Ana Sayfa Sinema Mutlaka İzlemeniz Gereken Dünya Savaşı Z (World War Z) Benzeri 10 Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken Dünya Savaşı Z (World War Z) Benzeri 10 Film

Dünya Savaşı Z (World War Z) filmini beğendiyseniz, benzeri filmleri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte aksiyon korku türü 10 film.

0
831

Marc Forster’ın yönettiği ve Brad Pitt’in oynadığı bu aksiyon-korku filmi, aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Ani ve gizemli, ölümcül bir zombi salgını tarafından istila edilen bir dünyanın hikayesini anlatıyor. Enfekte birinden gelen basit bir ısırık, herhangi bir kişiyi şiddetli ve vahşi hale getiriyor. Bu salgını durdurmanın bir yolunu bulmak için çaresiz kalan bir virolog, zombi virüsüne karşı bir aşı geliştirmenin tek yolunun onun nereden geldiğini anlamak olduğunu fark eder. Şimdi, ailesinin güvenliğini sağlamak için, eski bir BM Araştırmacısı olan kahramanımız Gerry Lane, virüsün kaynağını aramaya gitmeli ve diğer taraftan canlı çıkmalıdır. Eğer Dünya Savaşı Z (World War Z) filmini izlediyseniz ve benzeri diğer filmler hangileridir merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okumanızı öneririm.

Alıntılandığı kitaba sadık kalınmadığı için sık sık eleştirilen bu doğaüstü film, 2013’te gösterime girdikten sonra film büyük bir ticari başarıya dönüştü ve tüm zamanların en çok hasılat yapan zombi filmlerinden biri olarak ortaya çıktı. O zamandan beri kendi başına bir hayran kitlesini de etrafında topladı. Aksiyon dolu film, çarpıcı görseller ve klasik zombi kıyameti türüne ürkütücü bir yaklaşımla dolu olup sizi tamamen koltuğunuza bağlayacak. Tehlikeli bir salgın etrafında dönen benzer hayatta kalma aksiyon filmleri arıyorsanız, aşağıdaki filmleri beğenebilirsiniz. Dünya Savaşı Z (World War Z) benzeri filmler ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

10. Aşk ve Canavarlar (2021)

Michael Matthews’ın yönettiği ve Dylan O’Brien’ın oynadığı “Aşk ve Canavarlar”, canavarların istila ettiği kıyamet sonrası bir dünyada geçen bir aksiyon komedisidir. Hikaye, modern toplumun ilk çöküşünden birkaç yıl sonra başlıyor ve Joel’in hikayesini takip ediyor. Joel, diğer hayatta kalanlarla birlikte bir yeraltı sığınağında yaşayan, çok az hayatta kalma becerisine sahip bir adamdır.

Eski kız arkadaşıyla telsiz üzerinden yeniden bağlantı kurduktan sonra, onunla yeniden bir araya gelmeye karar verir ve açık havada hüküm süren tehlikeli canavarda bir yolculuğa çıkar. ‘Dünya Savaşı Z’ (World War Z) maceralı kıyamet sonrası ortamın hayranıysanız ve kanlı zombilerden hoşlanıyorsanız, bu filmde kaygısız bir şekilde derinlemesine keşfedilen benzer temalar bulacaksınız. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

9. The Dead Don’t Die (2019)

Jim Jarmusch’un yönettiği ‘The Dead Don’t Die’, diğerlerinin yanı sıra Adam Driver, Tilda Swinton ve Bill Murray’den oluşan bir kadronun yer aldığı bir komedi korku filmi. Bu film, küçük kasabalarında ani bir zombi istilasından kurtulmaya çalışan bir grup karakteri konu alıyor. Absürt mizahtan yararlanan bu film, bir zombi kıyametine benzersiz ve eğlenceli bir yaklaşım getiriyor. ‘Dünya Savaşı Z’yi izledikten sonra, zombiler ve korku içeren benzer bir hikaye arıyorsanız, ancak kendisini hiç ciddiye almayan bir hikaye arıyorsanız, bu film tam size göre.

