Ana Sayfa Teknoloji MAC MacBook Satın Almanın 8 Büyük Dezavantajı

MacBook Satın Almanın 8 Büyük Dezavantajı

Uzun süredir Windows PC kullanıp, MacBook'a geçiş yapacak kullanıcılar için MacBook almanın dezavantajları nelerdir paylaşıyoruz.

0
994
macbook almanın dezavantajları

Apple’ın en son teknoloji dizüstü bilgisayarı için satın al’a tıklamadan önce, bir MacBook satın almanın tüm dezavantajları nelerdir bilmeniz gerekir.

MacBook’lar genellikle yüksek kaliteli ve güvenilir bilgisayarlar olarak kabul edilir, ancak kesinlikle pahalı makinelerdir. Birçok kişi MacBook’lara ve tasarımlarına bayılıyor olsa da, satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli dezavantajları var.

Bu MacBook’un dezavantajlarını aşağıda sizin için detaylandırdık, böylece yeni bir MacBook’un sizin için doğru olup olmadığına karar verebilirsiniz.

BENZER YAZI: APPLE WATCH ALINIR MI? APPLE WATCH ALMAK MANTIKLI MI?

Fiyat

MacBook’lar harika özelliklere sahiptir, ancak çoğu Apple ürününde olduğu gibi aşırı pahalı olabilirler. Apple’ın en ucuz MacBook’u MacBook Air 999 dolardan başlarken, en yeni MacBook Pro modelleri 1999 dolardan başlıyor. Ekstra depolama ve RAM ilaveleri bu fiyatı daha da artırıyor.

Bu yüksek fiyatlar yalnızca birinci sınıf alıcıları cezbeder ve bütçeniz kısıtlıysa büyük bir dezavantaj olabilir. Yalnızca teknik özelliklere bakarak, bir Windows makinesiyle paranızın karşılığında çok daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Yazılım Desteği

Apple’ın MacBook’ları, daha yaygın Windows işletim yazılımından çok farklı olan macOS üzerinde çalışır. macOS ve Windows’un artıları ve eksileri olsa da, macOS için büyük bir dezavantaj, yazılım desteğinin olmamasıdır.

Üçüncü taraf uygulama desteği son yıllarda gelişti ve birçok uygulamanın macOS sürümünün mevcut olduğunu göreceksiniz. Ancak, yalnızca Windows’ta çalışan uygulamalar olduğunu da göreceksiniz ve bunlar iş akışınız için gerekliyse, Mac dostu bir alternatif kullanamayabilirsiniz.

Apple Silicon Mac’ler Windows’u Çalıştıramıyor

Apple’ın eski MacBook’ları, Boot Camp’i kullanarak Windows’u yüklemenize izin veren Intel işlemcilerde çalışırdı. Bu çok faydalıydı ve her iki işletim sisteminden de en iyi şekilde yararlanmanızı sağladı.

Ancak, daha yeni MacBook’lar artık Apple’ın silikon yongalarında çalışıyor ve bunlar macOS çalıştırırken çok daha güçlü olsalar da Windows’u desteklemiyorlar. Windows’u çalıştırmak için sanallaştırma yazılımının yüklenmesini içeren birkaç geçici çözüm vardır. Ancak Boot Camp’i kullanmak eskisi kadar kolay değil.

Sınırlı Donanım Yükseltmeleri

Apple’ın donanım felsefesinin büyük bir kısmı kapalı sistemlere sahip olmaktır ve bu, neredeyse hiçbir donanım yükseltmesine izin verilmemesi anlamına geliyor. MacBook’lar ayrıca çok sınırlı yükseltme seçeneklerine sahiptir. İşlemci ve bellek, tek bir devre kartına entegre edilmiştir, bu da neredeyse hiçbir yükseltme seçeneği olmadığı anlamına gelir. Apple, bir MacBook’un içine girmenizi engellemek için özel vidalar bile kullanır.

Depolama alanınızı artırmak veya daha fazla bellek elde etmek istiyorsanız, yine çok pahalı olabilecek yeni bir MacBook satın almanız gerekir.

Sınırlı Depolama Seçenekleri

Macbook almanın dezavantajları arasında depolama bulunur. Çok fazla bilgisayar depolama alanına ihtiyaç duyan biriyseniz, o zaman bir MacBook satın almadan önce tekrar düşünmek isteyebilirsiniz; bunlar çok büyük miktarlardaki verileri barındıracak şekilde tasarlanmamıştır ve bu fiyatlara da yansır.

Temel MacBook Air ve MacBook Pro modelleri, diğer üreticilere kıyasla oldukça küçük olan yalnızca 256 GB SSD depolama alanına sahiptir. Satın alma sırasında depolamayı yükseltmek isterseniz, bunun size maliyeti olacaktır. Depolama yükseltmeleri, 512 GB için 200 ABD Doları ile 2 TB için 800 ABD Doları arasında değişmektedir. Buna karşılık, çoğu Windows dizüstü bilgisayar bugünlerde en az 512 GB SSD depolama ile geliyor ve depolama yükseltmeleri çok daha düşük fiyatlarla sunuluyor.

