Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiMACMAC Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma İşlemi Yapan 5 Uygulama

Son Yazılar

MAC Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma İşlemi Yapan 5 Uygulama

Mac bilgisayarda daha iyi ekran görüntüsü alma işlemi için kullanacağınız 5 muhteşem uygulamayı sizlerle paylaşıyoruz.

MAC bilgisayarda bulunan yerleşik ekran görüntüsü alma işlevinden memnun değilseniz, sizlerle paylaşacağım 5 muhteşem uygulamayı mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

MacBook gibi bilgisayarlar, kullanışlı bir yerleşik ekran görüntüsü alma aracına sahiptir. İyi çalışıyor ve çoğu durumda işi hallediyor. Ancak, bazen Mac’inizde ihtiyacınız olan ekran görüntülerini almak için biraz daha gelişmiş özelliklere ihtiyaç duyarsınız. Aldığınız ekran görüntülerini düzenlemek, kırpmak, açıklama eklemek ve istediğiniz yere kaydetmek isteyebilirsiniz. Bunun için üçüncü taraf ekran görüntüsü yazılımı kullanabilirsiniz.

Bu kılavuzda size MAC bilgisayarda ekran görüntüsü alma işlemi içim en iyi beş ekran görüntüsü aracını paylaşacağım.

1. Skitch

mac ekran görüntüsü alma

Skitch, Mac’inizde ekran görüntüsü almak için genel olarak en iyi üçüncü taraf uygulamasıdır. İndirmesi ve kullanması ücretsizdir ve Evernote tarafından geliştirilmiştir. Evernote kullanıcısıysanız, iki uygulamayı birlikte kullanarak ek avantajlardan yararlanabilirsiniz. Çeşitli kullanışlı açıklama özellikleriyle Skitch, ekran görüntüsü almayı ve bunları düzenlemeyi kolaylaştırır. Uygulamayı açın ve sol panelde ok, metin, şekil ve işaret ekleme seçeneklerini göreceksiniz (renk ve kalınlığı değiştirme seçeneğiyle birlikte). Ekran görüntüsünü kırpma seçeneğini de burada bulabilirsiniz. Ancak Skitch ile kilit ekranında ekran görüntüsü alamazsınız. Ancak bu çok önemli değil: Kilit ekranı ekran görüntüleri almak ve bunları daha sonra Skitch ile düzenlemek için yerel macOS ekran görüntüsü aracını kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunu yapmak için Skitch’i açın, menü çubuğunda Dosya > Aç’a gidin ve düzenlemek istediğiniz görüntüyü seçin.

İndir: Skitch (Ücretsiz)

Benzer Yazı: Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

2. Shottr

Shottr, Mac bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma için kullanabileceğiniz en az yer kaplayan uygulamadır. Bu uygulama, Mac App Store’u kullanarak uygulama indiremeyen kullanıcılar için harika bir seçenektir. Shottr, menü çubuğunuzda sessizce durur ve bir S simgesi gösterir. İndirip açın ve çok çeşitli özellikler göreceksiniz. Bu MAC cihazda ekran görüntüsü alma uygulaması ücretsizdir ve kullanıcılarına bir çok özellik sunar. Bunun bazı örnekleri arasında kayan ekran görüntüleri, ek açıklamalar, ekran üzerinde yakınlaştırma veya uzaklaştırma ve OCR sayılabilir. Tüm bu özellikler, diğer ekran görüntüsü uygulamalarının yalnızca ücretli sürümlerinde mevcuttur. Her şeyin ötesinde, Shottr’ın kullanımı kolaydır. Shift + Cmd + 1 ve Shift + Cmd + 2 gibi kısayollarla, tam ekran ve seçili alan ekran görüntülerini bir saniyede alabilirsiniz. Ve bir kez ekran görüntüsü aldığınızda, Shottr’ın daha fazla düzenlemeye izin veren görüntü işleme modu açılır.

İndir: Shottr (Ücretsiz)

Benzer Yazı: MAC’de Ekran Videosu Alma İşlemi Nasıl Yapılır

3. Snagit

mac ekran görüntüsü alma

Snagit, Mac bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma için en iyi ücretli yazılımdır. Bu uygulama, bu sayfadaki ücretsiz yazılımların çoğundan daha fazla ekran görüntüsü almanıza izin veren gelişmiş özelliklerle doludur. Snagit, ekran görüntünüzü derinlemesine özelleştirmenize olanak tanır. Farklı yazı tipleri seçebilir, metne ayrıntılar (gölgeler ve renkler gibi) ekleyebilir ve hatta metnin opaklığıyla oynayabilirsiniz. Mini bir Photoshop’tur. Ayrıca, standart üç tür ekran görüntüsüne (tam ekran, seçili alan ve etkin pencere) ek olarak, Snagit ile kayan ekran görüntüleri de alabilirsiniz. Daha uzun bir ekran görüntüsü elde etmek için birden fazla görüntüyü manuel olarak birleştirdiyseniz, Snagit kayan ekran görüntüsü özelliği ile bunu sizin için otomatik hale getirir.