8. ParaNorman (2012)

“ParaNorman”, ölümsüzlerin iki farklı ortamını – hayaletler ve zombiler – ilginç bir şekilde harmanlayan bir animasyon filmi. Norman Babcock adlı 11 yaşındaki bir çocuğun hikayesini konu alan, Sam Fell ve Chris Butler tarafından yönetilen bir korku komedisidir. Norman’ın ölülerle konuşma konusunda tuhaf bir yeteneği vardır, ancak kasabasında kimse ona inanmaz, bu da Norman’ı sosyal bir dışlanmış yapar.

Konu ilerledikçe, etrafta onu durduracak kimse olmadan eski bir kasaba laneti yeniden su yüzüne çıkar ve kasaba halkı zombi istilası ile karşı karşıya kalır. Eşsiz paranormal yetenekleriyle şimdi Norman, kasabasını kurtarabilecek tek kişidir. ‘Dünya Savaşı Z’ (World War Z) benzeri filmler arasında bulunan “ParaNorman” da görsel olarak eğlenceli bir saat sunuyor ve kendi dünyalarını kurtarmak için bir maceraya atılan karakterlerin hikayesini anlatıyor.

7. Zombieland (2009)

Ruben Fleischer tarafından yönetilen “Zombieland”, vizyona girdikten kısa bir süre sonra kendisini bir zombi kültü klasiği olarak pekiştiren bir kıyamet sonrası komedisidir. Film, hayatta kalan dört kişinin – Tallahassee, Columbus, Wichita ve Little Rock’ın zombi istilasına uğramış bir dünyada hayatta kalmaya çalışırken ve bu arada topluluk ve ailenin önemini öğrenmelerinin hikayesini anlatıyor. Hem ‘Dünya Savaşı Z’ hem de “Zombieland” zombi konulu yapımlar olsa da, “Zombieland” onlara çok daha komik ve eğlenceli bir konu getiriyor ve yine de kıyamet sonrası hayatta kalma temelinden ayrılmıyor.

6. Patient Zero (2018)

Başrollerini Matt Smith, Natalie Dormer ve Stanley Tucci’nin paylaştığı “Patient Zero”, Stefan Ruzowitzky tarafından yönetilen bir korku bilimkurgu filmidir. Bir kuduz mutasyonu patlak verdiğinde, enfekte olanın insanlıkla bağı kalmaz, insan nüfusunun yarısından fazlası vahşi varlıklara dönüşür. Morgan, ısırıldıktan sonra, bir şekilde bu kaderden kaçmayı başarır ve bunun yerine, enfekte olanla iletişim kurma becerisine sahip olur. Şimdi bu kıyamet sonrası dünyada hayatta kalırken bir çare bulması gerekiyor. “Patient Zero”dan Morgan ve “World War Z”den Gerry benzer motivasyonlara ve misyonlara sahip. “Patient Zero”, ikincisi kadar yüksek bütçeli olmasa da, türün hayranları için mükemmel bir seyir sunuyor.

5. Labirent: Son İsyan (2018)

Aynı adlı kitaptan uyarlanan bir film serisinin üçüncü enstalasyonu olan “Labirent: Son İsyan”, bilimkurgu distopik, kıyamet sonrası bir hikaye. Yönetmenliğini Wes Ball’un üstleniyor. Cranks adlı zombi benzeri salgınla enfekte insanlardan oluşan yerleşik bir geçmişe ve WCKD adlı kötü bir organizasyona sahip olan film, Thomas ve arkadaşlarını son maceralarında takip ediyor.

“Labirent: Son İsyan”ın, “Dünya Savaşı Z”ye benzer filmler arasında listelenmesi doğal, çünkü bir kahramanın tüm insanlık için bir çare bulmaya yönelik yolculuğunu konu alıyor. Aksiyon, zombiler ve gergin olay örgüleriyle dolu “Maze Runner: The Death Cure”, “World War Z”den hoşlanan genç izleyiciler için harika bir film.

