Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaSinemaMutlaka İzlemeniz Gereken Solgun Mavi Gözler Benzeri 10 Film

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Solgun Mavi Gözler Benzeri 10 Film

Netflix'te yayınlanan Solgun Mavi Gözler filmini beğendiyseniz, benzeri filmleri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte 10 muhteşem film.

Christian Bale’in Augustus Landor adlı atılgan bir dedektifi canlandırdığı gizemli suç filmi Solgun Mavi Gözler (The Pale Blue Eye), Scott Cooper tarafından yönetiliyor. Film, Landor’un asker olan bir gençle birlikte korkunç cinayetleri çözmek için yaptığı araştırmayı konu alıyor. Askeriyenin kuralları ve düzenlemeleri nedeniyle bunu yapıyor. Bu nedenle Landor, kaosun ortasındaki bir kişiden yardım almak zorunda kalıyor. Louis Bayard’ın kitabından uyarlanan filmin kahramanı, dünyevi deneyime sahip ünlü bir dedektiftir. Bu filmi henüz duymadıysanız, buradan izleyebilirsiniz. Eğer Solgun Mavi Gözler filmini izlediyseniz ve benzeri diğer filmler hangileridir merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okumanızı öneririm.

solgun mavi gözler benzeri filmler

Üstelik ordudaki genç, efsanevi şair Edgar Allen Poe olarak ün kazanmaya devam ediyor. Netflix filmi, cinayetlerin gerilimini ve sürükleyici olaylarını ve Landor’un müteakip failleri bulma çabalarını araştırıyor. Dönem cinayeti gizem filmlerine olan sevginizi bu filmle fark ettiyseniz, aşağıdaki eski dönemlerde geçen gizem filmlerini izlemeniz gerekiyor. Solgun Mavi Gözler benzeri filmler ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

10. An Unsuitable Job for a Woman (1982)

Chris Petit’in ‘Bir Kadın İçin Uygun Olmayan Bir İş’, erkek egemen bir alanda çalışan kadın bir dedektif olan Cordelia’nın etrafında dönüyor. Phyllis White’ın aynı adlı romanından uyarlanan gizem filmi, onun bir intihar vakasını çözme çabalarını konu alıyor. Vakanın ayrıntılarına dalmayı kabul eder etmez, farkında olmadan dahil olan herkesi etkileyen bir domino etkisi yaratır. Cordelia, çocuğun ailesi hakkında da korkunç sırları keşfeder. Konunun özünde, hem ‘Bir Kadın İçin Uygun Olmayan Bir İş’ hem de ‘Solgun Mavi Gözler’, gizli sırları ve amaçları olan cinayet gizemi filmleridir.

9. Gülün Adı (The Name of the Rose) (1986)

Gizem, drama ve tarihi kurgunun çarpıcı sinematografiyle heyecan verici bir karışımı olan ve Solgun Mavi Gözler benzeri filmler arasında gösterebileceğimiz ‘Gülün Adı’, Jean-Jacques Annaud tarafından yönetilen bir gizem filmidir. Ayrıca Umberto Eco’nun aynı adlı romanından uyarlanmıştır. 1327 yılında bir İtalyan manastırında geçen film, Fransisken rahibi Baskerville’li William’ın hikayesini anlatıyor. Ayrıca ona Melk’li Adso eşlik ediyor ve birlikte manastırdaki bir dizi tuhaf ölümü araştırıyorlar.

Rahipler, ölümlerin Şeytan’ın işi olduğundan şüpheleniyor, ancak William daha mantıklı bir açıklama olduğuna inanıyor. Ek olarak, manastır içindeki karmaşık siyaset ve güç mücadeleleri entrikaya katkıda bulunuyor. William ve Landor’un ilk bakışta algıladığımızdan daha çok ortak noktası var. Her ikisi de belirsiz ayrıntılara dikkat eden harika dedektiflerdir.

8. Hayalet Süvari (Sleepy Hollow) (1999)

Hayalet Süvari (Sleepy Hollow), Tim Burton tarafından yönetilen doğaüstü bir korku filmi. Washington Irving’in 1820 tarihli kısa öyküsü ‘The Legend of Sleepy Hollow’un benzer bir uyarlamasıdır. Film, 18. yüzyılın sonlarında, bir dizi gizemli ölümün meydana geldiği New York, Sleepy Hollow bölgesinde geçiyor. Kasabanın sakinleri, ölümlerin bölgeye musallat olduğu söylenen hayaletimsi bir figür olan Başsız Süvari’nin işi olduğuna inanıyor.

