Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaWebmasterMükemmel Alan Adı Seçmenize Yardımcı Olacak 11 İpucu

Son Yazılar

Mükemmel Alan Adı Seçmenize Yardımcı Olacak 11 İpucu

Doğru alan adı seçimi yapmak zaman alacak bir süreçtir, işte senin için mükemmel alan adı seçmene yardımcı olacak 11 ipucu yazım burada.

Bir alan adı seçmek her zaman kolay değildir. Karar vermenize yardımcı olmak için, en doğru alan adını seçimi sürecinize yardımcı olacak en iyi 11 ipucu sizlere yardımcı olacaktır.

Bir alan adı, bir web sitesinin en önemli bileşenidir. Alan adınız marka kimliğinizi temsil ettiğinden, doğru olanı seçmek için yeterince düşünmeli ve kafa yormalısınız.

İster inanın ister inanmayın, bir alan adı bir işi mükemmel yapabilir veya bozabilir. Bu nedenle, hatırlanması, telaffuz edilmesi ve yazılması kolay bir isim seçmelisiniz.

Burada yazımda, en iyi doğru alan adı seçimi sürecinize yardımcı olacak 11 ipucuna göz atacağız.

1. Araştırma Yoluyla Karışıklıktan Kaçının

İşletmenizi bir marka olarak kurmak için alan adınızda ve sosyal ağlarda aynı adı kullanmanız en ideal yöntemlerden biridir. Bu yüzden bir alan adı seçmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmak önemlidir.

Adın başka birine kayıtlı olup olmadığını ve sosyal medyada bulunup bulunmadığını kontrol edin. Yasal sorunlardan kaçınmak için her zaman ticari markalı isimlerden uzak durun. Ad zaten varsa, sosyal platformlarda orijinal profiller oluşturmak için başka bir ad bulun.

https://www.instagram.com/takiyecom/

https://www.facebook.com/takiyecom

2. Dikkatlice Uygun Bir Uzantı Seçin

Uzantılar, bir web sitesi adresinin önemli parçalarıdır. Bunlar, adresin sonunda kullandığınız .com, .net veya .org gibi son eklerdir. .com en iyi uzantı olsa da, iş amacınıza en uygun uzantı olmayabilir.

.net, .org, .info, .me, .co, .edu ve .biz gibi herhangi bir üst düzey alan adını da seçebilirsiniz. .app, .photography, .today, .xyz ve .guru gibi uzantılar olarak kullanılabilen bazı yeni genel alan adı uzantıları vardır.

3. Telaffuzu ve Hecelemesi Kolay Bir Şey Seçin

Doğru alan adı seçimi için dünya çapında en popüler web sitelerinin hepsinde ortak olan bir şey var – bunların hepsinin hecelenmesi kolay. Hecelenmesi zor bir alan adınız varsa, ziyaretçiler onu hatırlamakta zorlanabilir. Ancak basit bir yazılışı olan bir alan adıyla onların hafızasında uzun süreli bir izlenim bırakabilirsiniz.

Ayrıca telaffuzu kolay bir alan adı seçin. İnsanlar adı kolayca söyleyebiliyorsa, bunu ağızdan ağza yayma şansı daha yüksek olacaktır.

4. Kısa ama Benzersiz Olmalı

Bir alan adını akılda kalıcı tutmanın harika bir yolu, onu kısa tutmaktır. Alan adının uzunluğunu 15 karakter içinde tutmaya çalışın. Kullanıcıların alan adlarını bundan daha uzun süre hatırlamaları zor olacaktır.

Ayrıca, insanlar uzun alan adlarını girerken ve başka bir web sitesine girerken yazım hataları yapabilirler. Bu nedenle de alan adınızı benzersiz tutmaya çalışın.

5. Sayılardan ve Tirelerden Kaçının

Doğru alan adı seçimi için bir alan adı düzgün ve akılda kalıcı olmalıdır. Ne yazık ki, sayılar ve kısa çizgiler bunun önüne geçiyor.

Bu öğelere sahip alan adları, hedef kitlenizin kafasını karıştıracak ve yanlış web sitesi adresini yazmalarına sebep olacaktır. Bu nedenle alan adları söz konusu olduğunda harflere sadık kalmalısınız.

Numaraları dahil etmek e-posta adreslerinde makul görünebilir, ancak sonunda içinde bir sayı olan bir alan adı seçmeyin. Ayrıca, insanlar tireli bir adresi spam etki alanı olarak görebileceğinden tire kullanmaktan kaçının.

6. Çift Harf Kullanmayın

Alan adınızda çift harf kullanırsanız, yazım hataları nedeniyle trafik kaybedersiniz. Çift harfleri sadece okumak zor değil, aynı zamanda doğru yazmak da zor. Bu nedenle, kolayca yazılabilir hale getirmek için alan adınızda aynı harfi arka arkaya kullanmaktan kaçınmalısınız. Örneğin takiye.com yerine takkiye.com ya da takiyye.com kullanmamamızın sebebi buldur.

