Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaHayatEn Havalı Mitolojik Bebek İsimleri

Son Yazılar

En Havalı Mitolojik Bebek İsimleri

Kız ya da erkek bebek isimleri için, mitoloji ile ilgili adlara bakmanızı öneririm, işte kız, erkek çocuğa verilebilecek mitolojik isimler.

Hangi bebek adını seçecekleri, çoğu ebeveynin, daha önce olmasa da, pozitif testi gördükleri andan itibaren merak ettiği bir şeydir. Çocuğunuza isim koymak belki de hayattaki en zor işlerden biri olacaktır. Özellikle havalı adlar arıyorsanız, mitolojik isimler ile ilgili listemize göz atmanızı öneririz.

Araştırmalar, insanları genellikle isimlerine göre karakterlerinin şekillendiği eğiliminde olduğumuzu gösteriyor. Bazı anne ve babalar çocuklarına Kuran’da geçen isimler vermek isterken, kimileri de aile büyüklerinin isimlerini vermeyi uygun görüyor. Peki gücü, aşkı, zekayı temsil eden mitolojik isimler neden ilginizi çekmesin?

Hayattaki en büyük hazineniz olacak çocuğunuza güzel bir isim ararken size yardımcı olmak istedik, umarız burada çocuğunuza verebileceğiniz en güzel isimlerden biri karşınıza çıkar.

Erkek ve kız çocukları için Yunan mitolojisinde bulunan en güzel mitolojik isimler listemizi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Erkek çocuklar için mitolojik isimler

1. Adonis

Adonis, Yunanca’da “efendi” anlamına gelir. Bir Yunan mitolojisi figüründen türetilen Adonis, genellikle erkeksi güzellikle ilişkilendirilen bir isimdir.

2000’lerin başından beri, Adonis’in popülaritesi son derece arttı. Bugün ABD’de erkek bebek isimleri sıralamasında 366. sırada yer alıyor.

2. Ajax

Ajax, Homeros’un İlyada’sında yer aldığı bilinen bir başka Yunan kahramanıdır. Mitolojik isimler içinde eskiden Büyük Ajax olarak biliniyordu.

Ajax, güçlü bir anlamı olan güçlü bir isim olmasına rağmen, aynı zamanda bir temizleyicinin adıdır. Bu nedenle, bunun yerine Jax ismini kullanabilirsiniz.

3. Abraxas

Abraxas, Yunan harflerinden oluşan mistik bir kelimedir. Büyülü güçlere sahip olduğuna inanılıyordu ve genellikle muska ve tılsımlar üzerine yazılmıştı. Abrakadabra kelimesi de buradan geliyor.

MS ikinci yüzyılda, erken Gnostikler (antik Yunan dini düşünürleri) bu kelimeyi tanrılarını tanımlamak için kullandılar. Abraxas, horoz başlı ama erkek vücutlu bir tılsım olarak tanımlanır.

4. Achilles (Aşil)

Mitolojik isimler arasında Aşil “ince dudaklı” anlamına gelir ve en ünlü Yunan kahramanlarından birinin adıydı. İnanılmaz gücü ve olağanüstü cesareti olan bir savaşçı olarak biliniyordu.

Tüm gücüne rağmen, bu güne kadar yaygın olarak kullanılan bir ifade olan “aşil tendonu” olarak adlandırılan, insan vücudundaki savunmasız bir noktayı da ifade eder.

5. Apollo

Apollon, Zeus ile Leto’nun oğlu ve Artemis’in ikiz kardeşinin adıdır. Diğerlerinin yanı sıra müziğin, güneşin, tıbbın ve şiirin tanrısıydı.

ABD’de Apollo iyi bilinir. 1961 ve 1972 yılları arasında aya ilk insanları gönderen bir NASA uzay programının adıdır. Rocky serisindeki Apollo Creed karakteri sayesinde bu isim filmlerde de kullanıldı. Mitolojik isimler arasında en bilinenlerden biridir.

6. Argo

Yunan mitolojisinde Argo, Jason’ın Altın Post arayışında yelken açtığı geminin adıydı. Aynı zamanda Canis Major ve Crux arasında bulunan bir takımyıldızın adıdır.

