Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaSinemaOscar'lı Yönetmen Martin Scorsese'nin iMDB Puanlarına Göre En İyi 10 Filmi

Son Yazılar

Oscar’lı Yönetmen Martin Scorsese’nin iMDB Puanlarına Göre En İyi 10 Filmi

iMDB puanı en yüksek olan, belkide şimdiye kadar izlemeyi kaçırdığınız en iyi Martin Scorsese filmleri listemizi sizinle paylaşıyoruz.

Martin Scorsese, film endüstrisinde yaşayan bir efsanedir. 2023’nin sonunda 81 yaşına giriyor ve 1960’ların sonundan beri film çekiyor. Yavaşlama belirtisi de göstermiyor ve tüm yönetmenlik çabalarının iMDB puanlarına baktığında, çalıştığı on yıllar boyunca yüksek puan alan filmler ile göze çarpıyor. Bu yazımızda sizlerle en yüksek puanlı yani en iyi Martin Scorsese filmleri listemizi paylaşacağız.

Martin Scorsese’in yönetmenlik yeteneği, iMDB’deki en yüksek puanlı 10 filminden de açıkça anlaşılıyor, çünkü o ilk 10’da 1970’ler, 1980’ler, 1990’lar ve 2010’ların hepsi temsil ediliyor. iMDB sıralamasında kesinlikle bazı sürprizler ve gözden kaçan birkaç klasik, zirveye yakın birkaç beklenmedik film var. İşte Martin Scorsese filmleri arasında iMDB’de 7,2 ile başlayan ve 8,7 ile biten en yüksek puanlı 10 filmi.

1. Arka Sokaklar (1973) – 7.2

Arka Sokaklar (Mean Streets), Martin Scorsese’nin ilk filmi değildi, ancak tartışmasız ilk harika filmiydi. Bu ilk 10’da yer alan en eski film ve Scorsese’nin diğer filmlerinde tercih edeceği kendine özgü tarzı (şiddet, cesur film müziği seçimleri, yarı doğaçlama diyaloglar, suç karakterleri, vb.) barındırıyordu.

BENZER İÇERİK: TÜRK DRAM FİLMLERİ

Daha sonraçektiği suç filmlerinin çoğundan farklıdır ve anlatıların en etkilisine sahip değildir, ancak Scorsese’nin iş yapısında sağlam ve önemli bir film. 1970’lerin kesin bir suç filmi olarak değeri için, iMDB’deki en yüksek puan alan Martin Scorsese filmleri arasında önemli bir yere sahiptir.

BENZER İÇERİK: GÖREVİMİZ TEHLİKE HAYRANLARI İÇİN TAVSİYE ETTİĞİMİZ BENZERİ 10 FİLM

2. Hugo (2011) – 7.5

Hugo, Scorsese’nin daha karanlık, daha şiddetli, suç odaklı filmlerinin çoğundan ayrılıyor, çünkü Hugo aslında bir tür aile filmidir. Usta yönetmen Martin Scorsese’nin de ilk 3D denemesi olan Hugo Brian Selznick’in “The Invention of Hugo Cabret” adlı çocuk romanından uyarlanan bir yapım. 2008 Caldecott nişanına sahip olan bu kitabın esas ilham kaynağı ise sinemanın babası olarak sayılabilecek Georges Méliés filmleri ve yönetmenin mekanik figür koleksiyonları…

BENZER İÇERİK: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 16 CROSSDRESSER (CD) FİLMİ

1800’lerin sonu ve 1900’lerin başındaki en önemli film yapımcılarından biri olan Georges Méliès ile arkadaş olan ve aynı zamanda babasının gizemli geçmişiyle ilgili sırları keşfeden genç bir çocuk hakkında. Hugo Cabret Paris tren istasyonunun duvarları arasında gizlice yaşayan ve saatlerin düzgün çalışmasından sorumlu olan kimsesiz bir çocuktur. Bir müze yangınında saat ustası babasını kaybeden Hugo, ondan yadigar kalan bir “automaton”u da gizlice tamir etmeye çalışır. Bu arada Paris tren istasyonunun güvenlik görevlisinden sürekli saklanır, oyuncak dükkanı sahibi Bay Georges’tan (Méliés) çaktırmadan mekanik parça aşırır. Bir gün Georges’un manevi kızı Isabella ile tanışması Hugo’ya yeni bir dünyanın kapılarını daha açacaktır…

BENZER İÇERİK: ‘SHERLOCK HOLMES’U SEVİYORSANIZ İZLEMENİZ GEREKEN 14 FİLM

3. Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story (2019) – 7.6

Rolling Thunder Revue kesinlikle tuhaf bir film. Martin Scorsese’nin yönettiği ikinci Bob Dylan belgeseli, bir konser filmi veya tamamen başka bir şey olabilir mi? Neyin gerçek ve kurgu olduğunu söylemek genellikle zordur ve bu, Dylan’ın sahip olduğu türden efsanevi statüye sahip bir müzisyenin genel efsanevi statüsüne katkıda bulunuyor.

