Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaMetaverse Nedir, Ne Demek? Facebook Metaverse Projesi Hakkında Heyecanlanmak için 6 Neden

Son Yazılar

Metaverse Nedir, Ne Demek? Facebook Metaverse Projesi Hakkında Heyecanlanmak için 6 Neden

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal ağları başka bir düzeye taşımak için VR (Sanal Gerçeklik) ve AR (Artırılmış Gerçeklik) gibi sürükleyici deneyimler vaat eden metaverse için iddialı açıklamalar yapıyor. Peki Metaverse nedir, ne demek, nasıl bir uygulama, nasıl oynanır, nasıl para kazanılır, metaverse arsa nasıl alınır, ürün nasıl üretilir, işte cevaplar.

2000’li yıllarda, birçoğumuz 2020’leri gözümüzde canlandırmaya çalıştığımızda, uçan arabaları ve otomatikleştirilmiş evleri hayal ederdik. Bunun yerine, bir salgın, sosyal mesafe ve enflasyonla mücadele gördük.

Metaverse Nedir?

Facebook, Metaverse adını verdiği çalışmasını tüm dünyaya duyurdu ve birçok insan bunun bir rüya mı yoksa mutlak bir kabus mu olduğundan emin değil.

Halk, Zuckerberg’in önerdiği sanal evrene karşı temkinli. Endişelerin çoğu geçerli olsa da, alternatif bir evren tamamen kötü ve kasvetli değil. Bazı olumlu yönlere bir göz atalım.

Sürükleyici Öğrenme

Meta, kullanıcıların eskisinden daha görsel, etkileşimli bir şekilde konular hakkında bilgi edinmelerini sağlayacak. Örneğin, tarih ve coğrafya ile ilgileniyorsanız, herhangi bir yere ve zaman dilimine seyahat edebileceksiniz; Sanayi Çağı, Antik Yunanistan, adını siz koyun.

Amerika’nın Beyaz Saray’ı nasıl inşa ettiğini görmek ister misiniz? Yapımını sıfırdan izlemek mümkün olacak. Veya astrolojiye meraklıysanız, takımyıldızların ve gezegenlerin 3B işlenmiş görsellerine bakarak her bir uzaysal bedeni oluşturan karmaşık ayrıntılar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İşler Meta’nın planladığı gibi giderse, bu eğitim teknolojisi ve görsel öğrenenler için dev bir adım olabilir. Peki ama Metaverse nedir, ne demek, nasıl bir uygulama, nasıl oynanır, nasıl para kazanılır, metaverse arsa nasıl alınır, ürün nasıl üretilir, işte cevaplar.

Geliştirilmiş Verimlilik

Çoğu insan Facebook Metaverse platformunun ne kadar bağımlılık yaratacağı konusunda endişe duysa da, işle ilgili bazı ilgi çekici uygulamaları var. Kullanıcılar kendi özelleştirilmiş ortamlarını oluşturabilecekler, bu da hayallerinizdeki çalışma alanını tasarlayabileceğiniz anlamına geliyor.

Roma veya Bali’ye sanal bir tatil yapabilir ve mavi suların ve beyaz kumsalların egzotik manzarasını seyrederken çalışabilirsiniz. Veya balıkların uçtuğu ve salyangozların zıpladığı veya hiç hayvanın olmadığı tamamen sanal bir dünya yaratabilirsiniz. Hatta isterseniz ofis alanınızı yeniden oluşturabilir ve gerçek çalışma alanınızdan favori öğelerinizi ekleyebilirsiniz.

Dünyanızı şekillendirmek tamamen size kalmış. Çalışma ortamlarının üretkenliği büyük ölçüde nasıl etkilediği düşünüldüğünde, bu özellik üretkenliği önemli ölçüde artırabilir.

Meta, kullanıcıların sanal bir alanda paylaşılan projeler etrafında birbirleriyle etkileşime girebileceğini söylüyor. Bu konseptin mekaniği hala büyük ölçüde belirsiz olsa da, dört gözle beklemek harika bir şey.

Eğlence

Metaverse, “sadece ona bakmakla kalmayıp, deneyimin içinde olduğunuz bedenlenmiş bir internet” vaat ediyor. Bir oyun cenneti gibi geliyor. Oyuncular, gerçek hissettiren oyunlar oynayarak daha etkileşimli, sürükleyici bir deneyimin tadını çıkaracaklar.

Ayrıca, artırılmış gerçeklik sanal gerçeklikle birleşerek daha gerçekçi görseller sunduğundan, video içeriği akışı daha keyifli hale gelecektir.

Metaverse ayrıca dünyanın dört bir yanındaki konserlerde arkadaşlarınıza katılma olasılığından da bahsediyor. Yine, bu kavramın teknik özellikleri henüz gizemini koruyor. Meta’nın duyuru videosunda, ‘sanal konser katılımcısı’ gerçek benliğinin bir hologramı olarak görünüyor ve fiziksel olarak mevcut olan arkadaşı onu görüp konuşabiliyor, gerçek zamanlı yanıtlar alıyor.