Çoğu kişi, adını Ben Affleck’in oynadığı ve yönettiği 2012 filmi Argo’dan biliyor.

7. Ares

Mitolojik isimler arasında en popüler olanlardan biri Ares, antik bir Yunan savaş tanrısıydı ve 12 Olimpiyatçıdan biriydi – Zeus ve Hera’nın oğluydu.

Ares, bu on yılda popüler bebek isimleri listesinde yer alıyor ve şu anda en çok kullanılan 563. isim.

8. Atlas

Atlas, gökleri sonsuza kadar ayakta tutmaktan sorumlu olan mitolojik bir Yunan titanıdır.

Atlas, bebek isimleri söz konusu olduğunda her zaman listelerin dışındaydı – popülaritesinin hızla arttığı 2015 yılına kadar. Aktris Anne Heche, 2009 yılında bebeğine Atlas adını verdikten sonra bu ismin tekrar listelerimize girmesine yardımcı oldu.

9. Damon

Damon, arkadaşı için kendini feda etmeye istekli olmasıyla tanınan mitolojik bir Yunan efsanesidir. Damon, sadakat ve bencillik anlamına gelir.

Çocuğunuzu sorumlulukla ilgili havalı bir isim vermek isterseniz bu tam size göre. Damon ve Pythias ikilisini tanıyabilirsiniz – eğer değilse, Matt Damon ve eski F1 dünya şampiyonu Damon Hill, ismin diğer ünlü isim sahipleridir.

10. Cadmus

Cadmus, Yunanca’da “üstün olan” anlamına gelir. Cadmus, yılanları öldürmesiyle tanınan başka bir efsanevi kahramandır. Kral Agenor’un oğlu ve Yunanistan’da bulunan Thebes şehrinin kurucusudur.

Cadmus’un kendine özgü bir sesi var – oldukça büyülü, bu yüzden muhtemelen J.K. Rowling bunu Harry Potter’da kullanmıştı.

11. Castor

Castor, Yunanca “dindar” anlamına gelir ve İkizler takımyıldızını oluşturan ikizlerden birini tanımlar.

Son teknoloji potansiyeli olan mitolojik bir isim – Metallica’dan James Hetfield, 2000 doğumlu oğluna bu ismi verdi.

12. Cronus

Cronus, Gaea ve Uranüs’ün en küçük oğlunun adıydı – ilk nesil Titanların lideriydi. Mitolojik isimler içinde popülerdir.

Kronos, babasını devirdikten sonra kısa bir süre için tanrıların ve insanların hükümdarı oldu. Zeus’un yaşı gelip onu bir yere kilitlediğinde bu durum sona erdi. Cronus, bazılarının asi davranışlarla ilişkilendirebileceği nadir bir isimdir.

13. Dionysius

Dionysius, üzüm hasadı, şarap ve şarap yapımı, doğurganlık, tiyatro, dini coşku ve ritüel deliliğin Yunan tanrısının adıdır. Takipçilerini bilinçli özen ve korkudan uzak dans etmeye teşvik ettiği için özgürlüğü temsil eder.

Dionysius yaygın olarak kullanılan bir isim değildir – ama benzersizdir.

14. Endymion

Mitolojik isimler arasında Endymion, Yunan mitolojisinden yakışıklı bir figürdü. Kral olduğuna inanılan Elis bölgesinde yaşadı. Endymion,yakışıklılığını babası Zeus’tan almıştır.

Ayın Titan tanrıçası Selene, Endymion’a aşık oldu ve Zeus’tan oğluna sonsuz gençlik vermesini istedi. Endymion, anlamından hareketle güzellik ve aşkla ilişkilendirilir. Belki bir ilk isim için çok havalı ama alışılmadık bir ikinci isim olurdu.

15. Eros

Eros, eski Yunanca’da “arzu” anlamına gelir. Kanatlı Yunan cinsel aşk tanrısının adıdır. Belki tüm dünyada tercih edilen bir isim değil ama İtalya’da ilk 200’de.