BENZER İÇERİK: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 YETİŞKİN FİLMİ

Eleştirmenlerin %93’ünün hoşuna gitmesine rağmen, sitenin metriğine göre iMDB’de en çok incelenen 10. film olarak sıyrılıyor. Gerçek ve fantezinin iç içe geçtiği bu belgeselde Martin Scorsese, Bob Dylan’ın 1975’te gerçekleştirdiği Gürleyen Yıldırım Revüsü turnesine yeniden bir bakış sunuyor. Canınız neyi isterse izleyin. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX’İN EN İYİ İÇ SAVAŞ FİLMLERİ

4. İrlandalı (2019) – 7.8

Martin Scorsese yeteneklerini konuşturduğu en uzun ve en iddialı filmleri arasında olan ve aynı zamanda en çok eleştiri alanlarından biri olan The Irishman, tetikçi Frank Sheeran’ın sendika lideri Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolmasıyla olası ilişkisinin onlarca yıla yayılan hikayesini anlatıyor.

BENZER İÇERİK: KESİNLİKLE İZLEMENİZ GEREKEN EN İYİ KESKİN NİŞANCI FİLMLERİ

Filmde yeteneklerini keder, pişmanlık, yaşlanma ve hafıza kaybı gibi evrensel temaları keşfetmek için kullanıyor. Robert De Niro, Joe Pesci ve Al Pacino aynı yapımda rol alıyor. The Irishman, bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’ın hayatına odaklanıyor. II. Dünya Savaşı’nda görev almış eski bir asker olan Frank Sheeran, yıllar boyu Bufalino suç örgütü için çalışmıştır. Birçok ünlü isim için dolandırıcılık, tetikçilik yapan ve ‘İrlandalı’ lakabı ile anılan Sheeran, aynı zamanda işçi sendikası memurudur. Frank Sheeran’ın hayatından kesitlerin sunulduğu filmde, Amerikan tarihinin en gizemli suç olaylarından biri olan işçi lideri Jimmy Hoffa’nın ortadan kayboluşuna da değiniliyor.

BENZER İÇERİK: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ MAFYA KONULU EN İYİ GANGSTER FİLMLERİ

5. The Last Waltz (1978) – 8.1

Scorsese, ikisi Bob Dylan, biri The Rolling Stones ve diğeri George Harrison hakkında olmak üzere epeyce müzisyen belgeseli yaptı. Ama The Last Waltz – The Band’in veda turuyla ilgili.

BENZER İÇERİK: NETFLİX’TEKİ EN İYİ 20 EROTİK KORKU FİLMİ

Tarihsel olarak önemli bir konserin iyi hazırlanmış bir belgesi olarak karşımıza çıkıyor ve ayrıca, özellikle Scorsese’nin daha sonraki birkaç filmi için müzik üretmeye ve bestelemeye yardımcı olacak olan The Band’in solisti Robbie Robertson ile bazı ilgi çekici röportajlar var. Taxi Driver ve Goodfellas gibi filmlerin bu sıralamadaki yeri biraz tuhaf olabilir, fakat henüz izlemediyseniz tavsiye ederiz.

BENZER İÇERİK: EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ

6. Kızgın Boğa (1980) – 8.2

8,2 gibi inanılmaz derecede yüksek bir puan, ancak Kızgın Boğa filminin biraz daha yüksek olmaması biraz şaşırtıcı. Ne de olsa Martin Scorsese’nin en iyilerinden biri ve mükemmele yakın bir film. Ona ikinci oyunculuk Oscar’ını kazandıran, tüm zamanların en büyük Robert De Niro performansını içerdiği için mutlaka izlenmeli.

BENZER İÇERİK: KESİNLİKLE İZLENMESİ GEREKEN AMAZON PRİME’DAKİ EN İYİ 12 ROMANTİK FİLM

Kızgın Boğa ortasiklet bir boksörün dizginlenemez kariyer hırsının, boksörün hayatına olan etkilerine odaklanıyor. Her zaman en iyisi olmak için kendine zarar verecek derecede korkutucu bir hırs barındıran boksör Jake La Motta, bu agresifliğini sadece ringte rakipleri üzerinde değil; ring dışındaki özel hayatına da taşıyor. Bu nedenle zamanla kariyerini kendi elleriyle un ufak ederken yakın çevresini de yavaş yavaş kaybediyor.

