Pazar, Şubat 25, 2024
Ana Sayfaİş HayatıMoleküler Biyoloji ve Genetik Mezunları Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alırlar?...

Son Yazılar

Moleküler Biyoloji ve Genetik Mezunları Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alırlar? Yıllık Kazançları Nedir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları ne iş yapar merak edilir, peki yurtdışında yıllık kazançları yani maaşları ne kadar? İşte tüm detaylar yazımızda.

Genetik testinizi yaptırma modasına katılmış, bir üniversitede bu branşlarda eğitim alıyor veya almayı düşünüyor olabilirsiniz. Peki geleceğin meslekleri arasında olduğu belirtilen Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları ne iş yapar, maaşları ne kadar? İşte bu branşlardan mezun olanların yaptıkları işler ve kazandıkları ücretlerin tüm listesi yazımızda.

“Bugün dünyadaki en yüksek ücretli Moleküler Biyoloji ve Genetik işleri ne olabilir?” Sorusunu yanıtlamamıza yardımcı olacak bilgiler için İnternet’i araştırdık.

İyi haber şu ki, hangi üniversiteye gittiğinizin veya kolejde ne okuduğunuzun bir önemi yok. Genetik dünyası, akademik geçmişe bakılmaksızın tüm genetik kariyer yolları için fırsatlarla doludur.

Özellikle işverenlerin ihtiyaç duyduğu becerilere sahipseniz, tıp teknisyenleri, eczacılar ve hatta yeni başlayanlar için işler var.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları

Öncelikle iş imkanlarından ve yurtdışında kazanabilecekleri maaşlardan bahsedelim.

10. Araştırma Uzmanı

Ne kadar maaş alırlar?

  • Kaynak: Glassdoor
  • En Düşük Maaş: Yıllık 31.000 ABD Doları
  • En Yüksek Maaş: Yıllık 185.000 ABD Doları
  • Ortalama Kazanç: Yıllık 70.229 Dolar

Ne İş Yaparlar?

Araştırma Uzmanları, sorunları çözmek veya yeni süreçler veya ürünler geliştirmek için araştırma ve analiz yapar. Deneyler tasarlar, yürütür ve analiz ederler. Bu profesyoneller çalışmalarını belgeler, araştırma raporları hazırlar ve analizlerinin sonuçlarına göre önerilerde bulunurlar.

9. Genetikçi

Ne kadar maaş alırlar?

  • Kaynak: Payscale
  • En Düşük Maaş: Yıllık 51.000 ABD Doları
  • En Yüksek Maaş: Yıllık 150.000 ABD Doları
  • Ortalama Kazanç: Yıllık 78.900 Dolar

Ne İş Yaparlar?

Genetikçiler genellikle laboratuvarda çalışırlar, deneyler yapar veya karmaşık verileri analiz ederler. Organizmaların genetik yapısındaki kalıpları ve anormallikleri belirlemek için genetik alanındaki uzmanlıklarını kullanırlar.

Bu profesyoneller çalışmalarını, etik ve iyi bilim olmasını sağlamak için genetikçilerin araştırmalarını onaylayan kıdemli bir bilim adamının gözetimi altında yürütürler. Genellikle kanser genetiği, nörogenetik veya insan genetiği gibi alanlarda uzmanlaşırlar.

Bu profesyoneller, konumlarına, deneyim düzeylerine ve sektörlerine bağlı olarak genellikle yıllık ortalama 78.900 maaş alırlar.

8. Genetik Danışman

Ne kadar maaş alırlar?

Kaynak: Salary.com
En Düşük Maaş: Yıllık 65.635 Dolar
En Yüksek Maaş: Yıllık 97.934 Dolar
Ortalama Kazanç: Yıllık 80.511 Dolar

Ne İş Yaparlar?

Genetik danışmanlar, hastaların genetik bilgilerini anlamalarına yardımcı olmak için sağlık tesislerinde çalışan sağlık uzmanlarıdır. Bu sağlık hizmeti sağlayıcıları, genetik bozukluklar ve bunların insan sağlığını, hamileliği ve belirli hastalıkların gelişme olasılığını nasıl etkilediği hakkındaki karmaşık bilgileri yorumlar ve raporlar.

7. Bilim Yazarı

Ne kadar maaş alırlar?

Kaynak: Glassdoor
En Düşük Maaş: Yıllık 34.000 ABD Doları
En Yüksek Maaş: Yıllık 210.000 ABD Doları
Ortalama Kazanç: Yıllık 82.896 Dolar

Ne İş Yaparlar?

Bilim yazarları, karmaşık ve teknik bilgileri halka iletmekten sorumludur. Basılı veya çevrimiçi medyada veya şirketler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için bilim yazarları olarak çalışabilirler. Yazmanın yanı sıra, diğer yazarların çalışmalarını koordine ederek editör olarak da çalışabilirler.

Bilim yazarları, bulundukları yere ve deneyim seviyelerine bağlı olarak, genellikle yılda ortalama 82.000 $ maaş alıyorlar.

Ancak, daha düşük ödeme aralığına dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Bilim Yazarları, eğlence endüstrisindeki aktörlere veya sanatçılara çok benzer.

Çoğu sanatçı, birkaç yıldızın çok para kazanması sebebiyle az para kazanır. Gelir dağılımı eğrisi, bir U-eğrisi veya iki modlu bir dağılıma benziyor.

6. Genetik Analisti

Ne kadar maaş alırlar?