16. Eryx

Eryx, Yunan mitolojisinde Sicilya kralı Poseidon ile Afrodit’in oğlunun adıydı. Eryx, Herkül’den başkası tarafından yenilemeyen mükemmel bir boksör olarak biliniyordu. Eryx, izleme listemizde bir isim. Şu anda viral değil, ancak bunu Eric’in olası bir yedeği olarak görüyoruz.

17. Evander

Evander, Pallention kasabasını kurduğu İtalya’ya yerleşen Pallantium Arcadia’dan bir göçmendi. Evander ayrıca tanrıça Carmentis ve tanrı Hermes’in oğludur.

Evander’ın büyülü sesi insanı cezbediyor. Eski İskandinav dilinde “yay savaşçısı” veya “güçlü adam” anlamına gelir. En ünlü Evander, eski ABD boks şampiyonu Evander Holyfield’dir.

18. Griffin

Mitolojik isimler arasında Griffin, kartal başlı ve kanatlı, aslan gövdeli ve kuyruklu efsanevi bir yaratıktır. Griffinler, Apollo’nun arabasını gökyüzüne çekmeye layık tek yaratıktı.

Griffin özellikle sıra dışı değildir ve animasyon dizisi “Family Guy”ın aile adıdır. Yüzyılın başından beri ilk isim olarak popülerlik kazandı.

19. Hades

Hades, ölülerin kralı ve Zeus ile Poseidon’un kardeşiydi. Yunanca’da Hades “görünmeyen” anlamına gelir ve tam olarak eğlenceli biri olarak bilinmezdi.

Hades ayrıca bir bebek için harika bir isim değil – eğer beğenirseniz, belki göbek adı veya son adı olarak daha iyidir.

20. Hector

Hektor, Yunanca’da “sabırlı olmak” anlamına gelir. Truva Savaşı sırasında savaşmış bir kahramanın adıydı ve küçük çocuklarına bir kahraman ismi isteyen ebeveynler arasında yükselişe geçen isimlerden biridir.

Hector ayrıca filmlerde, kitaplarda ve televizyon şovlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Popüler ABD şovu Longmire, Hector adında önemli bir karaktere sahipti.

21. Helios

Mitolojik isimler arasında Helios, ünlü Yunan Titan güneş tanrısıdır. Güneşi doğudan batıya çekerek altın arabasını gökyüzünde gezdirdiği düşünülüyor. Bunu her sabah ve sonra geceleri batıdan doğuya doğru yapar, güneşin doğuşunu ve batışını temsil eder.

Helios, dünyada popüler bir bebek ismi değil ama kulağa hoş geliyor. Ve kim güneş tanrısı ile ilişki kurmak istemez ki? Helius’u da düşünebilirsiniz.

22. Herakles

Herakles, Yunan mitolojisindeki en ünlü kahramanlardan biriydi. Herakles’in kim olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, onu Romalı adı Herkül ile tanıyabilirsiniz.

İnanılmaz gücü ve dayanıklılığıyla ünlendi ve daha sonra ona Olympus’taki ölümsüz yerini kazandı. Herkül’ün karakteri, filmlerin ve televizyon şovlarının yıldızı olmuştur.

23. Hermes

Hermes “tanrının habersisi” olarak bilinir.

Hermes‘i hayal ederken, bazılarımız ayakkabılarında kanatlı mavi figürü görür, diğerleri ise lüks giyim markasını gözlerinin önüne getirir.

24. Homer

Homer, MÖ 12. ve 8. yüzyıllar arasında Küçük Asya kıyılarında doğdu. Ünlü bir şairdir ve en büyük eserlerinden ikisi İlyada ve Odyssey’dir.

Mitolojik bir karakter olmamasına rağmen, eserinin Batı kültürü üzerinde önemli bir etkisi olduğu için bu listeyi ondan bahsetmeden yapamadık. Çocuğunuza Homer adını verirseniz, animasyon televizyon dizisi The Simpsons sebebiyle bazı şakalara maruz kalmasına hazır olmalısınız.

