Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaSinemaŞimdiye Kadar En Çok İzlenen En İyi 22 Askeri Film Önerisi |...

Son Yazılar

Şimdiye Kadar En Çok İzlenen En İyi 22 Askeri Film Önerisi | 2023

Klasik savaş dramalarından modern aksiyon gerilim filmlerine kadar şimdiye kadar yapılmış en iyi askeri filmleri keşfedin. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce film arasından sevdiğiniz birini bulacağınızdan emin olabilirsiniz. İşte iMDB puanı yüksek asker filmleri.

Asker filmleri, yalnızca aksiyon ve heyecan nedeniyle değil, aynı zamanda insanların aşırı koşullarda nasıl davrandığını gösterdikleri için Hollywood’da ve Dünya Sinemasında oldukça popülerdir. Askeri filmler izlerken bolca mermiler, bombalar ve karşı tarafı öldürmeye aç adamlarla çevrili olmak, bir insanın gerçek doğasını çok iyi ortaya çıkarabilir. Sonuncusu öldüğü için her gün yeni arkadaşlar edinmek zorunda kaldığınızda, hayatın çok kısa olduğunu anlarsınız ve bakış açınız değişir. Sadece hafta sonu eğlenceniz için değil, aynı zamanda insanlığın diğer tarafı hakkında bilgi sahibi olmak için de mutlaka izlenmesi gereken, şimdiye kadarki en iyi askeri filmler listemizi mutlaka incelemelisiniz. Bu asker filmlerinden bazılarını Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

asker filmleri

En iyi askeri filmlerin kapsamlı bir listesini arıyorsanız, başka yere bakmayın. Bu liste savaş, cesaret ve kahramanlık hakkında en ikonik ve ilham verici filmlerden bazılarını içeriyor. Klasik savaş filmlerinden günümüzün aksiyon gerilim filmlerine, bu filmler sizi şimdiye kadar yapılmış en yoğun savaşlardan bazılarında unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak. İster 2. Dünya Savaşı ister modern savaş hayranı olun, bu askeri tarih ve kültürle ilgilenen herkesin mutlaka izlemesi gereken filmleri keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

En İyi Asker Filmi Önerileri

22. 13 Saat: Bingazi’nin Gizli Askerleri (2016) iMDB: 7,3

11 Eylül 2012’de İslamcı militanlar Libya’nın Bingazi kentindeki ABD Konsolosluğu’na saldırarak Büyükelçi J. Christopher Stevens ve Dışişleri yetkilisi Sean Smith’i öldürdüler. İki kilometreden daha kısa bir mesafede, şehirdeki ajanları ve diplomatları korumakla görevli eski askerler olan Ek Güvenlik Ekibinin üyeleri (James Badge Dale, John Krasinski, Max Martini) konuşlandırılmıştır. Saldırı şiddetlenirken, altı adam, geri kalan Amerikalıların hayatlarını kurtarmak için teröristlerle şiddetli bir çatışmaya girer. Asker filmleri arasındaki bu yapımı Netlix’ten kaldırılmadan önce izlemelisiniz. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

21. Dağ 2 (2016) iMDB: 8,2

Dağ 1 filminin devam niteliğinde olan yapım yerli asker filmleri arasında çok beğenildi. Terörist saldırısından kurtulmayı başaran Bekir ve Oğuz, 6 yıl sonra özel bir görev için Arama Kurtarma Timi’ne katılır. Görevleri Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Ancak bu sefer düşman geçmişteki gibi bir tane değildir. MAK’ın karşısında bu acımasız coğrafyada birbiriyle çatışan birden fazla kuvvet vardır ve işler bu sefer hiç olmadığı kadar zordur. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

20. Ayla: The Daughter of War (2017) iMDB: 8,3

1950’de, Kore Savaşı’nın yıkımının ortasında, Çavuş Süleyman yarı donmuş, anne babası olmayan ve görünürde kimsesi olmayan küçük bir kıza rastlar. Çılgına dönmüş, korkmuş ve ölümün eşiğindeki bu küçük kız, onu kurtarmak için kendi hayatını riske atan Süleyman’ın kalbini ele geçirir ve onu ordu üssüne gizlice sokar ve tehlikeden uzaklaştırır.

