Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaDiziMutlaka İzlemeniz Gereken Lidia Poët'in Hukuk Mücadelesi Benzeri 8 Dizi

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Lidia Poët’in Hukuk Mücadelesi Benzeri 8 Dizi

Netflix'teki Lidia Poët'in Hukuk Mücadelesi dizisini beğendiyseniz, benzeri dizileri de merak edebilirsiniz: İşte güçlü kadın türünde 8 dizi.

Netflix’in ‘Lidia Poët’in Hukuk Mücadelesi’, İtalya’nın ilk kadın avukatı olan Lidia Poët’in, kadınların baskı gördüğü ve hukuk ve siyaset alanında meslek sahibi olma hakkından mahrum bırakıldığı ataerkil bir toplumda zirveye ulaşmak için mücadele eden gerçek hikayesine dayanıyor. Onu demotive etmeye çalışan insanların arasından sıyrılırken, haksız yere mahkum edilen insanlar adına savaştığı ağabeyinin hukuk firmasında çalışmaya devam ediyor. Lidia Poët’in Hukuk Mücadelesi dizisini henüz izlemeye başlamadıysanız kesinlikle tavsiye ederim. Bölümlerini izlediyseniz ve Lidia Poët’in Hukuk Mücadelesi benzeri diziler hangileridir merak ettiyseniz, size izlemeniz gereken suç draması türündeki 8 diziden bahsedeceğim.

Yaratıcılar Guido Iuculano ve Davide Orsini, on dokuzuncu yüzyıla ait periyodik suç draması dizisine kurgusal bir dokunuş katıyor. Lidia Poët’in cesur ve yiğit tasvirini sevdiyseniz ve bu tür kadın merkezli dizileri daha fazla görmek için can atıyorsanız, çığır açan, öncü ve asi kadınların yer aldığı bir dizi listesi hazırladık. Lidia Poët’in Hukuk Mücadelesi benzeri dizileri merak ediyorsanız ve ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

1
Gentleman Jack (2019-2022)

“Gentleman Jack”, Sally Wainwright tarafından yaratılan tarihi bir dramadır ve çalışmaları LGBTQ+ topluluğunda hala saygı gören Anne Lister tarafından yazılan gerçek günlüklere dayanmaktadır. Dizi, Halifax, West Yorkshire’da yeni bir mülk devralan ve Ann Walker ile tanışan Anne Lister’i konu alıyor. Aralarındaki kimya, toplumun normlarına aykırı olan yoğun ve karmaşık bir ilişkiyi ateşler. Tıpkı Lidia Poët gibi, Annie de insanların ideolojilerine meydan okumanın ve akıntıya karşı yüzerek arzularınızın peşinden gitmenin ne anlama geldiğinin bir örneği.

2
Bombay Begum (2021-)

Günümüzün kentsel Hindistan’ında geçen bu sürükleyici hikayede, farklı nesillerden beş kadın, hırslarını savunmak için çabalarken en derin arzuları ve savunmasızlıklarıyla yüzleşirken çok sayıda zorlukla karşı karşıya kalıyor. Etik ikilemler ve kişisel krizlerin karışımıyla, kalpleri kırabilecek ve cam tavanı paramparça edebilecek zor kararlar alınmalıdır. Ancak her kadın kendi gerçeğini ararken, aralarında karşılıklı anlayış ve ortak mücadelelerle güçlenen bir bağ yavaş yavaş oluşur. ‘ Bombay Begum ‘, Hintli kadınların karşılaştığı tüm açmazları araştıran Alankrita Shrivastava tarafından oluşturulan bir Hint dizisidir. Kadınlar Lidia Poët’e benziyor çünkü onlar da tepkiyle karşılaşıyor ama birbirlerinin desteğiyle hırslarına doğru ilerlemeye devam ediyorlar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3
Unorthodox (2020)

“Unorthodox”, Brooklyn’deki Hasidik Yahudi cemaatinden genç bir kadın olan Esty’nin etrafında dönen büyüleyici bir mini dizi. Yetiştirilme tarzının katı gelenekleri ve beklentileri tarafından boğulmuş hissediyor. Görücü usulü evliliğinden hayal kırıklığına uğrayan ve müzik yeteneği nedeniyle dışlanan, kendini keşfetme yolculuğuna çıkmak için Berlin’e kaçar. Ama çok geçmeden geçmişi, kocası Yanky ve kuzeni Moishe ile ortaya çıkar. Esty, yeni bir kültüre uyum sağlarken ve kendi sesini keşfederken, engellerle karşılaşıyor ve yol boyunca yeni ilişkiler kurarken geçmişinin zorluklarını aşmak zorundadır. Dizi Anna Winger tarafından yaratıldı ve ‘Lidia Poët’in Hukuk Mücadelesi’ne paralel olarak Esty, doğuştan gelen yeteneklerinin de farkında ve onları ortaya çıkarmak ve sesini duyurmak için her şeyi yapacaktı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4
Miss Sherlock (2018)

