Pazar, Mayıs 12, 2024
Ana SayfaGoygoyLozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri 2023'te Yürürlükten Kalkıyor mu?

Son Yazılar

Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri 2023’te Yürürlükten Kalkıyor mu?

2023 hedeflerine engel olduğu öne sürülen Lozan Barış Antlaşması gizlenen maddeleri nelerdir? Dış güçler neden şahlanışa engel oluyor?

Sürekli gündeme gelen, bazı kişilerin zaman zaman üzerinde tartıştığı “Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri” konusu ile ilgili bir vatandaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sordu. Alınan cevap internette büyük yankı uyandırdı.

lozan antlaşması ne zaman bitecek

Ülkemizde kötü giden her şeye bir kulp bulan yandaş, Türkiye’nin şahlanışının önünde engel olarak Lozan Barış Antlaşması Gizlenen Maddeleri olduğunu düşünüyor. Yıllardır tartışılan bu konu ile ilgili hiç bir delil bulunmazken, konuyla ilgili son noktayı tarihçilerden sonra CİMER koydu.

Tarihçilere göre de hiçbir bilimsel değeri olmayan bu iddia, dedikodudan başka bir şey değil. Bir vatandaş CİMER’e başvurdu ve 1923 tarihli anlaşma için “Lozan’ın gizli maddeleri var mı?” diye sordu.

lozan antlaşması gizlenen maddeleri

Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri

CİMER de Keskin’e cevap verdi: “Lozan Barış Antlaşması’nda gizli maddeler bulunmamakta olup, maden çıkarmamıza engel teşkil eden bir madde yer almamaktadır.” Bu cevap, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Sürekli gündeme getirilen “Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri” konusunu tarihçilere de sorduk.

Prof. Dr. Mustafa Budak (İstanbul Üniversitesi): “Lozan süresiz bir anlaşmadır. Gizli bir maddesi de söz konusu değil. Anlaşmanın orijinali de bütün evrakı da ortada. Ayrıca bu iddialar araştırıldı zaten. Olsaydı bulunurdu. Varsa çıkarsınlar. Gerçeklikle alakası yok, dedikodudan başka bir şey değil. Bilimsel bir değeri de yok.”

Prof. Dr. Ali Satan (Marmara Üniversitesi): “Lozan’ın gizli bir maddesi yok. Lozan’a dair bütün evrak, raporlar ortada. Aradan 100 yıl geçti, olsaydı mutlaka ortaya çıkardı. Tarih bilimi açısından elde geçerli hiçbir veri yok.”

Doçent Dr. Sevtap Demirci (Boğaziçi Üniversitesi): “İngiliz arşivlerinde görmediğim, araştırmadığım belge kalmadı. Dışişleri belgeleri, istihbarat raporları, savunma bakanlığı belgeleri, akla gelen ne varsa. Gizli bir madde olduğuna dair en ufak bir veri yok. Türk arşivlerini de aradım. Orada da yok. ‘Var’ diyenler ispat etsin. Olmayan şeyin ispatı olmaz çünkü.”

CİMER verdiği yanıtla ilgili soru üzerine “Bizim gönderdiğimiz yanıt ama ilgili kurumdan aldığımız cevabı gönderiyoruz. Bizim resmi görüşümüz değil” açıklamasını yaptı.

Lozan antlaşması gizlenen maddeleri var mı?

“Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri
lozan antlaşması gizlenen maddeleri
“Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitecek?

Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923’te imzalanmıştır. Taraf ülkelerin temsilcileri arasında imzalanan anlaşma, uluslararası anlaşmaların ülke meclislerince onaylanmasını gerektiren yasalar gereğince taraf ülkelerin meclislerinde görüşülmüş ve Türkiye tarafından 23 Ağustos 1923’te, Yunanistan tarafından 25 Ağustos 1923’te, İtalya tarafından 12 Mart 1924’te, Japonya tarafından 15 Mayıs 1924’te imzalanmıştır. İngiltere’nin anlaşmayı onaylaması ise 16 Temmuz 1924 tarihinde olmuştur. Anlaşma, tüm tarafların onaylarında dair belgeler resmi olarak Paris’e iletildikten sonra, 6 Ağustos 1924 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Lozan Antlaşması, Türkiye’nin bor ve petrol başta olmak üzere yer altı zenginliklerinin çıkarılmasını engelleyen herhangi bir madde veya düzenleme içermediği gibi belli bir süre tanımlaması da bulunmamaktadır.

Böyle bir kısıtlama olsaydı, Kazdağları’nda altın madenleri için ruhsat verilemez veya Karadeniz’de henüz evlerimize ulaşmayan doğalgaz aramaları ve çıkarma işlemleri başlatılamazdı. Bununla birlikte Zonguldak Kömür İşletmeleri asla kurulamazdı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

GOYGOY yapabileceğimiz yazılarımız için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!