3.3 C
İstanbul
Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaTeknolojiLotus'un İlk Elektrikli SUV'unun Akıllara Durgunluk Veren 5 Özelliği

Son Yazılar

Lotus’un İlk Elektrikli SUV’unun Akıllara Durgunluk Veren 5 Özelliği

Lotus markasının ilk elektrikli SUV aracı, ihtiyaç duyacağınız son teknolojiyi bir araya getiriyor. Lotus Eletre hakkında bilmeniz gerekenler.

Otomobil piyasasında az bilinen süper otomobil üreticilerinden biri olan Lotus, yakın zamanda Eletre olarak bilinen ilk tamamen elektrikli SUV aracını tanıttı. Ne yazık ki, bu kitleler için uygun fiyatlı bir SUV olmayacak, ancak yine de etkileyici bir hiper SUV olacak.

Burada, teknolojik olarak gelişmiş bu araç hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız. İşte LOTUS elektrikli SUV aracı ve özellikleri:

Lotus Eletre Nedir?

Lotus’un basın açıklamasına göre şirket, Eletre’yi “dünyanın ilk elektrikli hiper SUV aracı” olarak lanse ediyor. Bu bir abartı gibi görünebilir, ancak şu anda gerçekten Eletre gibisi yok. Yüksek performanslı SUV’lar açısından, çift turboşarjlı V8 Lamborghini Urus, özellikle muhteşem sarı boyasıyla çok benzer. Bununla birlikte, Lamborghini Urus hala benzinle çalışırken, Eletre tamamen elektrikli güç aktarma organı ile daha çevreci olacak.

Lotus Eletre ayrıca üretime hazır araçlarda genellikle görülmeyen birçok teknolojiyi de barındırıyor. İşte Lotus Eletre’nin içindeki en etkileyici teknolojilerden bazıları.

Lotus Eletre modelinin içindeki akıllara durgunluk veren teknoloji

İşte bu üretime hazır, tamamen elektrikli hiper SUV’un en etkileyici özelliklerinden oluşan listemiz.

1. Aktif Ön Izgara

lotus elektrikli suv

En yüksek performansı korumanın önemli bir parçası, motoru veya bu durumda elektrik motorlarını verimli bir şekilde soğutabilmektir. Aracın ön kısmında Lotus Eletre aktif bir ön ızgaraya sahip. Araç dururken veya sürtünmeyi azaltması gerektiğinde ızgara kapalı kalır ve frenleri, aküleri ve elektrik motorlarını soğutmak için radyatöre hava sokmak için açılır.

Geçmişte Tesla Model S gibi diğer yüksek performanslı tamamen elektrikli araçlarla ilgili şikayetlerden biri, yarış pistinde elektrik motorlarının aşırı ısınması nedeniyle aracın sonunda performans kaybedeceğidir. Bu, Porsche gibi otomobil üreticilerine tamamen elektrikli performans sedanı Taycan’da soğutmayı iyileştirme konusunda ilham verdi.

2. Performans ve Şarj

Eletre, onu destekleyecek spesifikasyonlar olmadan bir hiper SUV olamaz. Lotus Eletre, 600 beygir gücünden fazla güç üretiyor ve arabayı 3 saniyenin altında 100 km’ye çıkmasını sağlıyor. Lotus ayrıca 100+ kWh pil paketine sahip ve Eletre’ye maksimum 600 km menzil sağlıyor.

Lotus, 20 dakikalık 350kW çıkışlı bir şarj ile 400 km yol gidebilecek elektrik depolayabileceğini iddia ediyor. Etkileyici olsa da, bu yalnızca bu kadar yüksek miktarda çıktı veren şarj cihazları varsa gerçekleşebilecektir. Electrify America, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu ultra hızlı şarj cihazlarına sahiptir, ancak şarj cihazlarının çoğu 150kW civarındadır. Lotus, ultra hızlı olmayan şarj cihazlarının şarj süresini henüz açıklamadı.

3. Gelişmiş Kendi Kendine Sürüş Teknolojisi

lotus elektrikli suv özellikleri

Günümüzde elektrikli araçlar rekabet edebilmek için yalnızca hızlı şarj, inanılmaz performans ve menzili uzun tutmak yeterli olmuyor, aynı zamanda güvenilir ve harika kendi kendine sürüş özellikleri de aracı almak isteyenleri etkilemeli.

Eletre’yi çevreleyen LiDAR sensörleri ve sürücüye “uçtan uca otonom sürüş teknolojisi” getiren çeşitli kameralar. LiDAR sensörleri, kullanım sırasında aracın yanından dışarı çıkar, ardından gerekmediğinde geri çekilir; inanılmaz derecede fütüristik görünümlü bir özellik.

