in

Mani Dini Nedir? Maniheizm Ne Demek? Maniheizm Dini ve Tarihi Hakkında Bilgi

Maniheizm inancına sahip Türk topluluğu hangisidir, mani dinini kabul eden Türk devleti hangisi? Maniheizm ne demek? Mani dini nedir?

maniheizm ne demek

Maniheizm, İran peygamberi Mani tarafından kurulan çok yönlü bir dindir. Melek Eltaum tarafından indirilen vahiyden sonra Mani, kendisini insanlara peygamber olduğunu ilan etmek için 12 yıl boyunca hazırlandı. İşte bu ilginç ne az bilinen dinler arasında bununan Mani dini nedir, Maniheizm ne demek, maniheizm inancına sahip türk topluluğu hangisidir, maniheizm dinini kabul eden türk devleti, Peygamber Mani kimdir işte merak ettiğiniz tüm soruların cevapları yazımızda.

Maniheizm, Mani’nin güçler arasındaki bir savaşı ve ışık ile karanlık arasındaki çatışmaya dayanan insan ve evrenin yaratılışını tasvir eden birkaç yazısında geliştirildi. Birkaç yüzyıl boyunca Maniheizm, bir noktada Hıristiyanlığın ana rakibi olarak kabul edildi ve her yere yayıldı.

maniheizm ne demek
Maniheizm Ne Demek?

Maniheizm, 3. yüzyılda ortaya çıkmış bir dindir. Adını kurucusu Mani’den alan din Mezopotamya’nın güney kesiminde ortaya çıkmış, zamanla Uzak Doğu’da ve Avrupa’da yayılmıştır. Maiheizm nedir ve nasıl ortaya çıktı? Sizin için ayrıntılı bir şekilde araştırdık.

Maniheizm, M.S. 216 – 277 yılları arasında yaşamış Mani adlı bir düşünürün görüşlerinden oluşur. Mani, kaleme aldığı birçok eserde, Tanrının Tavm adlı bir melek aracılığıyla kendisine vahiy gönderdiğini iddia etmiştir. Mani vefat ettikten sonra öğrencileri Maniheizm’in yayılmasında etkili olmuştur.

Peki Mani dini nedir, Maniheizm ne demek, maniheizm inancına sahip türk topluluğu hangisidir, maniheizm dinini kabul eden türk devleti, Peygamber Mani kimdir işte merak ettiğiniz tüm soruların cevapları yazımızda.

Maniheizm Ne Demek?

Temelinde iyi – kötü ve karanlık-aydınlık gibi karşıt olguların yer aldığı bir dindir. Öğretileri ve inanç sistemi Şamanizm ve Panteizm ile benzerlik taşır. Başta felsefi bir akım olarak doğan Maniheizm zamanla dine dönüşmüştür.

Maniheizm’de ”Üç Mühür” kavramı önemli bir yer tutar. Ruhban sınıfını oluşturan Seçkinler, üç mühür kuralına göre yaşamak zorundaydı. Dili mühürlü olan kişiler susma orucu tutar ve günler boyunca konuşmazdı. Bu mühürde kötü sözler sarf etmek de yasaktı. El mührü, canlıların yaşam hakkına saygı duymak anlamına geliyordu. Maniciliğin en önemli özelliklerinden biri insan ile hayvan öldürmenin eşit derecede günah olmasıdır. Her canlının yaşamını kutsal sayan Maniheizm’de, doğa da canlı bir varlık olarak kabul edilirdi.

Arzhang, bu dinin kutsal kitabı kabul edilir. Mani tarafından kaleme alınan kitabı kaybolduğu için günümüze kadar ulaşamamıştır. Bu dindeki en önemli kavramlardan biri de ”Faraklit”tir. Faraklit ”ışığın elçisi” ve ”aydınlığın temsilcisi” anlamına gelir. Mani son Faraklit olarak kabul edilir.

Mani Dini Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Maniheizm, Mani adlı İranlı bir filozofun peygamber olduğunu iddia etmesiyle başlamıştır. Mani, daha sonra birçok kitap kaleme almıştır. Düşüncelerinden etkilenen insanlar dinin diğer ülkelerde yayılmasında etkili olmuştur.

8.yüzyılda Uygurlar Maniheizmi milli din ilan etti. Bögü Kağan döneminde yaşanan bu gelişme ile birlikte Mani dini Moğolistan’da hızla yayıldı. 10. yüzyılda ise Çin, Tibet ve Hindistan’da milyonlarca kişi bu dine geçti. Roma İmparatorluğu, Maniheizmin yayılmasını önlemek için çeşitli önlemler aldı. Bazı tarihçilere göre Haçlı Seferlerinin en büyük nedenlerinden biri de binlerce Hristiyan’ın Mani dinine geçmesidir.

