Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaTeknolojiLTPO ekran nedir ve OLED ekrandan daha mı iyi?

Son Yazılar

LTPO ekran nedir ve OLED ekrandan daha mı iyi?

Akıllı telefonları güç açısından daha verimli hale getirip tek bir şarjla daha fazla kullanım elde edebilseydik harika olmaz mıydı? Apple ve Samsung tarafından kullanılan LTPO ekran teknolojisinin arkasındaki fikir tam olarak budur. İşte geleceğin dokunmatik ekranlarından neler bekleyebileceğiniz, LTPO ekran nedir ve OLED ekrandan daha mı iyi?

LTPO ekran, OLED ekranlarda görülen belirli bir arka plan teknolojisi türünü ifade eder. OLED, akıllı saatlerden akıllı telefonlara ve daha büyük akıllı televizyon ekranlarına kadar her üründe kullanılmaya başlanmıştı.

OLED ekranlar, genellikle ekranın arka planını oluşturan ince film transistörler (TFT’ler) için düşük sıcaklıkta polikristalin silikon (LTPS) kullanır. Apple, hem LTPS hem de Indium Gallium Zinc Oxide’den (IGZO) yararlanarak, üretimi canlı tutarken yeni faydalar sunmak için LTPS ve LTPO teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanabilir.

Bu çalışmaların tümü, yenileme hızlarını değiştirebilen ekranlar üretmek amacıyla yapılmaktadır. Apple teknik olarak bu ekran teknolojisini Apple Watch Series 4’te kullandı, ancak gerçek avantajlar her zaman açık ekranıyla Apple Watch Series 5 piyasaya sürülene kadar görülmemişti.

LTPO EKRAN NEDİR?

LTPO ekran teknolojisi, dinamik bir yenileme hızına ulaşmak için ekran denetleyicisi ile grafik işleme birimi (GPU) arasında ek bileşenlere ihtiyaç duymadığından bir dönüm noktası olmuştu. Yani daha az güç kullanarak daha iyi görüntü elde edilmişti.

LTPO, Apple tarafından geliştirilmiş bir teknoloji olsa da (patentlerini kendisinin elinde bulunduruyor) Samsung, ana rakiplerinden birine telif ücreti ödemesini gerektirmeyen benzer bir görüntüleme teknolojisi üzerinde çalışıyor. Samsung’un üzerinde çalıştığı teknolojinin, hibrit oksit ve polikristalin silikon (HOP) olduğu biliniyor.

LTPO EKRAN NE FAYDA SAĞLAR?

Akıllı telefonunuzun ekranı diğer bileşenlerden daha fazla güç kullanır. OLED ekranlar, LCD benzerlerinden daha verimli olsalar da, çip üzerindeki sistem veya Wi-Fi ve Bluetooth gibi kablosuz teknolojiler gibi diğer bileşenlere kıyasla pil ömrünün büyük bir bölümünü tüketmeye devam ederler.

LTPO’nun ana avantajı, yenileme hızını değiştirerek bu güç tüketimini azaltmaktır. Apple, Apple Watch 5’i (ve onun halefini) tam da bu şekilde geliştirdi. En yeni Apple giyilebilir cihazlar, tüm gün pil ömrünü korurken, her zaman açık ekranlara sahip. Zaten akıllı saatlerde olması gereken bir özellik değil mi?

“Yenileme hızı” terimi, hertz (Hz) cinsinden frekansla ölçülen, bir ekranın saniyede kaç kez güncellendiğini ifade eder. Çoğu akıllı telefon 60 Hz ekran kullanır, ancak 120 Hz modelleri mevcuttur.

Daha yüksek bir yenileme hızı, enerji verimliliği pahasına daha duyarlı ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Örneğin, telefonunuz bir bildirim aldığında sizi bilgilendirmek için ışığı yanar. Bu süre zarfında, ekranda herhangi bir hareketli nesne olma ihtimali düşüktür. Yenileme oranını düşürerek kullanıcı deneyiminden hiçbir şekilde ödün verilmez. Bildirimi kontrol etmek için telefonunuzu elinize aldığınızda, yenileme hızı genel kullanıma daha uygun bir frekansa geri getirilir.

Bu teknoloji, işletim sisteminin her yerinde dinamik olarak kullanılabilir. Örneğin, cihazınız bir podcast veya müzik için “Şimdi Yürütülüyor” ekranını görüntülüyorsa, ekran yenileme hızı önemli ölçüde azaltılabilir. Teorik olarak, yüksek kare hızlarından yararlanan oyunlar, 120 Hz’nin kullanılmasını mümkün kılabilir. Fakat telefonun neyi kullandığına bağlı olarak çalışan bir yenileme hızı, elbette telefonun bataryasında önemli ölçüde güç kullanımını azaltacaktır.

Mesela kilit ekranını görüntülerken veya bir video görüşmesi yaparken olduğu gibi belirli durumlarda daha verimli yenileme hızı oranları uygulanmaktadır. Yani Apple’ın yaptığı gibi diğer akıllı cihaz üreticilerinin de aynı yolu izlemesi bekleniyor. Tabi burada ortaya patent savaşları çıkacaktır.

LTPO EKRANLARI HANGİ CİHAZLARDA KULLANILIR?

LTPO’nun getirdiği avantajlardan gerçekten yararlanan ilk cihaz Apple Watch Series 5’ti. Şirket, 1Hz’e kadar inebilen bir yenileme hızıyla “her zaman açık” ekran teknolojisini duyurduğunda akıllı saat büyük ses getirdi.

Apple henüz LTPO giyilebilir teknolojisini iPad Pro’da görülen yüksek yenileme hızına sahip ekranla birleştirmedi, ancak Mart 2021 itibarıyla sızan bilgilere göre şirketin bu teknolojiyi yakın gelecekte bir iPhone’a eklemeyi planladığını öğrenmekteyiz.

Bu arada, Samsung’un HOP teknolojisini kullanan LTPO ekranları çoktan ortaya çıktı. Bu ekranlar, Samsung Galaxy Note 20 Ultra ve Galaxy S21 Ultra gibi amiral gemisi cihazlarla sınırlandırılmıştır. Anandtech’in S21 Ultra’da kullanılan ekran üzerinde yaptığı analiz, enerji tüketimi açısından “büyük verimlilik iyileştirmeleri” olduğunu ortaya çıkardı.

LTPO EKRAN DAHA İLERİDE NE OLACAK?

LTPO teknolojisi, akıllı telefonlar ve giyilebilir cihazlar gibi taşınabilir cihazlar için yeni bir teknoloji sunuyor. Bu iyileştirmeler, gözle görülür şekilde iyileştirilmiş görüntü kalitesi açısından hemen fark edilmez, bunun yerine pil ömrünü uzatmaya yardımcı olacak verimlilik kazanımları sağlayacak!

LTPO ekranların nasıl yaygınlaşacağını çok yakın zamanda göreceğiz. Şu anda, daha yüksek yenileme hızlarından yararlanan ileri teknoloji cihazlara yöneliktirler, bu nedenle bunların amiral gemisi iPhone’larda ve giyilebilir cihazlarda çok geçmeden uygulandığını görünce, pek de şaşırmayacağız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!