Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaDiziMurdaugh Cinayetleri: Güney Carolina'da Bir Skandal Benzeri 8 Belgesel Dizisi

Son Yazılar

Murdaugh Cinayetleri: Güney Carolina’da Bir Skandal Benzeri 8 Belgesel Dizisi

Netflix platformunda yayınlanan Murdaugh Cinayetleri dizisini beğendiyseniz, benzeri dizileri de merak edebilirsiniz: İşte suç ve cinayet türündeki 8 belgesel.

Akla gelebilecek her şekilde adının hakkını veren bir belgesel dizisi olan Netflix’in “Murdaugh Cinayetleri: Güney Carolina’da Bir Skandal”, yalnızca sürükleyici ve akıldan çıkmayacak bir yapım olarak tanımlanabilir. Bunun nedeni, yalnızca arşiv görüntülerini değil, aynı zamanda konuya en yakın olanların ilk elden anlatımlarını da içermesi ve bir zamanlar herkesin tanıdığı bilinen bir ailenin gözden düşmesine neyin sebep olduğunu tüm ayrıntılarıyla aktarılıyor olmasıdır. Bu nedenle, nesiller boyu güçlü avukatlar olarak bilinen geçmişlerinin, adlarına bağlı birkaç ölümün ve bazı dolandırıcılık / uyuşturucu kullanımı iddialarının hepsinin burada merkez sahneye çıkması şaşırtıcı değil. ‘Murdaugh Cinayetleri: Güney Carolina’da Bir Skandal’ dizisini henüz izlemeye başlamadıysanız kesinlikle tavsiye ederim. Bölümlerini izlediyseniz ve ‘Murdaugh Cinayetleri: Güney Carolina’da Bir Skandal’ benzeri diziler hangileridir merak ettiyseniz, size izlemeniz gereken suç, gizem ve cinayet türündeki 8 diziden bahsedeceğim.

Murdaugh Cinayetleri: Güney Carolina’da Bir Skandal dizisinin konusu nedir? Netflix üzerinden yapılan resmi özete göre: “Murdaugh’lar Güney Karolina’nın en önde gelen ailelerinden biriydi, ancak genç Mallory Beach’in sarhoşken bir tekne kazasında ölmesi, onların geçmişte kazandıkları mirasın yıkılmasına neden oldu.” Teknenin kaptanı olduğu iddia edilen Paul Murdaugh ve annesi Maggie vahşice öldürülmüş halde bulunduğunda, Low Country bölgesinde bir asırlık yolsuzluk, güç ve örtbaslar gün ışığına çıkar. Bu belgeseli izlediyseniz ve ‘Murdaugh Cinayetleri: Güney Carolina’da Bir Skandal’ benzeri dizileri merak ediyorsanız ve ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

1
Murder in Big Horn (2023)

Showtime’ın Kayıp ve Öldürülen Yerli Kadınları konu alan ‘Murder in Big Horn’ ile, Amerikalı yerlilerin her gün uğraştığı zorlukların gerçek bir portresini izleyeceksiniz. İster sevilen birini aniden kaybetme korkusu, ister kolluk kuvvetlerinin yanlarında olmaması veya aile içi dramla boğuşma olsun, bu üç bölümlük dizi her şeyi derinlemesine izleyicilerle buluşturuyor. Başka bir deyişle, bu belgesel dizisi, özellikle Montana’daki istatistiklere göre tehlikeli Big Horn County’deki insanlara/kabile topluluklarına odaklandığı için Netflix orijinali kadar dokunaklı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2
How I Caught My Killer? (2023)

‘How I Caught My Killer?’, başlığı konseptini gerçekten özetleyen oldukça benzersiz bir yapım olsa da, izlediği duygusallığın yanı sıra formatı da onu ‘Murdaugh Cinayetleri’ kadar ilgi çekici kılıyor. Bu Hulu mini orijinali aslında 45-50 dakikalık toplam dokuz bölümden oluşuyor ve her biri farklı bir cinayet etrafında dönüyor ve davanın kapsamından hiçbir şekilde ödün vermiyor. Bu nedenle, derinlemesine özel röportajlar, tüyleri diken diken eden arşiv görüntüleri ve dramatik canlandırmalar ile kurbanların geçmişleri, bu belgesel dizisinin özünü oluşturuyor.

3
Stolen Youth: Inside the Cult at Sarah Lawrence (2023)

Murdaugh Cinayetleri benzeri diziler arasında bulunan ve Akademi Ödüllü ve Emmy Ödüllü Zachary Heinzerling’in yönettiği ‘Stolen Youth: Inside the Cult at Sarah Lawrence’, Hulu’da yayınlanan gerçek bir suç yapımı. Bununla birlikte, diğerlerinden çok farklı çünkü bir grup üniversite öğrencisinin, bir arkadaşının babasının büyüsüne kapılıp hayatta kalmak için savaşmalarının hikayesi. Dolayısıyla bu üç bölümlük dizinin odak noktası Lawrence “Larry” Ray’dir (artık seks tacirliği, şantaj ve şantajdan hüküm giymiş) ve onu doğrudan hayal edemeyeceğiniz kadar karanlık, çarpık, kirli ve tekin olmayan bir hale getiriyor.