Sevilen karakter Sherlock Holmes’un bu heyecan verici uyarlamasında, “Bayan Sherlock” ikonik ikilinin cesur yeni yorumlarını sunuyor. Japon dizisi, Suriye görevinden yeni dönen yetenekli bir cerrah olan Dr. Wato Tachibana ve Sherlock olarak bilinen eksantrik araştırma danışmanı Sara Shelly Futaba’nın etrafında dönüyor. Günümüz Tokyo’sunda geçen bu film, Bayan Sherlock’un olağanüstü gözlem ve çıkarım gücüyle en şaşırtıcı ve tuhaf vakaları ele alarak klasik edebi dedektif türüne yeni bir bakış sunuyor. Junichi Mori, Taki Yusuke ve Takashi Matsuo, diziyi yönetmek için işbirliği yapan üç yaratıcı güç. Bayan Sherlock, Lidia Poët’e benzer şekilde, suçları çözme konusunda doğal bir yeteneğe sahip esprili ve zeki bir kadın olarak da tasvir edilmiştir.

5
The Split (2012-2022)

‘The Split’, Abi Morgan tarafından yaratılan bir İngiliz hukuk dramasıdır. Bir boşanma hukuk firması yöneten, tamamı kadınlardan oluşan Defoe ailesinin etrafında toplanıyor. En büyük kız kardeş Hannah Defoe’nun rakip firmaya katılmak için ayrılması beklenmedik sonuçlara yol açar. 30 yıl sonra ortalıkta olmayan babalarının aniden geri dönmesiyle dizi, karmaşık aile dinamikleri ve Londra’nın seçkin boşanma endüstrisine kısa bir bakış sunuyor. “The Split”, eşit fırsatlar verildiğinde kadın avukatların neler yapabileceğine bir bakış atıyor ve “Lidia Poët’in Hukuk Mücadelesi” daha çok bu fikrin habercisi gibi izleyicilerin karşısına çıkıyor.

6
Good Girls Revolt (2015-2016)

‘Good Girls Revolt’, 1969’da geçen bir drama dizisidir ve News of the Week dergisindeki kadınların mücadelesini anlatır. Yetenek ve işlerine bağlılık açısından erkek meslektaşlarından aşağı değiller, ancak yine de aşağı muamele, eşit olmayan ücret ve çalışmaları için çok az veya hiç itibar görmediler. Herkesin düzenbazlıklarına çok uzun süre tahammül eden kadınlar, üstlerini protesto etmek için birleşir ve onlara kötü muameleden dava açar. Dizi, Dana Calvo tarafından yaratıldı ve Lynn Povich’in gerçek olaylardan esinlenerek yazdığı “The Good Girls Revolt: How the Women of Newsweek” kitabından uyarlandı. Lidia Poët’nin biyografik dizisinde görüldüğü gibi, “Good Girls Revolt”ndaki kadınlar, adaletsiz bir toplumda adalet ve eşit muamele talep etmelerine neden olan aynı asi ruha sahiptir.

7
Borgen (2010-2022)

‘Borgen’, Danimarka’nın öncü kadın Başbakanı Birgitte Nyborg, alaycı siyasi stratejisti Kasper Juul ve hırslı, idealist gazeteci Katrine Fønsmark’ın hayatları karmaşık mesleki ve kişisel zorluklarla iç içe geçerken etrafında dönüyor. Başbakan olarak ikinci yılında Birgitte, bir devlet kadını, boşanmış ve bekar bir anne olarak sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır. Düşmanlarının ve müttefiklerinin saygısını kazanmış olsa da, artan gerilimler ve tartışmalı politikalar onu uçurumun eşiğine getirerek inançlarından taviz vermeye ve azim ve dürüstlükle liderlik etme yeteneğini sorgulamaya zorlar. Adam Price tarafından yaratılan Danimarka drama dizisi ‘Lidia Poët’in Hukuk Mücadelesi’a benziyor çünkü her iki kadın da kendi ülkelerinde çığır açtı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz. 2022 yılında vizyona giren Borgen – Power & Glory dizisini buradan izleyebilirsiniz.

8
The Queen’s Gambit (2020)

Beth, annesinin bir kazada ölmesi üzerine yetimhaneye gönderilir. Orada kendisine satranç öğreten bir hademeyle tanışır. Büyük ölçüde erkek egemen olan bir oyunda bir dahi olduğu ortaya çıkar. Satranca olan tutkusu yoğunlaştıkça gerçeklikten kaçış özlemi de artar. Ancak, kendisini en büyüklerden biri olarak kabul ettirmek ve dünya şampiyonu olmak için tüm korkutucu rakiplerle yüzleşmesi gerekiyor. ‘The Queen’s Gambit’, Walter Tevis’in aynı adlı romanından esinlenen bir reşit olma mini dizisidir. Scott Frank’ın yönetmenliği, pandemi sırasında satranç dünyasında hala etkisini yitirmemiş bir kargaşa başlattı. Beth, “Lidia Poët’in Hukuk Mücadelesi” ile uyumlu olarak, engelleri aşacak ve erkeklere karşı göğüs göğüse duracak bir kadının olmadığı, erkeklerin egemen olduğu bir alana ayak basıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!