25. Icarus

Icarus, Girit adasından kaçmak için balmumu kanatlara sahipti, ancak güneşe çok yakın uçtu ve eridi. Efsaneye göre güçlenerek geri döndü! Mitolojik isimler arasında popüler olmasa da, muhtemelen itibarı ve potansiyel “icky” takma adı nedeniyle bilinen bir isim.

26. Janus

Adını beğendiğimiz için bu Roma tanrısını çaktırmadan mitolojik isimler listemize aldık. Janus “ağ geçidi” anlamına gelir. Eski bir Roma tanrısının adıdır ve geçişleri temsil eder, dolayısıyla yeni başlangıçlar için bir zaman olan Ocak ile bağlantısı vardır.

Janus, genellikle zıt yönlere bakan iki yüzle tasvir edilir.

27. Jason

Jason, Yunanca “iyileştirmek” anlamına gelir. Bu, onlarca yıldır popüler bir isim oldu – üçüncü sırayı aldığı 70’lerde zirveye ulaştı. Mitolojide Jason, Altın Postu aramaya gittiklerinde Argonotların lideriydi.

Aynı zamanda, Aziz Paul’a misafirperver olduğu İncil’den tanıdığımız bir isim. Eski Yunanistan’da sık kullanılan bir isimdi. Jason Statham, Jason Segel, Jason Momoa ve Jason Bateman gibi bugün birkaç ünlü Jason da var.

28. Leander

Leander, eski Yunanca’da “aslan-adam”ı tanımlamak için kullanılan bir isimdir. Leander bir Yunan efsanesiydi – güçlüydü ve her gece Hellespont’u yüzerek geçmesiyle ünlüydü.

Leander, Alexander’ın daha havalı bir versiyonu gibi geliyor. Ancak dünya çapında oldukça popüler – Norveç’te ilk 40’ta. İspanya ve Fransa’nın her birinin kendi versiyonu var, İspanyolca’da Leandro ve Fransızca’da Leandre.

29. Morpheus

Mitolojik isimler arasında Morpheus, Yunan uyku ve rüya tanrısıdır. Bununla birlikte, bazıları onun sadece rüyalar tanrısı olduğunu, babasının ise uyku tanrısı olduğunu öne sürüyor.

Morpheus, adını Matrix filminden hatırlıyorsunuz.

30. Nereus

Nereus, Yunan mitolojisindeki deniz perilerinin babasıydı.

Nereus modaya uygun bir isim olmasa da, modern bebek isimleri dünyamızda olabileceğine inanıyoruz. Nereus ile Nerio veya Nereo gibi takma adlar kullanma olasılığı her zaman vardır.

31. Oceanus

Yunan efsanelerine göre Oceanus, okyanusa hükmeden bir Titan’dı.

Avrupa’da, özellikle de Oceane’in kızlar için popüler bir seçim olduğu Fransa’da tercih edilen bir isim. Yani okyanus, bir düşünün bakalım.

32. Odysseus

Odysseus, Yunanca’da “öfkeli” anlamına gelir, ancak Homeros’un destanında adı geçen bir kahramanın adı olarak ünlüdür.

Odysseus cesur ve becerikliydi – ancak bazı ebeveynler için bu isim aşırı iddialı olabilir.

33. Olimpio

Olimpio, “Olimpos Dağı’ndan” anlamına gelen eski bir Yunanca kelimedir. Olympus, tüm Yunan tanrılarının yaşadığı dağdı. Küçük çocuğunuzun belirli bir Yunan tanrısı ile ilişkilendirilmesini istemiyorsanız, Olimpio mükemmel bir isimdir.

34. Orion

Orion, Atlas’ın yedi kızını takip eden bir efsane avcısıydı. Tanrıça Artemis onu öldürdü ve Zeus tarafından en parlak takımyıldız olarak seçildi. Orion, mitolojik isimler arasında bizce en havalısı.

35. Orpheus

Orpheus, efsanevi bir Yunan müzisyen ve şairin adıydı. Müziğinin o kadar şaşırtıcı olduğu iddia edildi ki, ağaçlar dans etmeye başladı ve nehirler dinlemek için akmayı bıraktı. Müzisyenlerin oğlu için harika bir isim olurdu.

