Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaHayvanseverMavi Rus Kedisi Özellikleri Nelerdir? Sahiplenme için Yavru Fiyatı Ne Kadar?

Son Yazılar

Mavi Rus Kedisi Özellikleri Nelerdir? Sahiplenme için Yavru Fiyatı Ne Kadar?

Mavi Rus Kedisi orta boy kedi ırkları arasında yer alır. Zekidir ve insancıl doğası ile günümüzde ailelerin sahiplenmek istedikleri türdür.

Mavi Rus, çok güzel bir tüye sahip, sevildikçe sevilesi gelen Rusya ülkesine has bir kedi türüdür. Mavi Rus Kedisi, orta boy kedi ırklarının arasında bulunuyor, kendine özgü tüy rengi ve yemyeşil gösteriyle isim yapmış, asil bir evcil hayvandır. Oldukça zeki bir türdür ayrıca insanlarla kolay anlaşmasından dolayı sahiplenme için de idealdir. Bu sebeple bir çok kedi sever, yavru fiyat bilgileri de araştırmaktadır. Fakat önemle belirtmem gerekir ki, en pahalı kedi türlerinden biridir.

mavi rus kedisi özellikleri

Bu kedinin Rus limanında ortaya çıktığıyla ilgili gizemli rivayetler var. Kulaktan kulağa yayılan bilgilere göre başka ülkelerden Rusya limanlarına gemiyle gelen kedilerin çiftleşmesi ile Mavi Rus Kedisi bugüne ulaşmıştır. Eskiden sayılarının daha az olmasından dolayı, geçmişte bir hayli değerliydiler. Gerçi şimdi de öyle sayılır.

mavi rus kedisi bakımı

Mavi Rus kedisi dişileri daha sessizdir, erkekleri ise nazik ve asil hayvanlardır. Tam bir ev kedisi türü özelliğine sahiptirler. İnsanlarla iyi anlaştıkları için, alıcısı çoktur. Çocuklara bile nazik yaklaşırlar, bebekli aileler genellikle bu türü tercih ederler. Evde zaman geçirmeyi severler, evin dışına gezintiye çıkarırsanız bundan çok mutlu olmazlar. Kendilerine ait alanlarında stressiz bir hayat geçirmeyi tercih ederler. Tembel değildirler. Mavi Rus kedisi uyanık oldukları her zaman bir şeylerle oyalanmayı severler Bu sebeple uyum sağlayacağı başka bir evcil hayvanınız varsa çok güzel bir ilişki kurabilirler.

Mavi Rus, muazzam bir kedi. Şöyle ki, tanımadıkları insanlardan ilk aşamada uzak dururlar. Uzaktan inceler ve tehlike hissetmezse hoşgörülü ve sevecen yapılarını sergilemeye başlarlar. Sahiplerine düşkündürler, sahibinin işi bitsin de kendisiyle ilgilensin diye bekleyip dururlar, çok tatlı ve sabırlıdırlar.

Bu kedilerin en göze çarpan özelliği yoğun kısa tüyleri ve kaslı yapısıdır. Zümrüt yeşili gözleri, çok belirgin elmacık kemikleri ile tam bir yırtıcı gibi görünseler de, zeki ve sevecen yapıları ile gönülleri kazanırlar.

20 yıl ve daha fazla yaşayan Mavi Rus Kedisi, iyi şartlarda bakıldığı zaman uzun yıllar sağlıklı yaşarlar. Kedi maması, uygun ortam, ölü tüylerin taranması ve ılık suyla yıkanması ile gayet stressiz şekilde yaşarlar. Sahibinin ilgisi ve sevgisi ile de dünyanın en mutlu kedisi haline gelirler. Zaten ilgiyi kim sevmez ki?

Mavi Rus kedisi diğer kedi türlerinde olduğu gibi ağız bakımına önem verilmesi gereken evcil hayvanlardandır. Dünde sadece 1 defa dişini fırçalarsanız çok iyi olur. Haftada bir defa ise hafif nemli bir bezle kulaklarının içini ve çevresini silmenizde fayda olacaktır. Tırnakları için de tırmalama tahtası alırsanız, o kendi kendine tırnaklarını törpüleyecektir. Bakımını özenle yaparsanız, kalıtsal bir hastalığı olmayan bu tür, uzun süre sizinle birlikte yaşayabilir.

Kedi maması en hassas konudur. Ne ile beslerseniz o kadar sağlıklı yaşar. Bazı mamalar hayvanlarda kolesterole, bazıları tüy dökülmesine, bazıları ise allerjiye sebep olabilir. Böyle düşündüğünüz zaman mamanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarsınız. Ailenizin bir üyesi olacak bu minik hayvancıklara, akrabalarınıza verdiğiniz önemden daha fazlasını vermelisiniz. Çünkü onlar size bağımlı! Mavi Rus Kedisi, bakımı kadar kedi maması da önemli bir husus.

Yavru bir Rus Kedisi aldıysanız, evinizde bulunan herhangi bir evcil hayvanla çok rahat bir şekilde arkadaşlık kurabilir. Fakat yetişkin bir kedi aldıysanız diğer evcil hayvanlarla birlikteyken daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Önemli Bilgiler

 • Mavi Rus kedisi genellikle mavi, siyah ve beyaz tüy tonları ile görülmektedir.
 • Son derece şefkatli, anlayışlı ve nazik bir kedi olma özelliğine sahiptir.
 • Yeni şeyler öğrenme konusunda usta kişiliği Mavi Rus kedisinin oldukça zeki olduğunu göstermektedir.
 • Dünyanın en sağlıklı kedi türleri arasında yer almaktadır.
 • Mavi Rus kedisi zarif ve ince görünüme sahip orta boy kedi türüdür.
 • Diğer kedilerden ayrılan en büyük özelliği kusursuz tüy yapısı olmaktadır.
 • Göz rengi mavi olarak dünyana gelmektedir.
 • İnce kemik yapısı ve uzun bedeni ile bir hayli kaslı bir kedidir.

Ortalama 20 yıl yaşar. Dünyanın en pahalı kedi ırkları arasında yer almaktadır.

 • Ağız sağlığının korunması için Mavi Rus kedisinin dişlerinin günlük olarak fırçalanması önerilmektedir. Düzenli diş fırçalaması hem diş eti hem de ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyon riskini azalttığı söylenmektedir.
 • Mavi Rus her daim zinde, güçlü ve sağlıklı kalması için yaşına uygun olarak aşılama işlemlerinin veteriner hekim kontrolünde düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca açık havaya çıkartacağınız kedinizin diğer hayvanlara karşı kendini koruyabilmesi için yıllık grip ve enteritin aşılarını ihmal etmeyiniz.
 • Eğer bir Mavi Rus kedisi sahiplenmeye karar verdiyseniz her daim kaliteli mama, uygun ortam ve rutin aşı uygulamalarını ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!