Maniheizmin Kurucusu Kimdir?

Maniheizm peygamberi Mani’nin öyküsü, 1969’da bir Yunan yazıtı keşfedilene kadar bir çok kişi tarafından bilinmiyor ya da varlığına inanılmıyordu. Belge MS 400 yılını işaret ediyordu ve araştırmacılar artık Mani’nin kim olduğu ve öğretileri hakkında daha çok bilgiye sahiplerdi

Mani, MS 216 yılında Mezopotamya’da, Elcesaites dini mezhebine üye olan anne ve babanın evladı olarak dünyaya gelmiş. Babası bir tapınakta ibadet ederken, kendisini şaraptan, kadınlardan ve etten uzak durmaya teşvik eden bir ses duyduğunu iddia etmiş. Bu sese uymak için Mani ile birlikte Muğtasilah’a veya Mandaean Baptistlerine katılmak için güneye göç etmişler.

peygamber mani
Mani’nin olduğu İddia Edilen Görsel!

Bu sırada Mani ilk vahiyini aldı. Melek Eltaum onun önüne çıktı ve ona Mandaean’leri terk etmesini, iffetli yaşamasını ve 12 yıl geçtikten sonra kendini insanlara peygamber olarak ilan etmesini söyledi. 20 Mart 242 Pazar günü kendini halka peygamber olarak ilan ederek halka şöyle dedi: “Buda Hindistan’a, Zerdüşt İran’a ve İsa Batı topraklarına nasıl geldiyse, şimdiki zamanda da ben geldim, bu kehanet benim aracılığımla, Mani, Babil diyarına indi.” Mani, “Gerçek Tanrı’nın Elçisi” olarak konuştuğunu iddia etti.

Mani, Maniheizm’i geliştirirken, Şabuhragan da dahil olmak üzere yedi yazı yazdı. Öğretilerinde kötülüğün sebeplerine odaklandı ve iyi ile kötü arasında “ikili” bir görüş ile yazılarını inananlarla paylaşdı. Bunlar, Babil, Budist, Keldani, Musevi, Hıristiyan, İran ve Zerdüşt ikiliği dahil olmak üzere birçok dini yansıtıyor gibi görünüyordu.

maniheizm nedir
Maniheizm Nedir?

Maniheizm ve Tarihi Hakkında Bilgiler

Maniheizm inancına göre insanlar Seçkinler ve Sıradan İnsanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Yetkinler adıyla da bilinen Seçkinler, ruhani varlıklar olarak görülür. Sadece erkekler değil kadınlar da seçkin olabilir. Bu kişilerin evlenmesi ve cinsel ilişkiye girmesi yasaktır. Yasak olan diğer şeyler arasında şarap içmek ve mülk edinmek de yer alıyor. Seçkinlerin bir evi olmazdı ve münzevi bir yaşam sürerlerdi.

Maniheizmin temel öğretilerinden biri de daha sonra belli başlı tasavvufi mezheplerde de kabul gören ”az ye, az uyu, az konuş” öğretisidir. Bu öğretiye göre kişi gerekmedikçe konuşmamalı ve ihtiyacından fazlasını yememelidir. Bu öğreti sonraki yıllarda Budist keşişler tarafından da benimsenmiştir.

Mani dininde, Musevilikte olduğu gibi 10 emir vardır. Bu emirlere göre puta tapmak kesinlikle yasaktır. Tek Tanrılı bir din olan Maniheizm’de, ”Mani” adlı Tanrı’dan başka bir ilaha tapmak, en büyük günahlardan biridir. Diğer büyük günahlar arasında hırsızlık, yalan söylemek ve zina yer alır. Oruç, Maniciliğin temel ibadetlerinden biridir. Her haftanın ilk günü güneşin doğuşundan batışına kadar oruç tutulur.

Seçkin olmayanlara ”Dinleyiciler” denir. Dinleyiciler, Seçkinler’in emirlerine itaat etmek zorundadır. Dinleyiciler gündüzleri ya Seçkinler’in önünde eğilerek ya da güneşe doğru ellerini açarak dua ederdi. Gece dua etmek isteyenler ise yüzünü Ay’a doğru dönmek zorundaydı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
mehmet biber kimdir

Dilek, Öneri ve Şikayet Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Biber Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında?

turgay yıldız kimdir

Vefat Etti! Turgay Yıldız Kimdir, Nereli, Kaç Yaşındaydı?