Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSinemaMutlaka İzlemeniz Gereken Narvik Benzeri 8 Film

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Narvik Benzeri 8 Film

Netflix'te yayınlanan Narvik filmini beğendiyseniz, benzeri filmleri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte aksiyonu bol ve heyecanlı 8 film.

Orijinal adı ‘Kampen Om Narvik’, ‘Narvik: Hitler’in İlk Yenilgisi’ veya bilinen adıyla ‘Narvik’, bir Norveç tarihi drama filmidir. Erin Skjoldbærg yönetmenliği, Almanya ve Norveç ile müttefik kuvvetleri arasındaki savaşın gerçek olaylarını kurgusal askerler ve hayatta kalanların merceğinden özetliyor. Filmin ön saflarında, kocası Aslak (Stig Henrik Hoff) ülkelerinin özgürlüğü için başkaldırırken, oğlu Ole (Christoph Mathiesen) için hayatını ortaya koyan Ingrid Tofte (Kristine Hartgen) var. Bu filmi henüz duymadıysanız, buradan izleyebilirsiniz. Eğer Narvik filmini izlediyseniz ve benzeri diğer filmler hangileridir merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okumanızı öneririm.

Vermedikleri kararların sonuçlarıyla yüzleşen sıradan insanların travmasını ortaya çıkaran duygu yüklü bir film. Ama aynı zamanda Nazi rejimine ilk yenilgiyi getiren bir kahramanlık ve cesaret hikayesi. Bu filmi kusursuz bulduysanız ve savaş gerçeklerini harika bir şekilde tasvir ettiğini düşünüyorsanız, sizi eğlendirmek için benzer filmlerden oluşan bir listemiz var. Narvik benzeri filmler ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: ADOLF HİTLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 20 GERÇEK

8. Defiance (2008)

“Defiance”, “Defiance: The Bielski Partizans” kitabından uyarlanan bir savaş filmidir. Film, Bielski kardeşlerin – Tuvia, Zus, Asael ve Aron’un (Daniel Craig, Liev Schreiber, Jamie Bell, ve George MacKay) gerçek hikayesini içeriyor. Alman işgalcilerin desteklediği polis tarafından öldürülen ebeveynlerinin intikamını almaya ant içerler. Görevlerinde bir grup Yahudi kaçakla karşılaşırlar ve onları kanatları altına alırlar.

Ardından, Belarus ormanında hayatta kalmak ve karanlık zamanlarda umut bulmak için yürek burkan bir mücadele başlatırlar. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki Doğu Avrupa’da geçen Edward Zwick filminin ana teması hayatta kalma ve sivillerin hak etmedikleri durumlarıdır. Merak ederseniz VPN kullanarak Netflix veya Amazon Prime üzerinden izleyebilirsiniz.

7. The King’s Choice (2016)

Yönetmenliğini Erik Poppe’nin üstlendiği ve Narvik benzeri filmler arasında gösterilen The King’s Choice (Kralın Seçimi), Alf R. Jacobsen tarafından yazılan aynı adlı romandan esinlenen biyografik bir savaş filmidir. Orijinal adı ‘Kongens Nei’, Almanya’nın Norveç’i işgaline ve kraliyet ailesinin felaketle nasıl başa çıktığına odaklanıyor. Bu daha az bilinen ancak destansı hikayeye yol açan, hükümdarın vatanseverliğinin ve seçimlerinin olağanüstü bir tasviridir. Trajedinin gerçekçi bir temsili ve benzer milliyetçilik temaları ile ‘Kralın Seçimi’ şüphesiz izleme listenizin bir parçası olmalıdır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

6. Jadotville Kuşatması (2016)

Richie Smyth’in yönettiği ‘Jadotville Kuşatması’, gerçek olaylardan esinlenen ve Declan Power tarafından yazılan ‘The Siege at Jadotville: The Irish Army’s Forgotten Battle’ kitabından uyarlanan bir aksiyon savaş filmidir. Film, madencileri korumak için Patrick Quinlan (Jamie Dornan) liderliğindeki İrlandalı bir barışı koruma birliğinin Katanga’ya gitmesinin hikayesidir. Bir dizi olaydan sonra tabur, Fransızlar ve Belçikalılar ve onların 3000 paralı askeriyle karşı karşıya gelir. Film, ‘Narvik: Hitler’in İlk Yenilgisi’ gibi, siyasetin ve savaşın öngörülemezliğinin masum insanların hayatlarını nasıl heba edebileceğini özetliyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