Bir rakibe ait olabilecek benzer bir alan adı ile karıştırmanın yanı sıra, insanlar doğru yazımları hatırlamak için daha fazla zaman harcamak zorunda kalacaklar.

Tabii ki, bu tavsiyenin bazı istisnaları var. Halihazırda çift harfli yerleşik bir marka adınız varsa, alan adınızda da aynı yazımı izlemelisiniz.

7. Etki Alanı Geçmişini Kontrol Edin

doğru alan adı seçimi

Bu nokta, halihazırda var olan bir alan adı seçtiyseniz özellikle önemlidir. Bazen, tercih ettiğiniz alan adı zaten kullanımdadır ve satışta olduğunu öğrenince hepiniz heyecanlanırsınız. Sevinmeden önce alan geçmişini kontrol edin. Doğru alan adı seçimi için bu önemli bir detay.

Görünüşte zararsız bir alan adının bile tartışmalı bir geçmişi olabilir. Wayback Machine, sizi geçmişe götürebilen ve bir web sitesinin belirli bir tarihte nasıl göründüğünü gösterebilen en yaygın kullanılan alan geçmişi denetleyicisidir.

Mevcut bir alan adını satın almadan önce, orada şüpheli bir şey olup olmadığını bulmak için her uygun ay için alan geçmişini gözden geçirin.

8. İşletmenizi ve Bulunduğunuz Yeri Hedefleyin

Her işletme küresel odaklı olmak zorunda değildir. Belirli bir yeri veya ülkeyi hedefleyerek de büyüme elde edebilirsiniz. Bunu yapmak için yerelleştirilmiş bir web adresi uzantısı içeren bir alan adı alabilirsiniz.

Örneğin Belçika arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için alan adınıza .be ya da .fr uzantısı almak isteyebilirsiniz. Bir coğrafi alan adı uzantısı, yerel kullanıcılar arasında güvenilirlik sağlamanıza da yardımcı olacaktır. Doğru alan adı seçimi aşamasında bunlara dikkat edilmesi gerekir.

9. Markalaşmaya Odaklanın

Alan adını işletmeniz için bir markalaşma fırsatı olarak düşünün. Doğru alan adıyla marka bilinirliğini artırabilirsiniz. Bu nedenle, her zaman jenerik alan adları yerine markalaştırılabilir alan adlarını tercih edin.

Jenerik bir ad genellikle anahtar kelime odaklı olduğundan, markanızı o alan adına sahip diğerlerinden ayırt etmek zorlaşır. Aksine, kalabalığın içinde markalaşabilir bir alan adı öne çıkar.

Benzersiz bir isim elde etmek için mevcut kelimeleri kullanabilir ve yaratıcı bir şekilde kullanabilir veya yeni bir kelime veya kelime öbeği ile karşılaşabilirsiniz.

10. Daima Uzun Vadeli Düşünün

İşinizi asla kısa vadeli bir deneme olarak görmeyin. Sektörünüzü yansıtan bir alan adı seçmek akıllıca olsa da, herhangi bir büyüme alanı bırakmamak için çok spesifik olmayın. Yani aynı alan adıyla farklı sektörlere hitap edebilme ihtimalinizi düşünün.

En başından itibaren esnek bir alan adı kullanırsanız, işinizi değiştirseniz bile yeni bir alana geçmeniz gerekmez. Akıllı bir alan adı seçerek, işinizi büyütmek veya geliştirmek için yeterli alana sahip olmalısınız.

11. Mümkünse Birden Fazla Alan Adı Satın Alın

İşletmenizin web sitesi için mükemmel alan adını bulduktan sonra, alan adını mevcut tüm diğer uzantılarla birlikte satın alabilirsiniz. Bu işlem sizi, alan adınızı ancak farklı bir uzantıyı içeren bir web sitesine sahip olmak gibi zorlu bir rakipten kurtaracaktır. Örneğin takiye.net ve takiye.org gibi.

Satın aldıktan sonra, onları birincil alanınıza yönlendirin. Mümkünse, alan adınızın yaygın yazım hatalarını satın almayı da düşünebilirsiniz.

İlgili Yazı: En İyi Alan Adı Kayıt Şirketini Seçmek İçin En Mükemmel 10 İpucu

Doğru Alan Adı Seçimi Önemlidir

Bir alan adı almanın en büyük sorunu, web siteniz için mükemmel adın bulunamamasıdır. Bu durumda, ticari değerini korurken adı değiştirmeniz gerekebilir.

Alan adınız için bir ad seçerken burada belirtilen ipuçlarını izleyin. Alan adı kaydından önce alternatif alan adlarının hazır olması her zaman iyidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!