36. Pan

Pan, eski Yunanca’da “çoban” veya “sürü” anlamına gelir. Pan, sürülerin tanrısıydı. Flütünü çalan keçi bacaklı bir adam olarak tasvir edilmiştir. O, yaramazlığıyla ünlüdür. Pan, Hintçe’de “tüy” veya “yaprak” anlamına gelir.

37. Paris

Paris, Truva savaşına neden olduğuna inanılan mitolojik bir prensti. Afrodit’in yardımıyla Paris, Sparta kralının karısı ve en güzel kadın olan Truvalı Helen’i baştan çıkarmayı başardı.

Paris bilinen bir isim ama çoğunlukla kızlar için kullanılıyor. Fransız şehri ve ünlü Paris Hilton sayesinde ünlüdür. Ancak, birkaç ünlü bunu kullandıktan sonra bir erkek ismi olarak yeniden kullanılmaya başlandı.

38. Parthenios

Parthenios, bir Yunan nehir tanrısının adıydı. Her zaman bir togaya bürünmüş bir adam olarak tasvir edildi. Parthenios bir bebeğe verilebilecek en iyi isim olmayabilir, ancak orijinal bir göbek adı olabilir.

39. Perseus

Perseus, Zeus’un oğullarından bir diğeriydi – tanrısal bir kahraman olarak bilinir. Perseus, kulağa o kadar eski gelen isimlerden biri ki, günümüzün eşsiz bir seçimi olabilir. Ayrıca, oğlunuz bir gün Perseus efsanesini kolu edinen Clash of the Titans filmini izlemekten keyif alabilir.

40. Pollux

Pollux, Castor’un hem Yunan hem de Roma mitolojisinde adı geçen ikiz üvey kardeşiydi. Birlikte Dioscuri olarak adlandırıldılar. Pollux ölümsüzdü, Castor değildi. Pollux, Zeus’tan birlikte kalabilmeleri için ölümsüzlük armağanını kardeşiyle paylaşmasını istedi. Böylece Zeus onları İkizler takımyıldızına dönüştürdü. Mitolojik isimler arasında bence en anlamlısı. İkizleriniz olacaksa, muhteşem bir seçim olur.

41. Poseidon

Poseidon başka bir antik Yunan tanrısıdır. Poseidon deniz tanrısıydı ve belki de Roma eşdeğeri Neptün’den daha iyi bir isim. Bu, özellikle denizi seven biriyseniz, iyi bir seçim.

42. Priam

Priam, Truva Savaşı’na ev sahipliği yapan Truva’nın efsanevi kralıydı. Priam’ın birçok çocuğu vardı – en dikkate değer olanları Paris ve Hector’du.

43. Pyramus

Pyramus, Yunan ve Roma mitolojisinde yer alan bir karakterdir. Hikayesi Ovid adında bir Romalı şair tarafından yazılmıştır ve Romeo ve Juliet’inkine benzemektedir.

Pyramus, sevgilisi Thisbe’nin bitişiğinde, Babil’de yaşadı – ebeveynleri, aile rekabeti nedeniyle evlenmelerini yasakladı. Hikaye Thisbe’nin Pyramus’u yerde ölü bulması ile sona erer.

44. Thanatos

Thanatos, Yunanca “ölüm” anlamına gelir ve şiddet içermeyen ölümlerin (Normal ölümlerin) tanrısının adıdır. Her zaman bir tanrı olarak tasvir edilmez – bazen bir ruh olarak kabul edilir.

Thanatos nazikti, ancak sert ve boyun eğmez olarak bilinen Ölülerin Kralı Hades ile karıştırılmamalıdır. Thanatos en iyi bebek ismi olmayabilir. Nazik doğasına rağmen, bebeğinizi ölümle ilişkilendirmek iyi fikir gibi görünmüyor.

45. Theseus

Theseus, Yunan mitolojisinde bir efsaneydi. Minotor’u öldürdüğü için efsanesi her yere yayıldı. Dünyada çok kullanılmayan mitolojik isimler arasındadır, bu yüzden tercih edilebilir.

