Ana Sayfa Soru - Cevap Mefisto Ne Demek? Mephisto Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Mefisto Ne Demek? Mephisto Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Ekrem İmamoğlu'nun konuşmasında kullandığı Mefisto (Mephisto) kelimesinin anlamı merak ediliyor. Peki, Mefisto ne demek? Mephisto kelimesinin anlamı? Faust ile ilişkisi nedir?

0
604
mefisto ne demek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 4 Ocak 2023 tarihinde yaptığı açıklamaların arasında kullandığı Mefisto ne demek? Mephisto kelimesinin anlamı? Faust ile ilişkisi nedir?

Mefisto ne demek?

Mephisto, ortaçağ mitolojisinde bir şeytan ve Faust efsanesinde Faust’un ruhunu sattığı kişidir.

Mephistopheles (Mefisto ya da Mephisto), Rönesans dönemi Avrupa yazınında Hristiyan mitolojisinin lider-şeytanlarından biri olarak belirir. Önceleri de kullanılmakla beraber Rönesansta yaygın olarak kullanılmıştır. Bir Hristiyan efsanesi olmasına rağmen İncil’de adına rastlanmamaktadır.

mefisto ne demek

Kelimenin menşei Christopher Marlowe’un “Dr.Faustus” adlı oyunundan alıntı olan, Goethe’nin “Faust” adlı oyunu ile özdeşleşmiştir. Klaus Mann’ın 1936 yılında yayınlanan Mephisto isimli bir romanı vardır. Ayrıca Diablo II adlı oyuna da uyarlanarak Şeytan’ın kıdemli askeri olarak geçmektedir. Ünlü piyanist Franz Liszt Mephisto valsi isimli bir eser bestelemiştir.

Mephisto kelimesinin anlamı?

Mefisto, ünlü Alman Edebiyatçısı Goethe’nin kaleme aldığı Faust isimli eserin kötü karakteridir. Mefisto’nun amacı Faust’u yoldan çıkarmaktır. Eserde Mefisto’nun Faust’un arkasından söylediği sözleri nakledeceğim: -Sen, insanın en kıymetli sermayesi olan, akıl ve bilgiden nefret et bakalım. Akıl ve bilgiyi inkar eden adam, imanını da koruyamaz… Kalbindeki o son kaleyi de ele geçirmeme az kaldı. Ruhlar dünyasının sırrına kim vakıf olmuş da sen olacaksın? Kim ki, bu sırrı öğrenmek hayali ile, ispirtizmacıların ve sihirbazların kitaplarını okur; onu yolundan saptırmaktan kolay birşey yoktur. Derhal, küçük yoldaşlarım olan kafir cinleri onun yardımına koştururum. Bir doğrunun içine bin yalan karıştırarak ona ruhlar aleminden haber getirdiklerini söylerler. O zavallı da ‘ruhlar benimle konuşuyor’ diye zevkten uçar… Vah zavallı, Faust! Seni sefih bir hayatta, dümdüz bir değersizlik içinde süründüreceğim. Benimle anlaşma yapan, kendisine ne kötü bir ortak seçmiştir!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz