Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaSinemaMutlaka İzlemeniz Gereken Luther: Batan Güneş (Luther The Fallen Sun) Benzeri 8...

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Luther: Batan Güneş (Luther The Fallen Sun) Benzeri 8 Film

Luther: Batan Güneş (Luther The Fallen Sun) filmini beğendiyseniz, benzeri filmleri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte sadist seri katil türündeki 8 film.

Netflix’in Luther: Batan Güneş (Luther The Fallen Sun), İngiliz televizyon dizisi “Luther”deki olaylardan sonra John Luther’in (Idris Elba) hikayesiyle devam ediyor. Bir dizi cinayeti araştırmak için hapishaneden kaçan ve sadist seri katil David Robey (Andy Serkis) ile karşılaşan John Luther’i takip ediyor. Klasik bir kedi fare oyunu gibi görünse de, aslında çok dikkat çeken bir mesajı var: Dijital Kameralar Bizi İzliyor mu? Filmi izlemediyseniz buradan hemen izleyebilirsiniz. Eğer Luther: Batan Güneş (Luther The Fallen Sun) filmini izlediyseniz ve benzeri diğer filmler hangileridir merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okumanızı öneririm.

Luther ve Robey arasındaki karanlık ve gizemli kedi-fare kovalamacasını beğendiyseniz, benzer konulu yapımları da arıyor olmalısınız. Bu durumda, sizin de keyif alacağınızı düşündüğümüz filmlerin bir listesini burada bulabilirsiniz. Luther: Batan Güneş (Luther The Fallen Sun) benzeri filmler ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

8. Çevik Kuvvet (2012)

‘Çevik Kuvvet’, Nick Love tarafından yazılan ve yönetilen bir İngiliz aksiyon drama filmidir. Ray Winstone, Plan B, Damian Lewis, Allen Leech ve Hayley Atwell filmin başrollerinde bulunuyor. Metropolitan Polisinin bir şubesi olan Flying Squad’ın başında olan Dedektif Jack Regan’ı takip ediyor. Ekip, soygunları ve diğer silahlı suçları soruştururken, İçişleri tarafından soruşturma altına alınırlar. ‘Luther: Batan Güneş’ gibi, film de bir İngiliz televizyon dizisine dayanıyor ve suçla mücadelede alışılmadık bir yaklaşım benimseyen bir Dedektife odaklanıyor. Luther ve Regan, farklı suç türlerini çözme konusunda uzmanlar ve bu da ‘Çevik Kuvvet’e zaman ayırmaya değer kılıyor.

7. Kartal Göz (2008)

D. J. Caruso’nun yönettiği ve Luther: Batan Güneş (Luther The Fallen Sun) benzeri filmler arasında bulunan ‘Kartal Göz’ (Eagle Eye), başrollerinde Shia LaBeouf, Michelle Monaghan ve Billy Bob Thornton’un oynadığı bir aksiyon-gerilim filmi. Gizemli bir kadından bir telefon alan iki kişi olan Jerry Shaw ve Rachel Holloman’ın hikayesini anlatıyor. Kadın, ikiliyi modern teknolojiyi kullanarak onları gözetlerken tehlikeli bir görevi yerine getirmekle görevlendirir. Filmin anlatımı ‘Luther: Batan Güneş’den farklı olsa da, her iki film de gözetleme temasını paylaşıyor. Dahası, farklı amaçlarına rağmen, iki filmin düşmanları da benzer bir yaklaşıma sahipler; burada izleme teknolojisini kullanıyorlar ve kirli emirlerini yerine getirmek için bireyleri manipüle ediyorlar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

6. Alex Cross (2012)

‘Alex Cross’, Rob Cohen tarafından yönetilen bir aksiyon gerilim filmi. Başrollerde Tyler Perry ve Matthew Fox bulunuyor ve yazar James Patterson’ın 2009 tarihli ‘Cross’ kitabına dayanıyor. Dedektif ve adli tıp psikoloğu Alex Cross’un son bir davayı üstlenmesini konu alıyor. Ancak Cross, Detroit’teki zengin işadamlarına işkence edip onları öldürmeye kararlı, kötü şöhretli bir seri katil olan Picasso ile karşılaştıktan sonra çetin bir meydan okumayla karşı karşıya kalır. ‘Luther: Batan Güneş’e benzeyen film, yorgun bir dedektifin bir seri katili yakalama arayışına odaklanıyor. Sonuç olarak izleyiciler, Cross ve Luther karakterizasyonu arasında bazı benzerlikler fark edecekler.