Film, cinayetleri araştırmakla görevli bir New York polisi olan Ichabod Crane’i konu alıyor. Crane, Sleepy Hollow’daki garip olaylara anlam vermeye çalışırken, kendi korkuları ve şüpheleriyle de yüzleşmek zorundadır. Hem ‘Solgun Mavi Gözler’deki Landor hem de Crane, ürkütücü olayları anlamadan garip bir yerde sıkışıp kalmışlardır. Bu nedenle, gizemi çözmek için onlar hakkında fikirlerini geliştirmeleri gerekir.

7. Nil’de Ölüm (Death on the Nile) (1978)

John Guillermin’in yönettiği ‘Death on the Nile’, Agatha Christie‘nin 1937 tarihli aynı adlı romanına dayanan bir gizem filmi. 1930’larda geçen film, Mısır’daki Nil Nehri’nde lüks bir gemi yolculuğu sırasında meydana gelen bir cinayeti araştıran dedektif Hercule Poirot’nun hikayesini anlatıyor. Kurban, yakın zamanda bir mirasa hak kazanmış ve arkadaş çevresi ile tanıdıkları arasında heyecan uyandıran zengin bir genç kadın olan Linnet Ridgeway’dir.

Şüpheliler arasında Linnet’in kocası, eski sevgilisi ve zengin bir mirasçı, utangaç bir genç hemşire ve zengin bir bekar da dahil olmak üzere gemi yolculuğundaki diğer birkaç yolcu var. Poirot, şüphelileri sorgulayıp ipuçlarını toplarken, onu cinayetin ardındaki şok edici gerçeğe götüren bir kıskançlık, açgözlülük ve aldatma ağını ortaya çıkarır; tıpkı “Solgun Mavi Gözler”deki Landor gibi.

6. Baskervillerin Köpeği (The Hound of the Baskervilles) (1959)

19. yüzyılın sonlarında geçen gizemli film ‘The Hound of the Baskervilles’in yönetmenliğini Terence Fisher üstleniyor. Ayrıca Sir Arthur Conan Doyle’un 1902 tarihli aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film, dedektif Sherlock Holmes ve asistanı Dr. John Watson’ın İngiltere’nin Devon kentindeki Dartmoor’un sisle kaplı bozkırında bir dizi tuhaf olayı araştırmasını konu alıyor. Baskerville’in son varisi Sir Charles Baskerville gizemli koşullar altında ölür.

Sonuç olarak, Charles’ın yeğeni ve halefi Sir Henry Baskerville, hedef haline gelir. Holmes ve Watson gizemin derinliklerine indikçe, uzun süredir devam eden bir aile kavgası, gizli bir toplum ve ölümcül bir zehir içeren uğursuz bir komployu ortaya çıkarırlar. Öte yandan Landor ve Poe da, bir cinayeti çözmekle görevlendirilen alışılmadık bir ikili. Sherlock ve Watson’ın hikayelerini seviyorsanız, bu 1959 yapımı ve Solgun Mavi Gözler benzeri filmler arasında gösterebileceğimiz filmi de çok seveceksiniz.

5. The Spider’s Web (1960)

Başka bir Agatha Christie hikayesi, bu harika cinayet ve gizem filmleri listesine giriyor. Bernard Knowles’ın gizemli filmi ‘Örümcek Ağı’ (The Spider’s Web), Agatha Christie’nin aynı adlı oyunundan uyarlanmıştır. 1930’larda geçen film, büyük bir kır malikanesinde işlenen bir cinayeti araştıran dedektif Hercule Poirot’nun hikayesini anlatıyor. Kurban, acımasız iş uygulamaları nedeniyle yakın zamanda bir dizi düşman edinmiş zengin bir iş adamı olan Sir Charles’tır.

Poirot ipuçları toplayıp onları sorguya çekerken cinayet, bir grup olası şüpheliyi ortaya çıkarır. Daha sonra, gerçeklere gözlerini açan sebeplere ve ihanete rastlar. Poirot ve Landor’un kıvrak zekâları ve ayrıntılara gösterdikleri azami dikkat onları sahadaki diğer dedektiflerden farklı kılıyor.

