Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaSoru - CevapMT Hesaplama Nasıl Yapılır? Metretül Nasıl Hesaplanır?

Son Yazılar

MT Hesaplama Nasıl Yapılır? Metretül Nasıl Hesaplanır?

İşte mt hesaplama nasıl yapılır, metretül nasıl hesaplanır, metrekare ile farkı nedir, metrekareye nasıl çevrilir, ne demek, nedir?

MT hesaplama konusuna geçmeden önce metretül nedir anlamak gerekir, sonrasında ise metretül nasıl hesaplanır sizlere çok basit şekilde anlatacağım.

Metretül Nedir?

mt hesaplama. metretül nasıl hesaplanır. metretül hesaplama kolay.

Metretül (mt ya da mtül), bir ölçüsü daha önceden belirli olan ya da kararlaştırılan 2 boyutlu alanların tek boyutlu yani uzunluk birimi cinsinden ölçülmesi şeklindeki hesaplama yöntemidir. Kısaca mt ya da mtül şeklinde de ifade edilmektedir. Peki mt hesaplama nasıl yapılır, metretül nasıl hesaplanır, metrekare ile farkı nedir, metrekareye nasıl çevrilir?

MT hesaplama işinde en önemli nokta, diğer hakediş-metraj işlemlerinde olduğu gibi mtül ölçüm yönteminin işin başında netleştirilerek yanlış anlaşılmaların, istismar ya da hak kayıplarının önlenmesidir. Bu konuyu örnekler üzerinden açıklayarak metretül hesabında ne gibi problemlerin yaşanabildiğini yazının ilerleyen bölümlerinde açıklayacağız. İşte mt hesaplama nasıl yapılır, metretül nasıl hesaplanır, metrekare ile farkı nedir, metrekareye nasıl çevrilir?

METRETÜL belli bir kalınlığı mevcut olan elemanların (belli bir alana sahip) enini dikkate alınmaksızın kullanılan uzunluk birimidir.

Bir ip düşünün, kalınlığı dikkate değer değildir, bu ipin uzunluğunu ifade ederken 5 metrelik bir ip ifadesini kullanırız. İpin kalınlığı mevcut olmadığından metretül diyemeyiz. İşte tam da burada mt hesaplama nasıl yapılır, metretül nasıl hesaplanır soruları açıklık kazanmaya başlıyor.

Bir kapı eşiği düşünün. Bu kapı eşiğinin genişlini 20 cm düşünün. 2 metretül kapı eşiği lazım dediğimizde belli bir genişliği olan (20 cm) eşikten 2 metre lazım anlamına gelir. Dolayısıyla dikkate değer bir genişliği olan belli bir alana sahip elemanların ölçümünde kullanılan birim metretül dür.

Metretül Nasıl Hesaplanır?

mt hesaplama

Uzunluk ölçüsü ile kasa kayıt sayısı üzerinden bir çarpma işlemi yapılır. Ulaşılan her bir metretül değerleri toplanarak istenilen sonuç elde edilmektedir. Peki mt hesaplama nasıl yapılıyor, işte cevabı.

Pimapen için 3 adet 2,00 metre, 4 adet 1,00 metre, 4 adet 120 metre, 4 adet 0.6 adet kasamız olsun. Burada pimapenin toplamdaki metretül ölçüleri için uzunluk ile kasa sayısı çarpılmalı ve tek tek toplanmalıdır.

  • 2.00 mt x 3 iken 6 metretül
    1 mt x 4 iken 4 metretül
    120 mt x 4 iken 4.8 metretül
    0.6 mt x 4 iken 2.4 metretül

ortaya çıkar. Elde edilen tüm metretüller toplandığında ise pimapen için 17.20 metretül değeri bulunmaktadır.

MT hesaplama ile ilgili ilave bilgiler

Malzemeler kendi içlerinde tek boyutlu ve iki boyutlu olarak kabul edilmektedir. Bazı malzemeler iki boyutlu olsa da bir kenarı nedeniyle tek boyutlu kabul edilebilmektedir. Metretül de bunlar için kullanılan terimlerden biridir. Metretül, iki boyutlu olmasına rağmen bir boyutu standart olmasından kaynaklı olarak tek boyutlu kabul edilen malzemeler için uygulanan bir ölçü birimidir. Bu noktada iki boyutlu ancak bir boyutunun standart olması nedeniyle tek boyutlu kabul edilen malzemelerin hesaplanması ve yapı işlerinde kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle oldukça önemlidir. Metretül pencere ve pimapen için farklı şekillerde hesaplama gösterebilir. Bu nedenle Metretül hesaplama işlemi yapılması her iki alan için de önemli bir çalışmadır.

Pencere ve Pimapen MT Hesaplama

Metretül hesaplama işlemi içerisinde ilk olarak yükseklik ve genişlik durumu belirlenmeli ve hassas bir ölçüm yapılması gerekmektedir. Fiyat hesabı yapılırken, profillerin sayılması gerekmektedir. Mtül hesabı denilen metretül hesabı için örnek olarak yüksekliği 1,50 metre olan 3 adet dikey profil ve kanat yapısında iki adet dikey profil var ise toplamda 5 profil söz konusudur. Bu noktada profil sayısı ile yükseklik çarpılır. Eğer dikey profil yerine yatay profil söz konusu ise, yatay kaç adet profil varsa profil sayısı ile yükseklik çarpılarak Mtül hesabı yapılır. Metretül hesaplama işleminde yatayda örnek olarak 2 adet profil var ve genişliği 60 santimetre ise genişlik ve profil sayısı çarpılır. Ardından dikey metretül ve yatay metretül toplanır. Bu sayede metretül hesabı gerçekleştirilir.

Pimapen metretül hesabı yapılırken de aynı işlemler gerçekleştirilir. Ancak pimapen içerisinde profil değil kasa sayısı ve ölçüleri söz konusudur. Kasa sayısının sayılması ve ölçülen değer ile çarpılması gerekmektedir. Ardından bulunan tüm değerler toplanır ve pimapen metretül hesabı gerçekleştirilir. Bu hesaplama genel olarak bir fiyatlandırma çıkarılma işleminde gerçekleştirilir. Bu işlemlerde pimapen ya da PVC pencere tipi tarzı önemlidir. Özellikle boyut ölçülerinin önemi büyüktür. Doğru alınmayan ölçüler ile metretül hesabı doğru bir şekilde çıkmayacak var maliyet açısından tekrar hesaplama olacağı için artış olacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!