19. 1917 (2019) iMDB: 8,2

Yönetmen Sam Mendes’in asker filmleri arasında bulunan eseri ‘1917’, potansiyel olarak 1500’den fazla erkeği kesin ölümden kurtarabilecek bir mesajı iletmekle görevli iki İngiliz askerini konu alıyor. Ancak, işleri sadece zamanında yapmakla kalmayıp aynı zamanda düşman topraklarından da geçmeleri gerektiğinden kolay bir iş değildir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında geçen bu film setiyle ilgili etkileyici olan şey, tek ve sürekli bir çekim gibi görünecek şekilde tasarlanmış olmasıdır. Şaşırtıcı film yapma başarısı, çekim başlamadan önce yoğun hesaplamalar ve titiz bir planlama gerektirdi ve sonuç görsel olarak muhteşem.

18. Greyhound (2020) iMDB: 7,0

Başrolünde Tom Hanks’in yer aldığı film, denizde yaşanan yoğun bir savaşı konu alıyor ve bir adamın zorlu ortamla mücadele ederken işini özenle yapma mücadelesi ve konumunun ezici sorumluluğuyla anlatılıyor. Film, sürükleyici hikayesiyle bizi kendine çekiyor ve bir gemide yaşama dair detaylara bolca yer veriyor.

Asker filmleri listemizde bulunan “Greyhound” gerçek olaylardan esinlenmiştir, ancak belirli bir gerçek hikayeye dayanmaz. C.S Forester’ın 1955 yılında yazdığı ‘The Good Shepherd’ adlı kitaba dayanıyor ve beyaz perdeye Tom Hanks tarafından uyarlanıyor. Hikayeyi, bir savaş bölgesine ilk yolculuğuna çıkan Kaptan Krause’nin bakış açısından takip ediyor. Hikayenin materyalini belirli bir olaydan almadığı gibi, Kaptan Krause’nin karakteri de belirli bir kişiye dayanmıyor. Bu sadece, böylesine zorlu bir sorumlulukla görevlendirilen ve bunda başarısız olmanın bir seçenek olarak görülmediği adamların bir temsilidir.

17. Top Gun: Maverick (2022) iMDB: 8,3

Düşman dağlık alanda zenginleştirilmiş uranyum için tesisler inşa etmeye başladığında, ABD’nin durumun farkına varması ve çok geç olmadan hızlı bir karar vermesi gerektiği ortaya çıkıyor. Bir sürü beyin fırtınasından sonra, yüksek rütbeli subaylar uranyum tesisini imha etmeye karar verirler. Ne yazık ki, zorlu arazi ve çevredeki savunma sistemleri, görevi, ülkenin sunduğu en iyi pilotların uzmanlığını gerektirecek son derece karmaşık bir muamma haline getiriyor.

Ancak, pilotların tehlikeli dağlık alana gönderilmeden önce, Top Gun mezunlarının Kaptan Pete “Maverick” Mitchell altında sıkı bir eğitimden geçmesi gerekir. 36 yıldan fazla deneyime sahip olmasına rağmen Maverick, geçmişte hiç bu kadar göz korkutucu bir görev için genç pilotlar yetiştirmemişti. Zaman daralırken, Maverick bir grup yetenekli pilotla iyi geçinip içlerinden en iyileri seçmeli ve görevin başarıyla tamamlanmasını sağlamalıdır.

16. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (2022) iMDB: 7,8

Erich Maria Remarque’ın 1929 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan ve asker filmleri listelerine giren “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok”, Edward Berger’in ortak yazıp yönettiği, Dünya Savaşı’nın son yıllarında Paul Bäumer adlı genç bir Alman askerinin etrafında dönen savaş karşıtı bir Alman filmidir. I. Savaşın gerçekliği hakkında hiçbir fikirleri olmayan Paul ve arkadaşları, heyecan içinde ve romantize edilmiş ulusları için savaşma fikriyle Alman ordusuna katılırlar. Kısa süre sonra, gençlerin savaşa dair coşkulu ve yanlış izlenimleri, kendilerini tüm bu kargaşanın ortasında, siperler arasında hayatları için savaşırken bulduklarında paramparça olur. Bu askeri savaş filmi, vatanseverlik ve savaş duygusu gibi birçok konu ve temaya değiniyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

15. Düşman Hattı (2001) iMDB: 6,4

Bir hava kuvvetleri denizcisi olan Chris, onaylanmamış bir görevi örtbas etmek için komployla düşman sınırının gerisinde bırakılır. Sorumlu memur, onu çıkarmaktansa ölmesine izin vermenin daha iyi olacağını düşünür. Herkesin inandığının aksine, Chris zekası ve güçlü iradesi sayesinde hayatta kalır. Kanına susamış düşman sürüsünü yararak ilerlerken, düşman hatlarının gerisinden canlı ve sağ salim döner. Bu filmde Owen Wilson, normal komik imajına kıyasla çok farklı ve çok yönlü bir rol sergiliyor.