4
Murder on Middle Beach (2020)

HBO’da yayınlanan “Murder on Middle Beach” filmi, Barbara Hamburg’un 2010 yılında Connecticut’taki evinin yakınında öldürülmesini araştırdığından, gün ışığına çıkardığı birçok spekülatif komplo, dürüst olmak gerekirse, onu çekici kılıyor. Bunun nedeni yalnızca trajik bir şiddet içeren meselenin bugüne kadar çözülmemiş kalması değil, aynı zamanda kurbanın oğlu, editörü, yazarı ve film yapımcısı Madison Hamburg’un bu dört bölümlü filmin yönetmeni olması. Dolayısıyla, elbette duygusallık, ailevi şüpheler, karmaşık hipotezler ve adalet için savaşma isteği gibi yönler, tıpkı ‘Murdaugh Cinayetleri’nde olduğu gibi burada da yolun neredeyse her adımında mevcut.

5
Two Shallow Graves: The McStay Family Murders (2022)

Investigation Discovery’de yayınlanan “Two Shallow Graves: The McStay Family Murders”ı, yalnızca eşit ölçüde şaşırtıcı, sürükleyici ve düpedüz ürkütücü olarak tanımlayabileceğimiz bir belgesel dizisidir. Ne de olsa, McStay’lerin 2010’da California’daki evlerinden aniden kaybolması, 2013’te kalıntılarının bulunması veya şüpheli Charles Chase Meritt’in tüm tartışmalı davası olsun, konunun her yönünün profilini çıkarıyor.

Başka bir deyişle, bu davaya bağlı dört ölüm var – Joseph McStay, karısı Summer McStay ve iki oğulları – Murdaugh’ beşine’daki beş kişiye kıyasla – Stephen Smith, Gloria Satterfield, Mallory Beach ve Maggie ve Paul Murdaugh (çoğunun tesadüfi ölüm olduğu iddia ediliyor) – yine de insan doğasının karanlık tarafı her ikisinde de mevcut.

6
A Wilderness of Error (2020)

Akademi Ödüllü film yapımcısı Marc Smerling tarafından yönetilen ve FX’te yayınlanan “A Wilderness of Error”, korkunç aile cinayeti kavramını ön plana çıkaran beş bölümlük bir belgesel dizisidir. Aslında bunu, 17 Şubat 1970’te karısı Colette Stevenson ve iki küçük kızı Kimberley ve Kristen’ı öldürmekten suçlu bulunan Ordu cerrahı Jeffrey MacDonald’ın etrafında dönerek yapıyor.

Bir yanda, hükümlünün masumiyetini koruduğu üçlü cinayet var. Öte yandan, “Murdaugh Cinayetleri”nde görüldüğü gibi, 7 Haziran 2021’de Maggie ve Paul Murdaugh’un kocaları/babaları avukat Alex Murdaugh tarafından işlendiği düşünülen çifte cinayeti var ve bu ikisini de eşit derecede ilgi çekici kılıyor.

7
Murdaugh Murders: Deadly Dynasty

Adından da anlaşılacağı gibi, Investigation Discovery’de yayınlanan “Murdaugh Murders: Deadly Dynasty”, Netflix’in “Murdaugh Cinayetleri” ile aynı hikayeyi anlatır, ancak aradaki fark, söz konusu bireysel konuların kapsam düzeyidir. İkincisi, büyük ölçüde 19 yaşındaki Mallory Beach’in hayatını ele alan 2019 tekne kazasına yönelirken, ilki diğer birçok trajedi hakkında da oldukça önemli bir fikir veriyor. Üç parçalı kimlik üretimi, Alex Murdaugh’a yöneltilen suçlamaların büyük çoğunluğunun ayrıntılarını bile veriyor, yani onun karmaşık yolsuzluk labirentine dair bize bir fikir verme vaadini yerine getiriyor.

8
Low Country: The Murdaugh Dynasty

HBO Max’te yayınlanan “Low Country: The Murdaugh Dynasty”, Netflix orijinali ve yukarıda belirtilen cinayet belgeselleri gibi, hanedanı özüne kadar inceliyor, ancak aynı zamanda kendi yolunda da farklı. Aslında, Mor Loushy ve Daniel Sivan’ın yönettiği bu özel üç bölümlük dizi, çok sayıda röportaj ve dikkatlice eriştiği arşiv görüntüleri nedeniyle tartışmasız üçü arasında en ayrıntılı olanıdır. Murdaugh’ların onlarca yıllık güçlü etkisinden, isimleriyle bağlantılı ölümlere ve görünüşte yalnızca Alex tarafından işlenen mali dolandırıcılıklara kadar, inanılan gerçeği gün ışığına çıkarmak çok daha fazlasını yapıyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!