5. Watcher (2022)

Chloe Okuno’nun yazıp yönettiği ve Luther: Batan Güneş (Luther The Fallen Sun) benzeri filmler arasında listelenen ‘Watcher’, Zack Ford’un orijinal senaryosundan esinlenen bir psikolojik gerilim filmi. Başrollerinde Maika Monroe, Karl Glusman ve Burn Gorman’ı canlandırıyor. Ortağı Francis ile Bükreş’e taşınan Amerikalı aktris Julia’nın hikayesini anlatıyor. Ancak Julia kısa süre sonra, şehirde bir seri katil dolaşırken gizemli bir yabancının onu izlediğini fark eder. Film, ‘Luther: Batan Güneş’ ile herhangi bir anlatı benzerliği taşımasa da, günümüzdeki gözetleme durumu hakkında yorum yapıyor ve izleyicileri koltuklarının kenarına sabitleyecek büyüleyici bir kedi-fare kovalamacasını içeriyor.

4. İntikam Peşinde (2010)

Luther: Batan Güneş (Luther The Fallen Sun) benzeri filmler listemizde ‘İntikam Peşinde’, William Monahan ve Andrew Bovell tarafından yazılan ve Martin Campbell tarafından yönetilen bir aksiyon gerilim filmi. Başrollerde Mel Gibson ve Ray Winstone yer alıyor. Konusu, aktivist kızının cinayetini araştıran Boston Polis Departmanından Dedektif Thomas Craven etrafında dönüyor. Ancak, Craven kısa sürede karmaşık bir komplo ve örtbas ağına çekilir. Hızlı tempolu gerilim filmi, Troy Kennedy Martin tarafından yaratılan ve ‘Luther: Batan Güneş’e çok benzeyen bir İngiliz televizyon dizisinden geliyor. Ayrıca, Craven’in polis soruşturmasına olan bağlılığı ve alışılmadık yaklaşımı, izleyicilere John Luther’i hatırlatacak.

3. The Batman (2022)

Aynı adlı DC Comics karakterinden uyarlanan ‘Batman’, Matt Reeves tarafından yönetilen bir süper kahraman filmidir. Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Paul Dano, Jeffrey Wright, Andy Serkis ve Colin Farrell başrolleri paylaşıyor. Film, Gotham City’de faaliyet gösteren Bruce Wayne/Batman’ı konu alıyor. Ancak Batman, Gotham’ın yozlaşmış seçkinlerini hedef alan bir seri katil olan Riddler’ın ortaya çıkışının ardından suçla mücadele yaklaşımını değiştirmek zorunda kalır. ‘Luther: Batan Güneş’in Batman filmlerinden aldığı bariz görsel ilhamın yanı sıra, Ridler ve David Robey’in seri katillik görevleri, Batman ve Luther’in uğraşması gereken zorlayıcı bir çatışma sunuyor. Dahası, “Batman”, izleyicilere sürükleyici bir cinayet ve şiddet hikayesi sunarken karakteri yeniden keşfettiriyor. [Sonra Oku: Batman Filmleri İzleme Sırası]

2. Adalet (2014)

Antoine Fuqua’nın yönettiği ‘Adalet’, başrolde Denzel Washington’ın oynadığı bir aksiyon filmi. Gangsterler tarafından kontrol edilen ve işkence gören genç bir kadın olan Teri’yi korumak için harekete geçen eski bir ABD Deniz Kuvvetleri’nden istihbarat subayı olan Robert McCall’ın etrafında dönüyor. Sonuç olarak, McCall giderek daha tehlikeli durumların içine çekilir. “Adalet”, genel olarak Michael Sloan ve Richard Lindheim tarafından ‘Luther: Batan Güneş’ ile aynı çizgide yaratılan aynı adlı televizyon dizisine dayanmaktadır. Üstelik, her iki filmin kahramanları da şiddet içeren bir geçmişe ve güçlü bir adalet duygusuna sahiptir.

1. Küçük İpuçları (2021)

‘Küçük İpuçları’, John Lee Hancock tarafından yazılan ve yönetilen bir polisiye gerilim filmi. Başrollerde Denzel Washington, Rami Malek ve Jared Leto bulunuyor. 1990’ların başında Los Angeles’ta geçen film, geçmişiyle bağlantılı bir seri katilin yeniden ortaya çıkmasının ardından göreve dönen kıdemli dedektif Joe “Deke” Deacon’u konu alıyor. Deke, bir dizi korkunç cinayeti araştırırken, çaylak bir dedektif olan Jim Baxter ile birlikte çalışmak zorunda kalır. Hem ‘Küçük İpuçları’ hem de ‘Luther: Batan Güneş’ bir seri katilin peşine düşer ve gözetleme temalarına sahiptir. Bununla birlikte, önceki filmin karmaşık ve katmanlı anlatımı, psikolojik gerilim türlerini mükemmel bir şekilde harmanlıyor. Sonuç olarak, daha çarpık ve akıl oyunları odaklı bir gerilim filmi için can atan izleyiciler ‘Küçük İpuçları’ndan keyif alacak.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!