Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerMaydanoz Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Hazırlanışı Nasıldır?

Son Yazılar

Maydanoz Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Hazırlanışı Nasıldır?

Tam bir şifa bitkisi olan maydanoz suyunun faydaları, zararları, etkileri, cilde etkisi, kadın hastalıklarına faydası var mı, işte yazımızda.

Türk yemeklerinin vazgeçilmez garnitürü maydanozun faydaları saymakla bitmez. Ödem atmak için şifalı bir bitkidir, kabızlık, böbrek taşı, hazımsızlık gibi sorunlara çözüm bulduğu gibi, kalbe, saça, cilde, kadın hastalıklarına da faydası bulunuyor. Peki maydanoz suyunun faydaları, zararları, etkileri, cilde etkisi, kadın hastalıklarına faydası var mı, işte tüm detaylar yazımızda.

Maydanozun hem kökü hem sapı hem de yaprakları vitamin ve mineral açısından çok zengindir. Maydanoz bitkisinde A, C, K vitaminleri yanında folat, demir ve kalsiyum bulunuyor. Antioksidan deposudur, bu sebeple kalp sağlığına iyi gelir, kansere karşı da oldukça etkilidir, çünkü tümör gelişimini engelliyor. Maydanozun kan sulandırıcı etkisi vardır, bu sebeple gebe olan kadınların çok az tüketmesi öneriliyor. Peki maydanoz suyunun faydaları, zararları, etkileri, cilde etkisi, kadın hastalıklarına faydası var mı, işte detaylı tüm bilgiler yazımızda.

maydanozda bulunan vitaminler. maydanoz suyunun faydaları.

MAYDANOZDA BULUNAN BESİNLER – VİTAMİNLER

Maydanoz ve maydanoz suyunun faydaları içinde bulundurduğu besinler ve vitaminlerden kaynaklanmaktadır. K, Provitamin A (betakaroten) ve C vitaminleri bakımından oldukça şifalı bir bitkidir. Bunun yanında içeriğinde magnezyum, kalsiyum, özellikle folat, potasyum ve demir içeriyor. Maydanoz yapraklarının faydaları da çok fazladır. Bunun sebebi ise miristisin, apiol, öjonol olarak bilinen yağlar bulundurmasıdır. Ayrıca apigenin, mirisetin gibi antioksidan flavonoidler, sabit yağlar, protein ve klorofil gibi saymakla bitmeyecek besin kaynaklarına sahiptir.

MAYDANOZUN FAYDALARI NELERDİR?

maydanozda bulunan vitaminler. maydanoz suyunun faydaları.

Maydanoz ve maydanoz suyunun faydaları gerçekten harikalar yaratabiliyor. Kansere, kalbe, cilde, saça, sindirime, böbreğe ve ödem atmaya, diyabete, kemik sağlığına, romatizmaya, bağışıklık sistemine, göze, kilo vermeye kadar bir çok faydası bulunur.

KANSERE KARŞI KORUYUCUDUR

Maydanoz bitkisinin yaprakları kanser hastalığına karşı tam bir savaşçı. Yapraklarıda bulunan öjonol ve miristisin gibi yağlar sayesinde ve ayrıca antioksidan flavonoidler ile bir çok hastalığa karşı koruma sağlıyor. Maydanoz suyunun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı tümör gelişimini yavaşlatır. Bununla paralel olarak metastaz denilen yani kanser hücrelerinin vücuda yayılmasını da önlüyor. Ayrıca mirisetin yağı, cilt kanserine karşı tam bir kalkan oluşturuyor.

KALBİ KORUR

Folat olarak da bilinen folik asit maydanozda bulunan besinlerden biridir. Bu da kalp sağlığına çok faydalıdır. Kan damarlarına zarar veren Homosistein’i zararsız hale getirir. Eğer bu engellenmez ise hasara uğrayan kan damarları kalp krizi veya felç riskini artırabilir.

Kalbe karşı koruyuculuğu artırmak için maydanozun taze tüketilmesi gereklidir. Haşlama ya da yemeğe katılmış maydanoz işe yaramayacaktır.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR

Maydanoz ve maydanoz suyunun faydaları arasında sindirimi kolaylaştırması da vardır. Karın bölgesindeki şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık, gaz, mide bulantısına iyi gelir.

ÖDEM ATMAYI SAĞLAR

Maydanozun idrar söktürücü etkisi vardır yani diüretik ilaçların doğal halidir. Vücuttaki ödemin atılmasına ve böbreklerin rahatlamasına sebep olur. Maydanozun kökleri de börek taşlarını ve idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek amacıyla kullanılır.

DİYABET RİSKİNİ AZALTIR

Maydanozun içinde bulunan mirisetin yağı, insülin direncini azaltır ve kan şekerini düşürür. Bunun sonucunda da tip 2 diyabet gelişimi riskini azaltmasına sebep olur.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Maydanoz ve maydanoz suyunun faydaları arasında kemikleri korumak, kırıkların iyileşmesi için gerçek bir tedavi bitkisi olduğu gösterilebilir. Günlük yeterli K vitamini seviyesine sadece 10 dal maydanoz yiyerek çıkarabilirsiniz.