Kaynak: Glassdoor
En Düşük Maaş: Yıllık 58.000 ABD Doları
En Yüksek Maaş: Yıllık 115.000 ABD Doları
Ortalama Kazanç: Yıllık 88.034 Dolar

Ne İş Yaparlar?

Genetik analistler, bizi biz yapan şeyin ne olduğunu belirlemek için genetik kod, DNA ve RNA ile çalışan sağlık uzmanlarıdır. İlaç şirketlerinden hastanelere ve araştırma tesislerine kadar her türlü laboratuvarda bulunabilirler. Birine kanınızdan küçük bir örnek verin, sizin hakkınızda çok şey ortaya çıkaracaklardır.

Bir genetik analistin maaşı, çalıştıkları tesisin konumuna ve türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Ortalama maaşları yılda yaklaşık 88.034 dolar civarındadır.

5. Tıbbi Teknolog

Ne kadar maaş alırlar?

Kaynak: Glassdoor
En Düşük Maaş: Yıllık 32.000 ABD Doları
En Yüksek Maaş: Yıllık 297.000 ABD Doları
Ortalama Kazanç: Yıllık 96.426 Dolar

Ne İş Yaparlar?

Tıbbi teknoloji uzmanları, Amerika’daki sağlık sektörünün önemli bir parçasıdır. Hastalardan alınan numuneleri analiz etmekten ve ardından bu analizleri hastalıkları tespit etmek, teşhis etmek ve izlemek için kullanmaktan sorumludurlar.

Bir tıbbi teknoloji uzmanının maaşı, kişinin eğitim düzeyine, deneyim düzeyine ve nerede çalıştıklarına bağlı olarak genellikle değişkendir.

Büyük endüstrilerde çalışan deneyimli tıbbi teknoloji uzmanları yılda 810 bin dolara kadar kazanabilirler. Ancak, ortalama bir tıbbi teknoloji uzmanı yıllık ortalama 96.426 ABD doları maaş alabilir.

4. Araştırmacı Biyolog

Ne kadar maaş alırlar?

Kaynak: ZipRecruiter
En Düşük Maaş: Yıllık 62.500 ABD Doları
En Yüksek Maaş: Yıllık 128.500 Dolar
Ortalama Kazanç: Yıllık 102.226 Dolar

Ne İş Yaparlar?

Bilgisayar programcıları, biyokimyacılar ve veri analistlerinin şapkaları da dahil olmak üzere pek çok şapka takıyorlar. Araştırma Hesaplamalı biyologlar, gelişmiş özel programlarla karmaşık biyolojik sorunları çözmek için benzersiz becerilerini kullanırlar.

3. Araştırma Görevlisi

Ne kadar maaş alırlar?

Kaynak: Glassdoor
En Düşük Maaş: Yıllık 43.000 ABD Doları
En Yüksek Maaş: Yıllık 279.000 ABD Doları
Ortalama Kazanç: Yıllık 109.686 Dolar

Ne İş Yaparlar?

Bilgisayar programcıları, biyokimyacılar ve veri analistlerinin şapkaları da dahil olmak üzere pek çok şapka takıyorlar. Araştırma Hesaplamalı biyologlar, gelişmiş özel programlarla karmaşık biyolojik sorunları çözmek için benzersiz becerilerini kullanırlar.

2. Klinik Farmakologlar

Ne kadar maaş alırlar?

Kaynak: Salary.com
En Düşük Maaş: Yıllık 100.708 Dolar
En Yüksek Maaş: Yıllık 127.009 Dolar
Ortalama Kazanç: Yıllık 113.286 Dolar

Ne İş Yaparlar?

Klinik farmakologlar, ilaçların vücutla nasıl etkileşime girdiğini inceleyen ve yeni farmasötiklerin geliştirilmesine yardımcı olan sağlık uzmanlarıdır. Farklı ilaçların insanlar üzerindeki etkilerini değerlendirmek için doktorlar, araştırmacılar veya diğer tıp uzmanlarıyla birlikte çalışabilirler.

Salary.com’dan alınan veriler, klinik farmakologların yılda ortalama 113.286 dolar kazandığını tahmin ediyor, ancak bu sayı nerede yaşadığınıza ve sizi kimin çalıştırdığına bağlı olarak değişecektir.

1. Klinik Moleküler Genetikçi

Ne kadar maaş alırlar?

Kaynak: Salary.com
En Düşük Maaş: Yıllık 125.578 Dolar
En Yüksek Maaş: Yıllık 182.387 Dolar
Ortalama Kazanç: Yıllık 151.881 Dolar

Ne İş Yaparlar?

Klinik moleküler genetikçiler, genetik alanında ek eğitim almış tıp bilim adamlarıdır.

Klinik moleküler genetikçiler, genetik alanında uzmanlardır ve genetik hastalıkları olan hastaların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Bir hastalığın kalıtsal olup olmadığını, yeni bir mutasyon olup olmadığını veya buna çevresel faktörlerin neden olup olmadığını belirlemek için hastalarla yakın bir şekilde çalışırlar. Ayrıca genetik hastalıkların en iyi nasıl tedavi edileceği konusunda hastalara tavsiyelerde bulunurlar ve sıklıkla aile danışmanlığı sağlarlar.

Klinik moleküler genetikçiler genellikle yılda ortalama 151.881 ABD doları maaş alırlar. Kendi kliniklerini veya laboratuvarlarını yönetenler daha fazla kazanabilirler.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!