4. Ölümcül Deney (2002)

“Ölümcül Deney”, aynı adlı bir video oyunu serisine dayanan serinin ilk filmidir. Paul W. S. Anderson’ın yönettiği bu aksiyon-korku filmi, korku görselleri ve seyirciyi koltuklarına sıkı sıkı tutunması amacıyla felaket duygusu kullanıyor. Bir şirketin kanunsuz eylemlerinin ardından, laboratuvardan çok tehlikeli bir virüs kontrolsüzce dünyaya yayılır. Virüs ölümcüldür ve insanları akılsız, şiddetli zombiler haline getirir. Şimdi hafızasını kaybetmiş Alice, bir grup başka karakterle birlikte, virüsün dünyaya yayılmasını önlemek için virüs bulaşmış personelle yüzleşmek zorundadır.

“World War Z” gibi “Resident Evil” de bir tedavi bulmaya ve virüse bir son vermeye odaklanan bir zombi kıyamet filmi. “Dünya Savaşı Z”deki temel hikaye ve aksiyon sekanslarından hoşlanan ve bundan daha fazlasını görmek isteyenler, “Resident Evil” serisinin bir bütün olarak tadını çıkarabilirler.

3. Yaşayan Ölülerin Gecesi (1968)

“Yaşayan Ölülerin Gecesi”, George A. Romero tarafından yönetilen bir korku filmidir. Zombileri ana akım pop kültürüne getiren ve kendi franchise’ına dönüşen ilk filmlerden biridir. Film, Pennsylvania’da ghouls olarak adlandırılan yeniden canlandırılmış cesetlerden oluşan bir orduya karşı hayatta kalmaya çalışan bir grup karakterin etrafında toplanıyor. “Dünya Savaşı Z”ye çok benzeyen bu film, 1968 yılı yapımı olsa da mutlaka izlenmeye değer.

Bir zombi meraklısıysanız ve ‘Dünya Savaşı Z’nin bu yönünü ilginç bulduysanız, modern korku zombi türünün ilk yapı taşlarından birine göz atmak için kesinlikle ‘Yaşayan Ölülerin Gecesi’e bir iki saat vermelisiniz.

2. Zombi Ekspresi (2016)

Yeon Sang-ho’nun yönettiği ‘Zombi Ekspresi’, bir zombi istilasında Seul’den Busan’a giden bir trenin içinde mahsur kalan baba-kız ikilisi Seok-woo ve Su-an’ın hikayesi etrafında dönen bir Güney Kore korku aksiyon filmidir. Konu, hayatta kalmaya ve Busan yakınlarında kurulan bir karantina bölgesine ulaşmaya çalışan Seok-woo ve Su-an’ı diğer karakterlerle birlikte takip ediyor.

“Zombi Ekspresi” izleyicileri heyecanlandırıyor ve klasik bir zombi kıyamet hikayesine duygusal bir derinlik katıyor. Bu filmdeki ana karakter, her iki karakterin de ana itici güdüleri ailelerine olan sevgilerinde yattığı için ‘Dünya Savaşı Z’den Gerry’yi hatırlatıyor.

1. Ben Efsaneyim (2007)

Aynı adlı romandan uyarlanan ‘Ben Efsaneyim’, Francis Lawrence tarafından yönetilen bir aksiyon gerilim filmi. Kızamık virüsünü kullanarak kanseri tedavi etme girişimi ters gidince, insanlar enfekte olmaya başlar ve vampirlere benzeyen kana susamış yamyamlara dönüşür. Film, bir tedavi üzerinde çalışan ve kendisi gibi enfekte olmayan diğer insanları bulmaya çalışan yalnız bir adam olan Robert Neville’in etrafında dönüyor. Umut temaları ve insanın hayatta kalması için ihtiyaç, hem ‘Ben Efsaneyim’ hem de ‘Dünya Savaşı Z’de bulunuyor ve her iki kahraman da virüs salgınlarına karşı bir çare bulma sorumluluğunu üstleniyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz