Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaKafeGüzellikMorluğa ne iyi gelir? Morluğa iyi gelen en iyi krem hangisidir?

Son Yazılar

Morluğa ne iyi gelir? Morluğa iyi gelen en iyi krem hangisidir?

Morluğa ne iyi gelir, morluğa iyi gelen krem ve kremler hangileridir, yüzdeki morluğa ne iyi gelir, işte merak ettiğiniz cevaplar.

Görünen bir bölgenizde morluk oldu ve kısa sürece geçmesini istiyorsunuz. İstemediğiniz morluk, yaralanma ya da çarpma sonucunda oldu ise, evde uygulayacağınız kremlerle morlukları kısa sürede geçirebilirsiniz. Derinin altındaki küçük kan damarları, küçük bir darbeyle bile zarar görebilir ve cildin altında kalan kan geride birikerek morarmaya sebep olabilir. Peki morluğa ne iyi gelir, morluğa iyi gelen krem ve en iyi kremler hangileridir, fiyatı ne kadar, işte aradığınız cevaplar yazımızın devamında.

Bu sıkışan kan, yaralanma iyileştikçe vücut tarafından sonunda yeniden emilir. Bu arada, dokunuşa hassas olan gri, mavimsi veya mor bir iz bırakabilir.

Hasarın çoğu cilt yüzeyinin altında olduğu için çürükleri tedavi etmek zor olur. Bununla birlikte, evde yapılacak bazı uygulamalar iyileşmeyi hızlandırabilir, morarma seviyesini en aza indirebilir ve ilk etapta bunların olmasını önleyebilir.

Evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar küçük morluklar için güvenlidir ve morluklardan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olabilir. Peki morluğa ne iyi gelir, morluğa iyi gelen krem ve en iyi kremler hangileridir?

1. Arnica Krem

Arnica montana, ağrı ve morarma için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Bunun nedeni, cilt tarafından emilebilen bir anti-inflamatuar etkiye sahip olduğu bilinen bileşikler içermesidir.

Bazı araştırmalar, arnika’nın morarma için etkili bir çare olduğunu bulmuştur.

Bir çalışma, rinoplastiden (burun ameliyatı) sonra oral arnika alan kişilerin ameliyat sonrası morarma seviyesini hızla iyileştirdiğini bulmuştur.

Başka bir çalışma, cilde yüzde 20 oranında arnika merhemi uygulamanın plaseboya kıyasla iyileşme süresini hızlandırdığını bulmuştur.

Morluğa ne iyi gelir diyenler, online olarak satın alınabilecek en az yüzde 20 arnika içeren oral arnika, arnika jeli veya arnika merhemi almalıdır. Ürün paketinde belirtildiği şekilde uygulanabilir.

Oral arnika kullanıyorsanız, hapın dil altında çözülmesine izin vermek genellikle en iyisidir. Dilin alt tarafını kaplamak için bir arnika ağız spreyi de kullanabilirsiniz.

Tahriş veya kızarıklık gelişirse, kişi ürünü kullanmayı bırakmalıdır.

2. Bromelain

Bromelain, ananas bitkisinde bulunan enzimlerin bir karışımıdır. Bu enzimler, anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilir ve cilde uygulandığında morarma ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Journal of Oral and Maxillofacial Surgery’de yapılan bir araştırma, oral bromelainin, bir ağrı kesici ve plaseboya kıyasla diş çekimlerinden sonra ağrı ve şişliği iyileştirdiğini açıkladı.

Morluğa ne iyi gelir diyen bir kişi, bromelain içeren bir krem veya jeli günde iki ila üç kez veya başka şekilde önerildiği şekilde uygulayabilir.

Oral bromelain takviyeleri, sindirim sorunları ve artan kalp hızı dahil olmak üzere istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Ananas alerjisi olan kişiler bromelain kullanmamalıdır.

Bromelain takviyeleri bazen morarmayı en aza indirmeye yardımcı olmak için ameliyattan sonra tavsiye edilir, ancak bir kişi sadece bir doktor tarafından yönlendirilirse bromelaini ağızdan almalıdır.

3. Kuersetin

Bromelaine benzer şekilde kuersetin, belirli meyvelerden elde edilen bir flavonoiddir. Morlukları iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal anti-inflamatuar güçlere sahip olabilir.

Morluklara yardımcı olması amaçlanan bazı cilt kremleri ve jelleri, genellikle bromelain, K vitamini veya diğer bileşenlerle birlikte kuersetin içerir. Quercetin içeren kremler veya jeller, pakette belirtildiği şekilde, genel olarak ise günde iki kez kullanılabilir.

Quercetin’in ağızdan alınmasının güvenli olduğu kanıtlanmamıştır. Ayrıca birçok ilaçla etkileşime girebilir. Bir sağlık uzmanı tarafından yönlendirilmedikçe oral kuersetin takviyeleri almaktan kaçının.

4. Vitamin K içeren kremler

Vücudun gerektiğinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olması için K vitaminine ihtiyacı vardır. Ancak, özellikle kan sulandırıcı veya başka ilaçlar kullananlar için hap en iyi çözüm olmayabilir. Bununla birlikte, topikal K vitamini, çürükler için bir çare olarak bir miktar umut vaat ediyor ve çoğu insan için genellikle güvenlidir.