14. Kefaret (2007) iMDB: 7,8

Robbie Turner (James Mcavoy), efendisinin kızı Cecilia’ya (Keira Knightley) aşık, genç ve fakir bir adamdır. Gözlerden uzak bir yerde suçüstü yakalanan küçük kızı Briony (Saoirse Ronan), Robbie’yi kuzenine tecavüz etmekle suçlar. Talihsiz aşıklar ayrılır ve Robbie kendini kurtarmak için orduya katılır. Savaşın tehlikeleri, tamamen bir yabancıyı öldürmenin kaçınılmaz suçluluğu ve tek aşkından ayrı olmak, Cecilia’ya geri dönmeye çalışan Robbie’yi deliliğin eşiğine getirir. Fransa’nın tehlikeli arazilerinde ilerleyen ve Dunkirk sahillerinde Alman ordusundan kaçmaya çalışan Robbie, savaş içindeki masumiyet ateşini söndürmeden önce eve dönebilecek mi?

13. Pearl Harbour (2001) iMDB: 6,2

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Hawaii’deki Pearl Harbor’ı bombalamasının ünlü ya da daha doğrusu kötü şöhretli hikayesine dayanan film, üç arkadaşın ve hayatlarının bu vahşetten nasıl etkilendiğine odaklanıyor. Rafe (Ben Affleck) ve Danny, ABD Hava Kuvvetleri’nde pilot olan çocukluk arkadaşlarıdır. Pearl Harbor olayına tanık olan Danny ve Rafe, Danny’nin hamile nişanlısı Evelyn’i (Kate Beckinsale) geride bırakarak, kaybolan canların intikamını almak için gizli bir göreve gönderilir. Görünmez gibi görünen bir düşmanla yabancı topraklarda savaşan ve her adımda ölüme bir adım yaklaşan arkadaşlar geri dönebilecek mi?

12. Birkaç İyi Adam (1992) iMDB: 7,7

Tam olarak askeri savaş filmleri arasında gösterilemeyecek olan bu yapım, savaş adına yapılan vahşetleri anlatıyor. ABD Ordusu’nun Guantanamo Deniz Üssü’nde, görünüşe göre bir asker, görevlerini yerine getiremediği için denizci arkadaşları tarafından öldürülmüştür. Ancak Teğmen Daniel Kaffee (Tom Cruise) davayı aldığında, hikayede göründüğünden daha fazlası olduğunu fark eder. Cinayet, besbelli ki besin zincirinin üst basamaklarında yer alan ve Kaffee’nin ulaşamayacağı bir adamın emriyle işlenmiştir. Görünüşte yenilmez olan avukat bir uçurumla sert bir yer arasında sıkışıp kaldığında ne olacak? Asker filmleri ve mahkeme sahnelerini seviyorsanız, bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

11. Şafak Harekatı (2006) iMDB: 7,3

Hayatta kalma türünde bir film olan Rescue Dawn, 1966 yılında uçağı Laos yakınlarında gizli bir görev sırasında düşürülen ABD Donanması pilotu Dieter Dengler (Christian Bale) hakkındadır. Yerel gerilla savaşçıları tarafından yakalanır ve Amerika’yı mahkum etmek için diğer Savaş Esirleriyle birlikte sürekli olarak işkence görür. Ancak, kararlılıkla yalnızca özgürlüğü ya da şehitliği kabul eden Dieter, işkencecilerinden kurtulmak için bir kaçış planı yapar. Beklenmedik bir ihanet ve bir olaylar zincirinin başlangıcı, savaşın bedeninden çok ruhunun tutsağı olduğunu fark etmesine neden olur.