İndirin: Snagit (62,99 $, ücretsiz deneme sürümü mevcut)

Benzer Yazı: Yeşil Arka Plan ile Video’dan Arka Planı Kaldırmak Çok Kolay

4. Monosnap

Monosnap, Mac kullanıcıları için App Store’dan kolayca indirebileceğiniz başka bir basit ekran görüntüsü alma ve düzenleme çözümüdür. Monosnap, kolay erişim için menü çubuğunda saklanarak bu listedeki diğer uygulamalara benzer şekilde çalışır.

mac ekran görüntüsü alma

Bir görüntüyü açtığınızda, şekiller, metinler, oklar ve diğer açıklamaları eklemek gibi çeşitli işlevlere izin veren bir düzenleme arayüzü göreceksiniz. Daha sonra görüntüyü Mac’inizdeki herhangi bir yere JPEG veya PNG formatında kaydedebilirsiniz.

Monosnap ile yapabileceğiniz bir başka yararlı şey de, ekran görüntüsü alma sürecini daha kolay ve daha verimli hale getirmek için farklı işlevler için kısayollar ayarlamaktır. Menü çubuğundan Monosnap simgesi > Tercihler’e gidin ve ayarları istediğiniz gibi değiştirin.

Ücretsiz sürüm çoğu kullanıcı için yeterli olsa da, Monosnap’ın ücretli sürümü daha uzun kayıtlara, ek bulut depolama alanına ve üçüncü taraf entegrasyonlarına izin verir. Ücretli sürümü yalnızca yapacak daha profesyonel işleriniz varsa öneririz.

İndirin: Monosnap (Ücretsiz, premium sürüm mevcut)

Benzer Yazı: MAC’de Web Sitelerinden Ses Kaydı Nasıl Yapılır

5. Lightshot

mac ekran görüntüsü alma

Lightshot, Mac App Store’dan indirebileceğiniz başka bir ücretsiz uygulamadır. Bu uygulama, ekran görüntüsü almak ve açıklama eklemek için size kullanışlı yeni araçlar sunar. Skitch’e benzer, ancak biraz farklı çalışır.

Uygulamayı açtığınızda, menü çubuğunda bir tüy simgesi göreceksiniz. Ekran görüntüsü almak için geçiş yumuşatma simgesine gitmeniz ve Ekran görüntüsü al’ı tıklamanız veya Cmd + Shift + 9 kısayolunu kullanmanız gerekir.

Her iki durumda da ekran görüntüsü modunun açıldığını belirtmek için ekranınız biraz kararacaktır. Şimdi sadece tıklayın, basılı tutun, sürükleyin ve ekran görüntüsünü almak istediğiniz alanı seçin. Bu, farklı ekran görüntüsü seçeneklerini gösteren bir çift menü açacaktır.

Sağ menüden rastgele çizgiler, düz çizgiler, oklar, şekiller çizebilir ve ekran görüntüsüne metin ekleyebilirsiniz. Ek açıklamalarınızın renklerini de değiştirebilirsiniz. Ve alt yatay menüden ekran görüntüsünü iptal etmeyi, kaydetmeyi, kopyalamayı, yazdırmayı, paylaşmayı ve bulut depolama alanına yüklemeyi seçebilirsiniz.

Lightshot, kaydet’i tıkladığınızda ekran görüntüsünün hedefini sorar. Bu, masaüstünüzü aktif olarak temiz tutmanıza yardımcı olabilecek yararlı bir özelliktir.

İndir: Lightshot (Ücretsiz)

Bir Profesyonel Gibi Mac Ekran Ekran Görüntüsü Alma

Skitch, Shottr, Snagit, Monosnap ve Lightshot, şu anda piyasadaki Mac için en iyi ekran görüntüsü uygulamalarından bazıları. Basit arayüzler sunarlar, ekonomiktirler (çoğunlukla ücretsiz) ve ekran görüntülerinizi olabildiğince net hale getirmek için kapsamlı özellikler sunarlar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

MAC kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!