Journal of Drugs in Dermatology’de yapılan bir araştırma, K vitaminli krem uygulayan kişilerin, plasebo kullananlara göre daha az morarma yaşadığını ortaya çıkardı.

Birçok farklı K vitamini içeren kremi reçetesiz olarak alıp, uygulayabilirsiniz.

5. D.B.K.Y deneyin

Morluğa ne iyi gelir diye soranlara dinlenme, buz, kompres ve başı yukarıda tutma önerildiğini biliyorsunuzdur. Ameliyat olmuş veya burkulma veya zorlanma olan birçok kişi bu taktiği iyileşmeye yardımcı olmak için kullanır, ancak morarma için de faydaları vardır.

Bu eylemler, bir miktar şişme ve morarmanın önlenmesine yardımcı olabilecek, yaralı bölgeye kan akışını geçici olarak azaltmayı amaçlar.

Bölgeyi yukarıda tutmak ve dinlendirmek, saatte 20 dakikaya kadar buz uygulamak ve hafif kompresyon bandajı kullanmak, morarmaya katkıda bulunan kan akışını ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Çürük iyileştirici bir diyet

Bir kişinin tükettiği ya da tüketmediği gıdalar, yaralanmalarının ve çürüklerinin nasıl iyileştiği de dahil olmak üzere, sağlığın tüm alanlarını etkileyebilir. Bazı gıdalar vücudun kan damarlarını güçlendirebilir ve bu da morarmayı en aza indirebilir.

Diğer gıdalar vücudun cildini ve dokularını güçlü ve esnek tutmaya yardımcı olabilir. Aşağıdaki gıdaları içeren sağlıklı ve dengeli bir gıda tüketimi, morarmaları önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olabilir:

 • Ananas. Taze ananas yemek vücuda, morluğun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilecek doğal bir bromelain dozu verir.
 • Doğal kuersetin içeren meyveler. Elma, turunçgiller, kırmızı soğan, koyu renkli meyveler ve kirazlar ve yapraklı yeşil sebzeler yüksek miktarda kuersetin içeren yiyeceklerdir.
 • Turunçgiller. Bir çalışma, narenciye yiyecekleri cildinde morarma olan yaşlılarda morarmayı önemli ölçüde iyileştirdiğini ortaya çıkardı. Turunçgiller arasında portakal, mandalina ve limon bulunur.
 • K vitamini içeren besinler. K vitamini çarpma ve yaralanmadan kaynaklı morlukları hızlı iyileştirir. Morluğa ne iyi gelir diyenlere tavsiye edilen gıdalar arasında lahana, ıspanak, brokoli, Brüksel lahanası, marul, soya fasulyesi, çilek ve yaban mersini bulunur.
 • Yağsız protein. Balık, kümes hayvanları ve yağsız et, kılcal damarları güçlendirmeye yardımcı olan protein sağlar. Hamburger veya kızarmış etler gibi yüksek miktarda doymuş yağ ve kolesterol içeren protein kaynaklarından ise kaçınmanız gerekli.
 • Çinko açısından zengin besinler. Çinko vücudun yaraları ve dokuları iyileştirmesine yardımcı olur. İyi çinko kaynakları arasında yengeç, ıstakoz, ıspanak, kabak çekirdeği ve baklagiller bulunur.

7. Uçucu yağlar

Buhur esansiyel yağı ağrı kesici ve rahatlamaya yardımcı olur. Bir K vitamini veya arnika ürününe birkaç damla eklendiğinde işe yarar.

Kişi, soğuk bir bezle ve beze birkaç damla biberiye ve lavanta esansiyel yağı uygulayarak yaralanmalar için yatıştırıcı bir soğuk kompres kullanabilir.

Aksi belirtilmedikçe doğrudan cilde uygulamadan önce yağları seyreltmek önemlidir. Uçucu yağları seyreltmeden kullanmak cilt tahrişine neden olabilir.

Buhur, biberiye ve lavanta dahil olmak üzere uçucu yağlar online olarak satın alınabilir.

Ne zaman doktora gitmeli?

Morluklar herkesin başına gelse de, bazı morluklar, altta yatan bir tıbbi sorun veya beslenme yetersizliği için kırmızı bayrak olabilir. Bir doktora görünmek için belirtiler şunları içerir:

 • bariz bir yaralanma olmadan ortaya çıkan morluklar
 • sık morarma
 • çok kolay morarma
 • yeni bir ilaç veya takviye aldıktan sonra aniden ortaya çıkan morluklar
 • sırt veya karın gibi garip yerlerde morluklar

Kadınlar erkeklerden daha fazla ciltte morluk yaşama eğilimindedir ve yaşlı insanlar gençlerden daha fazla ve kolay morluklarla mücadele ederler.

Antibiyotikler, kan sulandırıcılar ve astım ilaçları da bazı insanlarda morlukların artmasına neden olur. Bununla birlikte, bir kişi ilk önce doktoruyla konuşmadan ilaç almayı düşünmemelidir.

Morluğa ne iyi gelir?

Morlukları önlemek veya yok etmek için sihirli bir numara yoktur. İyi haber şu ki, çoğu çürük zararsızdır ve morlukları azaltmak ve daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler bulunuyor.

Çoğu topikal ürünün denenmesi güvenlidir, ancak önce bir sağlık uzmanıyla konuşmadan morarma için ağızdan alınan ilaçları sakın kullanmayın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Kafe ve Güzellik kategorilerimiz ilginizi ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!