Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaTeknolojiMACMacBook'unuzun Sürekli Şarjda Kalması Pil Ömrünü Azaltır

Son Yazılar

MacBook’unuzun Sürekli Şarjda Kalması Pil Ömrünü Azaltır

Macbook sürekli şarjda kullanmak pil ömrüne zarar verip vermediğini biliyor musunuz? İşte ispatları ile tüm detaylar yazımızda.

MacBook’unuzu her zaman aynı yerde kullanıyorsanız, onu her zaman fişe takılı tutma şansınız yüksektir. Bu, MacBook’unuzu şarjlı tutmak için gün boyunca şarj cihazınızı takıp çıkarma zahmetinden kurtarır, ancak uzun vadeli pil sağlığı için kötü mü? MacBook sürekli şarjda kullanmak cihaza zarar verir mi, hadi birlikte bakalım.

MacBook’u Şarjda Sürekli Bırakmak Pil Ömrüne Zarar Verir mi?

MacBook’unuzdaki gibi lityum iyon piller karmaşık teknoloji parçalarıdır. Neyse ki, MacBook pilinizi her zaman takılı bırakarak aşırı şarj etmek mümkün değildir, aşırı ısınmaz veya diğer bileşenlere zarar vermez. Ancak, pili her zaman takılı tutarak pilin maksimum şarj kapasitesini azaltmanız olasıdır.

MacBook cihazı sürekli şarjda kullanmak, pilini bitirmeye karar verdiğinizde, eskisi kadar uzun sürmediğini görmenizi sağlayacaktır.

Bu nedenle, pilinizin çok uzun süre %100’de kalmasına izin vermemek genellikle iyi bir fikirdir. Bu, özellikle Mac’inizi grafik veya yoğun bellek kullanan uygulamalarla çalıştırıyorsanız önemlidir.

MacBook Pilleri Nasıl Çalışır?

MacBook’lar, çok verimli ve iyi performans sağlayan lityum iyon piller kullanır. Ancak, tüm pillerde olduğu gibi, maksimum şarj kapasitesi zamanla azalır ve pil yaşlandıkça şarja takılı olmadan kullanım süresi azalır.

Bir pilin genellikle yüzde 0’dan yüzde 80’e kadar oldukça hızlı şarj olduğunu, ancak yüzde 80’den yüzde 100’e şarj olurken yavaşladığını fark etmişsinizdir. Bu, lityum iyon pillerin başka bir kalitesidir, çünkü enerji depolama biçimleri yaklaşık yüzde 80 kapasitenin üzerinde dikkatli bir şarj gerektirir. Pillerin aşırı ısınması ve onlara zarar vermesi oldukça kolaydır, bu nedenle pil teknolojisi şarj hızını yüzde 80’den yüzde 100’e çıkarken düşürür.

Uzun vadeli sağlığı korumak için lityum pillerin en iyi noktası yüzde 40 ile yüzde 80 arasındadır. Yüzde 100’e kadar şarj etmek veya pil seviyenizin neredeyse boş olmasına izin vermek pil sağlığı için kötüdür.

İyi Pil Şarj Alışkanlıkları

Çoğu kişi MacBook’larını yenisiyle yükseltmeden önce 8-10 yıl arasında kullanır. Böyle uzun vadeli bir yatırımla, bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı iyi MacBook şarj alışkanlıkları geliştirmek çok önemlidir.

Pil ömrünü koruma ve pil şarj döngüleri açısından aşağıdaki ipuçlarını uyguladığınızdan emin olun:

  • Mac’inizi her zaman fişe takılı tutmayın ve yeniden şarj etmeden önce gücünün yaklaşık yüzde 40’a düşmesine izin verin.
  • Pilinizi düzenli olarak tamamen boşaltmayın. Bunun her zaman iyi bir seçenek olmayacağını artık biliyoruz, yani tam deşarjdan kaçının ve pil bittiğinde mümkün olan en kısa sürede şarj edin.
  • MacBook’unuzu pile zarar verebilecek aşırı sıcaklıklara maruz bırakmaktan kaçının.
  • Güç kullanımı eğilimlerinizi ve bunları nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenmek için Sistem Tercihleri’ndeki Enerji Tasarrufu bölmesinde pil sağlığınıza göz atın.
  • Bu tercihlerden Mac’inizde, şarj alışkanlıklarınızı öğrenen ve Mac’iniz prize takılıyken şarjı yüzde 80’den fazla geciktiren Optimize Edilmiş Şarjı etkinleştirmeyi ve kullanmayı düşünün.
  • MacBook’unuzda hala pil sorunları yaşıyorsanız, MacBook’unuzun pilini kalibre etmeye değer olabilir.

Mac’inizde Optimize Edilmiş Şarjı Kullanın

MacBook’unuzda, şarj etme alışkanlıklarınızı öğrenerek ve şarj etme davranışını buna göre ayarlayarak pil ömrünüzü korumanıza olanak tanıyan bir Optimize Edilmiş Şarj Modu bulunur. MacBook’unuzu düzenli olarak uzun süre güç kaynağına bağlı tutarsanız, bu, pilin zarar görmesini önlemenin yararlı bir yolu olabilir.

Örneğin, dizüstü bilgisayarınızı genellikle bir gecede şarj ettiğinizi ve her sabah saat 7’de işe gittiğinizi varsayalım. Mac’iniz bu alışkanlığı öğrenecek ve pilinizin şarjını sabahın son saatlerine kadar yüzde 80’in üzerine çıkarmayacaktır, böylece pil hücresi yüzde 100’de daha az zaman harcayacaktır. Bu, pil sağlığından tasarruf sağlar ve pil üzerindeki baskıyı azaltır.

macbook sürekli şarjda kullanmak

Bu özellik genellikle çok iyi çalışıyor ancak ne yazık ki şarj alışkanlıklarını kendiniz ayarlayamazsınız. Özelliği yalnızca açıp kapatabilirsiniz. Benzer şekilde, bir gün ofisten biraz daha erken ayrılmaya karar verirseniz, kendinizi tam şarjlı bir pil olmadan bulabilirsiniz.

Özelliği denemenizi ve sizin için işe yarayıp yaramadığını görmenizi öneririz. Optimize edilmiş pil şarjı’nı Sistem Tercihleri > Pil > Pil‘den açabilirsiniz.

MacBook Pilinize İyi Bakın

MacBook sürekli şarjda kullanmak cihaz piline zarar verir, diğer tüm makineler gibi iyi bakarsanız, daha uzun süre dayanır ve daha iyi çalışır. Azaltılmış pil sağlığı, çok can sıkıcı olabilen düşük performansa yol açar. Pil sağlığınızı korumak için bu basit ipuçlarını izleyerek satın aldığınız üründen daha fazlasını elde edebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

MAC kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!