Bunun için bir geçici çözüm, bulut tabanlı depolamaya yatırım yapmak ve bunu tüm verilerinizi bulutta tutmak için kullanmaktır. Ancak, verilerinizi senkronize tutmak için sürekli bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacağından, bu mükemmel bir seçenek olmaktan uzak olabilir.

Web Kamerası Kalitesi

MacBook’lardaki web kameraları her zaman bir endişe konusu olmuştur. Yakın zamana kadar, tüm MacBook web kameraları yalnızca 720p çözünürlükler sunuyordu ve bu, özellikle pahalı bir dizüstü bilgisayarda çok fazla para harcadıktan sonra hiç de etkileyici görünmüyordu. Bu, COVID-19 pandemisinden sonra birçok insanın iş için çevrimiçi video konferansa geçmesiyle daha da önemli hale geldi.

En yeni MacBook’lardan birini satın almayı planlıyorsanız, en yeni MacBook Pro’ların eskisinden çok daha iyi görünen 1080p çözünürlüklü bir web kamerasına sahip olduğunu duymaktan mutlu olacaksınız. Ancak daha eski bir sürüm veya MacBook Air satın alıyorsanız, Zoom aramalarınız sırasında video kalitesinden ödün vermeye hazır olun.

Port Sayısının Azlığı

Apple, cihazlarını optimize etmek için her zaman bağlantı noktalarını azaltma düşüncesinde olmuştur. Büyük bir akıllı telefondaki kulaklık jakını ilk kaldıran ve büyük bir dizüstü bilgisayarda yalnızca USB-C bağlantı noktaları kullanan ilk üretici Apple’dır. Bu, ilk duyurulduğunda öfkeye neden oldu, ancak o zamandan beri çoğumuz bir MacBook Thunderbolt ürünü taşımaya alıştık.

Bağlantı noktaları şu anda farklı MacBook modelleri arasında bir karıştır ve eşleştir durumudur. MacBook Air ve MacBook Pro (13 inç, 2020) yalnızca 2 USB-C bağlantı noktası sunar, bu da büyük olasılıkla bir Thunderbolt satın almanız gerekeceği anlamına gelir. Ancak Apple, en yeni MacBook Pro modellerinde (14 inç ve 16 inç) HDMI bağlantı noktasını ve SD kart yuvasını yeniden sunarak hayatı çok daha kolay hale getirdi.

Ne yazık ki, Apple’ın gelecekte hangi yöne gideceğine dair bir bilgi yok; tüm MacBook modellerinde standart bir USB-C bağlantı noktası dizisini tutabilir ve ek bağlantı noktalarını “premium” MacBook Pro modelleri için ayrılmış durumda tutabilir.

Yetersiz Oyun Deneyimi

Apple’ın sınırlı ekosistemi, daha az yazılımın macOS’a geçmesi anlamına gelir. Adobe ve Microsoft gibi çoğu büyük üretici, yaratıcılık paketlerinin macOS sürümlerini tanıtmış olsa da, oyun MacBook’ların hala çok geride kaldığı bir alan olmaya devam ediyor.

Bunun önemli bir nedeni, Windows tabanlı bilgisayarlarda oynayanların sayısıyla karşılaştırıldığında, sınırlı sayıda oyuncunun Mac kullanmasıdır. Mac’ler oyun oynamaktan çok ofis, üretkenlik ve yaratıcı çalışmaya yöneliktir. Dahası, bazı oyunlar Mac’e geçse de, genellikle PC ve ev konsolu benzerlerinden daha sonra piyasaya sürülür.

Daha önce Boot Camp aracılığıyla Windows’u bir MacBook’a yükleyebilir ve oyunlarınızı çalıştırmak için kullanabilirsiniz, ancak daha önce de belirttiğimiz gibi Apple silikon Mac’ler bu yolu kapattı. Yakında herhangi bir zamanda bilgisayar oyunlarına başlamak istiyorsanız, bir Windows dizüstü bilgisayara veya daha da iyisi özelleştirilmiş bir Windows PC’ye yatırım yapmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

MacBook Almanın Dezavantajları ile Kararınız Nedir?

Her şeyde olduğu gibi bir MacBook’a geçmek de, artıları ve eksileri iyice düşünerek gerçekleşmelidir. Dezavantajları olmasına rağmen, kişisel olarak MacBook’un kullanmak için harika bir makine olduğuna inanıyorum. Oyunlarda eksikliğini yaratıcı uygulamalar, ekosistem entegrasyonu, güzel tasarım ve güvenilirlik ile kapatıyor. Apple’daki her şeyde olduğu gibi, basitçe çalışır ve bir Windows makinesine kıyasla endişelendirecek yazılım hataları sorunlarını önünüze getirmez.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

MAC kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz