Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaHayvanseverAsil Duruşuyla Kendine Hayran Bırakan Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Son Yazılar

Asil Duruşuyla Kendine Hayran Bırakan Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Dev kedigiller olarak bilinen Maine Coon kedisi özellikleri ve bakımı ile birlikte fiyat, yavru sahiplenme ile ilgili soruları cevaplıyoruz.

Maine Coon kedisi, ihtişamlı bir yele ve okşamaya karşı koyamayacağınız ipeksi yumuşak kürküyle en büyük evcil kediler arasındadır. Bu dev kedigiller, arkadaş canlısı “köpek benzeri” eğilimleri, oyunculuğu, zekası ve uyarlanabilirlikleri nedeniyle dünya çapında popülerdir ve haklı olarak da öyledir. Maine Coon’lu bir hane, ilgiyi seven bir arkadaştan bolca eğlence ve sevginin tadını çıkaracağından emin olabilirsiniz.

Bu harika kedi ırkı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Maine Coon Kedisi Tarihi ve Kökeni

maine coon kedisi

Maine Coon, eyaletin resmi kedisi olarak adlandırıldığı Maine kökenli ve Amerika Birleşik Devletleri’ne özgüdür. Yaklaşık 1850, Asya ve Avrupa’dan uzun tüylü kedilerin fareleri kontrol etmek için gemilere getirdiği ve günümüz Maine Coon’umuzu yaratmak için yerel kısa tüylü kedilerle çiftleştiği tahmin ediliyor.

Bu görkemli kedinin göğsünde, karnında ve sırtında kalın kürk, güçlü bir yapı ve fırça benzeri bir kuyruğu vardır. Hayvanın gür halka kuyruğu, bir rakununkine benzer.

Marie Antoinette’in adından etkilenilerek isimlendirilen Maine Coon’un kökenleriyle ilgili birkaç efsane vardı. Efsaneye göre altı Türk Ankara kedisi bir kurtarma görevi sırasında bir gemiye binmiş. Yani rivayete göre bu ırkın DNA’sında Ankara Kedileri var.

Bazıları, bu yabancı kedilerin bobcats ile iç içe geçtiğine ve püsküllü kulaklı büyük kedilerle sonuçlandığına inanıyor. Başka bir efsane, imkansız olanın etrafında döner – rakunlarla çiftleşme. Bu kedilerin nasıl ortaya çıktığına bakılmaksızın, nihai sonucun kalplerimizi çalan çarpıcı ve sevgi dolu bir kedi olduğu inkar edilemez.

CFA (Cat Fanciers’ Association) ırkı 1975 yılında geçici statüde kabul etti ve bir yıl sonra şampiyonluk statüsü için onayladı. 1980’de Maine Coons, Birleşik Krallık’a ithal edildi ve 1982’de Federation Internationale Feline‘e ve 1993’te Cat Fancy Yönetim Konseyi‘ne (GCCF) tamamen kabul edildi.

Maine Coon Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Kaynak: https://www.instagram.com/wildlifeplanet/

Maine Coons, Ragdoll ve Norweighian Forest Cat’ten sonra üçüncü en büyük kedi ırkı arasında gösterilmektedir. Norveç Skogkatt’a (Orman Kedisi) yakın bir benzerlik gösterirler. Maine Coon, devasa boyutu, aslan benzeri yelesi, uzun yumuşak tüyleri ve gür kuyruğu ile kolayca tanınır.

The Governing Council of the Cat Fancy‘e göre, bu kedi ırkı dikdörtgen, kaslı bir vücuda ve geniş bir göğse sahiptir. Yetişkin bir erkek 9 kilo ağırlığa ve 44 cm boyunda olabilir ve bir dişi 6 kilo ve 36 cm boyunda olabilir. Maine Coon boyutu 3 ila 5 yaşına kadar tam potansiyeline ulaşmaz.

Maine Coons, siyah, zencefil, beyaz, mavi (gri) ve krem ​​gibi çeşitli renklerde gelir ve düz, iki renkli, dumanlı veya tekir desenlere sahiptir.

Kalın, suya dayanıklı tüyleri ve kalın kuyrukları, sert kışlar boyunca onları izole eder. Gözleri yeşil, bakır ve mavi renklerdedir ve tüulerinin renginden bağımsızdırlar. Sivri uçlu tüyleri ile kulakları vaşaklarınkine benzer.

Maine Coon Evde Beslenir mi?

Sadık, uysal ve sevecen, Maine Coon’un kişiliğini tanımlayan kelimelerdir. Bu cana yakın ve tüylü kediyi bir aile üyesi olarak adlandırdığınız için şanslısınız. Teksas’taki Whitehouse Veteriner Hastanesi‘nden Dr. Sara Ochoa, “Kliniğimde gördüğüm Maine Coon kedilerinin çoğu çok tatlı kediler” diyor. “Sevgi dolu ve evlerine bağlıdırlar. Bu kediler çok akıllı ve sahiplerine sadık olabilirler.”

Ailenin yanında olmayı seven ve çocuklarla ve evcil hayvanlarla iyi geçinen bir kedi arıyorsanız, Maine Coon en iyi seçeneğinizdir. “Bu cins çocuklarla harika geçinir ve diğer evcil hayvanların olduğu bir eve iyi uyum sağlar. Ochoa, diğer kedi veya köpeklerle oynamayı seviyorlar” diyor. Maine Coons, egzersiz ve zihinsel zenginleştirme ile harika olsa da, tembel olabilir ve tüm gün uyuyabilir, diye ekliyor.

Only Maine Coons Rescue‘dan Christine Kolenz, “Tüm kedi ırkları gibi inatçı olabilirler ve bağımsız olmak isterler” diyor. “Tipik olarak büyük boyutlu ama akıllı kedilerdir.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!