Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaDiziMutlaka İzlemeniz Gereken Kaleidoscope Benzeri 8 Dizi

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Kaleidoscope Benzeri 8 Dizi

Netflix platformunda yayınlanan Kaleidoscope dizisini beğendiyseniz, benzeri dizileri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte 8 muhteşem dizi.

Eric Garcia tarafından yaratılan ‘Kaleidoscope‘, dünyanın en güvenli kasasından 7 milyar dolarlık tahvili yağmalamak için yetenekli hırsızlardan oluşan bir ekip toplayan Ray Vernon, diğer adıyla Leo Pap’ı konu alan deneysel bir TV dizisidir. Gerilim dizisi, izleyicilerin bölümleri herhangi bir sırayla izlemesine olanak tanıyan benzersiz bir anlatım yapısına sahiptir. Etkili bir şekilde olay örgüsü, izleyicileri koltuklarına sabitleyerek popolarının ağrımasına sebep olacak. Netflix platformunda yayınlanan Kaleidoscope dizisini henüz izlemeye başlamadıysanız kesinlikle tavsiye ederim. Bölümlerini izlediyseniz ve Kaleidoscope benzeri diziler aklınıza geldiyse, size izlemeniz gereken 8 diziden bahsedeceğim.

1
Snatch (2017–2018)

Alex De Rakoff tarafından yaratılan ‘Snatch’, Guy Ritchie’nin 2000 yılında aynı adlı filminden uyarlanan bir suç komedi dizisidir. Başrollerde Luke Pasqualino, Rupert Grint, Lucien Laviscount ve Dougray Scott bulunuyor. Dizi, yirmi bölümden oluşan yalnızca iki sezon içerse de, çoğu kez ağzına kadar fikir ve çatışmalarla dolu hissedebilir, bu da onu bazı komik anlar yaratmak için ideal kılar. Senaryosu, bir kamyon dolusu çalıntı altın keşfettikten sonra kendilerini aniden organize suç dünyasında bulan bir grup dolandırıcıyı takip ediyor. Konusu, zekice soygunlara ve havalı, gösterişli aksanlara ve bol miktarda aldatma serpiştirilmiş soygun planlarına dikkat çekiyor ve izleyicilere ‘Kaleidoscope’u hatırlatıyor.

2
The Great Heist (2020)

Netflix’in “The Great Heist” (İspanyolca’da “El Robo del Siglo” olarak bilinir), Pablo Gonzalez ve C.S. Prince tarafından oluşturulan Kolombiya yapımı bir mini dizidir. Gerçek olaylardan esinlenen dizi, Valledupar’daki ulusal banka El Banco de la Republica’nın (Cumhuriyet Bankası) 1994 soygununun dramatize edilmiş bir tasviridir. Bir bankadan 33 milyon dolar çalmak için iddialı bir soygun planlayan ve bir dizi karmaşık olaya yol açan bir grup yetenekli suçluyu konu alıyor. Çeşitli karakterler ve merak uyandıran sıradışı davranışlarla, soygunun merkezinde yer alan gizli oyunu, dramayı ‘Kaleidoscope’a benzer hale getiriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3
Blindspot (2015–2020)

Kaleidoscope benzeri diziler ilginizi çekiyorsa, NBC’nin “Blindspot”u da benzer şekilde ilgi çekici bir izleme deneyimi olabilir. Martin Gero’nun yarattığı aksiyon gerilim dizisinin başrollerinde Sullivan Stapleton ve Jaimie Alexander yer alıyor. Hafıza kaybı yaşayan kimliği belirsiz bir kadın olan Jane Doe’yu (Alexander) keşfeden FBI özel ajanı Kurt Weller’ın (Stapleton) etrafında dönüyor. Ancak Jane’in vücudundaki dövmeler, Kurt ve ekibinin ne pahasına olursa olsun çözmesi gereken tarifsiz suçların ipuçlarıdır. Dizi, ‘Kaleidoscope’ gibi soygun alt türünün bir parçası olmasa da, doğrusal olmayan yapıyı kullanma ve aynı anda karakterlerinin geçmiş hikayelerini ve yaylarını geliştirme yeteneği, onu aynı derecede heyecan verici bir yapım haline getiriyor.