Benzer Yazı: En İyi Mitolojik Yunan Tanrısı Dövmeleri ve Arkasındaki Anlamlar

46. Triton

Triton, denizin habercisi ve Neptün’ün oğlu olarak biliniyordu. Genellikle bir deniz adamı olarak tasvir edilir, üst vücudu bir erkektir, ancak balık gibi yüzgeçleri de vardır. Bu, Disney’in Küçük Deniz Kızı’ndaki denizaltı kralı Ariel’in babasının adıydı. Aynı zamanda Neptün gezegeninin uydularının en büyüğüne verilen isimdir.

47. Troy

Truva’daki Truva Savaşı, Yunan mitolojisindeki en ünlü olaylardan biridir. Truva, bugün Türkiye’nin bulunduğu Küçük Asya denilen bölgede bulunan bir şehirdi. Truva Savaşı, şehrin prensi Paris’in Sparta’nın kraliçesi Helen’i kaçırması veya kaçmasıyla başladı. Troy, Amerika’da sıkça kullanılan bir isimdir, popülaritesi 1990’larda zirveye ulaştı ve 2000’lerden önce düştü. Ancak bu ismin yeniden ivme kazanacağına ve listedeki ilk yerini alacağına inancımız tamdır.

48. Troilus

Troilus bir Truva prensiydi. Kral Priam ve Kraliçe Hecuba’nın oğluydu. Eski bir kehanet, Troilus’un 20 yaşına gelmesi durumunda Truva’nın asla yenilmeyeceğini rivayet ediyordu. Ancak, genç yaşta Akhilleus tarafından öldürüldü.

49. Zephyr

Zephyr, Yunanca “batı rüzgarı” anlamına gelir. Batı rüzgarı tanrısı olan Yunan tanrısı Zephyr veya Zephyrus’tan geliyor. Bu isim, video oyunlarında ve kitaplarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Mitolojik isimler arasında, zaman zaman popüler hale geliyor.

50. Zeus

Zeus, Olympus’taki egemen tanrıydı. Diğer birçok şeyin yanı sıra gökyüzünden, şimşekten, gök gürültüsünden ve kaderden sorumluydu. Güzel ve gücü simgeleyen bir isim, göbek adı olarak harika olabilir.

Kız çocuklar için mitolojik isimler

1. Acantha

Acantha, Yunanca’da “diken” veya “sivri uç” anlamına gelir ve bir perinin adıydı. Yunan efsanelerine göre Acantha, Apollo tarafından sevildi. Mitolojik isimler arasında bizce güzel bir kız ismi olabilir.

2. Alala

Alala, Yunan mitolojisinde savaş çığlığı tanrıçasıydı. Savaşın iblisi Polemos’un kızıydı. Savaş başlarken askerler onun adını haykırırlardı. Alala kulağa süslü bir ünlü bebek ismi gibi geliyor. Ancak, bir baykuşun çıkardığı çığlıklardan kaynaklandığı söylenir.

3. Althea

Althea, Yunanca “iyileştirici güçle” anlamına gelir. Yunan mitolojisinde ve şiilerinde yaygın olarak kullanılan şiirsel, hatta belki de ruhani bir isim olmuştur. Wimbledon’daki ilk Afrikalı-Amerikalı kazanan Althea Gibson gibi bu isme sahip bazı ünlü insanlar var. Kısa versiyonu Thea’yı kolayca kullanabilirsiniz.

4. Andromeda

Andromeda, Cassiopeia’nın kızıydı ve güzelliği ile biliniyordu. Adı aynı zamanda Yunanca “adam gibi öğüt veren” anlamına da gelmektedir. Andromeda tıpkı annesi gibi bir takımyıldızı oldu. Andromeda, kız bebek isimleri içinde fazla tercih edilmiyor fakat mesela Romeda güzel bir isim ve kullanılıyor.

5. Anthea

Anthea, çiçeklerin ve çiçek çelenklerinin tanrıçasıydı, aynı zamanda adı Yunanca’da da bu anlama geliyor. Anthea, Olympus’un kraliçesi olan tanrıça Hera’nın bir başka adıdır. Antik Yunanistan’da Anthea, baharın şiirsel bir simgesiydi.