10. Kara Şahin Düştü (2001) iMDB: 7,7

asker filmleri
Fotoğraf: Netflix

Asker filmleri arasında bulunan Kara Şahin Düştü, Ekim 1993’te gerçekleşen bir ABD çıkarma göreviyle ilgili en çok satan kitaptan uyarlanmıştır. ABD ordusundan oluşan bir ekip, başkent Mogadişu’nun derinliklerinde iki Somalili savaş baronunu yakalamakla görevlendirildi. Ancak, öfkeli ve çılgın Somalili tetikçilerden oluşan koca bir ordu konvoya saldırıp – sürpriz bir şekilde – iki Kara Şahin helikopterini yere indirdiğinde askerler umduklarından fazlasını alırlar. ABD Ordusu’nun sadece görevini tamamlamakla kalmayıp aynı zamanda mahkumları da kurtardığı kahramanca bir çaba başlar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

9. Kapıdaki Düşman (2001) iMDB: 7,5

İkinci Dünya Savaşı’na, Stalingrad savaşına hoş geldiniz. Keskin nişancı ve Rusya Kızıl Ordusu mensubu Vassili Zaitsev (Jude Law) aksiyonun tam ortasında. Muazzam atış becerileri ve düşman generallerini ortadan kaldırma yeteneği ile Stalingrad’da ün kazanıyor. Efsanevi nişancıyı devirmek için Alman Ordusu, usta bir keskin nişancı olan Binbaşı Konig’i savaş bölgesine gönderir. Vassili, sadece kendilerinin değil, dünyanın geleceğini değiştirebilecek bir savaşın ortasında rakibiyle karşılaştığında ne yapacak?

8. Soysuzlar Çetesi (2009) iMDB: 8,3

Quentin Tarantino, slasher türünün sınırındaki şüpheli ve öngörülemez sinemasıyla tanınır. İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan bu filmde Tarantino, bir grup ABD’li Yahudi askerin Adolf Hiter’e yönelik suikast girişimini kurgusal bir anlatımla anlatıyor. Her zaman olduğu gibi, birçok hikaye paralel ilerliyor ve bunu bir eğlence kokteyli haline getiriyor. Bu hikayelerden biri, bir Alman Albayından ailesinin intikamını almak isteyen Shosanna adlı bir kıza var. Ardından, yalnızca savaş temalarına değinmekle kalmayan, aynı zamanda insanların mevcut rejime ne kadar sadık olsalar da ciddi bir tehlike karşısında taktiklerini nasıl değiştirdiklerini gösteren eğlenceli ve baştan çıkarıcı bir olay örgüsü var.

7. Enigma (2014) iMDB: 8,0

Başrollerinde Akademi Ödüllü Benedict Cumberbatch ve Kiera Knightley’nin yer aldığı Enigma, 2. Dünya Savaşı’nın ve onu Müttefik Kuvvetler adına kazanan adamın muhteşem ama acıklı hikayesini anlatıyor. Usta bir matematikçi ve bilim insanı olan Alan Turing, yapay zeka ve makine öğrenimi kavramlarını herkesten çok önce tasarlayan bilgisayar biliminin babası olarak kabul edilir. Film, aralarında Alan Turing’in de bulunduğu bir avuç bilim insanının Almanların ünlü Enigma kodunu nasıl kırdıklarını ve bunu yaparken karşılaştıkları sorunları anlatıyor. En önemlisi, İngiliz hükümetinin Alan Turing’e vatanseverliğinin karşılığını nasıl ödediği.

6. Fury (2014) iMDB: 7,5

Asker filmleri listemizdeki Fury, savaşın daha geniş etkilerine odaklanmak yerine, düşmanı ilerletmeme görevi verilen beş kişiden oluşan küçük bir tank alayına odaklanıyor. Nazi Almanya’sında rutin bir görev gibi görünen ‘Fury’ tankının mürettebatı, Almanların bitmeyen saldırısından sağ kurtulurken savaşın dehşetiyle yaşamaya çalışıyor. Savaş tecrübesi olan bir komutan olan Wardaddy (Brad Pitt) ve üç arkadaşı, yeni askere alınan Norman’a (Logan Learman) ordudaki yaşam ve orduda nasıl hayatta kalınacağına dair bir ders verir. Soru şu ki, onları öldürmeye çalışan her üç kişiden biri, ders devam ederken, insanlığın çetin sınavlarından sağ çıkabilecekler mi?