4
The Endgame (2022)

Nicholas Wootton ve Jake Coburn tarafından yaratılan ‘The Endgame’, başrollerinde Morena Baccarin ve Ryan Michelle Bathé’nin oynadığı bir suç drama dizisidir. Dizi, suç dehası olan Elena Federova (Baccarin) ile FBI Özel Ajanı Val Turner (Bathé) arasındaki etik çatışmayı konu alıyor. Suç türünün mecazlarına derinden kök salmış olan dizi, aşk, adalet ve hakikat gibi temaları araştırıyor. Suçlu olsun ya da olmasın, karakterlerin eylemlerinin arkasında son derece kişisel motivasyonları var, bu da anlatının “Kaleidoscope” izleyicilerinde yankı uyandırmasına neden oluyor. “Kaleidoscope”un aksine, oldukça doğrusal bir şekilde anlatılsa da, dizinin zaman zaman şok edici kıvrımlar sunma yeteneğini hafife almayın.

5
Prison Break (2005–2017)

‘Prison Break’, Paul Scheuring tarafından yaratılan ve ana rollerde Dominic Purcell ve Wentworth Miller’ın yer aldığı bir suç drama dizisidir. Haksız yere cinayetle suçlanan kardeşi Lincoln Burrows’u (Purcell) kurtarmak için güvenliğin en üst seviyede olduğu bir hapishaneye giren mühendis Michael Scofield’ın (Miller) hikayesini anlatıyor. Oldukça basit bir olay örgüsü mü? Pek değil. Anlatı ilerledikçe izleyiciler, kardeşlerin karşılaştığı sonuçlardan ve koşullardan doğrudan sorumlu olan bir dizi karakterle tanıştırılır. Dahası, bir soygun gerilim filminin hassasiyetlerini bir hapishaneden kaçma planıyla birleştiren dizi, Kaleidoscope benzeri diziler arasında gösterilmesi şaşırtıcı değil.

6
Mr. Robot (2015–2019)

Psikolojik gerilim dizisi, Sam Esmail tarafından yaratılmıştır ve Rami Malek, Elliot Alderson karakterini canlandırmaktadır. Elliot, kötü şöhretli kurumsal yapı olan E Corp ile yüzleşmek için fsociety olarak bilinen bilgisayar korsanları tarafından işe alınan bir siber güvenlik mühendisidir. Kapitalizm ve zihinsel sağlık sorunları için katman nüansları içeren bu heyecan verici tekno-gerilimi arkanıza yaslanıp, siber kanunsuz entrikaları yavaş yavaş ortaya çıkan bu heyecan verici tekno-gerilimi izlemenizi öneririz. Elliot’ın E Corp’un düşüşüne neden olma girişimlerini Ray’in SLS’yi devirme çabalarına benzer bulacaksınız.

7
Lupin (2021-)

Kaleidoscope benzeri diziler arasında gösterilen ‘Lupin’, George Kay ve François Uzan tarafından yaratılan bir Fransız gizem gerilim dizisidir. Netflix draması, babasının ölümünün intikamını almaya çalışan Arsen Lüpen’den esinlenen beyefendi bir hırsız olan Assane Diop’u konu alıyor. Assane, hırsızlık, el çabukluğu, kılık değiştirme ve babasına tuzak kurmaktan ve onun ölümüne neden olmaktan sorumlu olan Pellegrini’nin itibarını zedelemeyi planlama konusundaki tutkusuna güveniyor. İntikam arzusu ve suç eğitimi almış bir zihinle hareket eden Assane, izleyicilere ‘Kaleidoscope’tan Ray Vernon’u hatırlatabilir. Ayrıca, Assane’nin cüretkar planları yürek hoplatıyor ve benzer şekilde yapılandırılmış bu senaryosuyla izleyicileri sonuna kadar koltuklarına çiviliyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

8
La casa de papel

‘Money Heist’ sadece bir televizyon dizisi değil, küresel bir fenomendir. 2017’de “La Casa de Papel” adıyla çıkış yapan İspanyol drama dizisi, yaratıcı konusu ve sevimli karakterleriyle dünyayı kasıp kavurdu. Hikaye, İspanya Kraliyet Darphanesinden milyarlarca avro çalmak için iddialı bir soygun planlayan esrarengiz Profesörün etrafında dönüyor.

Profesörün planladığı soygunun aslında bir amacı var. Soygun türünün hikaye anlatımından uzun süredir desteklendiğini kanıtlayan bir örnek olarak kabul edilen ‘Kaleidoscope’un, ‘Money Heist’ başarısının üzerinde durduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenlerle dizi, bu listede en üst sıralarda yer alıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!