hissediyorsanız, buna neden olabilecek bazı faktörlere bakmanın zamanı gelmiş demektir.

Düşük Libido Seviyesinin Nedenleri

İlk olarak, yaş ve cinsiyetle ilgili söylentileri aradan çıkaralım. Dr. Chavez, birinin yaşı ile ne kadar seks istediği arasında kesinlikle bir bağlantı olmadığını söylüyor. Fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığınızla, onlara ne kadar iyi baktığınızla ve hayatınızda ne kadar stres olduğuyla çok daha fazla ilgisi olduğunu söylüyor.

Stres, libido üzerinde büyük bir düşüş olabilir. İşyerinde, bir ilişkide veya bir arkadaşlıkta özellikle zor bir dönemden geçiyorsanız, vücudunuz buna tepki verecektir. Bu durumlarda aklınıza genellikle seks gelmez, bu nedenle Dr. Chavez dinlenmenizi veya kendinizi iyi hissettiren her şeyi yapmak için biraz yalnız kalmanızı öneriyor.

Dr. Chavez, “Kendinizle ve partnerinizle cinsel ilişkiye girmek için gereken enerjiye, güvene ve motivasyona sahip olmak için vücudunuza iyi bakmanız gerekir” diyor.

Otoimmün hastalıkların da libido üzerinde etkisi vardır. Örneğin endometriozis hormonlarda dengesizliğe neden olur. Dr. Chavez, bu rahatsızlıkların nasıl düzgün bir şekilde tedavi edileceğini bilen bir jinekologla çalışmanın genel olarak yardımcı olacağını söylüyor.

Doğum sonrası dönem de hormonlarda büyük bir değişime neden olabilir. Doğum sonrası depresyon gibi durumlar, vücutların hamilelik ve doğum sırasında maruz kaldığı fiziksel streslerle birleştiğinde cinsel dürtüleri güçlü bir şekilde etkileyebilir.

Dr. Chavez, kendisine danışanların cinsel olarak normale dönmeleri için altı aydan bir yıla kadar süreye ihtiyaçları olduğunu ve yapılacak en iyi şeyin sabırlı olmak olduğunu söylüyor. Bu gibi durumlarda kişinin sorunları nasıl algıladığı yani ne kadar stres ürettiği de önemlidir.

Dr. Chavez, antidepresanların libidoda düşüşe neden olabileceğini söylüyor. Bunu bazı doğum kontrolü, kalp ve tansiyon ilaçları da oluşturabiliyor. Alerji ilaçları bile mukus zarlarında kuruluğa neden olabilir ve insanların daha az seks istemelerine sebep olabiliyor.

Libidom Yüksek Ne Demek?

Libidonuzun çok yüksek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Libidonuzun, hayatınızı başka şekillerde engelleyen bir kontrol eksikliğine yol açtığını hissetmiyorsanız, muhtemelen endişelenmenize gerek yok. Dr. Chavez, “Yüksek cinsel dürtünüze utanç, izolasyon ve düşük özsaygı eşlik ediyorsa sorun olup olmadığını anlarsınız” diyor. Herkesin vücutlarıyla uyum içinde kalmasının en iyisi olduğunu ekliyor; Bir şey kötü hissettiriyorsa, o zaman bir uzmana danışmak isteyebilirsiniz.

Dr. Chavez’in libido üzerinde etkisi olabileceğini söylediği şeylerden biri beslenme ve egzersizdir. Son derece aktif yaşamları olan ve diyetlerinde beslenmeye öncelik verme eğiliminde olan insanlar da daha fazla enerjiye ve dolayısıyla daha yüksek bir cinsel dürtüye sahip olma eğilimindedir. Bu yüksek cinsel dürtü sizin normaliniz olabilir. Dr. Chavez, altta yatan endişenin depresyon veya anksiyete olabileceğini ve bunun kendi başına ele alınması gereken bir şey olduğunu ekliyor.

Libidonuzu Nasıl Seviyelendirebilirsiniz?

Dr. Chavez, “Düzensiz arzu, pratiğimde gördüğüm en yaygın cinsel kaygıdır” diyor. “İnsanlar neyin normal olduğunu ve eşlerinin libidosunu nasıl eşleştireceklerini bilmek istiyorlar. Bir eşin libidosunu eşleştirme hedefinden vazgeçiyorum ve bunun yerine, farklılıklara rağmen çiftlerin birbirleriyle olan ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaya odaklanıyorum: cinsel ihtiyaçları ve arzuları.”

Bunu yapmak için Dr. Chavez, partnerinizle yatak odasında ne istediğinizi konuşmanızı, onu istediklerini paylaşmaya teşvik etmenizi ve ortada buluşmanın bir yolunu bulmaya çalışmanızı öneriyor.

Yüksek cinsel dürtüye sahip bir eşseniz,fakat partneriniz sizin kadar cinsellik düşünmüyorsa, dikkatinizi farklı ilgi çekici alanlara yönlendirmenizi tavsiye ediyor. Örneğin ilgi alanınızda olan bir hobiye başlayabilirsiniz.

“Ayrıca libidosu partnerinden hayli yüksek olan eşleri mastürbasyon yapmaya teşvik ediyorum” diyor. “Cinsel ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla kendi ellerinize almanın etkili bir yolu.”

Bekarsanız ve yüksek libido ile mücadele ediyorsanız, sabır gerçekten oyunun kuralıdır. Dr. Chavez, partneri olmayan kişilerin de cinsel enerjileri için farklı yaratıcı yollar aramasını tavsiye ediyor ve yine, mastürbasyonun faydalı olduğunu söylüyor.

Düşük libidoya sahip bir partnerseniz, iletişimin hala anahtar olduğunu unutmamak gerekir. Dr. Chavez, “Bir partnerle, yaratıcı ve yeni zevk almanın ve vermenin farklı yollarını keşfedin, çünkü yenilik cinsel arzuyu ateşlemek için önemlidir” diyor.

Ve elbette, cinsel dürtünüzdeki değişikliklerden endişe ediyorsanız, bir doktora veya seks terapistine danışmak asla kötü bir fikir değildir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!