5. Boyun Eğmez (2014)

“Unbroken”, Laura Hillenbrand’ın “Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience, and Redemption” adlı romanından esinlenen biyografik bir savaş filmidir. Film, bir uçak kazasından sağ kurtulan ve diğer iki mürettebat üyesiyle birlikte bir kayıkta 47 gün mahsur kalan Louie’nin (Jack O’Connell) yolculuğunu anlatır. Ancak Japon donanması tarafından tespit edilirler ve savaş esiri olarak hapsedilirler. Erkekler daha sonra Japon ordusunun neden olduğu birçok zulme katlanmak zorunda kalıyor. Bu ilham verici film, insan ruhunun gücü ve umudun önemi gibi ‘Narvik: Hitler’in İlk Yenilgisi’nin tüm temel unsurlarını içeriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4. Anthropoid (2016)

Narvik benzeri filmler arasında listelediğimiz “Anthropoid”, iki Çek askerinin Nazi döneminin en yüksek rütbeli yetkilisi SS Generali Reinhard Heydrich’e suikast düzenlediği bir görev olan Anthropoid Operasyonu’nun gerçek hikayesini içeren tarihi bir drama filmi. Jozef Gabčík (Cillian Murphy) ve Jan Kubiš (Jamie Dornan), suikast girişiminde bulunurken siyasi gerilimler artarken ve engeller hızla çoğalırken Çekoslovakya’da keşif ve plan yapar. Filmin yönetmenliğini ve ortak yazarlığını, görevi ustaca sergileyen ve çalışma süresi boyunca gerilimli bir atmosfer yaratan Sean Ellis üstleniyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3. Max Manus: Man of War (2010)

Genç Norveçli isyancı Max Manus’a dayanan ‘Max Manus: Man of War’, ünlü karakterin (Aksel Hennie) sıradan bir halktan Norveç’teki Alman işgaline karşı bir hareketin liderine yükselişini gösteren biyografik bir savaş filmi.

Yönetmenler Joachim Rønning ve Espen Sandberg, ülkenin savaş kahramanına saygılarını sunmak için ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. “Max Manus: Man of War”daki isyan ve misilleme açısı, “Narvik: Hitler’in İlk Yenilgisi”ne benziyor. Üstelik her iki film de Norveç sinemasının parlaklığını ve ustalığını taşıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2. The 12th Man (2017)

“The 12th Man” veya “Den 12. Mann” adıyla bilinen film, Tore Haug ve Astrid Karlsen’in “Jan Baalsrud and They Save Him” kitabından uyarlanan bir Norveç filmidir. Yönetmenliğini Harald Zwart’ın üstlendiği tarihi dram, Jan Baalsrud’u (Thomas Gullestad) konu alır. Bir Alman gemisini batırmak için 12 sabotajcı (Norveçli direniş savaşçıları) ile bir göreve gönderilir. Ancak planları iyi yürümez ve adamlar yakalanır.

Jan, Nazilerden kaçmayı başarsa da, yol boyunca çeşitli zihinsel ve fiziksel zorluklarla karşılaşır. Filmin tarihsel olarak doğru olma ve Jan’ın yardımcılarının karşılaştığı ahlaki ikilemleri izleyicilerle buluşturuyor. Hikaye anlatımı, ortamı ve benzersiz görsel stili izleyicilere “Narvik: Hitler’in İlk Yenilgisi”ni hatırlatacak. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

1. Land of Mine (2015)

Narvik benzeri filmler arasında ‘Land of Mine’ yapımının bulunması şaşırtıcı değil, aynı zamanda ‘The Under Sandet’ olarak da bilinir, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Danimarka’da bir sahilde mayınları temizlemek zorunda kalan Alman savaş esirleri hakkındaki gerçek korkunç olaylardan esinlenen bir Danimarka tarihi savaş drama filmi. Danimarkalı bir çavuş olan Carl Leopold Rasmussen (Roland Møller), bu genç Alman askerlerine nezaret etmekle görevlendirilmiştir.

Başlangıçta, Carl onlara karşı nefretle doludur ama yavaş yavaş şefkatli hale gelir. Yönetmen Martin Zandvliet cephede iki tarafı da zehirleyen savaşların etkisini sergiliyor. Dahası, her iki film de insan şefkati ve sarsılmaz cesaret temalarıyla sizi etkilemeye gönüllüdür. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!