Bu özelliğin gerçek dünyadaki uygulaması hakkında birçok soru ortaya çıkıyor. Diğer insanlar da hologramı görüyor mu? Yoksa fiziksel arkadaş boşuna mı konuşuyor?

Benzer bir şekilde Meta, bir basketbol oyunu oynamak için bir araya gelen fiziksel ve sanal kullanıcıların bir örneğini aktarıyor. Bu karma gerçeklik referansları şimdilik oldukça belirsiz, ancak yine de merak uyandıran beklentiler tahmin ediliyor.

Ticaret

Metaverse’in ekonomik ve ticari potansiyeli çok büyük.

Tamamen sanal bir dünya olduğu için, kullanıcılar sadece avatarlarında ve Meta deneyimlerinde değil, aynı zamanda gerçek dünyada da kullanım için alışveriş yapabilecek ve ürün satın alabilecekler.

Kripto para birimleri ve NFT’lerin zaten daha yaygın bir şekilde benimsenmesiyle, dijital ödemeler Metaverse’in ticari özlemleriyle kolayca bütünleşebilir. Mark Zuckerberg, Meta’nın yaratıcıların 3D dijital sanat satabilecekleri ve gelir elde edebilecekleri bir Horizon pazarında çalıştığını belirtti.

Sanal ürünler, konser biletleri, arabalar, dekor ve evler Metaverse’de yaratılıp satılmasını bekleyebileceğimiz öğelerden bazıları. İnsanlar arkadaşlarıyla özel bir sanal tiyatroda film izlemek için para ödeyebilir veya titizlikle tasarlanmış çevrimiçi senaryoları keşfedebilir. Ayrıca markalar, müşterilerinin bir deneyime veya satış teklifine erişmesi için özel jetonlar oluşturmak için bu tekliften yararlanabilir. Zaten şu anda ülkemizde en çok merak edilen konulardan biri de Metaverse uygulamasında arazi nasıl alınır sorusu gibi görünüyor.

Peki Metaverse’nın güvenilir olup olmadığına nasıl emin olacağız? Metaverse güvenli mi?

Metaverse şüphesiz bir para kazanma makinesi olacak. İşin başında Zuck olduğu için bu doğru bir tahmin, ancak düşünürseniz bu tam olarak korkutucu kısım. Facebook bir gizlilik kabusuydu ve teknoloji devi, sayabileceğimizden çok daha fazla sayıda kullanıcı verisini kötüye kullandı.

Facebook’tan Daha İyi Gizlilik Standartları

Yüzeyde Meta, Zuckerberg’in, özellikle gizlilik alanında, Facebook’un kirli görüntüsünün adını temizleme girişimi gibi görünüyor.

Amazon ve Google gibi çoğu Büyük Teknoloji şirketi kullanıcı verilerini toplasa da Meta, erişebildiği veri türü nedeniyle öne çıkıyor. WhatsApp ve Instagram’ın satın alınmasının ardından Facebook artık herhangi bir şirketin en büyük kişisel bilgi veritabanlarından birine sahip.

Zuck, Meta’nın tamamen ‘sorumlu bir şekilde inşa etmek’ ile ilgili olduğunu söylüyor. Meta’nın vaat ettiği tüm deneyimler için birlikte çalışabilirlik, açık standartlar, mahremiyet ve güvenlik üzerinde bir vurgu vardır. Meta’nın hala Facebook şirketinin yeniden markası olduğu ve tonlarca kullanıcı verisine erişimi olduğu göz önüne alındığında, bunun nasıl sonuçlanacağı belli değil.

Fitness

Metaverse nedir diye soranlar ilginç bilgilerle karşılaşıyor. Mesela fitness tutkunları ve hatta günlük adım sayımızı elde etmekte zorlanan bizler için bazı harika özellikleri var. Kullanıcılar yeni dünyalarda egzersiz yapabilir, günlük egzersizlerini daha eğlenceli ve gerçekçi ortamlarda sürdürebilirler.

Dünyanın diğer ucundaki insanlarla antrenman yapmak, çevrimiçi arkadaşlarınızla yarışmalar yapmak veya sanal bir rakiple boks yapmak olsun, bir VR gözlüğü ile her şey mümkün.

Meta, deneyimin hareketlerine (ve terlemesine) dayanacak şekilde tasarlanmış ergonomik donanım geliştiriyor, bu nedenle bu ürünlere sahip olmak için biraz daha para harcanması da muhtemeldir. Bununla birlikte, Meta’nın daha fazla insanın Metaverse deneyimine katılabilmesi için kulaklıklarının maliyetini sübvanse etmesi iyi bir haber.

Metaverse Ne Kadar Yakında?

Harika soru. Halkın farklı taraflarının Metaverse hakkında hissettiği şüpheciliği ve heyecanı eşit olarak ileten bir şey. Böyle bir hayata benzer bir dünya yaratmak için gereken teknoloji henüz mevcut olmadığı için birçokları için fazla umut verici görünüyor. Yine de önümüzde oldukça heyecan verici zamanlar var.

Ancak güzel haberler hakkında fazla heyecanlanmadan önce, Metaverse’in daha dengeli bir bakış açısı kazanmak için potansiyel risklerini anlamak önemlidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal medya ile ilgili haberlerimiz için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!