Adı daha modern zamanlarda kullanılmıştır – Anthea Disney, Walt Disney’in akrabasıydı.

6. Aphrodite

Afrodit (Aphrodite) aşk tanrıçasıydı. Antik Yunanistan’da ve Yunan mitolojisi isimleri arasında en bilinen tanrıçalardan biridir.

Roma varyantı olan Venüs’ün aksine Afrodit, ölümlü bir tanrıça adıdır. Bence kız ismi için muhteşem derecede anlamlı ve güzel bir isim.

7. Ariadne

Ariadne, “en kutsal” anlamına gelen eski bir Yunanca kelimedir. Kral Minos’un kızının adıydı. Ariadne, Minotaur’un bulunduğu labirentten kaçması için Theseus’a yardım etti.

Air-ee-ahd-nee olarak telaffuz edilen Ariadne, modaya uygun takma adı Ari ile birlikte Ariana’ya mükemmel bir alternatif olabilir.

8. Arete

Arete, insanların mükemmellik, bilgi ve cesaret gibi çekici niteliklere bağlı olduğu bir tanrıçaydı.

Arete, bu listedeki naif isimlerden biridir ve bu da onu modern bir bebek için mükemmel yapar.

9. Artemis

Apollon’un ikiz kız kardeşi Artemis, vahşi doğaya, avlanmaya meraklı ve hayvanlara hükmeden bakir bir tanrıydı. Doğurganlıkla bağlantılıdır ve doğumda kadınlara yardım etmesi için çağrılır.

Romalı mevkidaşı Diana’dır, ancak Artemis, modaya uygun, havalı olan daha güncel ve uygun bir isim gibi görünüyor.

10. Asia

Mitolojik isimler arasında Asia, deniz tanrısı Oceanus’un kızıydı. Bizdeki Asiye gibi… Kıtaya isim vermek için ilham kaynağı olup olmadığından emin değiliz, ama bu isme bayılıyoruz. Yer adlarının trend olduğu bir zamanda, bu listede üst sıralara uçabilir.

11. Asteria

Asteria, düşen yıldızların ve gece kehanetlerinin tanrıçasıydı. Aster ismini beğendiyseniz, Asteria’yı düşünmelisiniz.

12. Astraea

As-tray-ah olarak telaffuz edilen Astraea, Eos ve Astraeus’un kızıydı. Masumiyet, hassasiyet, saflık ve adaletin bakire tanrıçasıydı. Astraea, “yıldız kız” veya “yıldızlı gece” anlamına gelir.

Astraea ayrıca Astria veya Astrea olarak da yazılabilir.

13. Atalanta

Atalanta, inanılmaz güzelliği ve alıngan kişiliği ile ünlü mitolojik bir kızdı. Ona talip olan biri, onu bir yarışta yenemedikçe evlenmeyi reddetmesiyle ünlüdür.

Bir kız çocuğu için, gerektiğinde kendine güvenmeye teşvik edebilecek harika bir isim.

14. Athena

Athena, Yunan bilgelik, cesaret, medeniyet, hukuk ve adalet tanrıçasıydı. Yunan mitolojisindeki en etkili figürlerden biridir. İsim aynı zamanda günümüz Yunan başkenti Atina ile de yakından ilgilidir.

Athena, dünya üzerinde bir çok anne ve baba tarafından tercih edilen mitolojik isimler arasındadır.

15. Aura

Aura, Yunanca “yumuşak esinti” anlamına gelir. Yunan mitolojisindeki taze ve berrak sabah havasının yanı sıra esintinin Titanı’nın adıydı. Aura’nın oldukça trajik bir hikayesi vardır, çünkü Zeus sonunda onu bir çeşmeye dönüştürür. Yeni çağ uygulamalarında, Aura, bir kişiyi çevreleyen ve onun özünün bir parçası olarak kabul edilen yayılım olarak başka bir anlam kazanır. Bu konuda detaylı bilgi için Aura Nedir? isimli yazımıza bakabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!