BENZER İÇERİK: ALEXANDRA DADDARİO FİLMLERİ

7. My Voyage to Italy (1999) – 8.2

Martin Scorsese filmleri arasında 8,2 puanla ışıldayan yapım, Amerikan filmleri yerine My Voyage to Italy, İtalyan sinemasının tarihini kapsıyor.

BENZER İÇERİK: NETFLİX PLATFORMUNDA YAYINLANAN EN İYİ 25 PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMİ

Scorsese bunu İtalyan mirasını ve gençken İtalyan filmlerini beyaz perdede izlemenin ne kadar önemli olduğunu tartışmak için bir fırsat olarak kullandığından, diğer belgesel belgeselinden biraz daha kişisel olabilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde ilgi çekici ve bilgilendirici bir yapım.

BENZER İÇERİK: ÖRÜMCEK ADAM (SPİDERMAN) FİLMLERİ İZLEME SIRASI

8. Taksi Şoförü (1976) – 8.2

Taksi Şoförü bir kez daha Robert De Niro’yu (Scorsese’nin en sevilen filmlerinin çoğunda rol almış gibi görünüyor) New York’ta, etrafındaki dünyadan bıkmış ve giderek daha şiddetli bir şekilde ona karşı durmaya karar veren yalnız bir taksi şoförünü canlandırıyor. Taksi Şoförü, Vietnam’da savaşının izlerini henüz atamayan bir askerin, geceleri taksi şoförlüğü yaparak gördüğü kirli ve adaletsiz dünyaya uyum sağlamayı reddetme hikayesini anlatıyor. Film, Robert De Niro’nun canlandırdığı Travis Bickle karakteriyle kültleşmiştir.

BENZER İÇERİK: İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINI KONU ALAN NETFLİX’TEKİ 12 MUHTEŞEM FİLM

Taksi şoförü Travis, sosyal hayatındaki başarısızlığını, saplantılı bir tutku beslediği Bickle’la tersine döndürmeye çalışsa da beklediği karşılığı bulamıyor. Bu kırılma anından sonra bir silah alıp harekete geçmeyi, sokakların pisliğini temizlemeye karar veriyor; bu esnada kendini bir fahişeyi kurtarmaya adıyor. Çürümeye yüz tutmuş bir topluma karşı tutulan bir ayna niteliğindeki film, yönetmen Martin Scorsese’nin kariyerinin en önemli filmlerinden biri olarak kabul görür.

BENZER İÇERİK: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 12 NÜKLEER SAVAŞ FİLMİ

9. A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies (1995) – 8.5

iMDB’deki ikinci en yüksek puan alan Scorsese filmi.

BENZER İÇERİK: NETFLİX’TE EN İYİ 6 AGATHA CHRİSTİE TARZI FİLM VE DİZİ

Scorsese, yaklaşık dört saatten fazla bir süre boyunca Amerikan film endüstrisinin tarihini anlatıyor ve ABD’den en sevdiği filmlerden bazıları hakkında yorum yapıyor. En ayrıntılı Scorsese filmi olmayabilir, ancak onu izleyen tüm iMDB eleştirmenlerinin neden olumlu puan verdiği anlaşılabilir.

BENZER İÇERİK: NETFLİX KOMEDİ FİLMLERİ: GÜLME GARANTİLİ 12 FİLM TAVSİYESİ

10. Sıkı Dostlar (1990) – 8.7

Şaşırtıcı bir şekilde, Martin Scorsese filmleri arasında belgesel olmayan en yüksek puan alan yapımdır. Büyük usta Martin Scorsese’nin başyapıtlarından biri olan Goodfellas, 1991 yılında 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Joe Pesci’ye ödül kazandırmıştı.Bu film gerçek bir hikayeden alınmıştır…

BENZER İÇERİK: NETFLİX’TEKİ DİN VE İNANIŞ KONULU EN İYİ 7 BELGESEL

Sıkı Dostlar’da, Henry Hill adında bir gangster, Jimmy Conway ve Tommy De Vito adlı iki arkadaşıyla birlikte bir soyguna kalkışır. Gözleri daha yukarda olan iki arkadaşı soyguna katılan diğerlerini öldürür ve mafya içinde yükselmeye başlarlar. Bu durum Henry’i olumsuz etkilemiştir ve bu konuda bir şeyler yapması gerekmektedir.

BENZER İÇERİK: EVİNİZDE OTURURKEN NETFLİX’TE İZLEYEBİLECEĞİNİZ 99 GÜZEL FİLM


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!