Lotus, ek özellikler için kablosuz güncellemeler getirmek için donanımı geleceğe hazır hale getirdiğini belirtiyor. Kendi kendine sürüşün altı seviyesi vardır; Eletre, 4. seviye kendi kendine sürüş teknolojisine sahip olsa da, otomobil üreticileri yasal anlaşmazlıklar nedeniyle 2. seviye otomasyonla sınırlıdır.

Tüm bu kendi kendine sürüş teknolojisi, araca uyarlanabilir hız sabitleyici, şerit değiştirme yardımı, şeritte kalma yardımı, acil frenleme ve daha fazlasını sağlayacaktır.

Üretime hazır birçok araçta görülmeyen bir diğer özellik ise yan aynaların olmaması; Lotus, onları kameralarla değiştirdi ve yan taraflar aynalarla değil monitörlerle kontrol edilebilir hale geldi.

Lotus, park etmeye yardımcı olmak için arkadan ve 360 ​​derecelik bir görünüme sahip Elektrikli Ters Ayna Ekranı (ERMD) olarak adlandırıyor. Lotus, “Eletre, yerel düzenlemelerin ERMD’ye izin vermediği pazarlarda standart aynalarla donatılmıştır.” diye belirtiyor.

4. İç Sürücü Teknolojisi

Lotus Eletre’nin içinde ilk fark ettiğiniz şey, ayak bölmesindeki ve ön panelin her tarafındaki aydınlatmasıdır. Sürücü koltuğuna geçtiğinizde, önünüzde küçük bir ekran, ortada büyük bir 15 inç bilgi-eğlence ekranı ve yolcu tarafında başka bir ince ekrandan oluşan Lotus’un “teknoloji şeridi” dediği şeyi göreceksiniz.

Sürücünün önündeki ekran, mevcut hız, enerji durumu, menzil gibi önemli bilgileri ve müzik ve gelen aramalar gibi bilgi-eğlence sistemi ayrıntılarını gösterir.

Merkezdeki OLED bilgi-eğlence ekranı, ince çerçeveler ve duyarlı dokunmatik ekran ile güzel. Ayrıca sürücüye orta konsolun ön kısmına daha kolay erişim sağlamak için geri çekilebilir; ayrıca mümkün olduğunca havalı görünmek için geri çekilebilir.

5. Aerodinamik ve Dış Tasarım Detayları

lotus elektrikli suv özellikleri

Aerodinamik olmadan hiçbir hiper otomobil tamamlanmış sayılmaz. Eletre’de ön farların yanında, havayı kaputtan SUV’un üzerine getiren ve havayı verimli bir şekilde kesmesine yardımcı olan açıklıklar bulunuyor. Ayrıca yanlarda havayı tekerlek davlumbazından hareket ettiren açıklıklara sahiptir.

Aktif ön ızgara, havanın üstyapı çevresinde hareket etmesine de yardımcı olur. Tüm bu aerodinamik özellikler, Eletre’nin en iyi performansını göstermesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda inanılmaz görünmesine de yardımcı oluyor.

Lotus, bir BMW X7 kadar büyük ancak bir süper otomobilin performansına ve görünümüne sahip olacak. Havayı aktif spoylere doğru iten eğimli tavan çizgisi ile bölünmüş arka kanadına kadar her açıdan güzel.

Eletre’nin arkasındaki özel bir dokunuş, uçtan uca uzanan ışık çubuğudur. Müthiş görünüyor ve ayrıca benzersiz bir özelliği var; Lightbar, prize takılıyken aracın ne kadar şarj olduğunu görmenize yardımcı olan bir pil göstergesi olarak kullanılıyor.

LOTUS Elektrikli SUV Teknolojisi

Karbon emisyonu düzenlemeleri dünya genelinde daha katı hale geldikçe, otomobil üreticilerinin güç aktarma organları konusunda yaratıcı olmaları gerekiyordu. Bu, daha küçük, daha verimli, ancak yine de doğal emişli motorları tercih etmek veya süper otomobillerinde hibrit veya tamamen elektrikli motor kullanmak anlamına geliyor. Bu, bazı safları üzse de, bu, bu araçların ne kadar özel olduğundan bir şey eksiltmiyor.

Lotus markasının elektrikli SUV dünyasına girmesi, tamamen elektrikli araç pazarını ele geçirmeye hazır olduğunu gösteriyor. Eletre, şirketin amiral gemisi modeli olarak görünen Eletre ile, üretilen birçok tamamen elektrikli aracın ilki olabilir. Bununla birlikte, tamamen elektrikli araçlar çok yakında tüm yollarda görünecek ve şarj süreleri, performans ve inanılmaz tasarımlar da zamanla gelişecek.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!