Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaIqMeksika Bayrağı: Anlamı, Özelliği, Fotoğrafları, Resmi

Son Yazılar

Meksika Bayrağı: Anlamı, Özelliği, Fotoğrafları, Resmi

Meksika bayrağı anlamı her zaman merak edilir, bu yazımızda Meksika bayrağının anlamı, özellikleri, resmi, hikayesi nedir paylaşıyoruz.

Meksika bayrağı ülkenin en önemli vatanseverlik sembolüdür ve her ulusal bayrak kadar büyüleyici ve merak edilen bir hikayesi var. Aslında, Meksika bayrağının hikayesi, 1300’lerden Meksika’da var olan Aztek kültürüne dayanan kökenleri ile çoğundan daha eskiye dayanmaktadır. Meksika ulusunun mevcut arması ve renkleri zaman içinde çeşitli değişikliklere uğradı. İşte modern Meksika bayrağının arkasındaki merak edilen tarihi.

Meksika Bayrağındaki Kartal

meksika bayrağı anlamı

Meksika bayrağındaki arması, dikenli armut kaktüsünün üzerine tünemiş bir çıngıraklı yılanı yiyen bir kartalı tasvir ediyor. Görüntü, Aztek başkenti Tenochtitlan’ın kuruluş hikayesiyle ilgilidir. Efsaneye göre, göçebe Aztekler, bir kaktüsün üzerine tünemiş bir kartal gördüklerinde yeni şehirlerini nereye kuracaklarına karar veriyorlardı. Bu sahne onlara göründü ama beklenmedik bir yerde – Texcoco Gölü’nün ortasındaki küçük bir adada. Aztekler şehirlerini inşa etmek için geçitlerle birbirine bağlanan bir dizi küçük adalar oluşturdular.

Aztek metinlerinin yanlış tercümesine dayanarak, yılan daha sonra İspanyollar tarafından hikayeye eklendi. Aztekler yılanlara bilgelik ve yaratılışın sembolü olarak saygı gösterseler de, ilk misyonerler görüntüyü yeniden yorumladılar. Avrupalılar için bu, iyilik ve kötülük arasındaki mücadele ve Meksika’daki Hıristiyan müjdecilerin zaferi anlamına gelecekti.

Bugün bayrağın ortasında arması, altında zaferi ve onuru simgeleyen bir defne dalı var. Resim, 1968’de Mexico City’de düzenlenen Olimpiyat Oyunları için bayrağa eklendi. Bu tarihten önce bayrak bazen amblemsiz sunuldu. Ancak, aynı renkleri kullanan İtalyan bayrağına çok benziyordu.

Üç Renkli Tasarım

Meksika bayrağının yeşil, beyaz ve kırmızı olmak üzere üç dikey çizgisi vardır. Tasarım, Meksika’nın nihayet İspanya’dan bağımsızlığını kazandığı 1821 yılına kadar uzanıyor. Bu renkler ilk kez benimsendiğinde, İspanya’dan bağımsızlığı kazandığının temsili olarak yeşil renk seçilmiştir. Kırmızı, Meksika’nın yerli halkları ile bağımsızlık hareketinin anahtarı olan Avrupa mirasının seçkinleri arasındaki birliği temsil ediyordu. Beyaz renk, Roma Katolikliğinin saflığını temsil etmek için kabul edildi.

Bugün, kısmen orijinal anlamların modern Meksika toplumuyla çok az ilgisi olduğundan, bayrağın renkleri için resmi bir açıklama yapılmamaktadır. Yine de birçok Meksikalı tarafından popüler bir hikaye yaratıldı. Yeşilin ulus için umudu temsil ettiği, beyazın birliği temsil ettiği ve kırmızının ulusun bağımsızlığı için savaşanların kanını simgelediği söylenmektedir.

Meksika’da Bayrak Günü

Bayrak, Meksika kimliği ve kültürü için o kadar merkezidir ki, her yıl 24 Şubat’ta kutlanan kendi ulusal günü vardır. Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto ile yapılan bayrak kaldırma töreni, bu yıl dev bayrağın düşmesi ve yırtılması törenlere damga vurdu.

Bununla birlikte, kuzey Meksika’daki Durango’daki bir askeri tören sırasında da bir felaket yaşandı. Ani bir rüzgar bayrağı havaya kaldırdı ve bir asker yaklaşık 30 metre göğe yükseldi. Birkaç saniye havada döndükten sonra yere düştü. Şaşırtıcı bir şekilde, asker sadece hafif yaralandı.

Protesto Sembolü

Bayrak ayrıca İskoçya’nın Aberdeenshire kentindeki protestocular tarafından da benimsendi. ABD Başkanı Donald Trump’ın bölgede sahibi olduğu golf sahasının yanına iki komşu Meksika bayrağı dikildi. Parkurun inşası oldukça tartışmalıydı, çünkü yasal olarak korunan kıyı kumullarını yok etmeyi içeriyordu. Yerel halktan biri olan David Milne, geçen yıl The Guardian’a “Meksika halkıyla dayanışma göstermek için” dedi.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!