4. Cehennemden Gelen (From Hell) (2001)

Alan Moore ve Eddie Campbell’ın aynı adlı çizgi romanından uyarlanan ve Solgun Mavi Gözler benzeri filmler arasında gösterebileceğimiz ‘From Hell’ filminin yönetmenliğini Hughes kardeşler üstleniyor. Gizemli gerilim filmi, 19. yüzyılın sonlarında Londra, İngiltere’de geçiyor ve şehri terörize eden bir dizi vahşi cinayeti araştıran Müfettiş Frederick Abberline’ın hikayesini takip ediyor.

Kurbanların hepsi Londra’nın Doğu Yakasında fahişe olarak çalışan kadınlar ve ölümleri Masonlar olarak bilinen gizli bir cemiyetin faaliyetleriyle bağlantılı görünüyor. Abberline davayı çözmeye ve katili yakalamaya çalışırken, afyon bağımlılığı ve sorunlu bir geçmiş de dahil olmak üzere kendi şeytanlarıyla da boğuşmak zorundadır. En yetenekli dedektifler bile içlerindeki gizemi çözemezler. Bu tür iç çatışmalar hem Landor’u hem de Abberline’ı rahatsız eder.

3. İpucu (Clue) (1985)

Clue adlı kutu oyununu (Katil Kim?) duymuşsunuzdur ve tahmin ettiğiniz gibi film de adını bu oyundan alınmıştır. ‘Clue’, Jonathan Lynn tarafından yönetilen bir gizem filmi. 1950’lerde geçen film, ücra bir malikaneye akşam yemeği için davet edilen altı yabancının kendilerini bir cinayet gizeminin içinde bulması üzerine kurulu.

Konuklar, birkaç isim vermek gerekirse, ev sahibi, alaycı bir hizmetçi, kurnaz bir iş adamı, baştan çıkarıcı bir kadın ve asker de dahil olmak üzere eksantrik bir grup insandır. Konuklar, Bay Boddy’yi kimin öldürdüğünü bulmaya çalışırken, konağın iki yatılı hizmetçisi onlara yardım eder (ve engellenir). “Solgun Mavi Gözler” ve “Katil Kim?”, zekice olay örgülerine ve merak uyandıran sonlara sahip mükemmel cinayet gizemi filmleridir.

2. On Kişiydiler (And Then There Were None) (1945)

Listedeki üçüncü Agatha Christie uyarlaması olarak, cinayet gizemlerinin Christie’nin gücü olduğunu açıkça gösteriyor. ‘On Kişiydiler’, René Clair tarafından yönetilen bir gizem filmi. 1930’larda geçen film, İngiltere’nin Devon kıyılarındaki ücra bir adaya davet edilen on kişinin hikayesini anlatıyor. Kendilerini adada kapana kısılmış ve cinayetle suçlanmış halde bulurlar.

Misafirler katilin kim olduğunu bulmaya çalışırken, onları birer birer öldüren görünmeyen bir katil tarafından takip edilirler. Filmde Landor gibi merkezi bir dedektif bulunmazken, ilgili filmlerde cinayetten etkilenen merkezi bir grup insan var. “Solgun Mavi Gözler” askeri öğrencilere ve “On Kişiydiler” ise adadaki insanlara odaklanıyor.

1. Bak Nasıl Da Kaçıyorlar (See How They Run) (2022)

Tom George’un çağdaş filmi ‘Bak Nasıl Da Kaçıyorlar’, Agatha Christie’nin ‘Fare Kapanı’ (The Mousetrap) adlı oyunundan esinlenmiştir. Film, uyarlama olarak film yapımının durdurulduğu 1950’lerin Londra’sında geçiyor. Bir ekip üyesinin öldürülmesi, setteki herkesin kafasında soru işaretleri ve entrikalara yol açar. Stoppard adında yetenekli ama hayattan bezmiş bir müfettiş ve hevesli bir çaylak polis memuru olan Stalker soruşturmaya başlar. Landor ve Müfettiş Stoppard’ın deneyimlerinden dünyadan bıkmış olmalarına kadar pek çok ortak noktaları var.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!