ROMATİZMAYA İYİ GELİR

Romatoid artrit (eklem iltihabının sık görülen formu) hastalığına karşı etkilidir. Maydanozda bulunan C vitamini ve beta-karoten, iltihaplı romatizma tedavisinde kullanılır ve ağrıları azaltmayı sağlar. Maydanozun suyu veya çayının düzenli olarak içilmesi, artrit semptomlarına sebep olan ürik asit giderimi sürecini gözle görülür şekilde azaltır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENDİRİR

Maydanoz ve maydanoz suyunun faydaları arasında bence en önemli olanı pandemi sürecini yaşadığımız şu günlerde, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bitkinin içeriğinde çok zengin C ve A vitaminleri bulunmaktadır. Bu sebeple doğal antioksidanlar bakımından enfeksiyon hastalıklarından korunmamızı sağlar. Bağırsak floramızın korunmasına etkisi ise yanımıza kâr kalır.

NEFES ALIŞINIZI FERAHLATIR

Kötü nefes ve ağız içindeki kokuları engellemek için bir tutam taze maydanoz tüketmek faydalı olacaktır. Hem yukarıda saydığımız sağlık sorunlarına da fayda edecektir.

GÖZ HASTALIKLARINI ENGELLER

Beta karoten ve A vitamini, göz hastalıklarından olan kataraktı engeller. Beta karoten retina ve korneayı korur, bununla birlikte ileri yaş gruplarında görülen katarakt ve maküler dejenerasyon gibi gözde yaşanabilecek hasarlara karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Maydanozda bulunan A vitamini ise merceğini ve çevresini UV ışınlarına karşı koruduğu bilinmektedir.

CİLTTE YAŞLANMAYI YAVAŞLATIR

Gözü koruduğu gibi cildi de içinde barındırdığı A vitamini sayesinde UV ışınlarına karşı korur, yaşa bağlı olarak ciltteki yaşlanmayı yavaşlatır. Maydanoz bitkisi glutatyon üretimini artırıyor, bunun sonucunda ise önemli bir antioksidan olan glutatyon sayesinde cilt beyazlatma işlemlerinde kullanılabiliyor.

SAÇ KÖKÜNÜ GÜÇLENDİRİR

Maydanoz ve maydanoz suyunun faydaları arasında bitkinin içinde barındırdığı apigenin maddesinin saç dökülmesini engellediğini ve içeriğindeki bakır minerallarinin saç beyazlamasını geciktirdiğini göstermiştir.

ZAYIFLAMAYI KOLAYLAŞTIRIR

Maydanozun kalorisi düşük fakat besin değeri yüksektir, bunun sonucunda metabolizmayı hızlandıran bu bitkiyi tüketerek kilo verebilirsiniz. Ayrıca maydanoz, kandaki aşırı yağın vücuttan atılmasını sağlar. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlayarak böbrekleri temizler.

İlgili Yazı: Hızlı Kilo Verme Yolları

MAYDANOZ NASIL KULLANILIR?

MAYDANOZ YAPRAKLARI NASIL TÜKETİLMELİ?

Yemeklerinizde taze olarak veya bulabilirseniz kurutulmuş toz halinde, bunun yanında salatalarda kullanarak tüketin. Maydanoz yaprakları aynı zamanda çay yapımında kullanılır.

KURUTULMUŞ MAYDANOZ FAYDALI MI?

Maydanoz ve maydanoz suyunun faydaları ile devam edelim. Taze maydanoz tüketmek ne kadar faydalıysa kurutulmuş maydanoz yaprakları da bir o kadar yararlıdır. Yemeklerinizde harç olarak kullanabilirsiniz. Tüm ızgara et yemeklerinde üzerine kurutulmuş maydanoz serpiştirmeniz sağlık açısından önemlidir. Bu kanserojenlerin önüne geçilmesini bir nebze azaltacaktır.

MAYDANOZ YEMEKLERE NASIL KOYULMALI?

Maydanozu taze olarak tükettiğiniz sürece her türlü yemekte kullanabilirsiniz. Yani önemli nokta pişirmemek ve haşlamamak olacaktır.

MAYDANOZ SUYUNUN FAYDALARI

İşte maydanoz ve maydanoz suyunun faydaları:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalp sağlığını korumada faydalıdır.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Ödemin atılmasını sağlar.
 • Böbrek ve üriner sistemin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Demir oranını artırır.
 • Cilt ve göz sağlığına iyi gelir.
 • Eklem ve kemik sağlığı için faydalıdır.

MAYDANOZ SUYU NASIL HAZIRLANIR?

 1. Yarım ya da 1 demet maydanozu çok iyi bir şekilde yıkayın.
 2. Sararmış ya da hasar görmüş yapraklarını ayırın.
 3. İki su bardağı (400 ml) su ekleyerek 1-3 dakika kaynatın.
 4. 10 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 5. Sonrasında tüketebilirsiniz.
 6. Biraz lezzet vermesi için limon eklemenizi tavsiye ederim.

MAYDANOZ SUYUNUN ZARARLARI

 • Bazı kişilerde alerji yapabilir.
 • Maydanoz bitkisini fazlaca yemek anemi (kansızlık) ve karaciğer veya böbrek sorunları yaratabilir.
 • Maydanoz tohumu yağını cilde doğrudan uygulamayın. Kızarıklık ve hassaslık yapabilir.
 • Maydanozun kan sulandırıcı özelliği vardır. Ameliyat öncesinde en az 2 hafta yenmemesi tavsiye edilir.
 • Maydanoz kan şekeri seviyesini düşürür. Diyabet hastalarının dikkatli tüketmesi gerekir.

GEBELİKTE MAYDANOZUN ZARARLARI

Gebe kadınlarda kanamaya ya da düşüğe neden olabilir. Hamileyseniz, maydanozu sadece gıda olarak ve makul bir miktarda tüketin. Doktorunuza danışarak tüketmenizde fayda olacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!