5. Hacksaw Ridge (2016) iMDB: 8,1

Mel Gibson’dan Oscar adayı Hacksaw Ridge geliyor; Dünya Savaşı’nda tek kurşun bile atmadan Onur Madalyası kazanan Er Desmond T. Doss’un (Andrew Garfield) unutulmaz gerçek hikayesi. Evet, doğru okudunuz. Vicdani retçi olduğu için arkadaşları ve askeri liderlik tarafından alaya alınmasına ve dışlanmasına rağmen, Desmond asla bir silaha dokunmama sözünün arkasında durdu. Bu bir zayıflık olarak görülse de, Okinawa Savaşı’nda 75 kişiyi hiç silah tutmadan kurtardığında herkes içindeki gerçek gücü gördü. Desmond Doss’un muhteşem ve ilham verici hikayesi beyaz perdede Andrew Garfield tarafından mükemmel bir şekilde canlandırıldı.

4. Keskin Nişancı (2014) iMDB: 7,3

ABD Askeri tarihinde onaylanmış en yüksek öldürme sayısına sahip olan ünlü Amerikan Keskin Nişancı Chris Kyle’ın (Bradley Cooper) destansı hikayesi. Gerçek hayatından yola çıkarak, basit bir adamın sadece içgüdülerini takip ederek ve en iyi bildiği şeyi yaparak nasıl bir efsaneye dönüştüğünü anlatıyor: öldürmek. Film durumu tersine çeviriyor ve askerlerimizin eve gelmesinin nasıl bir his olduğunu anlatıyor. Bu savaşçılar için savaş alanında düşmanla savaşmak, evlerinde aileleriyle yüzleşmeye kıyasla nispeten kolaydır. Sizi iliklerinize kadar sarsacak. Asker filmleri arasında sanırım en çok izlenen yapım. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3. Ölümcül Tuzak (2008) iMDB: 7,5

Çavuş William James (Jeremy Renner), ABD Ordusunda bomba imha uzmanıdır. James’e Irak Savaşı sırasında Bağdat’ta konuşlanmış bomba imha birimini eğitmesi talimatı verildiğinde, yeni ekibi bir manyağın emrinde hizmet ediyor olabileceklerini fark eder. Hayatı tehdit eden durumlarla başa çıkma söz konusu olduğunda pervasız bir davranış ve alışılmışın dışında bir yaklaşımla, herkesi tehlikeye atmaya kararlı görünüyor. Ekibi, James’in ölüme yaklaşımında bu kadar dikkatsiz ve cüretkar olmasının ve ölümlülüğü tamamen hiçe saymasının nedenini anladıkça, James’in yeteneğine olan inanç yavaş yavaş azalır.

2. Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) iMDB: 8,6

Öğretmenlikten askere dönüşen Yüzbaşı John Miller (Tom Hanks) ve ekibi, 2. Dünya Savaşı’nın Normandiya İstilası sırasında gizli ve çok önemli bir göreve atanır. Ordu, Er Ryan’ın (Matt Damon) üç erkek kardeşinin “Savaşta Öldürüldüğünü” anlayınca, annesinin en azından bir oğluna sahip olabilmesi için Ryan’ı savaş alanından sağ salim çıkarmaya karar verirler. Ruhları paramparça eden bir savaşta, milyonların can verdiği bir yerde sadece bir kişiyi kurtarmaları talimatı verilen bu insanlar, her şeye değip değmeyeceğine inanmak için sürekli mücadele ederler.

1. Dunkirk (2017) iMDB: 7,8

Christopher Nolan’ın başyapıtı, size Almanya ile yapılan Büyük Savaş sırasında binlerce İngiliz askerini Dunkirk sahilinden kurtarma gerçeğini getiriyor. Kana susamış Alman kuvvetlerinden birkaç kilometre uzakta bir kumsalda mahsur kalan İngiliz ve Fransız birlikleri, gelmeyebilecek bir çıkarma bekliyor. Çılgınlığın ortasında, üç hikaye paralel ilerliyor. Her şeye rağmen hayatta kalmaya çalışan iki asker, İngiliz donanmasının emriyle İngiliz birliklerini Dunkirk’ten kurtarmaya giden üç sıradan denizci ve düşmanın kuvvetlerini batırma planlarını engellemek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan bir hayalet uçağa karşı savaşan bir Donanma pilotu. Kötülük ve insanlık arasındaki bu karanlık savaşta kim kazanacak?


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!